PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا موتورسیکلت بر روی پیچها در جاده دمبش بازی میکنه و پایداری نداره ؟

Mousa
09-02-1391, 11:04 بعد از ظهر
با سلام خدمت دوستان
از چند موتوری که سوار شدم مثل wave و kazer و honda125 و ... این 3 موتور بر روی پیچها دمب موتور بازی میکنه و خیلی خطرناک میشه وقتی حس میکنی داره سور هم میخوره و پایداری روی جاده نداره
از هرکسی که تا حالا پرسیدم جواب قطعی نداده و در کل میگفتن یا عیب از کمکفنرهای عقب هست که تنظیم نیستن یا بوش تنه ایراد داره و یا فرمون و جلو بندی مشکل داره که خودشو اینجور نشون میده و ...
خلاصه علت دقیق رو نتونستم دریابم
به نظر شما علت چی هست ؟
در ضمن الان خودم kawasaki kazer دارم و این مشکلو داره

alikian
09-02-1391, 11:07 بعد از ظهر
به موار بالا کج بودن دو شاخ عقب هم اضافه کن و باید همه رو چک کنی تا بفهمی

شهرام
09-02-1391, 11:13 بعد از ظهر
سلام دوست عزیز.
تا اونجای که من تجربه دارم میتونم بگم که.هندا125وموتورای که سبک وزن هستن میتونه این اتفاق بیوفته یا ممکن سبکبودن خود راننده هم باشه که باعث میشه دمب موتور بازی کنه.وسرعتم که باعث میشه که تعادل موتور یکم قاطی باشه. ویاعیب این که از خود موتور هستش.مخصوصا تو سی جی این اتفاق زیاد میفته چون وزن موتور سبک هستش وبا سرعتی که میری از یه طرفم فشار باد باعث میشه دمب موتور بازی کنه.وخیلی چیزای دیگه میشه گفت که ولی بیشتر اینا مهم هستن.

Masoud
09-02-1391, 11:28 بعد از ظهر
با سلام خدمت دوستان
از چند موتوری که سوار شدم مثل wave و kazer و honda125 و ... این 3 موتور بر روی پیچها دمب موتور بازی میکنه و خیلی خطرناک میشه وقتی حس میکنی داره سور هم میخوره و پایداری روی جاده نداره
از هرکسی که تا حالا پرسیدم جواب قطعی نداده و در کل میگفتن یا عیب از کمکفنرهای عقب هست که تنظیم نیستن یا بوش تنه ایراد داره و یا فرمون و جلو بندی مشکل داره که خودشو اینجور نشون میده و ...
خلاصه علت دقیق رو نتونستم دریابم
به نظر شما علت چی هست ؟
در ضمن الان خودم kawasaki kazer دارم و این مشکلو داره
بیشتر فنر تاثیر داره و باد لاستیک و سیستم عقب موتور یا پیچ تنه موتور شل هستش

Mousa
09-02-1391, 11:32 بعد از ظهر
در مورد وزن کم و باد در مواقعی درست هست اما من 2ترکه هم که بودم این مشکل رو حس میکردم
و همینطور یادمه سرعت پایین هم این اتفاق رو پیچها پیش می اومد ولی توو سرعت بیشتر خودشو نشون میداد
انگار تایر عقب به هیچی وصل نیست و داره بین 2شاخه وول میخوره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
به موتورهای تووی پیست هم نگاه کنی در حین پیچ زدن وقتی معکوس میکشن دمب موتور یه بازی روی آسفالت میکنه اما اون فک کنم ناشی از شدت فشار در زنجیر در معکوس کشیدن هست که به تایر عقب وارد میشه و با اینی که من باهاش درگیر شدم فرق میکنه
و در پاسخ به دوستم که در مورد کج بودن دوشاخه از قسمت بالا رو هم گفتن اضافه کن نمیدونم از کجا باید بفهمم کج هست یا نه

شهرام
09-02-1391, 11:35 بعد از ظهر
پس دوست عزیز حتما عیب از موتورای بوده که تو سوارشون شدی.

.:ALIREZA NADERI:.
09-02-1391, 11:38 بعد از ظهر
این موتور جداکثر وزنشون 130 کیلو هست
شما سوار هیوسانگ بشو اگر بازی کرد هر چی بگی ...
1-وزن
2-باد لاستیک
3-کمکفنر

Mousa
09-02-1391, 11:41 بعد از ظهر
موتور توی یه دست انداز شدید تقریبا شبیه گودال از قسمت جلو ضربه دید بعد که توو مسیر میومدم وقتی ترمز دیسک جلو رو میگرفتم فرمون و قسمت جلوی موتور از یک سمت بیشتر پایین میرفت که متوجه شدم شونه کمک از یکیشون آزاد شده و کمک راست توش محکم نیست و بازی میکنه
دادم تعمیر کردن از اونموقع بعد از چند روز وقتی مستقیم باهاش حرکت میکنم فرمون بازی میکنه و رو پیچها هم دمبش سور میخوره
حالا نمیدونم اومدن ابروشو درس کنن زدن چشمش رو هم کور کردن یا جداگونه خرابش کردن یا ....
نظر شما دوستان چی هست ؟

K.I.A
10-02-1391, 12:19 قبل از ظهر
موتور توی یه دست انداز شدید تقریبا شبیه گودال از قسمت جلو ضربه دید بعد که توو مسیر میومدم وقتی ترمز دیسک جلو رو میگرفتم فرمون و قسمت جلوی موتور از یک سمت بیشتر پایین میرفت که متوجه شدم شونه کمک از یکیشون آزاد شده و کمک راست توش محکم نیست و بازی میکنه
دادم تعمیر کردن از اونموقع بعد از چند روز وقتی مستقیم باهاش حرکت میکنم فرمون بازی میکنه و رو پیچها هم دمبش سور میخوره
حالا نمیدونم اومدن ابروشو درس کنن زدن چشمش رو هم کور کردن یا جداگونه خرابش کردن یا ....
نظر شما دوستان چی هست ؟
بازی کردن فرمون 2 علت داره تاب داشتن و بالانس نبودن رینگ بر اثر ضربه/ و خرابیه یکی از کمکای جلو چپ یا راست و شل بودن کرپی.
بازی کردن عقب موتور اولین چیز تقسیم بندی و نسبت وزن جلو و عقب هست که با بدن دادن باید تقسیم وزن کرد سر پیچ ها و باید شرایط موتور در نظر داشته باشید
و خرابی کمک عقب و بازی کردن اضافی کمک فنر عقب هم دلیل میشه/ و بعد عواملی مثل باد تایر و نوع لاستیک هم دخیله.

Masoud
10-02-1391, 12:23 قبل از ظهر
به نظر من موتور تو یه شاسی کشی ببر تا کلا شاسی موتورتو چک کنه ...

alikian
10-02-1391, 12:30 بعد از ظهر
اول باد لاستیکت رو ببین دوم ببین رینگت تاب نداره اگه اینا نبود بذارش رو جک دو پا تایرت رو تکون بده اگه لقه ببر پیش تعمیر کار یا بلبرینگ خرابه یا توپی گشاد کرده اگه لق نبود برو سر میل تنه ببین بوش هاش سالمه و بیچش سفته اگه بود که خیر و برکت اگه نبود برو سر کمکهات در اخر هم برو سراغ دوشاخ عقب ساده ترین راهش اینه که بذارش رو جک دو پا و از دور ببین تایرت نسبت به موتور صافه یا نه یه راه دیگش اینه که در حال حرکت یه نفر ببینه دو تا تایرت در یه راستا هستن یه نه

masoud36
01-01-1392, 09:59 بعد از ظهر
ممکنه بخاطر خراب شدن بوش دو شاخ باشه

Nobahar
01-01-1392, 10:47 بعد از ظهر
عوامل موثر بسیار است.

سطح جاده خیلی مهمه تو سرعت سر پیچ اگه یکم دست انداز باشه حتی اگه در حدی باشه که با چشم نبینی.

وزن موتور وزن راکب طرز نشستن رو موتور

خیلی زیاده نمیشه همه رو نامبرد

بوش تنه بلبرینگ چرخ عقب هم میتونه علتش باشه. ولی در کل این موتور هایی که شما نام بردی برای سرعت نیست و چیز کاملا عادی ای هست.

chouk
26-01-1392, 02:13 بعد از ظهر
من موتورصفرخریدم همه چیزش روکه تاالان گفته شدچک کردم ومشگل داهاشودرست کردم بجزفنرعقب.بازبااین حال پشت موتورتوپیچ مال خودش نیست.به نظر شخصی من ازتایراشه چون وقتی توپیچ هستی موتورم یه مقداری میخوابه اون مقداری که بایدلاستیک بازمین استهکاک داشته باشه روندارن ودقیقاروپیچ هاکنارتایرکه حالت صفت وپرازشیارش روزمین قرارمیگیره وباعث تاب خوردن میشه.این یه استدلال شخصیه همین.

bulletproof
26-01-1392, 02:42 بعد از ظهر
من موتور خودم این مشکل رو داشت و بعد از چند وقت فهمیدم که کمک فنر های عقب کوتاه و بلند هستش. با تعویض اونها شد مثل اول و هیچ مشکلی نداشت. اگر به چیزه دیگه ای مربوط باشه من نمیدونم اطلاعاتم در همین حده داداش.:297:

shahin.r1
29-01-1392, 10:02 بعد از ظهر
به عوامل زیاد بستگی داره از جمله وزن موتور و وزن راکب

erfan.557
30-01-1392, 01:43 قبل از ظهر
به عوامل زیاد بستگی داره از جمله وزن موتور و وزن راکب

ینی چی میشه بیشتر توضیح بدی؟ اینو که همه گفتن.

chouk
31-01-1392, 03:01 بعد از ظهر
سلام.دوشاخ عقب من شکسته بود دیروز نوشو خریدم بستم روش هم بوش تنه هم میل تنه هم بوش دوشاخ رو همه رو تعویض کردم تاجایی که من تست زدم تو پیچها خیلی کم بازی میکنه میتونم به جرعت بگم 80 درصد تکون خوردنش خوب شدش.پیشنهاد میکنم بوش تنه و دوشاخ عقب و میل تنه رو همزمان تعویض کنید خوب جواب میده.منکه خوب جواب گرفتم.با دوستان راه حل بهتری دارن بگن.
راستی موتورم طرح سیجی هستش 125 سی سی.

mobin_v8
23-02-1392, 02:21 بعد از ظهر
اين مشكل تو موتورايي كه سنگينن و كمك عقب سانترال هست از چي ميتونه باشه. البته سر پيچ محسوس نيست تو دست اندازها ميخواد در بره. يعني وقتي دست انداز يا برامدگي سطح اسفالت رو رد ميكني انگار تو سرعت كلاچ بگيري ول كني. يه همچنين حالتيه. اچاركشيم كامله. صفحه كلاچمم نو شده. زنجيرمم شل نيست. ممنون از تجربياتتون
ممكنه از كمك باشه؟
كمك عقب چنده.
كمكو باز كردم يه بار هيدروليكه كمك. شفت وسط به زور عقب و جلو ميره. فنرو واشر گيري كردم بستم. فرق نكرد.همچنان تو دست انداز موتور در ميره

آقا مهدی
23-02-1392, 04:20 بعد از ظهر
یه دلیله دیگه هم داره که توجهی بهش نشده بزرگ تر بودن لاستیک عقب از لاستیک جلو یعنی لاستیم عقبت نو باشه و عاج دار باشه ولی لاستیک جلو صاف باشه

farzad_sh_2020
23-02-1392, 06:15 بعد از ظهر
خب شاید لاستیک شما خوب نباشه که لیز میخوره .

من خودم هر موتوری میخرم همیشه تست میکنم ببینم چقدر میخوابه و لاستیکش تا چه حد جواب میده .

هیو رو انقدر خوابوندم سر پیچ که دیگه سر جلو یه لحظه میخواست بره .
البته وزن هم خیلی مهم هست من 85 هستم

سایه
23-02-1392, 08:00 بعد از ظهر
سلام دادا علتهای لیز خوردن در بیشتر مواقع
1.لاستیک خوب نداشتن
2.ترمز گرفتن سر پیچ یا گازو رها کردن یا گاز دادن
3.سرعت بالا پیچیدن و خابوندن زیادی ک خوتون دیگ میدونید اینو
4.بوش های دوشاخ عقب موتورتم جا باز کرده بازه سر پیچ موتور میزنه.

saeed55d
25-02-1392, 03:26 بعد از ظهر
بازی کردن فرمون 2 علت داره تاب داشتن و بالانس نبودن رینگ بر اثر ضربه/ و خرابیه یکی از کمکای جلو چپ یا راست و شل بودن کرپی. بازی کردن عقب موتور اولین چیز تقسیم بندی و نسبت وزن جلو و عقب هست که با بدن دادن باید تقسیم وزن کرد سر پیچ ها و باید شرایط موتور در نظر داشته باشید و خرابی کمک عقب و بازی کردن اضافی کمک فنر عقب هم دلیل میشه/ و بعد عواملی مثل باد تایر و نوع لاستیک هم دخیله. با عرض معذرت از همه دوستان : بیاید هر دو حالت زیر رو در نظر بگیریم : 1- موتور صفر کیلومتر 2- موتور کارکرده و احیانا آسیب دیده در مورد موتور سیکلتهای صفر کیلومتر سبک وزن اشکال از موتور نیست شما باید علت فیزیکی اون رو بدونید اما در مورد موتور سیکلتهای کارکرده و احیانا آسیب دیده میتونه یکی از دلایلی که دوستان اشاره کردند باشه اما اجازه بدید تصور کنیم مشکل برای یه موتور سیکلت سالم پیش میاد : من براتون فیزیکش رو توضیح میدم. همه میدونید که وقتی شما سوار موتور هستید و در حرکت ، در حکم یه بردار هستید که داره مستقیم حرکت میکنه ، حالا هر تغییری توی جهت و میزان انرژی جنبشی به وجود بیاد یه جور مقاومت از محیط به بردار اعمال میشه : ترمز که میگیرید موتور میخواد متوقف بشه ولی چون شما اصطلاحا اینرسی دارید به سمت جلو مایل میشید به پیچ می رسید و بردار میخواد مستقیم حرکت کنه ، فرمون موتور پیچش داره ولی دمب موتور پیچش نداره ، پس به سمتی میره که قبلا میرفته این مطلبی رو که براتون نوشتم هم توی 125 سی سی بهش برخوردم ، هم توی 250 سی سی ، مخصوصا وقتی که سرعتتون کم هم باشه محسوس تر میشه ، واسه همین احساس زمین خوردن به آدم دست میده انگار که دارید از روی موتور می افتید . حرفه ای ها معمولا توی پیچ ها سرعتشون رو از 80 تا 90 پائین تر نمیارن به دو دلیل : 1- به دلیل از بین بردن اثر اینرسی که الان اشاره کردم 2- برای اینکه از بقیه عقب نمونن امیدوارم همیشه شاد و سبز و موتورسوار سالم باشید

lionheart4417
26-02-1392, 10:35 قبل از ظهر
همونطور که دوستان هم گفتند تمامی این موارد هست، اما اکثرا در مواردی که مرکز ثقل موتور درست تنظیم نشده باشه این سرخوردن ها بیشتر میشه، البته خیلی از موارد دیگه هستند، مثل لاستیک و سایر موارد که خیلی مهمند، اما بعضی موتور ها با وجود امکانات کامل و استاندارد باز هم لیز می خورن، دلیل اصلیش اینه که اون مرکز ثقل رو درست در نمیارن. مرکز ثقل جسم به طور ساده جاییه که اگه یه تکیه گاه مثل میله بزاری زیر جسم، جسم روش قرار می گیره. حالا اگه وزن جسم همه جا یکسان میشه وسطش مثل لوله اب که انگشت رو بزاری وسطش تقریبا اروم میگیره و نمیوفته، اگرم وزنش همه جا یکسان نباشه مثل قاشق که قسمت جلوش سنگین تره از دمش، مرکز ثقل نزدیک قسمت سنگین تره.
اما این موتور ها با اضافه کردن وزن بعضی قسمت ها و کم کردن بعضی جاهای دیگه بدون اصول مهندسی مرکز ثقلشون جا به جا میشه و و وقتی شما موتور رو می خوابونی از یه حدی بیشتر نمی خوابه و بعد از اون دیگه یا لیز می خوره یا . . .
در کل مرکز ثقل نسبتا وسط و پایین تر باشه بهتره کنترل موتور، هرچند که بستگی به طراحی موتور هم داره. البته ماشین هم همینه. اما موتور چون کنترلش حساس تره این مساله خیلی مهمه.
می تونم بهتون بگم که تقریبا 99% موتور های ایرانی همین جوری از نمونه خارجی مونتاژ میشن، بدون اینکه به مسائل مهندسی توجه کنن اصلا!
واسه خود من اتفاقایی سر همین مسایل افتاد که واقعا مرگ رو بچشم خودم دیدم، اون موقع فهمیدن چرا خارجی ها این همه اهمیت میدن به این موارد.
معمولا هم این موارد رو با وزن استاندارد یک نفر تنظیم می کنند. بنابراین وزن خود راکب هم مهمه و اینکه کجا بشینه و تا سنگینیش یه طرف نیوفته به اصطلاح خودمون. این دیگه بستگی به خود طرف داره و تو موتور های با وزن سنگین تر زیاد فرقی نمی کنه،چون کمتر وزن راکب تاثیر میزاره رو این مورد.
اما از اشکالات فنی هم نباید غافل شد، چون اونا خیلی مهمتر هستند و ممکنه موتور همون جور که دوستان توضیح دادند مشکل داشته باشه و باید ببینی چشه