PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تعویض صفحه کلاچ موتورهایی مثل هوندا چطوری هستش؟

سایه
22-04-1391, 02:45 بعد از ظهر
سلام میخوام صفحه کلاچ موتورمو عوض کنم .میترسم بازش کنم دیگه نتونم ببندمش اگه میشه کمک کنید و همچنین راهنمایی.آیا راهی هس که صفحه کلاچ قوی تری روش انداخت ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.:15:

amir.cdi
22-04-1391, 03:21 بعد از ظهر
نه نمیتونی قویتر کنی در صورتی قویتر میشه که صفحه اصل بندازی. من 1بار امدم عوض کنم کاری نداره ولی باید اچار لازمو داشته باشی من نداشتم نتونستم.
روش کار:
1:اول روغن موتورو خالی میکنی.
2:دسته هندلو واز میکنی.
3:در کلاجو واز میکنی.
4:یه چیزه گرددست راست روی صفحه کلاج هست 4تا پیچ داره باز میکنی .
5:من تا این جا رفتم دیگه اچاری که بتونم صفحه باز کنم نداشتم .......:297:

gto
22-04-1391, 03:33 بعد از ظهر
سلام اگه ازمن میشنوی برو ببین هزینه عوض کردنش چقدره بعد ببین اچارش چنده ارزش داره که خودت عوض کنی دردسر ساز نیست بعد دست به اینکار بزن

جاوید
05-06-1391, 01:21 قبل از ظهر
با سلام خدمت دوست عزیز.من یه عضو تازه وارد این سایت هستم و زیاد توی نحوه ی راهنمایی کردن دوستان وارد نیستم.ولی برای تعویض صفحه کلاچ باید ابزارتو کامل کنی بعد اقدام به باز کردن قاب های موتور کنی برای این کار نیاز به ابزار های زیر داری :
1-آچار چهار شاخ برای بازکردن قیفی روغن که اگه تونستی مدل 2 سایزیشو بگیر با 1 تیر 2 نشونو زده باشی
2-آچار بکس 8 ظریف چون نیازی به زورورزی نداری برای بازکردن قاب سمت راست انجین همونی که بالاش اهرم کلاچ هستش(بهش میگن پوسته کارتل)
3-آچار بکس 10 برای برای باز کرده پیچ های روی فنر های صفحه کلاچ
4-آچار 10 برای باز کردن 2 تا پیچ گلویی اگزوز و همچنین پیچ هندل
5-آچار13 برای بازکردن 2 تا پیچی که اگزوزو به طبق وصل کرده
6-آچار 12 برای باز کردن 4 تا پیچ پایدون موتور یا همونی که پاتو روش میذاری و جک تکی بهش وصله
7-آچار رینگی 24 برای بازکردن پیچ تخلیه روغن موتور که زیر همون یه فنر هست و یه صافی روغن ساده البته برای تخلیه روغن از پیچ کارتلم میشه استفاده کرد ولی تا میتونی اون کارو نکن چون اون پیچ خیلی حساسه
8-انبر پیم کش برای در آوردن خار محافظ صفحه کلاچ البته از ابزارای دیگه مثل پیچگوشتی و امثال اونم میتونی استفاده کنی
9-پیچ گوشتی 4 سو خوش دست
10-دسته بکس برای اینکه آچار 4 شاخ مثل آچاربکس با دسته بکس استفاده میشه
به طور کلی این ابزارهارو که داشته باشی میتونی راحت و بی دردسر صفحه کلاچ موتورتو خودت عوض کنی اینم بهت بگم که این کار اصلا کار سخت و عجیب غریبی نیست فقط نیاز به یه کمی حوصله و دقت داره همین
حالا بریم سر شروع پروژه.من زیاد موارد فرعی رو توضیح نمیدم که اگه یه کمی فنی هستی حوصلت سر نره
1-موتورو بذار روی جک 2 پایه و سیم کلاچو از اهرم جدا کن
2-اگزوز و هندل رو در بیار
3-پایدون رو در بیار
4-روغن موتورو خالی کن البته اگه کاملا هم خالیش کنی بازم وقتی پوسته کارتلو باز میکنی یکمی روغن که مونده تو محفظه میریزه
5-پوسته کارتل رو باز کن نیازی نیست پیچاشو جدا جدا بذاری چون همشون به غیر از اونی که بغل دنده دور موتور میفته یه اندازه هستن اون پیچ یکمی بلند تر از بقیه پیچاس
6-درب قیفی روغن 3 تا پیچ میخوره که باید با پیچگوشتی 4 سو بازشون کنی فقط تعجب نکن چون وقتی بازش میکنی یکمی روغن توشه که میریزه
7-با آچار 4 شاخ پیچ داخل قیفی روغنو باز کن اگه دیدی چرخ دنده ها میتتابن و نمیذارن بازش کنی یه چیز محکم مثل پیچ گوشتی گیر بده بین چرخ دنده های قیفی روغن و دیسک کلاچ این همشون اون پشت هستن
8-با آچار بکس 10 پنج تا پیچی که پشتشون فنر هست رو باز کن
9-با انبر پیم کش یا پیچ گوشتی خاری که دیسک کلاچ بشه گیره رو در بیار بعدم یه واسر هست درش بیاربعد دیسک و صفحه ها کامل میان بیرون
{خوب حالا نیاز به دقت زیاد داره چون باید همونطوری که پشتی صفحه ها همونی که 5 تا فنر و پیچ داخلش بسته میشنومیگم (بهش میگن 4 شانه)در میاری همونطوری هم جاش بندازی وگرنه وقتی موتورو میبنی میزنی تو دنده موتور هیچ حرکتی نمیکنه}
10-صفحه ها رو از دیسک جدا کن و دیسکو بذار کنار چون فعلا باهاش کاری نداریم.حالا اون قطعه ای که 5 تا سوراخ داره که 4 شانه با 5تا پیچش از تو این سوراخا رد میشه (بهش میگن جفت شونده 4 شانه)برش دار وبه این ترتیب عمل کن:یه صفحه کلاچ بذار بعد یه صفحه فلزی دوباره یه صفحه کلاچ بذار بعد یه صفحه فلزی به این ترتیب عمل کن تا آخرین صفحه کلاچم بذاری.روی این دیگه صفحه فلزی نمیخواد البته اگه درست چیده باشی دیگه صفحه فلزی نداری که بذاری روش .{یه بار فایل پی دی اف این آدرسو بخونش[Only registered and activated users can see links]}
11- حالا باید چهار شانه رو هم بذاری روی آخرین صفحه کلاچ به طوری که دنده دنده های 4 شانه دقیقا مثل دنده دنده های صفحه های فلزی وارد جفت شونده 4 شانه بشه
بالا خره رسیدیم به آخر کار حالا باید هر کاری تا الان کردی رو برعکس کنی و انجام بدی فقط چند تا نکته هست که برات میگم : -12
1-صفحه کلاچ های نو را قبل از استفاده باید حداقل 2 ساعت توی روغن موتور بخوابونی
2-واشر قدیمی پوسته کارتلو بکن و با سمباده ندم محل قرار گیری واشر جدیدو بساب و برای احتیاط واشر جدید که انداختی روش چسب مزذا هم بزن
3-موقع سفت کردن پیچ های دیسک کلاچ حواست باشه بیش از حد سفتشون نکنی چون ممکنه ببرن
4-اگه خواستی میتونی دیسک کلاچو و صفحه های فلزیشو با بنزین بشوری ولی نذار بنزین روی صفحه کلاچ ها بریزه چون خرابشون میکنه
5-وقتی رفتی دم مغازه لوازم فروشی برای خرید بهش بگو میخوای دیسک و صفحه عوض کنی تا واشر های مورد نیازو کلا بهت بده
6-پیچ های پوسته کارتلو بیش از حد صفت نکن چون زود هرز میشن
7-قبل از بستن توری روغن با بنزین تمیزش کن
حالا دیگه کار تمام شد.امید وارم مشکلتون رو با این مطالب حل کرده باشم
پیروز و سربلند باشید.
جاوید.

parsteam
10-06-1391, 02:20 قبل از ظهر
من باز کردم چیز خاصی نداره فقط موندم تو باز کردن قیفی روغن این آچار چهار شاخ و از کجا گیر بیارم؟ ابزار فروشی رفتم گفت آقا نداریم این لوازم یدکی متور سیکلت هم رفتم گفت نداریم البته همه رو نرفتم
ابزار فروشی ها دارن؟ کسی خریده تا حالا؟ قیمتش چنده؟

جاوید
10-06-1391, 05:13 بعد از ظهر
دوست عزیز من آچار 4شاخ رو از خود لوازم یدکی موتورسیکلت خریداری کردم شما هم به چند تا فروشگاه لوازم یدکی معروف که به نظر خودت از همه نظر لوازمش جوره و نزدیک مکانیکی موتورسیکلت هست یه سری بزن حتما داره

02109002
10-06-1391, 10:22 بعد از ظهر
مرسی از دوست عزیزمون جاوید و راهنمائی کاملش

فقط :

اگه دیدی چرخ دنده ها میتتابن و نمیذارن بازش کنی یه چیز محکم مثل پیچ گوشتی گیر بده بین چرخ دنده های قیفی روغن و دیسک کلاچ این همشون اون پشت هستن

بهتره برای جلوگیری از حرکت چرخ دنده ها از پیچ گوشتی استفاده نکنی چون امکان خورد شدن چرخ دنده ها وجود داره

از یاتاقان دهانه اگزوز کمک بگیر ، مطمئن تره

1-صفحه کلاچ های نو را قبل از استفاده باید حداقل 2 ساعت توی روغن موتور بخوابونی

الزامی وجود نداره ولی بهتره که انجام بشه

میتونی با روغندان چربشون کنی

این عمل جهت جلوگیری از سایش صفحه کلاچ بعد از تعویض و حرکت موتور انجام میشه چون تا روغن به چرخش در بیاد و لابه لای صفحات قرار بگیره کمی طول میکشه

parsteam
10-06-1391, 11:18 بعد از ظهر
اچار رو از همون لوازم یدکی موتور سیکلت فروشی ها گرفتم
خیلی ساده بود عوض کردم فقط جا انداختن اون فنر پیر مو در آورد یه نیم ساعتی الاف شدن
در کل کاره سختی نیست ولی اگه حوصله ندارین بی خیال شین دست مزد تعویض صفحه کلاج 6 یا 7 هزار تومنه
در ضمن برای باز کردن پیچ ها فقط آچار بکس به کارتون میاد

metallica
21-08-1391, 06:47 قبل از ظهر
سلام کلا چند نوع آچار 4 شاخ داریم ؟ لوازم فروشیا یه مدل بیشتر ندارن به wave همون آچاره cg میخوره؟؟؟؟؟

M@hy@r
21-08-1391, 07:35 قبل از ظهر
سلام
توضیحات امیر کامل بود فقط اضافه کنم اگزوز هم رو موتورایی مثل سی جی باید باز شه چون گیر میکنه و نمیزاره آچاره بره که پیچای در کلاچ باز بشه
آچار مخصوص هم میخواد برای تعویض
صفحه ها باید یک ساعت قبل تعویض توی روغن خوابونده بشه
البته تاپیک تکراری هست و قبلا بوده ؛ آموزش کامل توسط استاد شفیع
[Only registered and activated users can see links]

hamed-pc
21-08-1391, 06:17 بعد از ظهر
دوستان خسته نباشید خیلی ممنون از توضیحات شما راستی دو تا سوال میکنم
1به فرض مثال میگن 2 ماه صفحه رو تو روغن بخوابونید آیا تعثیر داره یا نه ؟
2 صفحه چه مارکی خوبه ممنون

M@hy@r
21-08-1391, 08:27 بعد از ظهر
دوستان خسته نباشید خیلی ممنون از توضیحات شما راستی دو تا سوال میکنم
1به فرض مثال میگن 2 ماه صفحه رو تو روغن بخوابونید آیا تعثیر داره یا نه ؟
2 صفحه چه مارکی خوبه ممنون
سلام
صفحه رو تو روغن میخوابونن که وقتی جا میخوره خشک نباشه وگرنه زمان بیشتر تاثیری نداره
الان صفحه های 6 تایی آماده هم هست که خودش توی روغنه

hamed-pc
21-08-1391, 10:25 بعد از ظهر
اقا مارک چی خوبه بگیرم حدود قیمت اگر امکان داره ممنون

amir.cdi
21-08-1391, 10:37 بعد از ظهر
اول پر خوبه 72 تومن
بعد s.u.p که صبح خریدم 8.600 با اورینگ در کلاج شد9 تومن
2552625527

mohammad@er
01-09-1393, 11:40 قبل از ظهر
من باز کردم چیز خاصی نداره فقط موندم تو باز کردن قیفی روغن این آچار چهار شاخ و از کجا گیر بیارم؟ ابزار فروشی رفتم گفت آقا نداریم این لوازم یدکی متور سیکلت هم رفتم گفت نداریم البته همه رو نرفتم
ابزار فروشی ها دارن؟ کسی خریده تا حالا؟ قیمتش چنده؟

سلام .

اسم اون اچار ،اچار گلدونی هست .

موتور سازی ها دارن .

فقط حتما دنبال جنس خوبش باش ، و گرنه شاخ هاش کج میشه .

من از گمروک فولادیشو گرفتم 10 . البته دست دوم بود .

ولی حداقل یبار بدید یکی عوض کنه براتون تا یاد بگیرید .

چون اگه یدونه اهن تو چارشاخ اضافه بزاری باید کل سیستمو بیاری پایین .

قانونشم اینه ..

کائوچویا

اهن

کائوچویا

اهن

به همین ترتیب ...

hondakb
04-10-1393, 01:23 بعد از ظهر
صفحه کلاچ رو که عوض کردم کاملا هم درست جا انداختم اما هنوز عمل نمیکنه . البته بعد از اینکه کاملا از حرکت ایستاد عوض کردم امکان داره دیسک هم خراب شده باشه وضعیت دیسک خراب و سالم چجوریه منظورم چطوری میشه دیسک سالم رو از خراب تشخیص داد .

- - - Updated - - -

صفحه کلاچ رو که عوض کردم کاملا هم درست جا انداختم اما هنوز عمل نمیکنه . البته بعد از اینکه کاملا از حرکت ایستاد عوض کردم امکان داره دیسک هم خراب شده باشه وضعیت دیسک خراب و سالم چجوریه منظورم چطوری میشه دیسک سالم رو از خراب تشخیص داد .

hosseinm
04-10-1393, 10:25 بعد از ظهر
[QUOTE=hondakb;287676]صفحه کلاچ رو که عوض کردم کاملا هم درست جا انداختم اما هنوز عمل نمیکنه . البته بعد از اینکه کاملا از حرکت ایستاد عوض کردم امکان داره دیسک هم خراب شده باشه وضعیت دیسک خراب و سالم چجوریه منظورم چطوری میشه دیسک سالم رو از خراب تشخیص داد .
[QUOTE/]

سلام
این در هر موتوری فرق داره باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید ولی واسه قطر 8 تا 10 اینچ تو سوزوکی اگه صفحه اهنی رو روی یک سطح خیلی صاف بگذاری مثل شیشه و فیلر 0.4 میلیمتر بره زیر صفحه باید صفحه رو بندازی باید فکر کنم زیر 0.2 میلیمتر نوسان داشته باشه, صفحه وقتی خراب میشه که تاب برداشته باشه فقط همین, حالا شما باید یک صفحه فیلیر دقیق گیر بیاری, و همون 0.2 میلیمتر رو در نظر بگیری و ببینی ایراد دارن یا نه اگه داشتن و خواستی کلاچ عالی باشه باید بری نو بگیری و همون موقع تو مغازه فروشنده فیلر بزنی صفحه ها رو, ممکنه نو ها هم تاب داشته باشن.

ramtin750
28-09-1396, 03:07 قبل از ظهر
سلام اضافه کردن دیسک به صفحه کلاج طول عمر صفحه کلاج را بیشتر میکند ؟ مثلا یه موتور سیکلت شهباز ۵دنده ۱۲۵ دارم که تعداد دیسک صفحه کلاجش ۵تاس فابریک میخوام یه دیسک بهش اضافه کنم و به ۶تا دیسک ارتقاش بدم از تعمیر کار پرسیدم میگن خوبه باعث طول عمر صفحه کلاج میشه نظراتتون رو بگین با دلیل چیکار کنم ؟ ممنون میشم پاسخ بدین راهنماییم کنین

VAHID
01-10-1396, 04:20 بعد از ظهر
سلام اضافه کردن دیسک به صفحه کلاج طول عمر صفحه کلاج را بیشتر میکند ؟ مثلا یه موتور سیکلت شهباز ۵دنده ۱۲۵ دارم که تعداد دیسک صفحه کلاجش ۵تاس فابریک میخوام یه دیسک بهش اضافه کنم و به ۶تا دیسک ارتقاش بدم از تعمیر کار پرسیدم میگن خوبه باعث طول عمر صفحه کلاج میشه نظراتتون رو بگین با دلیل چیکار کنم ؟ ممنون میشم پاسخ بدین راهنماییم کنین

دوست عزیز تعداد صفحات کلاچ یک موتور با محاسبات و ازمون و خطای شرکت سازنده معین شده
بهتره هزینه ی بیخود نکنید به نظر من فایده ای نداره.بجلش میتونید وقتی صفحه موتورت تموم شد جنس خوب بندازی

david54
02-10-1396, 11:13 بعد از ظهر
سلام
اولا عوض کردن صفحه125 کار پیچیده ای نیست فقط باید چند نکته رو دقت کرد ، اون مهره داخل قیفی روغن که با آچار گلدوني یا چهارشاخى باز میشه زیرش یه واشر فلزی کلفت داره که پشتش نوشته out برعکس جا نندازي ، چهار شاخ و باز کردی یه خار دوره شفت هست با خار باز کن یا با حوصله با پیچ گوشتی دو سوی کوچیک و ظریف درش بیارید ، پیچهای چهار سوی قیفی رو با زور زدن خراب نکنید، قلق داره ،یه پیچ گوشتی چهارسو چکش خور که ته دسته ش فلزيه و نوکش سالم باشه بزار تو پیج با چکش بکوب ته پیچ گوشتی ودر همون حال بچرخون تقه ای با ضربه باز کنید درست و محکم بزنید با چند ضربه شل میشه
کل خلاصی صفحه حدودا یک ميليمتره و ضخامت صفحه بیشتره صفحه کلاج اضافه کنید کلاج بگیرید اصلا خلاص نمیشه اونی که اضافه میکنن صفحه فلزی بین صفحه کلاج هاست
چون شکر خدا تولیدات داخلی ما کيفيتش از ژاپن و آلمان هم بالاتره معمولا صفحه کلاج تموم نميشه بلکه قسمت کف کاسه کلاج و چهار شاخی(قسمت هایی که با دو سمت صفحات در تماس هستند) خورده میشه و گود میشه ، صفحه نو هم که بیندازی باز خوب عمل نميکنه مگه کاسه و چهار شاخ و هم عوض کنی جدیدا یکی دو ساله کاسه کف آهنی هم اومده از اون بخرید فرق قیمتی چندانی نداره ولی او یکی طرف آلومینیومه و خورده میشه ، من خودم یه صفحه فلزی به اون قسمت اضافه کردم دیگه خورده نمیشه ولی رو همون خورده شده اضافه کردم چون رو نو بندازي ضخامت زیاد میشه کلاج خلاص نمیشه صفحه کلاج هم نو انداختم دیدم بد خلاص میکرد باز کردم همون مصرف شده ها رو انداختم الان هفت هشت ماهه آخ نگفته روزی هم بالای200 کیلومتر میرم