PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکلات من با موتور همتازسوپر150

farzad.
01-01-1392, 08:08 بعد از ظهر
با سلام
به تازگي يه موتور سيکلت همتاز سوپر150مدل 1388دسته دوم گرفتم از اونجايي که ظاهرش خيلي کثيف بود خودم کل انجينش رو با گازوئيل شتشو کردم وچون خودم کارواش داشتم زين وباک ودزدگير ولوازم برقي که ميتونستم باز کنم باز کردم وکل موتور رو با کارواش شتشو دادم وخشک کردم.
بعد از خشک کردن لوازم رو بستم.

به خاطر اين که کلاچ استارتش خراب بود موتور رو خواستم با هندل روشن کنم 4يا5تا هندل زدم که هند شکست . به کمک دوستم موتور رو کمي هل دادم و به از مقداري هل دادن روشن شد ولي بد کار ميکرد به شکلي که نميشد گاز داد و موتور خاموش ميشد.

پيش خودم فکر کردم که شايد بايد گرم بشه تا کاملاًخشک بشه دوباره هل داديم ويه مقدار کم پيچ گاز کاربراتور روزياد کردم که يه مقدار پرگاز کار کنه .حدود20دقيقه همينجور بد کار کرد که خاموش شد.دوباره هل داديم يه دوست ديگه هم اومد به کمکمون هرچقدر ميشد هل داديم.ولي به هيچ صراتي مستقيم نبودکاربراتورش رو باز کردم گفتم شايد توش آب باشه دوباره بستم دوباره هل داديم روشن نشد که نشد .

تصميم گرفتيم فردايي صبحش با ماشين بکسل کنيم ببريم تعميرگاه.
فرداييش با ماشين بکسل کرديم که بريم به سمت تعميرگاه و من هم همينجور در هين بکسل چندين بار موتور رو تو دنده 1يا2گذاشتم وکلاچ رو ول کردم شايد موتور روشن بشه،که نشد.رسيديم اولين تعمير گاهي که باز بود(پيش کسي که مشناختم نبردم چون دورتر بود ومن هم فکر نميکردم که زياد کار داشته باشه)

به مکانيک قضيه رو گفتم و خودش که واير شمع رو نگاه کرد وکاربراتور رو باز کردوخودش هم پشت موتور نشست وهل دادم وگفت که موتورکمپرس نداره.وگفت احتمالاًبه خاطر هل دادن ميل سوپات بريده .
گفت الان باز ميکنم معلوم ميشه . سر سيلندر رو باز کردويه اهرمي رو به من همون درجا نشون داد که اگه اشتباه نکنم ميل سوپاپ بود گفت ببين خم شده من هم که تجربه نداشتم گفتم آره . بعد يه چند قسمت ديگه رو باز کرد که ويه ميله اي رو کشيد بيرون که اسمش ميله تايپید بود که دوسرش شبيه ساچمه بود که اون هم خودم با چشم ديدم که چندميل پايين تر از اون ساچمه ترک خورده بود

سر سيلندر رو که باز کرد ديديم که روي پيستون روغني هستش گفتش که سيلندروپيستون ورينگت هم بايد عوض بشه ولي اين به خاطر هل دادن نيست قبلاًاينجوري بوده .(ولي من خودم از اگزوزدود سياه نميديدم شايد هم دقت نکرده بودم ولي خودش تواگزوزانگشت زد گفت اگزوزت دوده داره)خلاصه حدود 210هزار تومن با صفحه کلاچ لوازم خريدم وموتور رو بعد از 2روز به من دادکه بعد گفت تمام اين ضررهايي که کردي به خاطر خرابي دنده استارتت بود که من بهش گفتم تو که گفته بودي هل دادي اينجور شد بعد گفت که هم هل دادن هم دنده استارت . سر دست مزدم کلي بحث کردم و..........
تا موتور رو آوردم پيش تعميرکار خودم داستان رو بهش گفتم .

خيلي تعجب کرد گفت اين موتور تو که تايمش دنده اي ما موترهاي تايم زنجيري رو هم هل ميديم ولي اتفاقي نميافته سيلندر پيستون کهنه من رو هم نگاه کرد گفت هيچ مشکلي نداره . ولي خودم روي پيستون رو که نگاه ميکنم روش 2تا خراشيدگي خيلي کم عمق ميبينم ملي رول سيلندربه ظاهر مشکلي با چشم خودم نديدم .

ميبخشيد که طولاني شده وسر دوستان روبه درد آوردم.از دوستان راهنمايي ميخوام که آيا واقعاًهل دادن باعث شد چنين بلايي سرم بياد؟يه عکس از سيلندر وپيستون کهنه ميزارن که سطح پيستون سوخته که تعمير کار اولي ميگه سطح پيستون به خاطر روغن سوزي سوخته و سطحش نبايد اينقدر سوخته باشه.

يه مشکل ديگه اينه که موتور با هندل اول يا دوم معمولاًروشن نميشه که مکانيک دوم خودم ميگه چون سيلندر پيستونت نو هست بعد از يه مدت درست ميشه
با تشکر

خلاصه مطلب اینه که آیا هل دادن موتور استارتی به سوپاپ آسیب میزنه؟

Gladiator
03-01-1392, 03:08 قبل از ظهر
آقا نوروز بر شما همایون ، عجب بدشانسی آوردی شب عیدی ، بنظر من با هل دادن همچین بلایی سر موتور نمیاد ، در ضمن اگه از اگزوز دود آبی بیاد نشون دهنده روغن سوزیه ، دود سیاه نشون دهنده کثیف بودن یا تنظیم نبودن کاربراتوره ، شما باید موقع خرید حواستو بیشتر جمع میکردی پسر خوب ، از رو این عکسی هم که گذاشتی چیزی معلوم نیستش ، پیستونت تو عکس سالمه ، حالا هم که خرج کردی و درست شده فدای سرت ، اینقدر فکر خودتو مشغول نکن دادا ، تجربه ای شد که دیگه هم زمان خرید بیشتر دقت کنی و هم اینکه موتورتو برای تعمیر دست هر کسی ندی

farzad.
03-01-1392, 07:26 بعد از ظهر
خدا لعنتش کنه کلی خرج رو دستم گذاشت!!!فکرش هم که میکنم میسوزم!!!چون من موتور رو از کسی گرفتم که سنش بالاتر از اینا بود که اهل گاز دادن وتک چرخ زدن باشه واز اول دست خودش بود وچون میخواست یه موتور کوچیکتر بگیره اینو فروخت.در هر صورت بگزریم تجربه خیلی تلخی بود واسه من!!!پس نظر دوستان اینه که هل دادن وحتی بکسل کردن و تودنده گذاشتن باعث این اتفاق نمیشه؟
احساس میکنم هندلش یه کمی سفته.اینقدر که خود اهرم هندل کمی خم شده!!!مشکل از چی میتونه باشه!!شاید من عادت ندارم چون قبلاً70داشتم هندلش نرم تر بود.
رانمایی نفرمودیدکه دیر روشن شدن موتور واسه چیه؟حتی وقتی که گرمه با چند باراستارت روشن میشه!!!به جز این که یه مقدار گاز رو نگه داریم تا روشن بشه؟
آیا زمان هندل زدن یا استارت زدن نگه داشتن کلاچ فایده ای داره؟
با تشکر خیلی ممنون میشم راهنمایی فرمایید

02109002
04-01-1392, 08:11 قبل از ظهر
با سلام ...

ولي خودم روي پيستون رو که نگاه ميکنم روش 2تا خراشيدگي خيلي کم عمق ميبينم

اون دوتا مربوط به جای سوپاپ ها است که باید وجود داشته باشه ؛ فرورفتگی بزرگتر مربوط به سوپاپ سوخت و کوچکتر مربوط به سواپ دود میباشد .

هل دادن وحتی بکسل کردن و تودنده گذاشتن باعث این اتفاق نمیشه؟

خیر ، تا حالا از کسی نشنیدم و همچین اتفاقی در اثر هل دادن برای موتورم رخ نداده

احساس میکنم هندلش یه کمی سفته.اینقدر که خود اهرم هندل کمی خم شده!!!مشکل از چی میتونه باشه!!شاید من عادت ندارم چون قبلاً70داشتم هندلش نرم تر بود.

مشکلی نیست ، تازه سیلندر و پیستون تعویض شده ، کمپرس موتور زیاده فقط بپا هندل میزنی در نره بخوره به پات

رانمایی نفرمودیدکه دیر روشن شدن موتور واسه چیه؟حتی وقتی که گرمه با چند باراستارت روشن میشه!!!

به نظرم کاربراتورت تنظیم نیست

یه مقدار گاز رو نگه داریم تا روشن بشه؟

اگر کاربراتور تنظیم باشه نیازی نیست ، بعضی مواقع اگه گاز بدی اصلا موتور روشن نمیشه مثل موتور خودم

آیا زمان هندل زدن یا استارت زدن نگه داشتن کلاچ فایده ای داره؟

جهت جلوگیری از آسیب دیدن سیستم استارت* ، روی بازوئی سمت چپ سوئیچی تعبیه شده

شما همزمان با گرفتن کلاچ مدار برق استارت رو وصل میکنید و میتونید استارت بزنید

منظورم این سوئیچر و سیمی هست که تو تصویر زیر داریم :

[Only registered and activated users can see links]

حال در برخی موتور سیکلت ها شاید این سیستم وجود نداشته باشه

در برخی هم این سوئیچر مشکل داشته باشه که با تعویض آن مشکل رفع خواهد شد

نتیجه :

اگر این سیم و سوئیچر در سیتم موتور شما وجود داره که حتما باید قبل از استارت کلاچ رو بگیرید در غیر اینصورت خیر .
زمانی که موتور تو دنده باشه ، گرفتن کلاچ به منزله خلاص شدن موتور می باشد ؛ شما تو دنده که نمیتونی هندل بزنی یا استارت بزنی .

* آسیب دیدن استارت : زمانی که موتور سیکلت توی دنده باشه و گیربکس درگیر باشه ، شما بخوای استارت بزنی ؛ فشار زیادی روی سیستم استارت میاد و همین موضوع باعث صدمه میشه

MGEngineer
04-01-1392, 11:59 قبل از ظهر

آقا ممنون از اطلاعات برای من هم سوال بود این سیم برقی که به کلاچ وصله برای چی هست!
البته موتور من اگه توی دنده باشه استارت نمیخوره و باید یا کلاچ بگیرم یا خلاص کنم،نمیدونم همه ی موتورهای استارتی اینطور هستن یا نه

02109002
04-01-1392, 12:08 بعد از ظهر
آقا ممنون از اطلاعات برای من هم سوال بود این سیم برقی که به کلاچ وصله برای چی هست!
البته موتور من اگه توی دنده باشه استارت نمیخوره و باید یا کلاچ بگیرم یا خلاص کنم،نمیدونم همه ی موتورهای استارتی اینطور هستن یا نه
خواهش
عرض کردم

تا کلاچ نگیری استارت نمیخوره

موتور استارتی باید همینجوری باشه

Gladiator
05-01-1392, 11:00 قبل از ظهر
باید در کار نیست ، هیوسانگ من اینجوریه ، یعنی این سوییچو رو کتی کلاچش داره و حتی زمانی که موتور خلاصه هم باید کلاچ بگیری تا استارت بخوره ولی پالس 200 اینطوری نیست ، پالس 200 فقط استارتیه و هندل نداره ولی همچین چیزی رو کتی کلاچش نداره و حتی زمانی که موتور تو دندست شما با گرفتن کلاچ میتونی استارت بزنی و زمانی که خلاصه نیازی به کلاچ گرفتن نداره و استارت میخوره ، پالس سیستمش فرق میکنه

monazzah
05-01-1392, 11:07 قبل از ظهر
آقا جالب شد

موتور منم هندل نداره فقط استارت داره این سیمه رو هم داره وقتی تو دندست که کلا استارت نمی خوره باید خلاص کنی

اما وقتی خلاصه کلاجو نمی گیرم و موتور روشن میشه:297:

Gladiator
05-01-1392, 11:23 قبل از ظهر
آقا جالب شد

موتور منم هندل نداره فقط استارت داره این سیمه رو هم داره وقتی تو دندست که کلا استارت نمی خوره باید خلاص کنی

اما وقتی خلاصه کلاجو نمی گیرم و موتور روشن میشه:297:

این سیم فقط یک سوییچه ( عین سوییچی که تو کتی ترمز سی جی 125 هم هست ، دقیقا همونه ، که با گرفتن ترمز چراغ خطر عقب روشن میشه ) که با گرفتن کلاچ اتصال برقرار میشه ( مدار برقرار میشه ) و باقی قضایا ، تو هیو من که در هر صورت چه خلاص چه تو دنده باید کلاچ بگیری ( اون سوییچ تو کتی کلاچ تو مدار بصورت سری قرار گرفته ) ولی تو موتورای دیگه فقط یه این سوییچ تو مدار بسنده نکردن ، به نوعی انگار این سوییچو موازی کردن با مدار خلاص بودن موتور که وقتی خلاصه چراغ سبزه روشن میشه ، تو موتورایی مثل پالس و موتور شما این مدار موازیه یعنی یا باید موتور خلاص باشه و چراغ سبز روشن باشه که در این حالت موتور استارت میخوره یا اگه خلاص نیست پس اون مدار بازه و باید کلاچ بگیری تا مدارو ببندی و موتور استارت بخوره ( همون گیت or خودمونه دادا )

farzad.
05-01-1392, 09:12 بعد از ظهر
با سلام ...

اون دوتا مربوط به جای سوپاپ ها است که باید وجود داشته باشه ؛ فرورفتگی بزرگتر مربوط به سوپاپ سوخت و کوچکتر مربوط به سواپ دود میباشد .

خیر ، تا حالا از کسی نشنیدم و همچین اتفاقی در اثر هل دادن برای موتورم رخ نداده

مشکلی نیست ، تازه سیلندر و پیستون تعویض شده ، کمپرس موتور زیاده فقط بپا هندل میزنی در نره بخوره به پات

به نظرم کاربراتورت تنظیم نیست

اگر کاربراتور تنظیم باشه نیازی نیست ، بعضی مواقع اگه گاز بدی اصلا موتور روشن نمیشه مثل موتور خودم

حال در برخی موتور سیکلت ها شاید این سیستم وجود نداشته باشه

در برخی هم این سوئیچر مشکل داشته باشه که با تعویض آن مشکل رفع خواهد شد

نتیجه :

اگر این سیم و سوئیچر در سیتم موتور شما وجود داره که حتما باید قبل از استارت کلاچ رو بگیرید در غیر اینصورت خیر .
زمانی که موتور تو دنده باشه ، گرفتن کلاچ به منزله خلاص شدن موتور می باشد ؛ شما تو دنده که نمیتونی هندل بزنی یا استارت بزنی .

* آسیب دیدن استارت : زمانی که موتور سیکلت توی دنده باشه و گیربکس درگیر باشه ، شما بخوای استارت بزنی ؛ فشار زیادی روی سیستم استارت میاد و همین موضوع باعث صدمه میشه
با سلام وتشکر فراوان
فرمودید که((اون دوتا مربوط به جای سوپاپ ها است که باید وجود داشته باشه ؛ فرورفتگی بزرگتر مربوط به سوپاپ سوخت و کوچکتر مربوط به سواپ دود میباشد))منظور بنده فرورفتگی روی پیستون نیست.روی تنه پیستون که با سیلند در تماس 2تا خراش خیلی خفیف و کم عمق وجود 100درصد نباید اینجور باشه آیا این خراش میتونه موجب روغن سوزا یا کمپرس ضعیف بشه؟
با تشکر

02109002
06-01-1392, 08:00 قبل از ظهر
آیا این خراش میتونه موجب روغن سوزا یا کمپرس ضعیف بشه؟

بله ممکنه

با گلادیاتور عزیز موافقم ، کاملا درست گفت

farzad.
07-01-1392, 12:02 قبل از ظهر
با سلام وتشکر مجدد
اگزوز وگلگیرش کمی زنگ زدگی داره با توجه به این که در شمال ساکن هستم لطفا اگزوز مناسب هم از نظر صدا وهم زنگ زدگی و گلگیر جلو معرفی بفرمایید اگه ممکنه با قیمت بفرماییدچون خودم اگزوز رو پرسیدم از 25هزار تومن تا70هزار تومن وگلگیر جلو هم از 10هزار تومن تا 23هزار تومن.
با تشکر