PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جنبه های اجتماعی و فرهنگی موتور سواری (موتور و شخصیت موتور سوار)

farshid37
12-05-1391, 03:12 بعد از ظهر
همه می دانیم که بسیاری از مردم موتور را وسیله نقلیه بیکلاسی دانسته و موتور سواران را نیز افراد بی مبالاتی می دانند. به نظر من این مسئله چند دلیل می تواند داشته باشد:
1- بیشترین قشر موتور سواران افراد جوانی هستند که رعایت برخی هنجارهای اجتماعی را نمی کنند. نمونه آن زدن تک چرخ و استوپی و.. در محل های عمومی یا تعویض و خالی کردن اگزوز و ایجاد صداهای ناهنجار است.
2- به طور کلی ویژگی کوچک و جمع جور تر بودن موتور باعث می شود راکبین همواره بیش از اتومبیل وسوسه به عدم رعایت مقررات شوند. نمونه آن گذشتن ار جراع راهنمایی، عبور از پیاده رو و... است.
3- از آنجائی که موتور به طور کلی ارزانتر از اتومبیل است (صرفنظر از افرادی که برای تفریح موتورهای گرانقیمت می خرند) به طور معمول قشر پایین تر جامعه به استفاده از آن تمایل دارد. گاه مشاهده می شود روی یک موتور یک خانواده 3-4 نفره سوار شده اند و یا باری دو برابر خود موتور با آن حمل می شود.
با توجه به موارد فوق از دوستان تقاضا می شود نظر خود را در مورد این مسائل بیان کنند و اگر به نظرشان عدم رعایت مسائل مذکور توجیهی دارد بفرمایند. در کنار این بحث دوستان می توانند نظر خود را در مورد این که آیا مدل های خاصی از موتور به نظرشان به قولی باکلاستر یا بی کلاستر هست بیان کنند. آیا فکر می کنید موتور سوار شدن از نظر سنی یا اجتماعی محدودیتی دارد؟ برای نمونه اگر استاد دانشگاه خود یا رییس یک اداره یا... را سوار برموتور ببینید چه فکری می کنید؟ به نظر شما آدم باحالی میاد؟ آدم بی کلاسی میاد؟ یا تاثیری بر نظر شما نخواهد داشت.
به طور کلی در این تاپیک می شود در مورد جنبه های اجتماعی و فرهنگی موتور سواری بحث کرد. لازم به ذکر است قصد داشتم در قسمت بحث های متفرقه این تاپیک را ایجاد کنم که نشد. در صورت نیاز لطفا مدیران منتقل کنند.

.:ALIREZA NADERI:.
12-05-1391, 03:29 بعد از ظهر
حتی با چیم هم میشه فرق سی جی سوار عاقل و سی جی سوار بی شخصیت رو هم فهمید !

SHADmaghz
12-05-1391, 06:45 بعد از ظهر
هـــــــــــــــــــــــی روز گاز..اندازه موتور سوار های شهر اربیل هم نیستیم........اقا 250 به بالارو آزاد کنن و سی جی رو دیگه تولید نکنن درست میشه.......الان همه ی مگلی سوار ها و هیو سوار ها کلاه دارن....

farshid37
12-05-1391, 06:46 بعد از ظهر
واقعا از این همه استقبال دوستان موتور سو.ار به مسائل فرهنگی و اجتماعی به وجد اومدم. این خودش مشت محکمی بود بر دهن کسانی که با موتور سواران مشکل دارند.:hanghead:

farshid37
12-05-1391, 06:55 بعد از ظهر
هـــــــــــــــــــــــی روز گاز..اندازه موتور سوار های شهر اربیل هم نیستیم........اقا 250 به بالارو آزاد کنن و سی جی رو دیگه تولید نکنن درست میشه.......الان همه ی مگلی سوار ها و هیو سوار ها کلاه دارن....

:wall3:یعنی مشکل ما اینهه؟ موتور سنگین آزاد بشه دیگه کسی اگزوز خالی نمی کنه؟:icon_pf _99_:

SHADmaghz
12-05-1391, 07:01 بعد از ظهر
:wall3:یعنی مشکل ما اینهه؟ موتور سنگین آزاد بشه دیگه کسی اگزوز خالی نمی کنه؟[Only registered and activated users can see links]
سنگین که نه دیگه اونقد..دیگه ته تهش 400.....کدوم 400 سواری رو دیدی بیاد جلف بازی دربیاره؟..
اینو پلی کنید..ببیند اونور دنیا چجوری به بچه های 5ساله بها میدن بره موتور سوار شدن......اینجا بگی موتور..میگن موتو ر سواری ورزش نیست که..بازی با مرگه.!!
[Only registered and activated users can see links]

سیاوش
12-05-1391, 07:07 بعد از ظهر
موتور سنگین خودش صدایی دلنشین داره که گوش هر شنونده ای را جذب میکنه! گرچه من عاشق صدای 2 زمانه و کراسم تا کفی.
از این بدتر نبود مکانی برای تخلیه انرژیه! من عاشق حرکات نمایشی با موتورم.اما خانوادم اونقدر روشنفکر هستن که حاضرن با کمال رضایت حق پیست رفتنو به من بدن.این قضیه باید جا بیفته که هر کاری یا ورزشی یا تفریحی خطراتی داره! از طرفی مسوولین هم اونقدر بی اهمیتن نسبت به این قضیه که سالیانه تعداد زیادی جوون میمیرن! مشکل اصلی فرهنگ غلط ماست.مشکل نبود موتور با کیفیته! حاضرن برای سود خودشون ما هر ... سوار شیم!

SHADmaghz
12-05-1391, 07:15 بعد از ظهر
من با هر کی درباره موتور حرف میزنم به من میگن بیخیال شو بابا....تو الان باید زن بگیری!!!..اه ایرانی ها همه چی رو به ازدواج و اینا میدونن!!!!چرا یه پیست داریم بره 37 سال پیشه....یه عده افراد پولدار با موتورهاشون جمعه ها مییان گاز میدن.....ما هم عکس میگیریم..تفریح از این بهتر..!!:icon_pf _99_::icon_pf _99_:

farshid37
12-05-1391, 07:17 بعد از ظهر
خوب این مسائل می تونه قسمتی از مشکل باشه. ولی همه دنباب موتور سنگین و ورزش نیستند. برخی برای تردد استفاده می کنند از موتور و متاسفانه اصلا رعایت نمی کنند. البته اینجا ایرانه کی رعایت می کنه؟ امروز با موتوور پشت چراغ قرمز و خ عابر واستادم مینی بوسه اومد از بغلم لایی کشید و جلوم واستاد:hanghead:.

farshid37
12-05-1391, 07:19 بعد از ظهر
من با هر کی درباره موتور حرف میزنم به من میگن بیخیال شو بابا....تو الان باید زن بگیری!!!..اه ایرانی ها همه چی رو به ازدواج و اینا میدونن!!!!چرا یه پیست داریم بره 37 سال پیشه....یه عده افراد پولدار با موتورهاشون جمعه ها مییان گاز میدن.....ما هم عکس میگیریم..تفریح از این بهتر..!!:icon_pf _99_::icon_pf _99_:

من خودم به هر کس می گفتم می خوام موتور بخرم اول تعجب می کرد و فکر می کرد شوخی می کنم و بعدش هم شروع به مخالفت می کرد. البته من کار خودم رو کردم ولی کلا برام جالبه که موتور از همه نظر اینقدر منفی تلقی می شه.

SHADmaghz
12-05-1391, 07:28 بعد از ظهر
به نظر من باید سکوت کرد فقط.............فقط باید از علایقت دست بکشی....

farshid37
12-05-1391, 07:36 بعد از ظهر
واقعا فکر می کنید نوع موتور در شخصیت موتور سوار تاثیر می ذاره؟ یا موتور سوار با شخصیت موتور خاصی رو انتخاب می کنه؟ در کل آماری وجود نداره در این زمینه اما به نظرم سی جی سوار با شخصیت هم کم پیدا نمی شه و سنگین سوار مردم آزار هم کم نیست.

masoud rm
12-05-1391, 07:39 بعد از ظهر
سلام حرف دل مارو زادی من خیلی‌ ساله موتور سوارم ولی‌ هر روز که می‌گذره دیده مردم نسبت به موتور سوارا بدتر می‌شه

آخه بالا نسبت مثلا پشت چراغ وایسادی آدمو جر میدان تا راد بشن هم جون خودشونو به خطر میندازن هم دیگران
و این فرهنگ غلط حالا حالا‌ها درست بشو نیست و این ذهنیت رو برای مردم بوجود آورد
من الان شخصاً روم نمی‌شه بگم موتور سوارم طوری که موتورمو اصلا تو محل زندگیم زیاد در نمیارم

farshid37
12-05-1391, 07:40 بعد از ظهر
به نظر من باید سکوت کرد فقط.............فقط باید از علایقت دست بکشی....

یک قسمت اصلی جنبه اقتصادی قضیه است. به هر حال همه جای دنیا یک موتور حسابی از ماشینی مثل پراید ارزونتر نیست و معمولا افراد وقتی ازدواج می کنند ترجیح می دهند جای موتور ماشین داشته باشند.
الته چیزی که برام جالبه اینه که اگه ماشینتو عوض کنی و 10-20 میلیون بزاری سرش کسی تعجب نمی کنه و انتقاد نمی کنه ازت ولی اگه در کنار ماشین معمولیت یک موتور مثلا 5 میلیونی بخری همه تعجب می کنند و به نظرشون آدم ولخرجی خواهی بود.

SHADmaghz
12-05-1391, 08:52 بعد از ظهر
اقا از ماست که بر ماست موسیر با چیپس:20:

Amir18313
12-05-1391, 09:18 بعد از ظهر
من تازه موتور خریدم اما به قوانین خیلی حساس هستم.

پشت چراغ قرمر مثل یک ماشین خیلی محترم وای میسم. از راهنما استفاده میکنم و قوانین را رعایت میکنم.
حالا اگر پشت چراغ قمر هم باشم اگر ماشین پست سری هی بوق بزنه و .. از جام تکون نمیخورم تا سبز بشه و به آرامی حرکت کنم.
قوانین را رعایت میکنم و به کسی هم رو نمیدم!!!

farshid37
12-05-1391, 09:23 بعد از ظهر
این خیلی خوبه ولی متاسفانه معمولا عادت های بد مسری هستند. معمولا افراد بعد مدتی وقتی عدم رعایت دیگران رو می بینند حساسیتشون کم می شه و کم کم خودشونم مثل بقیه می شوند.

mohammad yzf
13-05-1391, 12:11 قبل از ظهر
از ابتدایی ترین و مهم ترین چیزایی که هر موتور سوار باید رعایت کنه استفاده از کلاه ایمنی و لباس مناسب هنگام رانندگیه که خیلی کم تو ایران بهش توجه نمی شه .دیدم که با شلوار کردی و تی شرت آستین کوتاه و دمپایی سوار موتور می شن . به جرعت می تونم بگم تنها کسانی دائما از کلاه ایمنی استفاده می کنند که حداقل 1 بار استفاده از کلاه جاننشان را نجات داده باشد . اینگونه افراد همیشه از کلاه استفاده می کنند چه در حضور و چه در غیبت پلیس ولی افراد دیگر زمانی از کلاه استفاده می کنند که بدانند پلیس در مسیر ایستاده وکنترل می کند و از ترس جریمه شدن از کلاه استفاده می کند . شرایط اجتماعی طوری شده که وقتی یکی هنگام سواری با cg از کلاه ایمنی استفاده می کند مورد تمسخر دیگران قرار می گیرد از جمله به او می گویند :
گرمت نمیشه ؟
این قابلمه چیه گزاشتی رو سرت ؟
( این تمسخرا را خودم موقعی که کلاه می زارم می شنوم ولی همیشه با افتخار می گم که استفاده از کلاه لازمه و دارم از جونم محافظت می کنم )( نوع موتور هم در رعایت قوانین تاثیر داره هر چه موتور گرونتر می شه صاحب موتور خودش رو برا تیپ و کلاس هم که شده ملزم به استفاده از کلاه و یواش رفتن می کنه البته همیشه افراد کمی پیدا می شوند که عکس این را انجام دهند )

تا حالا هر کس از کلاه گزاشتنه من ایراد گرفته علاوه بر دفاع از این کارم به اونا هم توصیه کردم تا از کلاه استفاده کنن ولی همه در جوابم می گن :
من که نمی خواهم تند بروم و در زمن من قوانین را رعایت میکنم ( آخه چرا این تفکر وجود داره که هر کس تند می خواد بره باید کلاه بزاره ) اما وقتی این جواب رو بهشون می دم دیگه هیچی نمی گن و سرشونو می ندازن پایین . من در جوابشون می گم : شما از خودتون متمئنید ولی از کجا معلوم که کسی که داره از روبروتون می یاد حواسش باشه و تمام قوانین رو رعایت کنه.

شایسته فر
13-05-1391, 04:00 قبل از ظهر
اقا گل گفتی
همیشه برای دوستام که موتور سوارن گفتم، نزنی می زنن!!!!!!!!
اگه ادم ته موتور سواری هم باشه و ته دست فرمون بازم امکان اینکه بهش بزنن خیلی زیاده
طرف داره با ماشین میاد، ییهو ماشین بغلی میگیره روش، طرف دوتا راه داره، 1 فرمونو بگیره سمت شما که با موتور داری از کنارش عبور می کنی
2 ماشینو نکشه به طرف مقابل و با اتومبیلی که منحرف شده تصادف کنه
که همیشه هموطنان ما گزینه 1 رو انتخاب می کنن و دلیلشون رو هم میشه برای خسارت دیدن کمتر ماشینشون و رفلکس بدنیشون دونست ولی در صورتی که اگه گزینه 2 رو انتخاب کنن بیمه خسارت رو بهشون میده و جون موتور سوار کناری رو هم در خطر نمی ندازن
استفاده از وسایل ایمنی باید به صورت یک فرهنگ در بین همه راکبان موتور سیکلت جا بی افته

farshid37
13-05-1391, 10:18 قبل از ظهر
البته کلاه گذاشتن و رعایت ایمنی راکب بی ارتباط با بحث نیست ولی فکر می کنم در بحث از جنبه های فرهنگی و اجتماعی موتور سواری رعایت حقوق دیگران نقش اصلی رو داره. یادم نمی ره یک بار تهران یک موتور و اتومبیل دور میدون به هم خوردند من تو یک تاکسی دیگه بودم. راننده تاکسی که دل پری داشت شروع کرد که همه شون بمیرن راحت بشیم و... خوب دلیل این نگرش چیه؟ جالب این جاست که راننده تاکسی ها از نظر رعایت قواعد و فرهنگ رانندگی خودشون جزو بدترین اقشار هستند.
به هر حال وقتی برخی موتور سوارها با صداهای ناهنجار دیگران رو آزار می دهند و برای در رفتن از ترافیک لابه لای ماشین ها می رند و علاوه بر ایجاد خطر برای خودشون و خط انداختن به ماشین مردم موجب اخلال در ترافیک و ضایع شدن وقت دیگران می شوند، عجیب نیست که چنین ذهنیت بدی در مورد موتور سوارها وجود داشته باشه.

Hamid R
13-05-1391, 11:50 قبل از ظهر
موضوع صرفا فرهنگیه.
و این مشکل فقط هم در موتورسواری و رانندگی مون نیست که دیده میشه.
یعنی خیلی رفتارهای نابهنجار دیگه هم هست که هم ریشه با همین رفتارن و ....
ولی به نظر من خود موتورسوارها باید شروع کنن به اصلاح رفتارهاشون تا بی قانونی و بیمنطقی در حینِ روندنِ موتور,به صورت یه ضدارزش دربیاد,نه اینکه مثل الان اینکارهای خطرناک زرنگ بازی و ... به حساب میاد.

farshid37
13-05-1391, 01:48 بعد از ظهر
از دوستان کسی در مورد رابطه سن و سال یا شغل و تحصیلات با موتور سواری نظری نداشت؟

Amir18313
13-05-1391, 03:30 بعد از ظهر
البته نمیشه همه چیز را تقصیر فرهنگ گذاشت.

کلاهی که استفاده میشه و من خودم استفاده میکنم بزرگه-سنیگه-آدم سرش خفه میشه و جلوی دید و سرعت عمل را میگیره.
اگر کلاه بسیار خوب و استاندارد با قیمت معقول تولید بشه که همه بتونن خرید کنند و استفاده کنند میتونم بگم حداقل 70-80 درصد استفاده از کلاه بیشتر میشه

monazzah
14-06-1391, 09:17 قبل از ظهر
من الان دو ماه می خوام موتور بخرم عالم و آدم ریختند سرم

میگن مگه مهندس این مملکت موتور سوار میشه
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تازه توکه ماشین داری موتور می خوای چیکار

farshid37
14-06-1391, 10:22 قبل از ظهر
دقبقا این مشکل رو داشتم. الانم هر کی می فهمه موتور خریدم چنان تعجب می کنه که خودم خندم می گیره. مثل اینکه براش جک گفتم.

yasharazary
14-06-1391, 03:37 بعد از ظهر
واقعا فکر می کنید نوع موتور در شخصیت موتور سوار تاثیر می ذاره؟ یا موتور سوار با شخصیت موتور خاصی رو انتخاب می کنه؟ در کل آماری وجود نداره در این زمینه اما به نظرم سی جی سوار با شخصیت هم کم پیدا نمی شه و سنگین سوار مردم آزار هم کم نیست.

آقا دست رو دلم گذاشتی!!!!!!!!!!چند روز پیش (پنج شنبه مورخ 1391/06/09) رفتم یه روان 200 خریدم و 150 برا قولنامش دادم و اصل معامله موند واسه شنبه(1391/06/12) حالا پدرم از جمعه گیرداد که یا جای من تو این خونس یا جای تو با موتور تریل!!!!!!!!!دلیلش هم اینه: چون تو شهر مااکثر تریل سوار ها آدمای ناجوری هستن (که اصلا اینطور نیس) پس موتور تریل جیز هست وهرکی سوار موتور تریل بشه بی شخصیته!!!!!!!!!!!
اینا به کنار وقتی من این حرف غیر منطقی پدرم رو قبول نمیکنم میشم آدم غیر منطقی!

به نظر من چون اینا غیر منطقی برخورد میکنن جواب ما هم باید این باشه: شما سی خودت ما هم سی خودمون!!!!!!!!!!!

MohammaD.h
14-06-1391, 04:02 بعد از ظهر
منم دقیقا همین مشکلا داشتم همه فامیل گفتن دانشجو دکترا وموتور؟؟؟ ولی من خریدم وبارفتار صحیحم بهشون ثابت کردم همه جور میشه ازش استفاده کرد و بعد منم بقیه شروع به موتور خریدن کردن:999:
ولی من واقعا بعضی وقتا به خاطر رفتار موتوری های بی......... از این که موتورسوار میشم خجالت میکشم:9::bitarbiat:
ما خودمون مشخص میکنمیم دیگران چجوری باهامون رفتار کنند:icon_pf (95)::icon_pf (95)::icon_pf (95):

کاوه
14-06-1391, 04:15 بعد از ظهر
کلا موتور وسیله خوبی نیست
از حق نگذریم این عشق ما هست که این خطرو به جون میخریم
اما به جنبه و دیدگاه هم بستگی داره
خیلی هارو میشناسم که تا یه موتور بالای 250اومده زیر دستشون خودشون رو به گاج دادن و یا با موتور کاهای خلاف انجام دادن واسه همینه این وسیله ی دوست داشتنی بین بعضیا خیلی بد دیده میشه
حتی پلیس هم دیدش به موتور سوار ها بد هستش
:khak:

farshid37
14-06-1391, 05:03 بعد از ظهر
من قبل خرید یک سالی بررسی می کردم که چی بخرم و بعد که تصمیم گرفتم روان بخرم یک بار پولم واسه یک کار دیگه خرج شد و بعد خورد به قحطی روان. ولی تو این مدت حرفش بود و برادر خانمم که نزدیک 50 داره و داروسازه (و البته مجرده) وسوسه شد و چند ماه زودتر از من یک کبیر 200 خرید و لااقل تو خانواده اونور راهو باز کرد.:4chsmu1:

MohammaD.h
14-06-1391, 05:52 بعد از ظهر
هرخانواده ای انگار یه خط شکن میخواد......:icon_pf (95):

ali_r
14-06-1391, 10:18 بعد از ظهر
آقا دست رو دلم گذاشتی!!!!!!!!!!چند روز پیش (پنج شنبه مورخ 1391/06/09) رفتم یه روان 200 خریدم و 150 برا قولنامش دادم و اصل معامله موند واسه شنبه(1391/06/12) حالا پدرم از جمعه گیرداد که یا جای من تو این خونس یا جای تو با موتور تریل!!!!!!!!!دلیلش هم اینه: چون تو شهر مااکثر تریل سوار ها آدمای ناجوری هستن (که اصلا اینطور نیس) پس موتور تریل جیز هست وهرکی سوار موتور تریل بشه بی شخصیته!!!!!!!!!!!
اینا به کنار وقتی من این حرف غیر منطقی پدرم رو قبول نمیکنم میشم آدم غیر منطقی!

به نظر من چون اینا غیر منطقی برخورد میکنن جواب ما هم باید این باشه: شما سی خودت ما هم سی خودمون!!!!!!!!!!!

یاشار چی شد بالاخره موتورو میبری یا میخوای پسش بدی؟؟؟

saman697
09-11-1391, 12:51 قبل از ظهر
با سلام حدمت دوستان گلم نمیدونم بگم فرهنگ برهنگی یا برهنه فرهنگی
این یه چیز که تو فرهنگ ما تو این مدت وارد شده
برام خیلی جالب که وقتی به بک عابر و یا یک شخصی در هنگام رانندگی با موتور احترام میزارم طرف مقابل خیلی تعجب میکند.. مشکل از چیست
و این برام جا افتاده که مردم ما همه عاشق موتور هستند من مدتی هوندا 125 داشتم همه به یک نگاه دیگه به موتور نگاه میکرددند یا مامور ها میگفتند موتور دزدا دوستان به کسی بر نخوره الان که اونجر دارم همه به یه مدل دیگه نگاه میکنند حتی همون دوستان و ... و در کل این برای این می باشد که اکثر دوستانی که موتور های مدل پایین دارند ار بس کار های کردند که دیگه نمیشه جمع کرد و بنظر من تموم این موتور ها رو باید جمع کر چونکه جتی چهره شهر را هم مخدوش میکند .
من حتی دیدم مردم از قصد اروم و یا تند حرکت میکنند که موتور های مدل بالا رو بیشتر نگاه کنند مخصوص اگر تو اتوبان ها باشند . :29:

yasharazary
09-11-1391, 04:04 بعد از ظهر
اینم یه جور بی فرهنگیه که بخوایم نظم ترافیک رو بهم بزنیم (با افزایش یا کاهش سرعت) تا بخوایم مثلا یه موتور رو نیگاه کنیم

CGL
09-11-1391, 05:36 بعد از ظهر
سلام.....تمامي نظرات دوستان درسته....ولي اين دليل نميشه چون موتوري هست بي فرهنگي شاملش ميشه....اين نگرش غلط ماست....بايد چشم هارو شست و......
موتور مثل چاقو ميمونه هم ميشه باهاش كارهاي نادرست كرد هم ميشه كارهاي مفيد كرد.....
بايد فرهنگ استفاده درست بشه كه خيليها دست ازاين كارهي بيخود بردارند تا ترو خشك باهم نسوزند و همه موتورسوارهرو به يك چشم نبينند....بايد اون راننده تاكسي هم بدونه كه همچين خودشون خوب نيستند كه از موتورسوارها ايراد ميگيرند.... :25r30wi:
يك CG سوار هم ميتونه يك فرد بافرهنگ باشه و به قوانين احترام بزاره هم يك فرد .... باشه :vahidrk:

m-s-d
09-11-1391, 06:40 بعد از ظهر
آقا دست رو دلم گذاشتید که خونه
نمی دونم الان چی بنویسم و چطوری احساسم رو بیان کنم.فقط تو رو خدا شما بگید
وقتی بزرگان مملکتمون به موتور سوار با دیدگاه بدی نگاه می کنن،وقتی روسای پلیس راه ها می گن موتور سوار ها آدم های تیز و نمی دونم .... هستند
خب این خودش باعث نمیشه که بعضی از موتور سوارها هم به خلاف کردن رو بیارن؟من خودم یه بار تو راه جنگلی که بر می گشتم،
موتورم رو به خاطر کلاه بردن پارکینگ،گفتم خوب خلاف کردم اشکالی نداره طبق قانون بایستی موتورم حداکثر تا یک هفته تو پارکینگ میموند.ولی یک هفته شد ده روز
و پس از کلّی تحقیر و توهین موتورم رو پس گرفتم.در صورتی که یارو فامیل جانشین فرماندهی همون روز که موتورش رو گرفت بودن بدون گواهینامه و کارت خودرو و بیمه
با یه نامه موتورش جلو چشم آزاد شد.یه سایت درست حسابی هم اگه به سایتشون برید برای رسیدگی به شکایات یا نظر سنجی ندارن .
خب البته اینا رو نباید می گفتم ولی خوب هر طوری با یه نفر برخورد کنید اون هم با شما همین طور رفتار خواهد کرد پس هیچوقت نباید تقصیر رو به گردن موتور سوار یا پلیس
یا این و اون انداخت.باید هر دو طرف ماجرا،هم دیگر رو رعایت کنند

farshid37
13-10-1393, 04:53 بعد از ظهر
نظرتون در مورد مطلب زیر چیه؟

هدف و غایت قانون

نگاهی اجمالی به اجرای قوانین در دستگاه های اجرایی و قضایی

با تاکید بر پلیس راهنمایی و رانندگی

حتما بارها در مورد هدف واقعی حقوق و قوانین و اینکه چرا در کشور ما قوانین مورد بی اعتنایی قرار گرفته و کمتر کسی به نظم اجتماعی و حقوق دیگران اهمیت می دهد اندیشیده اید. این معضل ریشه در مسائل متعدد اجتماعی و فرهنگی داشته و بحث در خصوص جوانب مختلف آن در این مختصر نمی گنجد. در این یادداشت به یکی از دلایل بی توجهی به قوانین و بویژه قواعدی که با حقوق دیگران سر و کار دارد پرداخته و به طور خاص بر فرهنگ ترافیکی و بی توجهی مردم به حقوق دیگران در این زمینه می پردازیم. مشکل بی اعتنایی شهروندان به حقوق دیگران و عدم مطالبه حقوق خود از خاطیان در زمینه مقررات مربوط به رانندگی خود دلایل متعدد دارد. عدم آموزش مناسب در خانواده، مدرسه، رسانه ها و مشکلات موجود در قوانین راهنمایی رانندگی به هنگام اخذ گواهینامه و برخورد نامناسب مجریان قانون با متخلفین از اهم این علل می باشد. در این نوشتار به طور مختصر به مشکلات قوانین و نحوه برخورد مجریان پرداخته می شود.

- - - Updated - - -

الف- بی توجهی قانونگذار به سیاست تقنینی مناسب به منظور کاهش تخلفات:
قانونگذار باید با توجه به نظر کارشناسان و صاحبنظران قوانینی وضع نماید که بتواند به بیشترین حد ممکن افراد را از تخلف باز داشته و یا متخلفین را از تکرار تخلف یا دست یازیدن به تخلفات سنگین تر مانع شود. برای نمونه در مورد مانع شدن متخلف از ارتکاب جرایم سنگین تر می توان به قوانین مربوط به سرقت اشاره کرد. در بیشتر نظام های حقوقی میان مجازات سرقت ساده با سرقتی که همراه با ورود به ملک شخصی است و یا سرقت مسلحانه و سرقت مسلحانه ای که منجر به ضرب و جرح و مرگ شود تمایز قائل می شوند. هدف از این تمایز این است که سارق ترغیب به ورود به املاک نشود و یا اگر شد لااقل سلاح همراه نداشته باشد و اگر داشت آن را بکار نبرد و اگر به کار برد و جراحتی ایجاد کرد لااقل اقدام به قتل ننماید. در واقع آگاهی مجرم از این که در هر مرحله شدت مجازات بیشتر می شود می تواند عامل بازدارنده ای باشد که مانع وی از شدت بخشیدن به عمل مجرمانه شود. در قوانین راهنمایی و رانندگی نیز جرایم متفاوت است اما متاسفانه کمتر به آثار تخلف توجه شده است. برای نمونه پارک دوبله یا رفتن به مسیر ورود ممنوع تخلف دانسته شده اما بهتر بود مجازات کسی که با عمل خلاف خود موجب اختلال ترافیکی یا تصادف شده در قیاس عمل فردی که در خیابانی خلوت تخلف کرده و عملا مشکلی برای کسی به وجود نیامده است تشدید می شد. از طرف دیگر متاسفانه قانوگذاران در برخورد با تخلفات و پدیده های مجرمانه غالبا به ساده ترین و سطحی ترین اقدام یعنی تشدید مجازات متوسل می شوند. هر چند تاثیر بازدارندگی بیشتر مجازاتهای سنگین تر قابل انکار نیست اما عامل مهمتر از شدت مجازات نظارت بهتر بر اجرای قانون و برخورد همیشگی با متخلفین است. برای نمونه اگر مثلا جریمه پارک ممنوع چند برابر شود مسلما تاثیر کمتری خواهد داشت تا اینکه مبلغ جریمه ثابت بماند اما نظارت راهنمایی و رانندگی افزایش یافته و مثلا با تخلفات موجود به طور مداوم و بدون اغماض برخورد گردد. ب- نقص مقررات و علایم راهنمایی و رانندگی و شفاف نبودن آنها: متاسفانه بسیاری از قوانیم و مقررات بدون کازشناسی کافی تصویب شده و یا از شفافیت کافی بهره نمی برند. عدم توجه مقنن به آثار قوانین و میزان فایده و ضرری که ببار میاورد می تواند عاملی باشد که افراد نه تنها به قانون مشکل دار بی توجه شوند بلکه به طور کلی قانون گریزی و بی لعتمادی به مقررات تبدیل به فرهنگ و اصل شود. برای نمونه در بحث های ترافیکی می توان به مصادیق زیر اشاره کرد: 1- مشخص نبودن مقررات شفاف برای تعیین مقصر حادثه و برخورد سلیقه ای و عجولانه ماموران در بررسی حادثه، 2- عدم دقت در نصب علایم هشدار دهنده به نحوی که برای نمونه در جایی که پارک کردن هیچ مشکل ترافیکی ایجاد نمی کند تایلوی توقف ممنوع نصی می شود و در جایی که به راحتی و بدوم خطر می توان با 60 کیلومتر در ساعت حرکت کرد تابلوی محدودیت سرعت 20 کیلومتر نصب شود، یا قرار دادن تابلوهای دور زدن ممنوع در چهار راه های پشت سر هم بدون اینکه اندیشه شود سرگردان کردن رانندگان یا دور کردنشان از مقصد ممکن است نه تنها تاثیر مثبتی نداشته باشد بلکه علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی ناشی از آلودگی هوا در نهایت می تواند ترافیک را تشدید کند. 3- این مورد نیز که با مورد پیشین نزدیک است بی دقتی و بی توجهب در خط کشی های راهنما در خیابان ها هست. گاه در خیابانهایی خط کشی وجود ندارد، گاه چند خط کشی وجود دارد که موجب گمراهی رانندگان می شود و کلا خطوط و فلش هایی که قبل از رسیدن به تقاطع مسیر رانندگان را مشخص کند به ندرت در خیابان ها وجود دارد.

- - - Updated - - -

ج- عدم آموزش مناسب مجریان و یا رسیدگی کنندگان و نظارت ناکافی بر آنان:
در مسائلی مثل تخلفات راهنمایی رانندگی به علت شلوغی زیاد، کم بودن ماموران و ... گاه برخورد با همه متخلفین امکان پذیر نیست. یک مجری آموزش دیده و مطلع اهم و مهم کرده و برخورد با تخلفاتی که بیشترین تاثیر منفی در ایجاد ترافیک، خطر آفرینی یا لطمه زدن به حقوق دیگران را دارد در اولویت قرار می دهد. متاسفانه بسیاری از ماموران یا بر اثر ناآگاهی و یا اهمیت ندادن به وظایف خود و یا برای احتراز از برخورد با متخلفینی همچون مسافرکش های خطی که گاه روابط دوستانه ای با ماموران پیدا می کنند از جریمه کردن تخلفات خطرساز و مخل ترافیک چشم پوشی کرده و برای نمونه در اوج ساعت شلوغی بجای برخورد با کسانی که موجب انسداد مسیر اصلی شده اند به کوچه های همجوار رفته و اتومبیل هایی را که خلاف جهت پارک نموده اند ولی مشکلی هم ایجاد نکرده اند را جریمه می نمایند. در واقع با گریز از وظیفه قانونی خود و جهت ارائه آماری به مقام مافوق به جریمه کردن مواردی می پردازند که هر چند تخلف هستند اما در مقایسه با تخلفات بسیار مهم تر آثار منفی بسیار کمی داشته اند یا در مواردی در ساعت اوج ترافیک به جای نظم دادن به ترافیک یا برخورد با متخلفینی که موجب بند آمادن مسیر شده اند اقدام به جریمه کسی می کنند که در آن ترافیک سنگین و با سرعتی زیر 5 کیلومتر در ساعت کمربند ایمنی نبسته است. هر چند نبستن کمربند نیز تخلف است اما به حقوق دیگران لطمه نزده و در جایی که افرادی با پارک دوبله و ... راه دیگران را بند آورده اند جریمه کردن به خاطر کمربند نداشتن سیاست اجرایی و عدم درک درست از هدف اصلی قوانین یعنی حفظ نظم اجتماعی است. شاید برداشت برخی از ماموران و افسران راهنمایی و رانندگی از فلسفه جریمه ایجاد درآمد برای دولت است و البته گنجانده شدن درآمد ناشی از جرایم در بودجه این گمان را ایجاد می کند که شاید در رده های بالاتر نیز برخی هدف وافعی حقوق و قوانین را فراموش کرده اند. چنین برداشتی با هدف اصلی مجازات و جریمه که کاهش موارد تخلفات است در تعارض بوده و منجر به وضعیت ترافیکی نابسامان کشور ما شده است.
یکی از علل این گونه برخورد مجریان قانون و گاه قضات در محاکم نظام ارزشیابی کمّی است. در این سیستم به جای بررسی کار مفید فرد مورد نظر و کیفیت آن تنها تعداد پرونده هایی که رسیدگی نموده و یا تعداد برگ جریمه هایی که صادر کرده مورد توجه قرار می گیرد. این نوع نظارت ساده ترین نوع نظارت بوده و شخص مورد نظارت را به سوی برخورد سطحی و بی توجهی در کارش سوق می دهد.

farshid37
13-10-1393, 06:00 بعد از ظهر
در نهایت به نظر می رسد نبود و یا نقص در سیاست تقنینی قواعد راهنمایی و رانندگی و عدم آگاهی بسیاری از ماموران از هدف قواعد موجود و اعمال مناسب سیاست قضایی یا اجرایی در کنار عدم نظارت صحیح مقام های مافوق و اتکای بیشتر آنان به تعداد قبض های صادره جریمه به جای بررسی این که آیا مامور وظیفه خود را به درستی انجام داده یا نه موجب شده است مشکلات ترافیکی کشور ما شدت یابند.

ZirCgari
13-10-1393, 07:48 بعد از ظهر
نیست که در دیگر مسائل کشور فرهنگ و جود داره و رشد فرهنگ توش رو ب افزایش ــــــه!!! هرچی میشه گیرشو ب موتور میدن!

ما نفهمیدیم با نیرو انتظامی طرفیم یا با راهنمایی رانندگی!

نیرو انتظامی و گروه وِیژه یگان سوار که ب صورت خودجوش عین Goat با چند تا موتور شاخ ب شاخ مییان تو صورتت تا هر طور شده در وحله ی اول پولی بگیرن اگه نداشته باشی موتورو ببرن کلاه و...هم داشته باشی فایده نداره بالاخره یه چی میبندن بهت! مثل کثیف بودن پلاک!!

خجالت هم نمیکشن طلب کارم هستن!!! راه خودتو میری عین گاو حمله ور میشن بهت! شرمنده با این ادبیات ولی دقیقا همینطوری رفتار میکنن خدا نکنه تایمی که موتور سوار شدن همزمان نباشه با تایم تعطیل شدن مدرسه دخترونه! اونجا دیگه اصن براشون مهم نیست و با آتیش لات و لوتای دهه 70ی میسوزی!

رفتار نیرو انتظامی اصن شایسته نیست!!! اصلا!×!! تا حالا پستم ب سرباز راهنمایی رانندگی نخرده هرچی میکشم از این نیرو انتظامی ــــــــــــــــــــه

- - - Updated - - -

نیست که در دیگر مسائل کشور فرهنگ و جود داره و رشد فرهنگ توش رو ب افزایش ــــــه!!! هرچی میشه گیرشو ب موتور میدن!

ما نفهمیدیم با نیرو انتظامی طرفیم یا با راهنمایی رانندگی!

نیرو انتظامی و گروه وِیژه یگان سوار که ب صورت خودجوش عین Goat با چند تا موتور شاخ ب شاخ مییان تو صورتت تا هر طور شده در وحله ی اول پولی بگیرن اگه نداشته باشی موتورو ببرن کلاه و...هم داشته باشی فایده نداره بالاخره یه چی میبندن بهت! مثل کثیف بودن پلاک!!

خجالت هم نمیکشن طلب کارم هستن!!! راه خودتو میری عین گاو حمله ور میشن بهت! شرمنده با این ادبیات ولی دقیقا همینطوری رفتار میکنن خدا نکنه تایمی که موتور سوار شدن همزمان نباشه با تایم تعطیل شدن مدرسه دخترونه! اونجا دیگه اصن براشون مهم نیست و با آتیش لات و لوتای دهه 70ی میسوزی!

رفتار نیرو انتظامی اصن شایسته نیست!!! اصلا!×!! تا حالا پستم ب سرباز راهنمایی رانندگی نخرده هرچی میکشم از این نیرو انتظامی ــــــــــــــــــــه

sepehr ninja
13-10-1393, 08:47 بعد از ظهر
خیلی خوب میشد که همون سی جی سوارش هم کلاه درست حسابی میذاشت موتورش تمیز بود و مثل یک فرد متشخص و یک راننده ی قانونمند رانندگی میکرد....

اما اینا همش توهمه البته تو ایران !!!! اینجا در بهترین حالت که یکی کلاه بذاره کلاهش 2 هزار تومن می ارزه و به درد هیچی نمیخوره موتورا همه درب داغون کثیف پلاکا مخدوش گل مالی یا اینکه یه زنجیر افتاده رو پلاک !!!! رانندگی هم که قربونش برم همه جای ایران سرای من است پیاده رو لاین مخالف خط ویژه اتوبان برعکس و......

دلیل اصلیش هم همه میدونن اونم اینه که قانون فقط برای ما موتور سواراست اون پلیس به خودش اجازه میده هر خلافی بکنه در قبال تو از جمله برداشتن سوییچ که توهین بزرگیست که فقط لایق قاتلها و دزداست نشون ندادن حکم بازرسی یاکارت خود مامور بهش بگی نشون بده 6 ماه میری زندان .... درصورت داشتنه همه ی مدارک هم ما ترجیح میدیم پلیس رو نبینیم درسته ؟؟ چرا چون میدونیم بخواد بخوابونه میخوابونه دستت هم به هیجا بند نیست حس و حالش خرابه جای دیگه اذیتش میکنن میاد سر موتور سواره بیچاره خالی میکنه..

پس نتیجه گیری اینه که یک موتورسواره قانونمند که اینجا زندگی کنه خود به خود کشیده میشه به سمت خلاف معنیه کفی یعنی چی مگه موتورسوار دزده که کفی میریزن تو خیابون وقتی من ببینم اینطوری باهام رفتار میشه بی شک خودمو یک خلافکار میدونم ناخودآگاه!!! اونوقت دیگه پیاده رو رفتن عادی میشه خلاف رفتن عادی میشه

فرنام
16-05-1394, 10:14 بعد از ظهر
من یکی از همکارام موتور سی جی داره خیلی خوش چهرند سنشون نزدیک 50 ساله اگثر اوقات که سوار موتور میشند با یه کت وشلوار ساده هستند خداییش وقتی رو موتور ایشونو میبنی کلی حال میکنی یه جوری کلاس هوندا رو بالا می بره با تیپشون .