PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قطعه کاتالیزور چیست معایب حذف آن چیست؟

Babak
19-11-1391, 03:23 قبل از ظهر
28020
ميليون‌ها خودرو در جاده‌ها و خيابان‌هاي جهان در حال حركت هستند كه هر كدام يك منبع آلودگي تلقي مي‌شوند. در شهرهاي بزرگ، آلاينده‌هاي ناشي از عملكرد خودروها مي‌تواند مشكلات بسياري را به وجود آورد. براي حل اين مشكل، كشورها قوانين زيست‌محيطي خاصي را تدوين كرده‌اند. همچنين قوانيني وضع كرده‌اند كه مقدار آلودگي هر خودرو را محدود مي‌سازند. سازندگان خودرو به منظور رعايت اين قوانين، روش‌هاي متفاوتي براي جلوگيري از توليد و انتشار آلاينده‌ها و همچنين سيستم‌هاي متنوعي براي سوخت‌رساني خودروها ابداع كرده‌اند. براي كاهش آلاينده‌هاي خودرو، وسيله‌اي جالب به نام مبدل كاتاليزور1 ابداع شده است. محصولات احتراق، قبل از ترك خودرو، از اين قسمت عبور كرده و مقدار زيادي از آلودگي‌هاي آن، حذف مي‌شود.
در اين مقاله، به تشريح آلاينده‌هاي موتور خودرو پرداخته و نوع رفتار مبدل كاتاليزور با هر يك از آنها بيان مي‌شود. مبدل كاتاليزور وسيله‌اي ساده، كوچك و فشرده است كه وظيفه‌اي بسيار بزرگ را انجام مي‌دهد
آلاينده‌هاي توليدي توسط موتور خودروها:

به منظور كاهش انتشار آلاينده‌هاي توليدي توسط موتور خودروهاي جديد، سازندگان با دقت زياد مقدار سوخت مصرفي موتور را كنترل مي‌كنند. آنها سعي مي‌كنند نسبت هوا به سوخت را هر چه بيشتر به نقطه استوكيومتري نزديك كنند كه نسبت ايده‌ال هوا و سوخت در احتراق تلقي مي‌شود. از لحاظ نظري، با چنين نسبتي تمامي سوخت به طور كامل با اكسيژن هوا تركيب شده و احتراق كامل انجام خواهد گرفت. براي احتراق بنزين، نسبت استوكيومتري در حدود 1: 7/14 است. يعني براي سوختن يك كيلوگرم بنزين به 7/14 كيلوگرم هوا نياز است. در واقع طي رانندگي، اين نسبت همواره در حد ايده‌آل نبوده و تغيير مي‌كند. مثلاً در مواردي، مخلوط هوا و سوخت غني‌تر مي‌شود. يعني نسبت هوا به سوخت پايين‌تر از 7/14 مي شود.
عمده گازهاي خروجي ناشي از عملكرد موتور خودرو عبارتند از:
نيتروژن يا ازت (N2): مقدار78 درصد از هوا را گاز نيتروژن تشكيل مي‌دهد و بيشتر اين گاز از محفظه احتراق موتور، بدون هيچ‌گونه واكنشي خارج مي‌شود.
دي اكسيد كربن (CO2):اين گاز يكي از گازهاي محصولات احتراق بوده كه از تركيب كربن سوخت با اكسيژن هوا تشكيل مي‌شود.
بخار آب (H2O):اين بخار نيز محصول ديگر احتراق است كه از تركيب هيدروژن و هيدروكربورهاي سوخت با اكسيژن هوا ايجاد مي‌شود.

گرچه انتشار دي‌اكسيد كربن به گرم شدن كره زمين كمك مي‌كند، اما اساساً اين گازهاي خروجي بي‌خطرند.از آنجا كه فرايند احتراق هيچ‌گاه كامل نيست، بسته به نحوه عملكرد موتور مقداري گازهاي مضر نيز توسط موتور خودرو توليد مي‌شود كه اين گازها عبارتند از:
مونواكسيد كربن (CO):گازي بسيار سمي كه فاقد رنگ و بوست.
هيدرو كربن‌ها يا تركيبات ارگانيك فرار (VOCs)ا2: كه ناشي از سوخت نسوخته تبخير شده‌اند.
نور خورشيد، هيدروكربن‏ها را به اكسيدانت‌ها شكسته و با انجام واكنش با اكسيدهاي نيتروژن، موجب ايجاد اوزن سطحي در زمينه مي‌شود كه عامل ايجاد «مه دود» است.
اكسيدهاي نيتروژن:NO يا NO2 كه به صورت NOX نشان داده مي‌شود، به ايجاد «مه دود» و باران‌هاي اسيدي كمك كرده و موجب بروز ناراحتي‌هاي پوستي مي‌شود.
28021
نحوه كاهش آلاينده‌ها توسط مبدل كاتاليزور:
بيشتر خودروهاي جديد، مجهز به مبدل كاتاليزور سه راهه‌اند3. اصطلاح سه راهه، بيانگر كاهش سه آلاينده مونواكسيد كربن، مولكول‌هاي هيدروكربن و اكسيده

اي ازت در مبدل است. در اين مبدل‌ها، از دو نوع كاتاليزور مختلف استفاده مي‌شود. كاتاليزور احياء كننده4 و كاتاليزور اكسيدكننده5. هر دو گونه، شامل ساختمان سراميكي بوده كه با كاتاليزوري فلزي (معمولاً پلاتين، روديم و يا پالاديم) پوشانده شده است. در ساخت مبدل‌ها، معمولاً رعايت دو نكته، مد نظر قرار دارد:
1. سطح مبدل به منظور افزايش تماس با گازهاي خروجي، بايد حداكثر باشد.
2. به دليل قيمت بسيار بالاي مواد كاتاليزور، استفاده از اين مواد بايد در حداقل باشد.
اساساً مبدل‌هاي كاتاليزور به دو صورت ساخته مي‌شوند. شبكه لانه‌زنبوري و بستر سراميكي. امروزه بيشتر خودروها از ساختمان شبكه لانه زنبوري استفاده مي‌كنند.

كاتاليز احياء كننده:
در اولين مرحله مبدل، كاتاليزور احياء كننده قرار دارد. در اين مرحله، به منظور جلوگيري از انتشار اكسيدهاي ازت، از پلاتين و روديم استفاده شده است. هنگامي كه يك مولكول NO يا NO2 در تماس با كاتاليزور قرار گيرد، به مولكول‌هاي نيتروژن و اكسيژن شكسته مي‌شود، يعني:28022
كاتاليزور اكسيدكننده:
دومين مرحله مبدل، كاتاليزور اكسيد كننده است. در اين قسمت، با سوزاندن (اكسايش) هيدروكربن‌هاي نسوخته در مجاورت كاتاليزورهاي پلاتين و پالاديم، هيدروكربن‌هاي نسوخته و مونواكسيد كربن‌هاي خروجي، كاهش داده مي‌شوند. اين كاتاليزور، به كمك اكسيژن دود خروجي، مقدار CO و هيدروكربن‌هاي نسوخته را كاهش مي‌دهد. يعني:28023

28028
سيستم كنترل اكسيژن دود اگزوز:
سومين مرحله، سيستم كنترلي است كه دود خروجي اگزوز را مورد بررسي قرار داده و با استفاده از نتايج اين بررسي، سيستم تزريق سوخت را تحت كنترل قرار مي‌دهد. يك حسگر اكسيژن، قبل از مبدل كاتاليزور بين موتور و كاتاليزور نصب شده است. اين حسگر، مقدار اكسيژن موجود در دود خروجي را به كامپيوتر موتور اطلاع مي‌دهد. كامپيوتر خودرو با تنظيم مقدار سوخت هوا، مقدار اكسيژن دود خروجي را افزايش يا كاهش مي‌دهد. در اين طرح، كامپيوتر همواره موتور را در وضعيتي نزديك به نقطه استوكيومتري نگه مي‌دارد. اين عمل، باعث مي‌شود تا همواره اكسيژن كافي در دود خروجي براي اكسايش هيدروكربن‌ها و CO در اختيار كاتاليزور اكسيدكننده وجود داشته باشد.
28026
ديگر راه‌هاي كاهش آلاينده‌ها:
مبدل كاتاليزور، نقش بزرگي در كاهش آلاينده‌ها دارد. با اين حال، هنوز هم مستلزم تغيير و تحولاتي است. يكي از بزرگترين معايب مبدل كاتاليزور عملكرد آنها در دماي نسبتاً بالاست. هنگامي كه موتور خودرو سرد است، مبدل كاتاليزور تقريباً هيچ كاري براي كاهش آلاينده‌ها صورت نمي‌دهد.

راه‌حلي ساده اين است كه مبدل كاتاليزور را هر چه بيشتر نزديكتر به موتور نصب كنيم. يعني گازهاي گرم موتور به مبدل برخورد كرده و هر چه سريع‌تر آن را گرم كند، اما اين كار مي‌تواند به علت برخورد گازهاي بسيار داغ اگزوز به مبدل، از عمر آن بكاهد. بيشتر سازندگان خودرو، مبدل را زير خودرو و درست زير صندلي جلو قرار مي‌دهند تا به حد كافي از موتور دور باشد و از گازهاي خروجي صدمه‏اي نبيند.
پيش گرم كردن مبدل كاتاليزور نيز راه خوبي براي كاهش انتشار آلاينده‌هاست. ساده‌ترين روش براي اين كار، استفاده از گرمكن‌هاي الكتريكي است. متأسفانه سيستم الكتريكي 12 ولتي خودرو فاقد توان كافي براي گرم كردن سريع مبدل در حد لازم است. معمولاً بيشتر مردم چندين دقيقه قبل از استارت زدن، منتظر گرم شدن مبدل نمي‌مانند. خودروهاي هيبريد كه معمولاً مجموعه باطري‌هاي بزرگ با ولتاژ بالا دارند، از اين قابليت ساختمان كاتاليزور سراميكي با شبكه لانه زنبوري
برخوردارند كه مبدل را بسيار سريع گرم كنند.

28024

آسيب موتور خودرو با حذف خودسرانه كاتاليست كانورتور اگزوز

ايسنا- يك كارشناس خودرو با هشدار شيوع برداشتن كاتاليست كانورتور اگزوز خودرو در ميان جوانان تاكيد كرد: اين كار مي تواند آسيب زيادي به موتور خودرو وارد كند.
رسول شقاقي كارشناس خودرو با بيان اين مطلب يادآورشد: عده زيادي از مردم باتوجه به اين كه فكر مي كنند با برداشتن كاتاليست كانورتور شتاب اوليه خودرو افزايش مي يابد، اقدام به اين كار مي كنند. هرچند در ابتدا اين امر باعث افزايش شتاب اوليه به مقدار ناچيز و افزايش قدرت موتور از 3 تا 7 اسب بخار مي شود، ولي پس ازمدتي قدرت موثر موتور خودرو از حالت نرمال اوليه خود نيز كمتر مي شود و در نتيجه اين كار نتيجه كاملابرعكس مي دهد.
وي در تشريح دليل وقوع چنين امري توضيح داد:
كاتاليست كانورتور خودرو داراي يك سنسور اكسيژن است كه هواي لازم براي احتراق در موتور را از طريق ارتباط با ECU (مغز هوشمند) كنترل مي كند و در واقع تنظيم كننده مكش هواست و با تنظيم اين ميزان هوا احتراق سوخت خودرو نيز متناسب با وضعيتي كه دور موتور دارد، تنظيم مي شود.
به گفته اين فعال صنعتي ممكن است وقتي اين كاتاليست برداشته و سنسور از دور خارج شود، سيستم تنظيم هواي ورودي به موتور به هم خورده و سوخت متناسب با دور موتور خودرو نسوزد و احتراق به صورت ناقص انجام شود؛ بنابراين علاوه براين كه آلايندگي موتور بالامي رود، به دليل احتراق ناقصي كه انجام مي شود، قطعات موتور نيز دچار فرسايش مي شوند.
وي در پاسخ به اين سوال كه كدام يك از خودروهاي داخلي با برداشتن كاتاليست كانورتور آسيب بيشتري مي بينند؟
اظهار كرد: اين كار براي عمده خودروهاي ساخت داخل مضرر است، مگر اين كه خودرو به صورت مرتب به مراكز تنظيم موتور مراجعه كند كه اين كار نيز در كمتر مواقعي رخ مي دهد.
شقاقي تاكيد كرد: درحال حاضر برخي خودروهاي روز اروپا به دليل اين كه داراي سيستم بسيار پيشرفته هستند، وقتي كاتاليست كانورتور از خودرو خارج مي شود، پس از استارت، سنسور اكسيژن به ECU پيغام خطا مي دهد. متاسفانه فروشندگان اگزوز در ايران اولين توصيه اي كه به مشتريان شان مي كنند، برداشتن كاتاليست كانورتور براي افزايش قدرت موتور است كه البته اين كار در تعميرگاه هاي مجاز خودروسازي انجام نمي شود.
وي خاطرنشان كرد: با برداشتن اين كاتاليست كانورتور ضمن احتراق ناقصي كه در موتور به وجود مي آورد، گازهاي سمي نيز از اگزوز خودرو بدون هيچ فيلتري خارج شده كه اين امر آثار بسيار زيان باري براي محيط زيست دارد. اين كارشناس خودرو با انتقاد از اين كه سازمان حفاظت محيط زيست هيچ دستورالعمل جدي براي جلوگيري از اين كار ندارد، تاكيد كرد: در سال هاي گذشته در برخي كشورهاي اروپايي، به وسيله دستگاهي، خروجي اگزوز خودروهايي كه پشت چراغ قرمز مي ايستادند بررسي مي شد كه اگر ميزان گازهاي آلاينده آن ها خارج از حد استاندارد بود، آن خودرو جريمه مي شد و اين درحالي است كه حتي تست خروجي اگزوز براي تعيين آلايندگي آن در مراكز معاينه فني ما جدي گرفته نمي شود. او در پايان گفت: بايد با اگزوزسازان متخلف در اين زمينه برخورد و براي كاتاليست خودروها فرهنگ سازي شود؛ ضمن اين كه نبايد نقش پليس و سازمان محيط زيست را دور از نظر داشت.
كاتاليست كانورتور (CAT ([Only registered and activated users can see links])) قطعه اي است كه در مسير گازهاي خروجي اگزوز قرار مي گيرد و پس از رسيدن به دماي بالاباعث شكسته شدن تركيبات گازهاي خروجي شده و گازهاي سمي و آلوده كننده محيط زيست را كاهش مي دهد. اين قطعه اسفنجي شكل به دليل اين كه در مسير گازهاي خروجي مانع ايجاد مي كند، تا حد كمي موجب كاهش قدرت موتور مي شود.
عمر اين قطعه پس از مدتي پايان يافته و منافذ اسفنجي آن بسته مي شود و در نتيجه در كار موتور اختلال ايجاد مي كند كه بايد به موقع تعويض شود. همچنين اگر بنزين سرب دار در اين خودروها مصرف شود، به سرعت در منافذ اسفنج رسوب كرده و مسير گازهاي خروجي مسدود و در نتيجه خودرو متوقف مي شود.
استفاده از اين قطعه از نظر سازمان محيط زيست اجباري شده و تمامي خودروهاي ساخت داخل از نيمه دوم سال 1381 به اين قطعه مجهز شده اند
28025

hamed510
19-11-1391, 11:26 قبل از ظهر
ممنون
این قطعه تو موتور سیکلت ها هم هست!!!!؟

اروین
20-11-1391, 02:40 قبل از ظهر
من اخر نفهمیدم حزف کاتالیزور برای افزایش شتاب و قدرت خوبه یا نه؟؟

Afshin007
20-11-1391, 08:33 قبل از ظهر
بله تو بعضی موتور ها هم هست///اینم بگم خیلی از بچه های سایت کاتالیزوره موتوراشونو بر داشتن مخصوصا اپاچی سوارا ولی وقوع مشکلی رو تو موتورشون گزارش نکردن فقط1 مورد بستن اگزوزه غیر استاندارد رو پالس220 بود که مشکل جدی برای موتور ایجاد کرده بود

amo hosein
27-11-1391, 01:45 قبل از ظهر
بابک جان و بچه ها اگزوز پالس 2تا کاتالیز داره.یکی تو لوله اگزوزه یکی اضافه شده به اگزوز و زیر انجین قرار داره.خیلیا اونو کور میکنن.بعضیا هم کاتالیز داخل لوله اگزوز رو در میارن.کدوم بهتره ؟میگن با کور کردن کاتالیز که مربع مانند و زیر انجین قرار داره گرمای موتور کمتر میشه.میخوام بدونم با حذف 2تاش تو مسافت طولانی و مدت زیاد به موتور صدمه ای نمیزنه؟فقط مصرف بنزین بیشتر میشه؟

جانسون
27-11-1391, 02:35 قبل از ظهر
عمو حسین هم اون منبع کچیکرو کور کن هم کاتالیز تو هدز و در بیار یکم مصرفت میره بالا (تقیربا نیملیتر) ولی تو نفسش تاثیرو حس میکنی ...

farshad 54
27-11-1391, 10:37 قبل از ظهر
جانسون درست میگه یه کوچول مصرف زیاد میشه ، شتابم واقعا قابل حسه که بیشتر شده :29:

من یه سالی هست هر جفتشو از رو موتورم باز کردم ، هیچ مشکلی هم پیش نیومده ، شاید رو یه سری ماشینا این قطعه رو باز کنی اذیت کنه ولی رو موتور هیچ اذیتی نداره :4:

جانسون
27-11-1391, 04:13 بعد از ظهر
درسته من برا هدرز هیورو هم میخوام مثل هدز اروو درست کنم و اونم کچیک زیرو در بیارم و کتالیزورشو....

amo hosein
27-11-1391, 04:27 بعد از ظهر
جانسون درست میگه یه کوچول مصرف زیاد میشه ، شتابم واقعا قابل حسه که بیشتر شده :29:

من یه سالی هست هر جفتشو از رو موتورم باز کردم ، هیچ مشکلی هم پیش نیومده ، شاید رو یه سری ماشینا این قطعه رو باز کنی اذیت کنه ولی رو موتور هیچ اذیتی نداره :4:
ببینید بچه ها موتور ساز گفت تو مسافت طولانی اذیت میکنه.گفت فقط شتاب میره بالا.درست میگه یا نه بچه ها؟

جانسون
27-11-1391, 04:52 بعد از ظهر
داش حیسن چرت کفته... تازه + چیزایکه بالا گفتم اینم اضافه میکنم موتور کمتر داغ میشه و دیر تر داغ میکنه... اگه اگزوز قهرمانی هم داشته باشی صداش با نیش گاز عروده میزنه دیگه ؟؟؟ بور بترکونشون دیگه :دی

amo hosein
27-11-1391, 04:57 بعد از ظهر
داش حیسن چرت کفته... تازه + چیزایکه بالا گفتم اینم اضافه میکنم موتور کمتر داغ میشه و دیر تر داغ میکنه... اگه اگزوز قهرمانی هم داشته باشی صداش با نیش گاز عروده میزنه دیگه ؟؟؟ بور بترکونشون دیگه :دی
من دو تا کاتالیزشو در بیارم میتونی کاری کنی صداشم اروده بکشه؟

جانسون
27-11-1391, 05:00 بعد از ظهر
حسین اگه اگزوزت دست کاری کنی یا قهرمانی کنی میشه داداش.. عروده میزنه با نیش گااااااااااز :دی

amo hosein
27-11-1391, 05:05 بعد از ظهر
داش علی جانسون من 2تا کاتالیز رو در میارم.دست کاریش با تو.ok?

hosin suzuki
27-11-1391, 05:07 بعد از ظهر
سلام میتونین این غضیه عروده روبگین چیه؟

amo hosein
27-11-1391, 05:13 بعد از ظهر
سلام میتونین این غضیه عروده روبگین چیه؟
منظور صدای ناهنجاره

جانسون
27-11-1391, 05:22 بعد از ظهر
حسین کاتالیزو منبع کچیکرو کجا در میاری؟؟ هرموقه خواستی بری اگه گمروک میدی اکی کنن یروز هماهنگ میکنم باهات باهم بریم میگیم چیکار کنی صدا تانک بده =)) عروده یعینی با نیش گاز به بالا ترین صدایه اگزوز میرسه...

شایسته فر
27-11-1391, 05:56 بعد از ظهر
علی جون منم می خوام
هماهنگ کردین به منم بگین که منم بیام از شر این کاتالیزور و ..... راحت شم!!!

Nobahar
27-11-1391, 06:01 بعد از ظهر
من هر جفت رو در اوردم توی پالس تلثیری هم حس نکردم. فقط یکم صداش باز تر شد.

جانسون
27-11-1391, 06:10 بعد از ظهر
نوبهار تو حس نکردی ولی اون شب که داشتیم از فرحزاد میومدیم تو سرعت 110 120 تا مشتی موتورت گاز میخورد شما اون موقه ادرنالین بالا بود یادت نمیاد...

شایسته فر
27-11-1391, 06:14 بعد از ظهر
داش علی شما خودت آدرنالینی!!!!!!
برا ترکوندن برابچز کافی هستی به تنهایی!!!
دادا کاتالیزورو در بیاریم و نخوایم صداش خیلی زیاد بشه و عروده نکشه چیکار باید کرد؟
کلا درش بیاریم عروده میکشه؟

Nobahar
27-11-1391, 06:24 بعد از ظهر
نه بابا عروده کجا بود یزری صداش باز میشه منبع رو که نمیخوایی بترکونی اصا اونجی نیست که فکر کنی خواستی بیا دم خونمون صداشو گوش کن :دی

موتور من که در کل سر حال بود انصافا. اخه پیش یه تعمیر کار بودم گفت کاتالیزور ورداری ای فلان میشه ای بسان میشه سربالایی 120 میایی. بعد یکی از راه رسید گفت من در اوردم خیلی خوب شده. گرفتم ازش یه دور زدم یه سربالایی بود اونجا 60 بیشتر نیومد. با موتور خودم بدون اینکه کاتالیزور بردارم 80 تا اومد بالا تازه بازم میرفت دنده پر شده بود عوض میکردی دیگه زور نداشت 3 پر شد ولی اون پر نمیشد.

ولی بازم گفتم بذا وردارم شاید این سربالایی رو 10 تا اومد ورداشتم همون روز و چند بار بعدش هم همونجا تست کردم هیچ تفاوتی نکرد. تو شتابش هم تفاوتی حس نکردم.

جانسون
27-11-1391, 06:28 بعد از ظهر
داش علی شما خودت آدرنالینی!!!!!! برا ترکوندن برابچز کافی هستی به تنهایی!!! دادا کاتالیزورو در بیاریم و نخوایم صداش خیلی زیاد بشه و عروده نکشه چیکار باید کرد؟ کلا درش بیاریم عروده میکشه؟ محمد جون داداش تو جون بخاه...شاهرگ میدم داداش نفس و پرفومنص موتورت باز میشه با در اوردن کاتالیزور و تا وقتی اگزوزت دست کاری یا قههرمانی نشه اروده نمیزنه صداش از فبریکی یه فینگیلی باز تر میشه توجه کن یه فینگیلی.... برا کمروک اومدنم هماهنگ میکنیام دادا

amo hosein
27-11-1391, 09:11 بعد از ظهر
هاهنگ میکنم 3تایی میریم برای کاتالیز داش علی

keyvanjj
04-12-1391, 01:25 قبل از ظهر
راهی هست که خودمون بتونیم در بیاریمش؟
اگه آره آموزشی چیزی هست جایی؟

جانسون
04-12-1391, 11:41 قبل از ظهر
کلا کاری نداره ولی وارد بودن دست به جوشکاری میخواد وسیله میخواد مثل سنگ فرز دستگاه جوش....

کاوه
04-12-1391, 11:49 قبل از ظهر
منم کاتالیزور رو در آووردم :29dz8zk:

Magma
04-12-1391, 12:10 بعد از ظهر
راهی هست که خودمون بتونیم در بیاریمش؟
اگه آره آموزشی چیزی هست جایی؟

موتور شما نداره داداش

شایسته فر
04-12-1391, 12:10 بعد از ظهر
منم کاتالیزور رو در آووردم :29dz8zk:
کاتالیزور چیو؟

جانسون
04-12-1391, 12:38 بعد از ظهر
راستی دیروز اگزوز داش حسین و دست کاری کردی ولی یکم دیگه کار داره ... و 2تا کاتالیزو در اوردیم.....

- - - Updated - - -

راستی دیروز اگزوز داش حسین و دست کاری کردی ولی یکم دیگه کار داره ... و 2تا کاتالیزو در اوردیم.....

کاوه
04-12-1391, 12:45 بعد از ظهر
کاتالیزور چیو؟
کاتالیزور هیولارو
علی جانسون دیده هیولارو
:gigglesmile:

جانسون
04-12-1391, 01:16 بعد از ظهر
منظورش شایسته پرایدوشه صداش مشتی شده فقط یکم زیره با سر اگزوزه توری دار گزشته ولی صداش قشنگه من حا ل کردن جوری نیس معمورم گیر بدهه خخخخخخخ

keyvanjj
04-12-1391, 06:33 بعد از ظهر
موتور شما نداره داداش

داداش مطمئنی واسه ما نداره؟!!! تا جایی که من خبر دارم اگزوز منم داره ها!!!!!!!!!!!!!

erfan.557
15-01-1392, 05:37 قبل از ظهر
اقا من هم در اوردم کاتالیزو تو شتاب و سرعت کاملا موثره مخصوصا تو اپاچی چون کاتالیزش خیلی گندس جانسون میدونه کاتالیزش چه قد گنده تر از هیو تازه کاتالیز بعد از مدتی کیپ میشه و باید عوض شه و موتور هم کمتر داغ میکنه و در عوض سوخت زیاد مصرف میکنه .صداشم باز شده شلاغی تر.

جانسون این جاشششم کاتتتالیزور داره؟
:gigglesmile:

جانسون
15-01-1392, 04:32 بعد از ظهر
اره داش اینجاشم کاتالییززززور داره =))

کاتالیز اپاچی از پالس هیو بزرگتره.....

کاتالیزه پالس متوسطه چون یه منبع کوچیک داره....

کاتالیز هیو از پالس اپاچی کوچیک تره و بعده منبع کوچیکس که وقتی کاتالیز و منبع در اوردیم منبغع اگزوز اررو قشنگ داغ میشه جوری که دستتو نتونی روش نگاه داری و قبلش اصلا منبع ارو داغ نمیکرد به اون صورت و یه داغی ملایمی داشت....

قابل توجه هیو سواران عزیز ......

erfan.557
15-01-1392, 04:47 بعد از ظهر
علی اینجور که تو میگی من فک کنم طبیعی نیس این داغ کردنه چون دیگه باید گرما بیاد بیرون البت مال من هم همینه چرا اخه وقتی نفس باز میشه باید حرارت راحت تر بیاد بیرون البت خود ادم هم بیشتر گاز و گوز مینه ها.چه قد البت...............:biggrin:

جانسون
15-01-1392, 05:45 بعد از ظهر
عرفان خودتفهمیدی منظورت چی بود داداشی؟؟ اره عزیزم داغ کردنه هیو طبیعیه یعین زاتشه..... منم میگم که راحتر میاد بیرون و گرما تو اگزوز نشون میده ولی او موقه تو اون منبع و کاتللیز میموند و قشتگ خالی نمیشد.... فکر میکنی چرا هیو جهانرویا پقو پق بک فایر میزد ؟؟؟ چون اونا کاتالیز نداره تو هدرز و منبعش بود.... چرا این میزنه نشون نمیده ؟؟؟ البه برا من رو اگزوز دست سازه نشون میده و رو ارو یوقتای یکم میاد بیرون.... دلیلشم وقتی کاتالیز موتورتو در اوردیم فهمیدی رو اپاچی رو هیو هم همینه....... راستی کاتالیز اگزوز داش عرفان هم خودمون با سنگ فرز بریدیم در اوردیم...وفقط دادم بیرون جوش داد کلا 8 ت شد خرجمون=)) در صورتی بیرو 20 تا 30 ت میگیرین :دی کسی کاتالیز نمیخواد در بیارم 15 ت میگیریم =))=))=))شوخی

h0ssein
16-01-1392, 11:23 بعد از ظهر
دوستان میشه دقیقا بگید این کاتالیزورها تو پالس کجان؟
و اینکه چطوری میشه درآورد؟
باید اگزوز رو برش داد؟
خاهشا یه توضیح کامل بدید...

farshad 54
17-01-1392, 06:20 بعد از ظهر
درود

کاتالیزور پالس توی لوله هدرز دقیقا همون جایی که یه منبع کوچیک زیر انجین هست .

اگزوزو باز میکنی اون قسمت بریده میشه ، کاتالیزور خارج میشه بعد یه لوله جاس جوش داده میشه اون منبع هم باید کور بشه

صدای موتور زیاد فرقی نمیکنه ، شتاب و گاز خور موتور یه نمور بهتر میشه

موفق باشید

علی مومن زاده
23-01-1394, 07:46 بعد از ظهر
نفس های من کسی نقشه ساخت کاتالیست اگزوز رو داره؟؟؟منظورم اندازه ها و ابهاد هستش مال هر خودرو بود اشکال نداره ها