PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نحوه تنظیم و رگلاژ زنجیر موتور تریل

farshid37
31-05-1391, 08:55 بعد از ظهر
سلام
دوستان اگه ممکنه در مورد نحوه تنظیم زنجیر و شل و سفت کردنش توضیح بدهند. البته این مسئله رو تو تاپیک ریجو پرسیدم ولی چون مسئله عمومی هست فکر کردم اینجا مطرح بشه بهتره. امروز رفتم برای سفت کردن زنجیر. اول سعی کردم دو تا مهره بزرگی رو که دو طرف چرخ عقب هست و چرخ رو مهار می کنه شل کنم. با آچار تخت و فرانسه و.. نشد. ناچار با آچار شلاقی دست به کار شدم و موفق شدم البته کمی مهره ها زخمی شدند. بعد پیچی که بغل اون مهره هست و ظاهرا مخصوص سفت کردن زنجیر هست رو چرخوندم و زنجیر سفت شد. بعد دوباره مهره ها رو سفت کردم. حالا چند سوال. در کل اشتباهی نداشتم؟ عین پیچی که برای تنظیم زنجیر هست و سمت زنجیره اونرف موتور هم هست اون هم باید تنظیم بشه؟ اگه آره چطوری؟
[Only registered and activated users can see links]

farshid37
31-05-1391, 11:34 بعد از ظهر
کسی در این زمینه تجربه نداره؟ زنجیر رو سفت کردم ولی چون دفعه اولمه و مطمئین نیستم درست انجام داده باشم هنوز نبردمش بیرون برای امتحان. البته از عصر که اینکارو کردم فرصت موتور سواری هم نداشتم.
منتظر یاری سبز تان هستم:11:

farshid37
03-06-1391, 03:08 بعد از ظهر
ظاهرا برای بیشتر موتورها 3/5 تا 5 سانت خلاصی زنجیر پیش بینی شده. سایت های زیر به زبان انگلیسی هستند ولی عکس هایی هم دارند که برای تنظیم زنجیر می تونه مفید باشه. هرچند موتورهای مختلف در زمینه تنظیم زنجیر با هم تفاوت هایی دارند. سفتی زیاد زنجیر می تونه منجر به پاره شدنش بشه و شلی زیاد صدا ایجاد می کنه و فکر می کنم احتمالا در اومدن زنجیر هم بشه.

farshid37
03-06-1391, 04:09 بعد از ظهر
تو سایت زیر برای تنظیم زنجیر مطلب زیر رو نوشته چون اصطلاحات فنی موتور رو بلد نیستم خیلی متوجه نشدم. کسی می تونه توضیح بده؟

A quick and dirty way to check the tension on your chain can be done off the bike stand. Put your body weight over the back of the bike and then pull on the swingarm to find the tightest point for the chain. It should be where the rear axle, swingarm pivot and countershaft (front sprocket) are all in a straight line. Once you find this, you want to check for a tolerance of 1/4- to 1/2-inch of play. There are other more technical ways to do it, but this method used by race team mechanics out on the field should get you to a safe operating range.

نیما نادری
04-06-1391, 12:31 بعد از ظهر
هر موتوری و هر زنجیری تنظیم خاص خودشون رو دارن

زنجیر موتور در حالتیکه وزن روش نیست و فقط در یک نقطه تنظیم میشه

ولی تو موتورهای مسابقه ممکنه در بالاترین و پایین ترین حالت هم اندازه گیریهایی انجام بشه

که برای ریحو واجب نیست ... طبق دفترچه عمل کنید البته گاهی میشه تجربیات عملی رو در کنار

مفروضات دفترچه قرار داد و جوا ب بهتری گرفت ...

khashayar222
13-02-1394, 01:59 قبل از ظهر
امروز موتورم تویوپش بر اثر پنچری و راه رفتن روی اون به کلی پاره شد

موتور cdi 125 هست که کاملا متداوله

واسه ریگلاژ زنجیر این موتور خواهشا راهنماییم کنید وقتی دستمو میزارم وسط زنجیر و فشار میدم چند سانت باید از دوطرف جمع شه به طور کلی

هیچ جا نتونستم جواب سوالمو پیدا کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

Komando
13-02-1394, 12:18 بعد از ظهر
سلام. ببین رفیق زنجیر هندا 125 نباید شل باشه .زنجیر رو اونقدر سفت کن که وقتی چرخ رو می چرخونی راحت بچرخه. بعضی موتورا وقتی چرخ شون رو می چرخونی زنجیر یه جا سفت میشه یه جا شل میشه.و دلیل اون هم خراب بودن زنجیره......اما زنجیر تریل...موتور های تریل به دلیل بازی کمک فنر باید زنجیرشون خیلی شل باشه در غیر این صورت در هنگامی که کمک می خوابه زنجیر سفت تر میشه و باعث فشار زیاد به بلبرینگ شفت خروجی گیربکس و بلبرینگ چرخ عقب و.......میشه و خرابشون میکنه. موتور خودم وقتی زنجیرشو خیلی شل میکردم زنجیر مینداخت من هم دست به اختراع زنجیر گیر زدم که روی دوشاخه عقب نصب میشه و دیگه هر چقدر هم زنجیرو شل کنی محاله زنجیر بندازه اگه کسی خاست تا فیلم ساخت شو بذارم.(احتیاط..در بعضی موتور ها اگر زنجیر بیفته به پیچهای ستاره گیر میکنه و چرخ عقب رو قفل میکنه که بی نهایت خطرناکه(از زنجیر گیر استفاده کنید و با خیال راحت برانید.).:7:

m-s-d
13-02-1394, 12:34 بعد از ظهر
سلام. ببین رفیق زنجیر هندا 125 نباید شل باشه .زنجیر رو اونقدر سفت کن که وقتی چرخ رو می چرخونی راحت بچرخه. بعضی موتورا وقتی چرخ شون رو می چرخونی زنجیر یه جا سفت میشه یه جا شل میشه.و دلیل اون هم خراب بودن زنجیره......اما زنجیر تریل...موتور های تریل به دلیل بازی کمک فنر باید زنجیرشون خیلی شل باشه در غیر این صورت در هنگامی که کمک می خوابه زنجیر سفت تر میشه و باعث فشار زیاد به بلبرینگ شفت خروجی گیربکس و بلبرینگ چرخ عقب و.......میشه و خرابشون میکنه. موتور خودم وقتی زنجیرشو خیلی شل میکردم زنجیر مینداخت من هم دست به اختراع زنجیر گیر زدم که روی دوشاخه عقب نصب میشه و دیگه هر چقدر هم زنجیرو شل کنی محاله زنجیر بندازه اگه کسی خاست تا فیلم ساخت شو بذارم.(احتیاط..در بعضی موتور ها اگر زنجیر بیفته به پیچهای ستاره گیر میکنه و چرخ عقب رو قفل میکنه که بی نهایت خطرناکه(از زنجیر گیر استفاده کنید و با خیال راحت برانید.).:7:

جناب komando اگه زحمتش بکشی فیلم یا عکس بگذاری عالی میشه

Komando
13-02-1394, 07:48 بعد از ظهر
یه چند روز طول میکشه ولی میذارم.

Komando
21-02-1394, 12:13 بعد از ظهر
اینم زنجیر گیر.[Only registered and activated users can see links]

m-s-d
21-02-1394, 01:29 بعد از ظهر
اینم زنجیر گیر.[Only registered and activated users can see links]

ببخشید جناب komando زنجیر روی چی حرکت می کنه؟

فنر برای جمع کردن زنجیر که نداره؟

اگه اشتباه نکنم فقط زنجیر رو روی خورشیدی نگه می داره که زنجیر نندازه! شبیه موتور kdx یا دیگر موتورها درسته؟

Komando
21-02-1394, 08:21 بعد از ظهر
نه فنر نداره دوست عزیز مثل یو U انگلیسیه(یا ل فارسی)نگهدارنده زنجیر رو در راستای خورشیدی نگه میداره (برای جلوگیری از ساییده شدن زنجیر و نگهدارنده بین اونا یه لایه تیوپ گذاشتم) و نمیزاره زنجیر به چپ و راست حر کت کنه که بیفته ولی برای بالا پایین رفتن زنجیر ازاده. هر چقدر زنجیر شل باشه باز محاله که بیفته الان 6 ماهه که درستش کردم و بی نقص داره کار میکنه . قبل از این هی زنجیر مینداخت.

- - - Updated - - -

از ورق فولادی گالوانیزه مخصوص جوشکارها که در و پنجره میسازن ساختمش.:6:

meysam9364
04-04-1399, 09:18 بعد از ظهر
داداش لطف میکنی بفرستی یه چیزی بدجور گرفتار این موردم

Mehdi1450
09-05-1399, 10:17 بعد از ظهر
سلام دوستان من تریل دینو ۲۰۰ دارم زنجیر تو یه حالت کاملا سفت هست بعد که چرخ رو دور میدم شل و ول میشه زنجیر و توپی خرخره هارم عوض کردم درست نمیشه ممنون راهنمایی کنین

Alireza Farzin
10-05-1399, 01:13 بعد از ظهر
سلام دوستان من تریل دینو ۲۰۰ دارم زنجیر تو یه حالت کاملا سفت هست بعد که چرخ رو دور میدم شل و ول میشه زنجیر و توپی خرخره هارم عوض کردم درست نمیشه ممنون راهنمایی کنین

سلام,

وقتی زنجیر رو درست سفت بکنی(با عقب کشیدن محور چرخ), دیگه زنجیر شل نمیشه مگر اینکه این محور دوباره شل بشه بیاد جلو,.....اگر محور حرکت نکنه, زنجیر سفت باقی میمونه,......اینطور نیست؟؟,.....یعنی میخوای بگی که محور از جاش تکون نمیخوره و با دور گرفتن چرخ زنجیر شل و ول میشه,

لطفا این شل و ول بودن زنجیر رو بیشتر توضیح بده,

vahidshah
10-05-1399, 02:43 بعد از ظهر
تو بعضی موتور ها مخصوصا اوناکه بازی کمک عقب زیاده /هرجور تنظیم میکنی بازم ممکنه مشکل ایجاد بشه.وقتی میخای شل باشه که وقتی وزن رو موتوره و کمک پایین رفته سفت نکنه .وقتی تپه سنگلاخی بالا میری که بازی دوشاخ عقب زیاده و گاها زیر لاستیک خالیه(بعداز ردشدن از سنگ بزرگ( دوشاخ حتی بیشتر از حالتی که رو زمین هست پایین میره .و احتمال در اومدن زنجیر باز بیشتره

بنظر من بهترین راه حل درست کردن زنجیر سفت کن یا لاقل تکیه گاه زنجیر هست
ا.ل ئقت کنیم زنجیر وقتی در میاد اغلب از کدوم قسمت در میاد.که معمولا از قسمت پایین خورشیدی عقب در میاد(چون قسمت بالادر اثرکشش تو فشارهست و سفت )
برا قسمت پایین یچیزی باشه که زن[Only registered and activated users can see links]جیر رو نداره حرکت اضافه به چپ . راست داشته باشه هم برای خیلی موارد کافیه