PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش تعویض صفحه کلاچ طرح ویو کبیر ، تشریح عملکرد سیستم کلاچ موتور های بی کلاچ

s.mm
13-05-1391, 03:20 بعد از ظهر
این عملیات متهورانه مربوط به سال پیش و دقیق تر برج 8 سال 90 هست.
توی اون یکی دو هفته ای که تهران یک سره بارون می اومد طبیعتا نمی شد موتور بیرون برد بنابر این تصمیم گرفتم یک مقدار به اون بخارم! و برای این منظور چه بخشی جذاب تر از کلاچ!
بله کلاچ!

موتور های بی کلاچ؟؟

علی رغم این که موتور سیکلت های کاب-اسکوتر(شاسی از زیر-شاسی مخفی) بی کلاچ نامیده می شن اما باید گفت که این موتور ها دارای کلاچ و اون هم نه یک عدد بلکه دو عدد و دو نوع کلاچ هستند.
اما این که این موتور هارو بی کلاچ می نامند به خاطر نداشتن دسته ی کلاچ هست و باید همواره این رو به خاطر داشت که این موتور ها دارای دو نوع کلاچ،یکی اتوماتیک با عملکرد گریز از مرکز(centrifugal clutch) و دیگری همون سیستم کلاچ صفحه ای قوطه ور در روغن هست.
19612

19599

موقعیت این دو کلاچ روی موتور سیکلت :

19614

عملکرد:

کلاچ گریز از مرکز: یک نوع قطعه مکانیکی هست که در بسیاری از دستگاه های صنعتی کاربرد داره، و شیوه عملکرد کلی اون به این صورت هست که با چرخیدن صفحه ی مدوری که پره ها در منتهی الیه لبه ی خارجی اون قرار دارند، پره ها باز می شن و با ایجاد اصطکاک نیرو رو منتقل می کنن.

اما برای فهم بیشتر در مورد نقش اون در موتور سیکلت باید یکم توضیح بدم(هرچند قبلا جای دیگه دادم):
در موتور های عادی و اصطلاحا با کلاچ، شما هر وقت که موتور توی دنده باشه و ثابت، مجبورید که کلاچ رو هم نگهدارید تا موتور خاموش نشه،اما در موتور های کاب، شما می تونید موتور رو بزنید توی دنده اما تا وقتی که گاز ندید راه نمی ره، این دقیقا کاریه که کلاچ گریز از مرکز می کنه یعنی هر وقت که این قطعه بچرخه عمل می کنه و نیرورو از بخشی به بخش دیگه ی موتور منتقل می کنه،بنابراین در این موتورسیکلت ها هر وقت که ما گاز ندیم رابطه ی میل لنگ و شفت گیربکس قطع میشه.
کلاچ صفحه ای: کلاچ صفحه ای دقیقا مثل موتور های معمولی هست با این تفاوت که "گرفتن" اون نه به وسیله دست بلکه با پا---- یا همون پدال دنده هست؛ یعنی وقتی که برای تعویض دنده فشار میارید ابتدا کلاچ عمل می کنه و اون قسمت از موتور رو خلاص می کنه بعد از اون دنده جا میره،برای همین هم هست که دنده ی این موتور ها یه مقدار سفت تر از موتور های کلاچ دار ه صدای جا خوردن دنده ها هم بیشتره

19611

(نکته :کلاچ صفحه ای مثل بقیه موتور ها باید بعد از مدتی عوض بشه اما عمر کلاچ گریز از مرکز ِ این موتور ها بسیار بالاست و به این زودی فرسوده نمیشه.
19613(برای بزرگ شدن در تب جدید باز کنید) 19605 (پوستر تبلیغاتی کلاچ HF ساخت چین که روی طرح ویو کبیر سواره))

همونطور که در تصویر بالا می بینید(تصاویر نکته نه بالاییش!) قطعه ای رو مشخص کردم و گفتم که به واسطه ی این قطعه به صفحات کلاچ فشار میاد و عمل خلاص کردن انجام میشه... و گفتم که این بخش با فشار اولیه ای که روی پدال دنده آورده میشه انجام میشه بنابراین این حرکت دورانی هست پس چطور می تونه باعث فشار آوردن به یه قسمت دیگه بشه؟
همونطور که در تصویر می بینید این کار به واسطه ی دو قطعه انجام میشه که جهت حرکت قطعه ای که به شفت پدال دنده وصله در جهت عقربه های ساعت و قطه ی بادامی شکلی که فلش روشه خلاف جهت عقربه های ساعته...تا اینجا رو داشته باشین...
روی همین قطعه ی بادامی شکل سه فرو رفتگی وجود داره که کاملا مشخصه

تصویر روی قطعه ی بادامی شکل

19606

تصویر پشت قطعه ی بادامی شکل

19607

محل قرار گیری این قطعه در سیستم کلاچ رو که دیدید....اما وقتی درب کلاچ بسته بشه این قطعه این طوری روی اون سه غلطک غرار می گیره

این فرو رفتگی ها روی 3 قلطک که سایزشون به اون ها می خوره قرار می گیرن و.............فعلا تصویر زیر رو ببنید تا بفهمید منظورم چیه تا بعد....
19608

(با عرض پوزش متاسفانه تصویری از اون غلطک ها ثبت نشده ولی وقتی پوسته کلاچ بسته میشه همین شکلی میشه خودتون که باز کردید متوجه می شید)
اما این چطور کار میکنه؟ حالت عادی این قطعات همینه که میبینید یعنی فرورفتگی روی غلطک ها قرارگرفتن، اما در اثر دنده زدن شفت و در نتیجه این دوقطعه ی بالایی حرکت می کنن. به این صورت که قسمت دایره شکل قطعه ی بادامی،حول محور خودش حرکت می کنه اما چون از جهت دیگه روی اون غلطک ها قرارداره از روی اون ها هم حرکت میکنه در نتیجه اختلاف ارتفاع اون فرورفتگی ها با بقیه سطح، این قطعه روبه جلو میاد(هول داده میشه) و به چهار شاخ کلاچ فشار میاره در نتیجه عمل خلاصی انجام میشه...
19610

نکته: وقتی درب کلاچ باز میشه به احتمال خیلی زیاد این دو قطعه از جاشون درمیان و می افتن پایین و اون جاست که شما حس می کنید ای بابا عجب غلطی کردم و همین اول کار خراب کردم! البته شما باید دقت کنید که این اتفاق نیفته ولی در هر صورت اصلا جای نگرانی نیست اگه همون جوری که من سر جاش گذاشتم بذارید مشکلی پیش نمیاد.

اون پیچی هم که روی درب کلاچ و پشت هندل می بینید پیچی هست باهاش جلو عقب بودن همین غلطک سه تایی رو تنظیم می کنن که توصیه می کنم کاری به کارش نداشته باشید،اونم کاری به کار شما نداره...
تا اینجا با نحوه عملکرد آشنا شدیم اما تعویض این کلاچ ها یه داستان دیگه هست...

ایشالا ادامه داره....

metallica
13-08-1391, 04:04 قبل از ظهر
آقا آچار شاخ میخوام بخرم برا اینا چه مدلی باید بخرم ؟ برای تعویض صفحه چی کار باید کرد ؟ صفحه هارو باید تو روغن خوابوند قبل تعویض؟

02109002
13-08-1391, 04:57 قبل از ظهر
آقا آچار شاخ میخوام بخرم برا اینا چه مدلی باید بخرم ؟ برای تعویض صفحه چی کار باید کرد ؟ صفحه هارو باید تو روغن خوابوند قبل تعویض؟

با سلام

ضمن خوش آمد گویی به شما دوست گرامی

از ارسال پست های تکراری پرهیز نمائید

تا حالا باز نکردم

آموزشش داده شده ، اگردست به آچار نیستید باز نکنید

معمولا برای کارکرد بهتر توروغن میخوابونن

موفق باشید

DANYAL
13-08-1391, 09:36 قبل از ظهر
سلام
دوست عزیز خیلی ممنون از اموزش تعویض کلاج.:26:19612دوست عزیز من یه هوندا ویو دارم وقتی که موتور سرد هست یا زمانی که پت پت میکنه این قطعه یعنی کلاج با صدای تاق توق عقب و جلو میشه می خواستم سوال کنم ببینم این علامت تمام شدن صفحه کلاج هست یا یه ایراد خاص در موتور من :29:
ممنون میشم اگر سوال من رو جواب بدید.:297:
من یه عکس شماتیک از این کلاج دارم که مال هوندا ویو هست نمیدونم با کویر یکی هست یا نه امیدوارم به دردبخور باشه.25115

Enayat
29-09-1392, 05:03 بعد از ظهر
مرسی
عالی بود