PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آرشیو موتورهای مسابقات موتو جی پی تا قبل از سال 2012

Alireza
15-04-1390, 08:11 بعد از ظهر
انجین اب خنک همراه با 4 سیلندر
قدرت موتور بالاتر از 200 اسب بخار
تاپ اسپید 320 کیلومتر
6 دنده
شاسی المینیوم
ترمز برمبو چرخ جلو 2 دیسک 320 میلیمتری کربن
چرخ عقب تک دیسک 220 میلیمتری
وزن 150 کیلوگرم

[Only registered and activated users can see links]

Babak
15-04-1390, 11:14 بعد از ظهر
این لاستیک هاش حنی یه عاج هم نداره!:wow:

Classified
15-04-1390, 11:48 بعد از ظهر
150 کیلو و 200 اسب:hippie7:

AMIR MOHAMMAD n
16-04-1390, 10:29 قبل از ظهر

این تایرا باید کمترین اصطکاک با زمین رو داشته باشند تا باعث کاهش شتاب موتور نشند.

AMIR MOHAMMAD n
16-04-1390, 10:35 قبل از ظهر
yamaha design for 50 years in motogp

nOviA
16-04-1390, 10:46 قبل از ظهر
این تایرا باید کمترین اصطکاک با زمین رو داشته باشند تا باعث کاهش شتاب موتور نشند.
بر عکس گفتید. افزایش اصطکاک باعث افزایش سطح مقطع موثر به زمین در نتیجه باعث بهبود شتاب و و ترمز و هندلینک بهتر موتور در سر پیچ ها میشه.
اما در مسیر های خیس و و هوای بارانی کاملا بر عکس عمل میکنه. بنابراین باید از لاستیک های مخصوص هوای بارانی استفاده کنند. اما لاستیک های معمولی که در موتور های استریت استفاده میشه 4 فصل هستش.

AMIR MOHAMMAD n
16-04-1390, 11:53 قبل از ظهر
بر عکس گفتید. افزایش اصطکاک باعث افزایش سطح مقطع موثر به زمین در نتیجه باعث بهبود شتاب و و ترمز و هندلینک بهتر موتور در سر پیچ ها میشه.
اما در مسیر های خیس و و هوای بارانی کاملا بر عکس عمل میکنه. بنابراین باید از لاستیک های مخصوص هوای بارانی استفاده کنند. اما لاستیک های معمولی که در موتور های استریت استفاده میشه 4 فصل هستش.

اتفاقا افزایش سطح مقطع باعث کاهش شتاب میشه.

Kenji
16-04-1390, 12:42 بعد از ظهر
خوب مسلما افزایش سطح مقطع باعث افزایش اصطکاک می شه.

افزایش اصطکاک باعث کاهش شتاب، افزایش هندلینگ و ترمز گیری بهتر می شه

AMIR MOHAMMAD n
16-04-1390, 01:13 بعد از ظهر
حرف من دقیقا همون حرف کنجی هست.

sirn
16-04-1390, 01:13 بعد از ظهر
افزایش هندلینگ و ترمز گیری بهتر می شه

البته تو این وزن همین فشار و حتی وزن کمتر جوابگو هست و باعث ایست سریعتر میشه...

مثل توپ سربی وتوپ پینگ پنگ
وقتی توپ سربیو پرت میکنید نیروی بیشتری میخواد و از اون طرف هم دیرتر وامیسته..در صورتیکه توپ پینگپنگ زوتر شتاب میگیره و بعد اینکه اصطکاک نیروشو میگیره بخاطر سبک بودن سریعتر از حرکت می ایسته..
البته وزن زیاد تنها مزیتش همون حرکت رو به جلو هست که کمترین انحرافو ایجاد میکنه که البته میشه روی طرح ایرودینامیک وسیله کار کرد و انحراف و اصطکاکو به حداقل رسوند

وزن کمتر= شتاب بیشتر و ایست سریعتر...

nOviA
16-04-1390, 01:27 بعد از ظهر
خوب مسلما افزایش سطح مقطع باعث افزایش اصطکاک می شه.

افزایش اصطکاک باعث کاهش شتاب، افزایش هندلینگ و ترمز گیری بهتر می شه

اتفاقا افزایش سطح مقطع باعث کاهش شتاب میشه.

فرمول F=ma رو از قوانین نیوتون فکر میکنم همه بدونن. زمانی رو فرض کنید که تنها نیروی بازدارنده اصطحکاک باشه. در این صورت این فرمول به صورت Fk=ma در میاد که Fk همون اصطکاکه. تو این فرمول اصطکاک با شتاب رابطه ی مستقیم داره. یعنی اصطکاک که زیاد میشه شتاب هم زیاد میشه اگر نیروی رو به جلویی وجود داشته باشه.
اون عاملی که باعث میشه شتاب کاهش پیدا کنه وزن بیش از اندازه ی لاستیکه. اگر دقت کرده باشین در مسابقات موتو جی پی یا حتی ماشین سواری پهنای لاستیک از یه حدی بیشتر نمیشه چون نتیجه ی عکس میده.
نیروی موثر به زمین دقیقا مصداق فرمول F=ma هستش. هرچه F بیشتر بشه شتاب هم بیشتر میشه. اما اگر وزن لاستیک زیاد باشه نتیجه ی عکس میده.

پایداری رو میشه از طریق نیروی downforce تامین کرد(آیرودینامیک). برای همین برای مسابقات سعی میشه برای چپ و راست کردن بهتر و پایداری و سرعت بیشتر سر پیچ ها موتور رو سبک تر کنند.

AMIR MOHAMMAD n
16-04-1390, 01:50 بعد از ظهر
فرمول F=ma رو از قوانین نیوتون فکر میکنم همه بدونن. زمانی رو فرض کنید که تنها نیروی بازدارنده اصطحکاک باشه. در این صورت این فرمول به صورت Fk=ma در میاد که Fk همون اصطکاکه. تو این فرمول اصطکاک با شتاب رابطه ی مستقیم داره. یعنی اصطکاک که زیاد میشه شتاب هم زیاد میشه اگر نیروی رو به جلویی وجود داشته باشه.
اون عاملی که باعث میشه شتاب کاهش پیدا کنه وزن بیش از اندازه ی لاستیکه. اگر دقت کرده باشین در مسابقات موتو جی پی یا حتی ماشین سواری پهنای لاستیک از یه حدی بیشتر نمیشه چون نتیجه ی عکس میده.
نیروی موثر به زمین دقیقا مصداق فرمول F=ma هستش. هرچه F بیشتر بشه شتاب هم بیشتر میشه. اما اگر وزن لاستیک زیاد باشه نتیجه ی عکس میده.

پایداری رو میشه از طریق نیروی downforce تامین کرد(آیرودینامیک). برای همین برای مسابقات سعی میشه برای چپ و راست کردن بهتر و پایداری و سرعت بیشتر سر پیچ ها موتور رو سبک تر کنند.
ما فورمول fk=ma نداریم.بلکه داریم:F-Fk=ma .یعنی نیروی اصطکاک یه مانعی برای افزایش شتابه:a=F-FK÷m

nOviA
16-04-1390, 02:53 بعد از ظهر
مثل اینکه من بد منظورمو رسوندم. ببین Vr جان این فرمولی که شما گذاشتی مربوط به یک نیروی ثابته و اصطکاک نقش عامل بازدارندرو اجرا میکنه در صورتی که همیشه اینطوری نیست. وقتی نیرو ثابت باشه اصطکاک عامل بازدارنده محسوب میشه. اما در نیروی متغیر و شتاب متغیر قضیه کاملا فرق میکنه.
بزار قضیه رو از کار انجام شده بر روی سیستم توسط نیروی خارجی بررسی کنیم. در این مورد این فرمول رو داریم: F*d=k+Fk*d . ( * یعنی ضربدر). اگر F=ma باشه این فرمول به این صورت در میاد: a=K+fk*d/md
همین طور که میبینید افزایش اصطکاک باعث افزایش شتاب در کار انجام شده توسط نیروی خارجی میشود. در واقع نیروی خارجی منظور اصطکاک هستش. این فرمول برای نیروی متغیر هم صدق میکنه چون کار انجام شده هستش.

Kenji
16-04-1390, 03:27 بعد از ظهر
نویا جان اشتباهت تو همین جاست. اصطکاک با شتاب رابطی مستقیم داره اما این شتاب منفی هست. نه شتاب مثبت.

آزمایشگاه فیزیک 1 یه آزمایشی رو باید همه تو دانشگاه انجام می دادن که احتمال زیاد شما هم انجام دادید. سطح شیبداری که از چوب زبری هست و یک چوب دیگه روش می ذاریم و با یه تقه زدن مقدار قاصله ای که طی می کنه رو محاسبه می کنیم و از این طریق ضریب اصطکاک سطح رو بدست می آریم. اگر حرف تو درست بود در صورتی که اصطکاک زیاد باشه چوب های روی سطح شیبدار هر کدوم که زبر تر باشه باید بیشتر شتاب بگیره.

اشتباهت تو یه علامت هست و کوچیک. اما داری کل فیزیک رو نقض می کنی و نیوتن و توگور می لرزونی :gigglesmile:

---------- Post added at 04:27 PM ---------- Previous post was at 04:25 PM ----------

در مورد پست بالات. خوب عزیز دلم گل زن حرفه ای تیم دخانیات، نیروی کار خارجی علامتش عکس هست که به دلیل منفی بودن شتابیه که ایجاد می کنه.

nOviA
16-04-1390, 03:46 بعد از ظهر
کنجی جان در مورد فرمول اول اصلش fk=ma- هستش و حق با شماست. اما فرمول دومی که نوشتم کاملا درسته.
آرمایش فیزیک 1 رو منم انجام دادم. اما لاستیک اتومبیل کاملا قضیش فرق داره. اتومبیل نیروی خطی رو به نوعی به نیروی گردشی تبدیل میکنه و این نیرو ثابت و پایدار نیست و کاملا متغیره. من دارم از دینامیک حرف میزنم نه فیزیک 1

Kenji
16-04-1390, 04:16 بعد از ظهر
همه می دونیم که لاستیک روی جاده دو نوع اصطکاک داره. یک اصطکاک باعث تبدیل قدرت چرخش چرخ به روندگی در مسیر می شه و یک اصطکاک دیگه در مقابل حرکت رو به جلو مقاومت می کنه.

مثالش دقیقا می شه مثال توپ پلاستیکی های قدیم اگه یادتون باشه. یادتونه وقتی پا رو گوشه ی توپ می کوبیدیم توپ در جا می چرخید و فقط کمی جلو می رفت. یا برای اتوموبیل زمانی که بکساباد می کنه لاستیک. رابطه ی نیروی اصطکاک اول و دوم، اولی به صورت نمودار رادیکالی و دومی به صورت نمودار خطی هست. اولی با شتاب رابطه ی مستقیم داره و دومی علامت منفی. هرچقدر ضریب اصطکاک بین لاستیک و سطح بیشتر باشه، در ابتدایی که اصطکاک اول تاثیر بیشتری نسبت به اصطکاک دوم داره (نمودار رادیکالی و خطی رو تو ذهن داشته باشید) نسبت شتاب مستقیم به شتاب معکوس بیش از 1 هست اما فقط و فقط تا نقطه ای که این دو نمودار همدیگر و قطع کنن. بعد از اون نقطه هر چقدر ضریب اصصکاک بیشتر باشه تاثیر اصطکاک نوع دوم به نوع اول بیشتر می شه و شتاب کل منفی.

رو کاغذ بهتر می تونم توضیح بدم دیدمت رو نمودار و کاغذ می صحبتیم

nOviA
16-04-1390, 04:24 بعد از ظهر
رو کاغذ بنویس ازش عکس بگیر بزار اینجا حرف بزنیم. من حرفم عکس حرف شماست. اصطکاک نیروی گردشی به شتاب کمک میکنه. در واقع این همون سطح موثریه که میگفتم. هرچی لاستیک پهن تر باشه نیروی موثری که به زمین از قدرت اتومبیل میرسه بیشتره و در نتیجه شتاب بیشتری خواهیم داشت. اصطحکاک خطی هم با افرایش پهنای لاستیک بیشتر میشه اما همیشه کمتر از اصحکاک گردشیه چون همیشه یک نیروی ثابتی از طرف اصطحکاک خطی به اتومبیل وارد میشه اما نیروی اصطکاک گردشی باز هم متغیره.

Kenji
16-04-1390, 04:37 بعد از ظهر
ببین دقیقا حرفمون یکی شد. یادمه دقیقا سوال امتحانی من همین بود تو فیزیک 1. (شدم 8.6 البته:25r30wi: چون هیچ وقت فرمول حفظ نمی کردم) (مارشتمون فیزیک بود به خاطر همین سوالات دینامیک تو فیزیک 1 هم مطرح می شد)

فقط مساله اینجاست. باید دو تا فرمول اصطکاک چرخشی و اصطکاک خطی رو مساوی با هم قرار بدی. آخرش رادیکال شتاب 1 مساوی می شه با رادیکال شتاب 2

پس تا یه حدی (بسیار کم) بالا بودن ضریب اصطکاک کم می کنه به افزایش شتاب کلی ( که برابر شتاب خطی منهای شتاب چرخشی) فقط تا زمانی که خطی از رادیکالی رد بشه.

Alireza
16-04-1390, 05:06 بعد از ظهر
4 سیلندر
800 سی سی
اب خنک
قدرت: 230 اسب بخار
وزن: 148 کیلوگرم
6 دنده
شاسی المنیوم
تاپ اسپید 340 کیلومتر

نیما نادری
16-04-1390, 07:15 بعد از ظهر
اگزوزووووو ترمیگنونی خفن ترین اگزوز سازه ایتالیا

AMIR MOHAMMAD n
16-04-1390, 09:02 بعد از ظهر
خفن ترین اگزوز دنیاست.........
ترمیگنونی ایتالیاییه؟

AMIR MOHAMMAD n
16-04-1390, 09:22 بعد از ظهر
چرا اینقدر فورمول برا هم میارید؟

اگه دوتا تخته ی شیب دار داشته باشیم که نسبت به زمین یه زاویه داشته باشن با ضریبب اصطکاک جنبشی متفاوت و یه جسم رو روی هردو بذاریم و رها کنیم طبق گفته ی نویا باید جسم در پایان روی اون یکی که ضریب اصطکاک جنبشی بالاتر داره سرعت بیشتر داشته باشه.آره علیرضا؟

nOviA
16-04-1390, 11:21 بعد از ظهر
نخیر. اصطکاک خطی و گردشی با هم فرق دارن.اینی که شما میگی خطیه. من میگم اصطکاک گردشی که با شتاب رابطه ی مستقیم داره بیشتر از اصطکاک خطی ای که با شتاب رابطه ی عکس داره!

Alireza
16-04-1390, 11:27 بعد از ظهر
حجم موتور 800 سی سی
اب خنک
سیستم کنترل انجین: میتسوبیشی
قدرت: 255 اسب
6 دنده
ترمز جلو: برمبو 2 دیسک کربن
ترمز عقب: تک دیسک برمبو
وزن: 150 کیلوگرم
ظرفیت باک 21 لیتر
لاستیک: بریجستون
شاسی : المینیوم

Alireza
16-04-1390, 11:38 بعد از ظهر
حجم : 800 سی سی
اب خنک
4 سیلندر
4 سوپاپ برای هر سیلندر
قدرت: بالای 200 اسب
تاپ اسپید: 310 کیلومتر
6 دنده
شاسی: کربن
وزن: 150 کیلو
تایر: بریجستون
ترمز جلو: برمبو 2 دیسک 320 میلیمتری کربن 4 پیستون
ترمز عقب: تک دیسک 2 پیستون

Kenji
17-04-1390, 12:00 قبل از ظهر
یه جورایی از روبرو به ان اس آر می خوره

Kenji
17-04-1390, 12:02 قبل از ظهر
نخیر. اصطکاک خطی و گردشی با هم فرق دارن.اینی که شما میگی خطیه. من میگم اصطکاک گردشی که با شتاب رابطه ی مستقیم داره بیشتر از اصطکاک خطی ای که با شتاب رابطه ی عکس داره!

دقیقا جمله ی نقض این صحبتت می شه همون توپ فوتبال که اگر با پا بکوبیم روش جوری که بچرخه باید تا ابدیت مستقیم به جلو بره.

nOviA
17-04-1390, 12:46 قبل از ظهر
دقیقا جمله ی نقض این صحبتت می شه همون توپ فوتبال که اگر با پا بکوبیم روش جوری که بچرخه باید تا ابدیت مستقیم به جلو بره.
نخیر. توپ فوتبال رو فقط یک نیروی اولیه به حرکت در میاره. نیرویی که خارج از دوران قرار داره. اما نیرویی که به چرخ اتومبیل وارد میشه هم متغیره و هم مرکز گرا. کاملا این 2 با هم فرق دارن.
نیروی اصطکاک گردشی نیرویی هستش که اگر نباشه اتومبیل به حرکت در نمیاد. و این نیرو با شتاب و قدرت متغیر وارد شده رابطه ی مستقیم داره.
نیروی اصطحکاک خطی نیرویی هستش که اگر نباشه اتومبیل از حرکت نمی ایسته. و این نیرو با شتاب رابطه ی عکس داره.
حالا نیروی اصطحکاک گردشی با بیشتر شدن سطح مقطع موثر بر روی زمین از اصطحکاک خطی نسبتش بیشتر میشه.

نیما نادری
17-04-1390, 11:55 قبل از ظهر
بله ایتالیانوووو

Salman
17-04-1390, 02:16 بعد از ظهر
عجب موتوره شاخیه.با 800 سی سی 340 تا.عالیه

AMIR MOHAMMAD n
17-04-1390, 08:45 بعد از ظهر
این چه اگزوزیه که جی اس وی آر و ام 1 دارن؟

AMIR MOHAMMAD n
17-04-1390, 08:48 بعد از ظهر

بیشتر میره.تاپ اسپیدی که تو مسابقه شده باش بزنند تو سال 2009، 349.3 بوده تازه تو پیست.معمولا کمپانی ها تاپ اسپیدو کمتر از مقدار واقعی می زنند.

AMIR MOHAMMAD n
17-04-1390, 09:19 بعد از ظهر
اینی که تو میگی اصطکاک گردشی نیست .بلکه نیروی چسبندگی یا نیروی اصطکاک ایستایی که باعث حرکت اتوموبیل یا موتور میشه(Fsmax)وجود این اصطکاک ضروریه.

و حالا بیاین بریم سر این بحث که چرا این تایرا عاج نداره.

من فکر میکنم که اگه عاج یا همون گل داشته باشه باعث کاهش سطح تماس تایر با زمین میشه.در نتیجه توی یه پیچ که راننده تقریبا خوابیده باعث زمین خوردنش میشه.

nOviA
17-04-1390, 11:07 بعد از ظهر
اینی که تو میگی اصطکاک گردشی نیست .بلکه نیروی چسبندگی یا نیروی اصطکاک ایستایی که باعث حرکت اتوموبیل یا موتور میشه(Fsmax)وجود این اصطکاک ضروریه.

Fmax در لحظه ی حرکت هستش. من در حال حرکتو دارم میگم. کنجی فهمید چی میگم:hanghead:

AMIR MOHAMMAD n
18-04-1390, 10:52 قبل از ظهر
اصطکاک چرخشی یعنی چی؟اصلا تو فیزیک همچین اصطلاحی نداریم.شاید منظورت چسبندگیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

nOviA
18-04-1390, 12:55 بعد از ظهر
معنیشو تو پستای قبلی 10 بار نوشتم. تو فیزیک 1 نداریم. تو دینامیک داریم.

AMIR MOHAMMAD n
21-04-1390, 11:18 قبل از ظهر
کسی بلد نیس اسمش چیه؟

Kenji
21-04-1390, 09:59 بعد از ظهر
برای ام1 چیزی هست به نام
Atomic M1 exhaust on B2 reg
توضیحاتش رو هیچی نفهمیدم

Ali
21-04-1390, 10:15 بعد از ظهر
این چه اگزوزیه که جی اس وی آر و ام 1 دارن؟این اگزوز اکراپاویک(akrapovic) است که از ارمش مشخصه البته معمولا این ارم قرمزرنگه ولی اینجا مشکیه که زیاد مشخص نیست

mh_kingcobra
28-05-1390, 12:32 قبل از ظهر
دوست عزیز عجیب تر از اون اینه که این دیوانه ها از 800 سی سی 240hp قدرت می گیرند. خیلی دیوانه کنندس!! انگار موتور ماکسیما رو بچپونی تو 800 سی سی بزاری رو یه آپاچی!!! مخ آدم می ترکه!!!

nOviA
28-05-1390, 12:59 قبل از ظهر
قدرت بالاست اما با سیستم های ترکشن کنترل و wheele کنترل و ....(همش 1 کار رو انجام میده فقط اسماش فرق میکنه) این قدرت رو کنترل میکنند. جالب اینجاست که سرعت دنده هاش تقریبا مثل یه موتور 1000 سی سی هستش حتی کمتر! به همین خاطره که ناگهان یه جلو پرتاپ میشن وقتی گاز میدن. انگار که از نیتروس استفاده میکنن.

mh_kingcobra
28-05-1390, 01:24 قبل از ظهر
جالبه بدونید، سر اینکه می خوان از سال بعد 1000 سی سی بکنن موتورا رو کیسی استونر که داشت واسه سال بعد رو تست می کرد تو Jerez می گفت ما با این موتورهای 800 سی سی تو دنده 3 و 4 هم wheelie داریم و با موتورهای جدید به خاطر قدرت بیشترش تو همه دنده ها امکان Wheelie هست. این موتورا اصلا با موتورهایی که تو SBK هستند زمین تا آسمون فرق می کنه، به قول گفتنی این prototype ها فرمول 1 تو موتورها هستند. واسه همینه که در بیرون از پیست تو اونجا هم ممنوع هستند. در صورتی که SBK ها همون موتورهای عادی هستند با modification های بیشتر!!!!

قدرت بالاست اما با سیستم های ترکشن کنترل و wheele کنترل و ....(همش 1 کار رو انجام میده فقط اسماش فرق میکنه) این قدرت رو کنترل میکنند. جالب اینجاست که سرعت دنده هاش تقریبا مثل یه موتور 1000 سی سی هستش حتی کمتر! به همین خاطره که ناگهان یه جلو پرتاپ میشن وقتی گاز میدن. انگار که از نیتروس استفاده میکنن.

nOviA
28-05-1390, 01:59 قبل از ظهر
تو Jerez هوا بارونی بود. شاید به این علت بوده.

mh_kingcobra
28-05-1390, 02:38 قبل از ظهر
مسابقه Jerez نه، تست سالیانه که در Jerez برگزار شد و راننده ها prototype های 1000 سی سی سال بعد رو تست می کردن، تست برای بعد از مسابقه Jerez بود، نشون به این نشون که دنی پدروسا که تو Le Mans مصدوم شده بود از اون تست جا موند، فکر نکنم تو تست Jerez هم هوا بارونی بود، هرچند استونر داشت کلی راجع به مشخصات موتور حرف می زد نه اون Lap هایی که اون روز زده بود. جالبه بدونید که تو پیست Brno هم دوباره prototype های سال بعد رو چند روز پیش تست کردن و پدروسا که اولین بارش بود سوار 1000 سی سی می شد گفت باید style رانندگی 800 سی سی خودم رو واسه روندن این 1000 سی سی کنار بگذارم!!!!
باید حتما این رو هم اضافه کنم که منظورم از Wheelie، Wheelie کامل نیست. بلکه اون کنده شدن های ناگهانی موتور بر اثر معکوس ها و اون torque بالای موتور تو سبقت های بعد از Split Streamهاست!!! مانند سبقت پدروسا از لورنزو در 4 لپ پایانی مسابقه استوریل!!!

تو Jerez هوا بارونی بود. شاید به این علت بوده.

mh_kingcobra
30-05-1390, 05:02 بعد از ظهر
موتور بسیار عالی با شتاب فوق العاده هست ولی انگار خیلی بدقلق هست، پارسال که به خاطر اون Front end خیلی عجیبش که هی دم به دقیقه در میره، اشک استونر رو دراورد، امسال هم که هرچی روسی بزرگ با اون همه مهارت و تجربه باهاش ور می ره نمی تونه سرجاش بنشونه، از اون ور هم که استونر بدجوری داره با repsol اش حال می کنه، فصل رو به آتیش کشونده!!!

mh_kingcobra
01-06-1390, 12:41 قبل از ظهر
به نظر من وجود عاج در تایرها برای مقاومت اونها در برابر ضربات موجود در آسفالت و جاده های معمولی هست ولی در پیستی که جاده و آسفالت به دقیق ترین و صافترین صورت طراحی می شه و عاملی برای ضربه به تایر نیست دلیلی هم برای وجود عاج در لاستیک ها نیست و نبود عاج در لاستیک های مسابقاتی چه در موتوجی پی چه در F1 برای افزایش و چسبندگی بین تایر و سطح و افزایش سرعت با بهتر و بهینه تر چرخیده شدن چرخ ها است، برای همین هم هست که در مسابقات فرمول1 رانندگان هرچند لپ یکبار هر 2 جفت لاستیک رو عوض می کنند، حالا اگر برگردیم به انتخاب نوع لاستیک ها توسط تیم ها در شرایط آب و هوایی مختلف همونطور که می دونید معمولا طیف لاستیک ها در مسابقات از Soft Compound شروع می شه و تا Hard Compound ادامه پیدا میکنه که هرچی لاستیک ها به سمت Soft پیش میرن دارای Grip یا چسبندگی زیاد و عمر کم و برعکس هرچه به سمت Hard پیش میرن Grip و چسبندگی کم و عمر زیاد دارند و تیم ها با توجه به شرایط آب و هوایی، آسفالت پیست و modification های دیگری که رو موتور انجام دادن، مطلوبترین لاستیک رو برای مسابقه انتخاب می کنند!!!

reza KTM
01-06-1390, 01:01 قبل از ظهر
من هر چی از فیزیک بدم میاد سرم میاد
من ریاضی 2 رو 20 شدم ولی حاضر نیستم 1 ساعت فیزیک بخونم
5 تا پست صفحه قبل رو خوندم پشیمون شدم این صفحه رو بخونم خواهشا بیخیال شید دیگه

RezaCBR400RR
20-01-1391, 05:34 بعد از ظهر
سوزوکی با این موتورش تو مسابقات همیشه آخره!!!
اصلا" تو مسابقات حرفی برای گفتن نداره خیلی خیلی ضعیف عمل میکنه و دور از انتظاره.
بچها جدی میگم دوستانی که مسابقات موتو جی پی نگاه میکنن میدونن من چی میگم

RezaCBR400RR
20-01-1391, 05:39 بعد از ظهر
بی نظیره...
واقعا" هوندا فاتح صنعت موتور سیکلت سازی در جهانه خیلی خیلی عالی کار میکنه.
انصافا" هرچی پول بابتش بدی ضرر نمیکنی فراتر از انتظاره.
دمه سوئیچرو هوندا گرم که این گونه مخشو بکار انداخت تا جوونهایی مثل ما اینجوری از این ورزش پر هیجان لذت ببریم

RezaCBR400RR
20-01-1391, 05:45 بعد از ظهر
دوست عزیز تمام لاستیکهای مسابقات همینجوری هستش به اصطلاح موتو جی پی به این نوع لاستیکها اسلیک گفته میشه که حالته آدامسی داره و چسبندگیش با زمین بالاست تا در سر پیچها موتور کاملا" با زمین تماس داشته باشه و مخصوصا" به این شکل ساخته میشه که لاستیک قهرمانی هم بهش گفته میشه و گرونترین لاستیک موجود در دنیای ریس هستش..
تو ایران یک جفتش تقریبا" 1/600 در میاد.
الیته این قیمت واسه قبل از گرونی و بالا کشیدن دولار بود الان 100% خیلی کمیاب و گرون شده فکر کنم باید 2 میلیونی شده باشه!

mh_kingcobra
20-01-1391, 08:47 بعد از ظهر
متاسفانه Suzuki اخیرا نتوانست در Motogp همپای رقیبان خودش پیشرفت داشته باشد و حتی با وجود راننده هایی امثال Loriss Capirossi بزرگ تا سال 2010 و جوان با استعدادی مثل Alvaro Bautista از رقابت با رقبای خود جا موند و با کمال تاسف از امسال دیگه شاهد حضورش در مسابقات Motogp نیستیم. باید بدانیم که این شرکت در گذشته خیلی بهتر می توانست رقابت کند و در سال 1993 اسطوره ای به نام Kevin Schwantz را با موتور RGV500 خود قهرمان مسابقات کرد. به امید اینکه این شرکت بزرگ دوباره جای خود را در این مسابقات پیدا کند.

mh_kingcobra
23-02-1391, 09:50 بعد از ظهر
واقعا آقا رضا. سوئیچیرو هوندا نمونه کامل یک آدم توانگر و موفقه. جالبه بدونبد هوندا فقط تو موتورسواری نیست که حرف اول دنیا رو می زنه. انجین های هوندا در مسابقات فرمول 1 دیوانه کننده است. درسته به موتو جی پی مربوط نیست ولی برای درک عظمت هوندا به همه پیشنهاد می کنم در ویکی پدیا نام Ayrton Senna رو جستجو کنن و با این فرد آشنا شوند. بی شک اسطوره مثال زدنی و تکرار ناشدنی برزیلی فرمول 1 بود که متاسفانه در سال 1994 بر اثر یک مشکل مکانیکی جان خودش را از دست داد. این فرد سه بار قهرمان مسابقات فرمول 1 با تیم Maclaren بوده که در آن سالها هوندا انجین های اون غول بی شاخ و دم رو م ساخته. چند وقت پیش فیلمی را در مورد این راننده دیدم. رانندگیش مو را به تنم سیخ کرد و با صحنه مرگش بغض گلویم را خفه کرد. روحش شاد و یادش گرامی باد. دوستان گرامی برای دریافت فیلم زندگی او با من تماس بگیرند. بی شک پشیمان نخواهید شد.
دو عکس زیر این اسطوره را به نمایش می گذارند:1490014901

RezaCBR400RR
12-03-1391, 10:21 بعد از ظهر
هیچ کسی اطلاعات دقیق راجب سیستم انجینهای موتو جی پی نمیدونه این موتورها بعد پایان هر دوره مسابقات اوراق میشن تا کسی نتونه از سیستم دیگری کپی برداری کنه این اطلاعاتی در سایتها میدن صرفا" فقط واسه اینه که بگن این موتور در این حد و اندازه هستش به قول ما ایرانیها یه جور پیچوندنه!!!!
ولی مطمئننا" کسی نمیتونه و نخواهد دونست که این موتورها از چه انجینی برخوردار هستن

mh_kingcobra
13-03-1391, 08:29 قبل از ظهر
در تایید حرف آقا رضا باید بگم که مشخصاتی که از انجین ها در اختیار مردم قرار می دهند فقط در حد مشخصات عمومی مثل تعداد سیلندر، قدرت موتور، حداکثر گشتاور و از این قبیل موارد هست. ولی همانطور که می دانید دلیل سرمایه گذاری بسیار زیاد شرکتهایی مثل هوندا و یاماها در این مسابقات فقط بحث اسپانسر و تفریح و ورزش نیست. این مسابقات تنها بهانه ای برای آزمایش جدیدترین و مدرنترین تکنولوژی در امر موتور سواری هست. جالب است بدانید در مصاحبه ای والنتینو روسی که در حال رانندگی با یک یاماها R1 در سال 2009 بود بسیار از وجود تکنولوژی ها در این موتور شگفت زده شد و آن را به موتور مسابقه خود در سال 2004 مقایسه کرد. پس به عبارتی می توان گفت قسمتی تکنولوژی که در این موتورها استفاده می شود در 5 سال آینده روی موتورهای Street امتحان خواهد شد. به همین دلیل برای شرکتها بسیار مهم و ضروری هست که این تکنولوژیها به صورت یک راز بین راننده و تیمش باقی بماند تا در فضای رقابتی بین شرکت های بزرگ خللی وارد نشود. این اصرار در محفوظ ماندن تکنولوژی به حدی هست که در سال 2008 که والنتینو روسی تصمیم گرفت تا از تایرهای Bridgestone به جای Michelin استفاده کند، به منظور حفظ فضای رقابتی بین دو شرکت تایر سازی در گاراژ تیم یاماها دیواری بین قسمت تیم روسی و تیم لورنزو کشیده شد که دیگر امکان Datasharing وجود نداشته باشد. هر چند، در چند فصل اخیر همه تیمها ملزم به استفاده از Bridgestone شده اند.
لینک زیر کاملترین مشخصات موتور Honda RC213V از سایت رسمی هوندا می باشد.

RezaCBR400RR
14-03-1391, 08:53 قبل از ظهر
ممنونم محمد جان

mh_kingcobra
18-05-1391, 12:46 قبل از ظهر
دوستان عزیز

در این قسمت کلیه پست های مربوط به موتورهای تا فصل 2012 که توسط تک تک اعضای محترم تا به امروز معرفی گردیده است جمع آوری خواهد شد.