PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شبکه Network

Red Hat
27-01-1390, 10:53 بعد از ظهر
تو این تاپیک به معرفی سرویس و آموزش شبکه میپردازیم .

تواین فروم چند تا از دوستان هستند که متخصص شبکه و کامپیوتر هستند امیدوارم از تجربیات این دوستان استفاده کنیم . البته من نام نمیبرم شاید دوست ندارند کسی با خبر بشه .

میتوان شبکه را به 2 شاخه کلی تقسیم کرد که هر کدام از این دو شاخه باز به چندین زیر شاخه تقسیم میشوند. این 2 شاخه عبارت است .

1-Activeفعال (سرور - سوئیچ - روتر - فایروال و... )
passive-2 غیر فعال (کابل - داکت - سوکت - رک)

__________________________________________________ _

passive

در این قسمت بنده چیز زیادی نمیدونم و فقط در حد کار های شخصی خودم بلد هستم.

__________________________________________________ _

Active

این شاخه را میتوان به چندین زیر شاخه کلی تقسیم کرد که البته هر کدام از این شاخه ها تخصص و مهارت های خود را می خواهد (این تقسیم بندی نظر شخصی خودم است و شاید یک استاندارد و مرجع نباشد)

1- سیستم عامل های ارئه دهنده سرویس های شبکه (OS) که باز به 2 بخش کلی از جمله لینوکسی و یونیکسی یا ماکروسافتی که هر کدام میتواند سیستم عامل های متفاوتی باشد مثل ( WIN 2000 server - win 2003 server - win 2008 server - cent os - red hat - fedora - و.....)

2- سخت افزار های رابط سرور ها و کلاینت ها به هم و فایروال ها - load balancer و .... که خود این سخت افزار ها باز یک سیستم عامل دارد که تمامی کار های مربوط بر روی سیستم عامل انجام میشود .

3- مجازی سازی

4-وایرلس

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اول با ماکروسافت شروع میکنم که خیلی ها این شرکت را میشناسند .

Windows Server 2003

یکی از سیستم عامل های ارئه دهنه سرویس های شبکه Windows Server 2003 است که معروف ترین سرویس آن active directory است . سرویس های دیگر (DNS-DHCP-WINS-VPN-Mail server and etc.....0)

این سیستم عامل چند ویرایش دارد :

1-windows server 2003 standard edition
windows server 2003 enterprise edition-2
windows server 2003 datacenter edition-3
windows server 2003 web edition-4

ما بیشترین تمرکز را روی windows server 2003 enterprise edition میزاریم .

بیشترین مقدار رم که پیشتیبانی میکند در X86 32G و در X64 512G است .
پشتیبانی از Hot Add Memory .
پشتیبانی از 8 و در datacenter edition تا 64 CPU (کلاک) .

اگر غلط املائی داشت ببخشید.

ادامه دارد ........

mehrdad.
27-01-1390, 11:47 بعد از ظهر
حتما ادامه بده استفاده میکنیم
Red Hat ([Only registered and activated users can see links])جان

---------- Post added at 12:47 AM ---------- Previous post was at 12:07 AM ----------

محیط های انتقال در شبکه:121fs725372:

1-کابل های (مسی) ---copper cable

2-فیبر نوری------ fiber optic

3-انتقال بی سیم-----wireless

---------------------------------------------

کابل های مسی :bargh:

به دو بخش کابل های(.coaxial&twisted pair) تقسیم میشنود

Coaxial-

این نوع کابلها دارای یک رسانای مسی در وسط خود دارند و روکش پلاستیکی..جهت اتصال آنها میبایست از کانکتورهای BNCاستفاده نمود.

این کابلها به دو نوع ضخیم و نازک تقسیم بندی میشود..

-twisted pair-

دارای دو نوع(STP&UTP میباشند

STP:بدلیل تاثیرپذیری پایین در محیط هایی استفاده میشود که دارای نویز زیادی باشند(هزینه بالایی دارند)..:jelf:

UTP: دارای محبوبیت بالایی هستند..دارای 4الی 8 سیم رنگی میباشند که در یک سوکت جاگذاری میشوند.

عمومی ترین سوکت ها...RJ45&RJ11هستند----

RJ11:معمولا درخطوط تلفن

RJ45:در شبکه استفاده میشود.

------نحوه چیدن سیمهای UTP و جایگذاری در سوکت در ادامه.....:3:

mehrdad.
28-01-1390, 05:09 بعد از ظهر
:bargh: نحوه چیدن سیمهای UTP و جایگذاری در سوکت:bargh:

mehrdad.
28-01-1390, 05:31 بعد از ظهر
درکابلهای UTP هر سیم وظیفه خاصی دارد جهت تقویت سیگنال و جلوگیری از خروج سیگنال سیمها را جفت جفت با توجه به نقش آنها در بین سیمها به دور هم میپیچانند.

سیمهای کابل UTP به دو صورت ترکیب..مستقیم و crossover میباشند

Crossover:در ارتباط مابین دو کامپیوتر بصورت مستقیم.روتر به کامپیوتر.روتر به روتر.هاب به هاب.سوییچ به سوییچ و هاب به سوییچ استفاده میشه

مستقیم:کامپیوتر به سوییچ. و هاب استفاده میشود

ترکیب رنگ :در جدول زیر رنگ سیمها وشماره آن و نقش آن سیم برای دو مدل فوق آمده است

برای سوکت زدن سیمها براحتی میتوان از این جدول استفاده نمود.
1213

کابلهای UTP توسط سازمان بین المللی استانداردهای ساز و کارهای شبکه و مخابرات EIA/TIA
به دسته های زیر تقسیم شده اند.که بر مبنای سرعت و ظرفیت این کابلها از ابتدا تا کننون میباشد
1214

mehrdad.
30-01-1390, 11:13 بعد از ظهر
حمید (red hat)جان ادامه نمیدی؟:hanghead:

Red Hat
31-01-1390, 11:02 قبل از ظهر
active directory

یک دیتا بیس مرکزی است که همه یوز و پسورد ها درون این دیتابیس نگه داری میشود که دیگر نیاز نیست بر روی هر PC یک یوزر و پسورد ساخته شود . اگر active directory در شبکه باشد میتوانید در هر جا از شبکه با یوزر پسورد خودتون لاگین شوید و تنظیمات شخصی خودتون را داشته باشید .

حداقل کار با active directory این است که یک DNS داشته باشید . که این مورد را خیلی ها فراموش میکنند و می بینند که نمیتوانند لاگین شوند.

یکی دیگر از موارد مثبت active directory این است که میتوان (group policy) اعمال کرد . یعنی میتوان به یکسری از یوزر ها محدودیت های متفاوتی داد .

__________________________________________________ ________________________________

DHCP

یکی از سرویس ها شبکه است که میتوان با آن یکسری از تنظیمات را به سایر کامپیوتر ها اختصاص داد که مهمترین این ها ip و subnet mask است .

این سرویس کار مدیر شبکه را خیلی راحت میکند که دیگر نیازی نیست برود روی هر PC تنظیما ip را اعمال کند . مدیر شبکه بر روی DHCP تمام کار ها را انجام میدهد و فقط سایر Client ها تنظیمات را میگیرند .

DHCP کوتاه شده عبارت Dynamic Host Configuration Protocol است .

__________________________________________________ ____________________________

DNS

یکی از پر کاربرد ترین سرویس ها درون اینترنت و شبکه سرویس DNS است .

کار DNS تبدیل IP به اسم و اسم به ip است . شما خیلی راحت اسم Google را بخاطر میسپارید ولی حتمآ ip این سایت را فراموش میکنید .

اگر غلط املائی داشت ببخشید.

ادامه دارد ........

farzadprogram
31-01-1390, 11:11 قبل از ظهر
ممنون از توضیحاتت .
اگه طریقه راه اندازی هر سرویس رو توضیح میدادی خیلی بهتر بود ( البته این چند مورد رو بلدم )
کم کم راه اندازی سرویس های دیگر رو هم توضیح بده ، مثلا من الان میخوام سرور isa راه بندازم بلد نیستم :297:
خیلی خیلی ممنون از حمید .

Red Hat
31-01-1390, 11:23 قبل از ظهر
خیلی خیلی ممنون از حمید .

و همین طور مهرداد.

خودت هم کاملش کن . من این چند وقت زیاد نمیرسم بنویسم .

mehrdad.
31-01-1390, 03:07 بعد از ظهر
من هر وقت بتونم ..چشم..ولی شما کجا و من کجا....اسسسسسسستاد:hanghead:
هر وقت تونستی منتظر پستات هستم

farzadprogram
31-01-1390, 09:41 بعد از ظهر
active directory

یک دیتا بیس مرکزی است که همه یوز و پسورد ها درون این دیتابیس نگه داری میشود که دیگر نیاز نیست بر روی هر PC یک یوزر و پسورد ساخته شود . اگر active directory در شبکه باشد میتوانید در هر جا از شبکه با یوزر پسورد خودتون لاگین شوید و تنظیمات شخصی خودتون را داشته باشید .

حداقل کار با active directory این است که یک DNS داشته باشید . که این مورد را خیلی ها فراموش میکنند و می بینند که نمیتوانند لاگین شوند.

یکی دیگر از موارد مثبت active directory این است که میتوان (group policy) اعمال کرد . یعنی میتوان به یکسری از یوزر ها محدودیت های متفاوتی داد .

آموزش نصب در یک فایل PDF :دانلود ([Only registered and activated users can see links])

farzadprogram
22-02-1390, 05:23 بعد از ظهر
دوستان میتونید در مورد راه اندازی سرور انتی ویروس بهم کمک کنید که با اپدیت شدن سرور کلاینت هایی که به اینترنت دسترسی ندارن اپدیت بشن .
مد نظر من NOD32 هستش .
من خودم دو راه پیدا کردم :
1 . نصب نرم افزار های ESET Remote Administration Console and Server که خیلی پیچیده بود .
2 . اپدیت های نود رو جدا کنم و روی کلاینت ها به جای سرور ادرس پوشه حاوی اپدیت ها رو بدم که تست نکردم .

و یک سوال دیگه اینکه نود رو نصب کنم تو شبکه اختلال ایجاد نمیکنه ؟

Red Hat
23-02-1390, 06:39 بعد از ظهر
سلام

ببخشید دیر دیدم!!!

. نصب نرم افزار های ESET Remote Administration Console and Server که خیلی پیچیده بود .

این نوع شامل 3 مورد زیر هست

1-client anti virus
server Anti virus-2
remote console server-3

اگه client زیاد داری این کار بهترین کار هست . فقط حواست باشه که نسخه انتی ویروس ای که روی pc ها install میکنی حتمآ نسخه client باشه که با نسخه معمولی فرق میکنه !!! من با نود تو شبکه کار نکردم و لی به احتمال زیاد مثل آنتی ویروس Trust port حتمآ با اکتیو دایرکتوری هم کار میکنه....

وقتی که آنتی ویروس سرور رو نصب میکنی از شما یک پسورد می خواد و همین پسوردی که میزنی رو باید هنگام نصب client هم بزنی .

اگر از اکتیو دایرکتوری استفاده میکنی باید تو سرور LDAP رو فعال کنی.

و بعد میتونی با کنسول به سرور متصل بشی و تمامی یوزر ها رو ببینی و تنظیمات رو اعمال بکنی.

این کار رو من تقریبآ 2 سال پیش کردم (شاخه کارم رو به سیسکو و لینوکس تغییر دادم) و شاید یکسری نکته هاش رو فراموش کرده باشم اگه مشکلی بود باز بپرس.

و یک سوال دیگه اینکه نود رو نصب کنم تو شبکه اختلال ایجاد نمیکنه ؟

هر آنتی ویروسی که با هاش فایر وال هم باشه و اگه firewall درست کانفیگ نشه حتمآ مشکل ایجاد میکنه.

farzadprogram
11-08-1390, 08:05 بعد از ظهر
دوستان کسی با ForeFront TMG کار کرده ؟
سوال دارم .