PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بهبود عملکرد سیستم ترمز کاسه ای در موتور سیکلتها

Gladiator
26-06-1392, 12:50 قبل از ظهر
درود به همگی ، بویژه اعضای پرشین موتور
امشب خواستم مشکل ترمزگیری ضعیف برخی موتور سیکلتها که از سیستم ترمز دیسک بی بهره هستند رو بهبود بدم و یه راهکار براش پیدا کنم ، پس از انجام کارهای لازم و تست موتور سیکلت و گرفتن نتیجه مثبت خواستم اینجا این راهکار رو عنوان کنم ، امیدوارم مفید باشه .
همونطور که میدونیم خیلی از موتور سیکلتهای قدیمی سیستم ترمزشون کاسه چرخ و لنت هست ، حتی برخی موتورهای جدید تو بازار کشورمون هم چرخ عقیشون از این سیستم استفاده میکنن که البته این سیستم برای چرخ عقب عملکردش مطلوبه ولی برای چرخ جلو عملکرد ضعیفی داره . در ترمزگیری و به توقف در آوردن موتور سیکلت شاید بیش از 70% عملکرد توقف به عهده چرخ جلو هست و عملا ترمز چرخ عقب وظیفه تعادل و کم کردن سرعت رو بر عهده داره ، که البته دیسک این وظیفه رو به خوبی انجام میده ولی ترمز جلو با سیستم کاسه ای عملکرد ضعیفی داره . کلا ترمز کاسه ای معایبی داره که اونارو عنوان میکنم :
1 - عملکرد ضعیف در سرعت های بالا
2 - نیاز به ریگلاژهای زودهنگام و مداوم
3 - ایجاد صدا یا سوت کشیدن
4 - برای تعویض لنت های این سیستم باید چرخ کامل باز بشه و داخل کاسه تمیز بشه

راهکار :
پس از باز کردن چرخ ها و درآوردن لنتها ، خوب داخل کاسه چرخ رو تمیز کردم تا براده های موجود در کاسه که بر اثر ترمزگیری جمع شده بودند پاکسازی بشن ، این براده ها باعث میشن عملکرد ترمزگیری ضعیف بشه
سپس لنتها رو خوب با آب شستشو دادم و گذاشتم خشک بشن

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

همونطور که تو تصویر میبینید سطح لنتها کاملا صاف و صیقلی شده که این صاف شدن در صورتی که جنس لنتتون خوب نباشه باعث سوت کشیدن و ضعف در ترمزگیری میشه ، من خطوط افقی و منظمی رو روی سطح لنت ایجاد کردم ، برای اینکار نیاز به یک سوهان نرم و باریک دارین ، این کار باعث میشه لنت شما آجدار بشه و تو ترمزگیری قویتر عمل کنه ، همینطور از سوت کشیدن پیشگیری میکنه

خب فکر میکنم نیاز به توضیح بیشتر نباشه همه چیز تو عکسا مشخصه ، پس از اون لنتارو سرجاشون ببندین و ریگلاژش کنین و از موتور سواری لذت ببرین
رو موتور من خیلی خوب جواب داد ، البته هیچگاه این ترمزها به قدرت ترمز دیسک نمیرسن ولی تو عملکردشون بهبود کاملا محسوسه
مرسی از اینکه وقت گذاشتین ، پاینده باشین

gilanian_1000
26-06-1392, 01:43 قبل از ظهر
حالا میتونی اون میله که رو درب لنت هستش ویه طرف لنت ها بهش وصل میشه رو با سیم نازک دور میله بپیچی بعد لنتا رو جا بزنی اونوقت لنتات تا اخرش مصرف میشه وترمزاتم خیلی خوب کار میکنه