PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مزایا و معایب حذف کاتالیزور

RED-LINE
09-03-1391, 04:15 بعد از ظهر
با سلام..

من قصد دارم کاتالیزور موتورم رو حذف کنم ولی قبل از اینکار میخوام بدون مشکلی برای موتور ایجاد میکنه یا نه،چیزی که شندیم از چند نفر میگن موتور به روغن سوزی میفته ولی نمیدونم صحت داره یا نه؟

از مزایاش هم اینه که شتاب موتور و تاپ اسپیدش یکم بیشتر میشه..

mostafa71
09-03-1391, 05:27 بعد از ظهر
چیزی که شندیم از چند نفر میگن موتور به روغن سوزی میفته ولی نمیدونم صحت داره یا نه؟

آره درسته منم شنیدم که میگن موتور شاتون میزنه

RED-LINE
09-03-1391, 06:55 بعد از ظهر
تقريبا هممون شنيديم ولي كسي ميتونه علمي توضيح بده ؟

disturbed
09-03-1391, 08:52 بعد از ظهر
بچه ها این کار واقعا ضرر داره و اتفاقاتی مثل شاتون زدن روغن سوزی و پرش سوپاپا رو به دنبال داره.دلیل علمیشم اینه که اگزوز و محتویاتش و مخصوصا کاتالیزور تا حد مشخصی روی محفظه احتراق اعمال محدودیت و فشار میکنن و باعث میشن سوپاپ ها و شاتون و میلنگ به اندازه ی مشخص خودشون حرکت کنن.وقتی کاتالیزور برداشته شه به دنبالش این محدودیت کم شده و باعث میشه گازهای خروجی سریتر خارج شن و حرکت ادوات سیلندر تندتر شه به همین دلیلم سرعت و شتاب واقعا بهبود پیدا میکنه اما مشکل اینجاست که حرکات و دوران های ادوات سیلند بیش از حد استاندارد و محاسبه شده میشه و باعث وارد شدن فشار مضاعف و آسیب به انجین میشه.البته من اطلاعاتم در حد مبتدیه.تا نظر اساتید چی باشه

MOHAMMAD_VIOLIN
09-03-1391, 09:38 بعد از ظهر
بستگي داره رو چه موتوري اين كارو كني!آره اگه رو يه موتور مثله دوكاتي يا ktm يا هر موتور اصل و نصب داري كه فشار داخل موتورش و درون اگزوز و همه چيش با وجود كاتاليزور محاسبه شده و اگه برش داري سيستم بهم ميريزه_ اما تو موتور هاي چيني كه بعد از اينكه مجبور شدن به خاطر قوانين آلودگي هوا به اگزوز كاتاليزور اضافه كنن و بعد از اضافه كردن كاتاليزور هيچ تغييري در محاسبات دهانه اگزوزشون انجام ندادن و فقط مثله احمق ها يه كاتاليزوز چسبوندن تنگه اگزوزشون و خفه ترش كردن صرفا برداشتن كاتاليزور مشكلي ايجاد نميكنه_اما بيش از اين گشاد كردن_سوراخ اضافه كردن اين مشكلاتو داره_كاتاليزور رو موتور هاي ازين دست خودش فشار زيادي مياره_و وقتي بر داريش تازه راندمان موتور به حالت استاندارد قبليش برميگرده_

RED-LINE
09-03-1391, 09:42 بعد از ظهر
من کاتالیزور آپاچی رو میخوام در بیارم.

mra680
09-03-1391, 09:44 بعد از ظهر
سلام دوستان
به نظر من فقط در مورد الایندگی کاربرد داره . . .همین و بس
با برداشتن به یه میزان ناچیز شما افزایش شتاب دارین . . .وگر نه با برداشتن منبع اگزوز هم اتفاقی نمیوفته(البته با فشار بیشتر وارد شدن موافقم و میدونم که موتور زود تر دور میگیره ولی چه فشاری روی موتور هست؟؟؟بار خاصی روش هست؟؟؟فقط سرعت حرکات قطعات توی فواصل زمانی سریع تر میشه . . .اگه قرار هست توی یک ثانیه یه دور بزنه میل لنگ این دور میشه یک و نیم دور)حالا چرا روغن سوزی؟خوب به خاطر روغن نامناسب برای این سرعت عمل . . .چرا خرابی قطعات(خوب منتاژ بد و بی کیفیت)وگر نه شما توی ماشین این عمل رو انجام بده هم شتاب میاد بالا هم مصرف سوخت . . .حالا کی میدونه واسه چی مصرف سوخت افزایش پیدا میکنه؟
خیلی ها میگن مکش سیلندر از اون قسمت میشه و بای پس اتفاق میوفته که کاملا اشتباه هست
من موتورم اگزوز نداشت(منبع)سه روز باهاش توی محل چرخیدم برای جوش دادن و سوار کردن منبع حرفه ای
هیچ مشکلی پیش نیمد جوز سرو صدای زیاد و ایجاد الایندگی فراوان
موفق و پیرزو باشین

Sination
09-03-1391, 10:49 بعد از ظهر
بستگي داره رو چه موتوري اين كارو كني!آره اگه رو يه موتور مثله دوكاتي يا ktm يا هر موتور اصل و نصب داري كه فشار داخل موتورش و درون اگزوز و همه چيش با وجود كاتاليزور محاسبه شده و اگه برش داري سيستم بهم ميريزه

برای این موتور ها که اگزوز های حرفه ایی میندازند و کاملا لوله ی اگزوز تعویض میشه و کلا کاتالیزو حذف میشه ..
چطوری پس سیستمش بهم میریزه بدونه کاتالیزور؟

K.I.A
10-03-1391, 12:23 قبل از ظهر
بچه ها این کار واقعا ضرر داره و اتفاقاتی مثل شاتون زدن روغن سوزی و پرش سوپاپا رو به دنبال داره.دلیل علمیشم اینه که اگزوز و محتویاتش و مخصوصا کاتالیزور تا حد مشخصی روی محفظه احتراق اعمال محدودیت و فشار میکنن و باعث میشن سوپاپ ها و شاتون و میلنگ به اندازه ی مشخص خودشون حرکت کنن.وقتی کاتالیزور برداشته شه به دنبالش این محدودیت کم شده و باعث میشه گازهای خروجی سریتر خارج شن و حرکت ادوات سیلندر تندتر شه به همین دلیلم سرعت و شتاب واقعا بهبود پیدا میکنه اما مشکل اینجاست که حرکات و دوران های ادوات سیلند بیش از حد استاندارد و محاسبه شده میشه و باعث وارد شدن فشار مضاعف و آسیب به انجین میشه.البته من اطلاعاتم در حد مبتدیه.تا نظر اساتید چی باشه
خب این یعنی چی؟!!
مهندسان و کارشناسانه محترم اول ببینید کاتالیزور کارش چیه؟!
من توضیحی نمیدم همه صاحب نظرنن!!

Babak
10-03-1391, 12:26 قبل از ظهر
خب این یعنی چی؟!!
کاتالیزور کارش کم کردن خروج دودهای سمی هست
ولی با برداشتنش اون سنسوره اکسیژن(اونی که تو اگزوزه)کارش تعطیل میشه

.:ALIREZA NADERI:.
10-03-1391, 12:27 قبل از ظهر
خب این یعنی چی؟!!
من هم همین سوال رو داشتم که اصلا کاتالزور کارش چی هست ؟|
کیا جان شما بگو برامون بدونیم

Babak
10-03-1391, 12:27 قبل از ظهر
برای این موتور ها که اگزوز های حرفه ایی میندازند و کاملا لوله ی اگزوز تعویض میشه و کلا کاتالیزو حذف میشه ..
چطوری پس سیستمش بهم میریزه بدونه کاتالیزور؟
ولی عمر مفید انجین کمتر میشه

K.I.A
10-03-1391, 12:29 قبل از ظهر
کاتالیزور کارش کم کردن خروج دودهای سمی هست
ولی با برداشتنش اون سنسوره اکسیژن(اونی که تو اگزوزه)کارش تعطیل میشه
اپاچی سنسور اکسیزن نداره که ...!

Babak
10-03-1391, 12:35 قبل از ظهر
کلی گفتم

اپاچی سنسور اکسیزن نداره که ...!
خوب نداره دیگه
تو آپاچی حتما گذاشتن برای پاس کردنه یه سری از استانداردها

RED-LINE
10-03-1391, 12:36 قبل از ظهر
موتور من يه مدت خام سوزي داشت و فكر كنم كاتاليزورش هم كيپ شده باشه
در اولين فرصت ميرم گمرك و خاليش ميكنم و نتايج مربوطه رو اعلام ميكنم شايد همين فردا وقت بشه برم

كامي كاتاليزور هيو رو در آورد مشكلي براش ايجاد نشد اين كه يه آپاچي كوچولوئه ...

K.I.A
10-03-1391, 12:36 قبل از ظهر
کلی گفتم

خوب نداره دیگه
تو آپاچی حتما گذاشتن برای پاس کردنه یه سری از استانداردها
سنسور اکسیزن مخصوص انزکتور هست اپاچی کاربراتور هست.

Babak
10-03-1391, 12:47 قبل از ظهر
یعنی توی کاربرات نمی خوان که دودهای خروجی رو تصفیه کنند؟؟؟؟؟
تو یه سری پراید ها داره کانالیزور که موتورشون کاربراتوریه معروفه به clc

K.I.A
10-03-1391, 12:51 قبل از ظهر
کاتالیزور تو بیشتر وسایل مدل بالای 82 اجباری هست و کاربراتو انزکتور نداره/فقط محض اطلاع بود که سنسور اکسیزن مختص انزکتور هست نه کاربرات.

Babak
10-03-1391, 12:55 قبل از ظهر
سنسور اکسیزن مختص انزکتور هست نه کاربرات.
حرفه شما 100%صحیح
ولی اون clc ها سنسور اکسیژن هم داشت اومده تو کاربراتور البته اختراع مهندسان جوان ایرانی بود و زیاد ندن

K.I.A
10-03-1391, 12:59 قبل از ظهر
سنسور اکسیزن به ای سی یو نیاز داره وگرنه پس به کجا وصل باید بشه؟!

disturbed
10-03-1391, 11:40 بعد از ظهر
خوب کیا جان لطف کن خودت توضیح بده.واقعا حرف افراد با تجربه پرشین موتور واسه من سنده.ولی من دوستم موتور سازه خوبیه.حداقلم هفته ای یدونه سی جی رو تخلیه اگزوز میکنه.همشونم واقعا برو و وحشی میشن تا حد 130 140 تا اما بیشترشون سر یه ماه زرتشون در میاد.نمیدونم رو همه موتورا این تاثیرو داره؟

mra680
11-03-1391, 09:48 بعد از ظهر
سلام . . .عجب بحث داغی شد
به سنسور اکسیژن رسید؟؟؟حالا کار سنسور اکسیژن چیه؟اونایی که دوتا سنسور دارن چی؟
خوب بریم تو موضوع اصلی
دفعه قبل هم گفتم
کار کاتالیزور فقط جذب مواد آلاینده و سمی گازهای خروجی هست با توجه به ساختاری که کاتالیزرو داره که از کادمیوم پلاتین و / . . .
حالا استاندار یورو 3 نصب این موجود رو تاکیید کرد
فقط و فقط کارش جذب گاز های مضر هست که یادم نمیاد دقیق no و co2 و غیره رو تبدیل به گاز های خنثی میکرد(کاظم کجایی همش یادم رفته:4chsmu1:کیا توام باید بدونی استا مکانیک بیا کاملش کن)
شما چه موتور کاتالیزور داشته باشه چه نداشته باشه بهش فشار بیاری روغن سوزی میوفته . . .
سنسور اکسیژن با کمک یه سنسور دیگه(MAP)جلوگیری از خام سوزی و همچنین ترکیب نسبت بهینه و ایده آل مخلوط هوا و بنزین رو انجام میده
ربطش ندید بهم دوستان
اونایی هم که موتورشون داغون میشه بدونن خودشون با رفتار عجیبشون داغون کردن
چون نفس خروجی موتور باز شده پس بهتر و بیشتر گاز خورده شما دوستان هم داغون کردین موتور رو . . .
وگر نه مثل یه موتور سوار عادی رفتار کنید هیچیش نمیشه موتور
راستی کسی جواب منو نداد چرا مصرف سوخت بیشتر میشه حتی توی رفتار عادی با موتور؟؟؟
موفق باشین

محمدرضا دبیرزاده
13-03-1391, 07:18 قبل از ظهر
کلا" وسیله ایه که باید یا نباشه یا مرتب تعویض شه .... چون با یکم دوده گرفتن داغون میشه ... کارایی موتورم کم میکنه میگن مکمل بنزین راشو مسدود میکنه!

MOHAMMAD_VIOLIN
13-03-1391, 09:06 بعد از ظهر
کسایی که میگن اگزوز تخلیه بشه انجین آسیب میبینه هم درست میگن هم غلط .
حالا چرا اینو میگم ؟

کسی به فرض با هندا 125 گاز و تخت کنه ماکزیموم 115 تا میتونه بره و دور موتورش تو دنده 5 نزدیکای محدوده قرمز هست... بعد از تخلیه اگزوز اگه گاز رو تخت کنه شاید 125 تا بره ...یا بیشتر.... ولی دیگه تو دنده 5 دور موتورش میره تو محدوده قرمز !!! اینجاس که انجین به گاو میره !
نتیجه اخلاقی :
اگه اگزوز رو تخلیه کردید فقط از شتاب بیشتری که بهتون میده استفاده کنید ! نه از سرعت بیشتری که بهتون میده !
هیچ وقت دور موتور رو تو هیچ دنده ای از محدوه قرمز خارج نکنید.
تخلیه اگزوز میتونه قدرت و شتاب و سرعت بیشتری بهتون بده که شما بی خیاله سرعت بیشتر شید !!!

حالا اگه بخواید سرعت بیشتر برید و دور موتور از قرمز نگذره راه حل چیه؟
استفاده از خورشیدی عقب کوچکتر...که فقط کافیه 4 دندونه کم بشه تا همه چی میزون بشه ! اینجوری دور موتور تو دنده 5 هم میاد پایین تر و موتور نرم کار میکنه و زور نمیزنه ... شاتون هم نمیزنه...روغن سوزی هم نمیوفته !!

تجربه ای که عملا انجام شده رو عرض کردم...و خیالتون راحت.چون تست شده است.

mra680
14-03-1391, 05:03 بعد از ظهر
کسایی که میگن اگزوز تخلیه بشه انجین آسیب میبینه هم درست میگن هم غلط .
حالا چرا اینو میگم ؟

کسی به فرض با هندا 125 گاز و تخت کنه ماکزیموم 115 تا میتونه بره و دور موتورش تو دنده 5 نزدیکای محدوده قرمز هست... بعد از تخلیه اگزوز اگه گاز رو تخت کنه شاید 125 تا بره ...یا بیشتر.... ولی دیگه تو دنده 5 دور موتورش میره تو محدوده قرمز !!! اینجاس که انجین به گاو میره !
نتیجه اخلاقی :
اگه اگزوز رو تخلیه کردید فقط از شتاب بیشتری که بهتون میده استفاده کنید ! نه از سرعت بیشتری که بهتون میده !
هیچ وقت دور موتور رو تو هیچ دنده ای از محدوه قرمز خارج نکنید.
تخلیه اگزوز میتونه قدرت و شتاب و سرعت بیشتری بهتون بده که شما بی خیاله سرعت بیشتر شید !!!

حالا اگه بخواید سرعت بیشتر برید و دور موتور از قرمز نگذره راه حل چیه؟
استفاده از خورشیدی عقب کوچکتر...که فقط کافیه 4 دندونه کم بشه تا همه چی میزون بشه ! اینجوری دور موتور تو دنده 5 هم میاد پایین تر و موتور نرم کار میکنه و زور نمیزنه ... شاتون هم نمیزنه...روغن سوزی هم نمیوفته !!

تجربه ای که عملا انجام شده رو عرض کردم...و خیالتون راحت.چون تست شده است.

من کاملا با این بزرگوار موافقم . . .

محمدرضا دبیرزاده
16-03-1391, 12:18 بعد از ظهر
حرف شما درست ...
شما خفه کن اگزوز موتور دو زمانه رو در بیار ... آرومم برون ... بازم صدا رینگ میگیره !
اگزوز هندا 125 رو در بیار ... سوپاپاش زودتر فرسوده میشه ..جرم بیشتری و محکمتری میگیره ... کامپرس کمتر میکنه
حالا چرا ...
چون بعد از کمپرس دود به بیرون ... سوپاپ و دوده خیلی سریع سرد میشه! ... دوده گیر میکنه به سوپاپ ... دوده نمیزاره خوب سوپاپ به سر سیلند بچسبه ... سر سیندر به دلیل نشد داغون میشه .. فنرها بخاطر دوده و کامل بالا نرفتن سوپاپا شل میکنن ... تنظیم فیلر خراب میشه ... سر اسبکا داغون میشه ... میزنه به میل بادمک و .. و.. و

جانسون
16-03-1391, 04:28 بعد از ظهر
من کاتالیزورمو دوماه درآوردم 5ماهم هست اگزوز رو ترکوندم صداشم که همه شنیدن .. هر روزم داره بهتر از دیرو گاز میخوره تازه موتورم کمتر گرمم میکنه ... نفسشم باز شده تازه بکفایرم میده و هیچ مشکل شاتونو اینام نداره .. هیچ مشکلیم نداره هر کیم پشت موتور نشسته میگه هار تر گاز میخوره ... p:

RED-LINE
16-03-1391, 06:58 بعد از ظهر
یادم رفت اینجا بگم..
رفتم گمرک و با صرف هزینه 20هزارتومنی درش آوردم،هیچ فرقی نکرد حتی 1درصد فقط به مقدار خیلی کم گرمای موتور کم شد که اونم فکر کنم حس تلقین باشه تا واقعیت پولتون رو دور نریزید ..
موتور من هم اندازه کافی کار کرده بود اگر میخواست تغییری بکنه میکرد./..

saeedtm13
03-11-1396, 11:50 بعد از ظهر
سلام دوستان.من کاتالیزوره RS 200 برداشتم.ممکنه بعدا مشکلی واسش پیش بیاد؟؟؟

معين
28-03-1397, 01:11 قبل از ظهر
سلام دوستان من ميتونم كاتاليزور احسان ٢٥٠ رو بردارم تاثيري در قدرت و شتاب داره ؟يا گرم نكردن موتور چون حرارتش خيلي زياد ميشه بعد از يك كم فشار اوردن

Sn56
06-12-1397, 09:48 بعد از ظهر
آقایون برحسب تجربه بهتون میگم که کاتالیزور موتورهای انژکتوری رو در نیارید که موتورتون کلا داغون میشه.
چرا؟
چون ecuموتور ینی مغز موتور که کارش صادر کردن دستور هست گیج میشه و دستورات اشتباه میده،چون گازهای خروجی بهم ریخته،ecuبر حسب میزان گازهای خروجی توسط کارخانه تولیدی برنامه ریزی شده واگرشماکاتالیزور رو دربیاری ینی یک قسمت مهم برنامه رو بهم ریختی.تازه تو کشورهای درست حسابی حتی اگزوز رو میخوان عوض کنن میرن برنامه ecuرو مطابق بااون اگزوز تغییر میدن.
حالا میگید نه،برید تحقیق کنید.اما باگوش دادن به حرفهای غیرعلمی بعضی موتورسازهای بلانسبت بی سواد موتورتون رو خراب نکنید که متحمل کلی هزینه بشید ودرآخر مجبور بشید یا اگزوز فابریک نو بخرید یا منبع اگزوز با کاتالیزور.