PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اهداي عضو اهداي زندگي

nopo
22-01-1391, 02:13 بعد از ظهر
11118

آیا می دانید هر فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات یا ارتقای سلامتی بیش از 50 نفر شود

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد/ نمیخواهم بدانم کوزه گر/ از خاک اندامم چه خواهد ساخت/ ولی بسیار مشتاقم/ که از خاک گلویم سوتکی سازد/ گلویم سوتکی باشد/ به دست طفلکی گستاخ و بازیگوش/ و او یکریز و پی در پی/ دم گرم خودش را/ در گلویم سخت بفشارد/ و خواب خفتگان خفته را/ هر دم آشفته تر سازد/ بدین سان بشکند دائم/ سکوت مرگبارم را
(دکتر علی شریعتی)

5 سال پیش بود که با سایت ایران اهدا ([Only registered and activated users can see links]) آشنا شدم .

امروز ما در جامعه ای زندگی می کنیم که هزاران بیمار محتاج عضو پیوندی با رنج بسیار در انتظار دریافت عضو پیوندی، روزهای عمر خود را سپری می کنند و هر روز نیز بر تعداد این بیماران افزوده می گردد و بعلت کمبود اعضای اهدایی ، متاسفانه درصد زیادی از این بیماران در لیستهای انتظار فوت می کند. این در حالی است که همه روزه با مواردی از مرگ مغزی در بیمارستانهای سراسر کشور مواجه می شویم که یک مرگ غیرقابل برگشت می باشد و با نگهداری قلب و تنفس بیمار با دستگاه، سیستم درمانی متحمل هزینه های اضافی می شود و خانواده بیمار گرفتار مشکلات عدیده می گردد، در حالیکه اعضای بدن این بیماران می تواند باعث نجات جان بیماران زیادی گردد.
براساس یک مطالعه که در سال 1379 انجام گرفت علیرغم تمایل و کشش مثبتی که افراد جامعه ما به این موضوع دارند بدلیل متناسب نبودن نگرش آنها با میزان آگاهی در رابطه با اهداﺀ عضو و پیوند در ایران، نمی توان مطمئن بود که خانواده ها در لحظه بروز حادثه بتوانند تصمیم درستی بگیرند.
سایتایران اهدا ([Only registered and activated users can see links]) به عنوان مبتکر طرح ثبت نام داوطلبانه اهدا اعضا از طریق اینترنت با این هدف راه اندازی شده است .

روند ِ ثبت نام و دریافت ِ کارت اهدای عضور بسیار ساده است و تنها چند دقیقه زمان لازم است تا یک فرم ساده را به صورت آنلاین تکمیل و ارسال کنید .
اگر شما هم مایل به ثبت نام در این امر خداپسندانه هستید کافی است برای ثبت نام به اینجا ([Only registered and activated users can see links]) مراجعه کنید. پس از تکمیل و تایید آن کافی است کمی منتظر بمانید تا حدودا 2 الی 3 هفته بعد کارت اهداء عضو را از طریق پست در آدرس محل سکونت خود دریافت کنید .
وقتی به جمله‌ی «مایلم اعضای بدنم را در زمان مرگم اهداء کنم، باشد که ادامه زندگی اجزای وجودم، نجات بخش زندگی دیگری باشد» روی کارت نگاه میکنم یه حس آرامشی پیدا می‌کنم. میدونم اگه تمام عمرم رو بیهوده زندگی کردم شاید بتونم بعد از مرگم کمی مفید باشم. میدونم شاید خدا خواست ویکی از اعضای بدنم در این جهان فانی نقشی از من برجای بگذاره، سهمی از زندگی کسی باشه و یادی از زندگی گذشته ام.

» ([Only registered and activated users can see links])ورود به سایت ایران اهدا ([Only registered and activated users can see links])
» فرم ثبت نام کارت اهدای عضو ([Only registered and activated users can see links])

برای عضویت در انجمن اهدای عضو به لینک زیر مراجعه کنید

لينك عضويت:[Only registered and activated users can see links]
11120
مرگ مغزی
در مرگ مغزی، خونرسانی به مغز متوقف شده، اكسیژن رسانی به آن انجام نمی گیرد.مغز تمام کارکرد خود را از دست می دهد و دچار تخریب غیر قابل برگشت می گردد. اگرچه پس از مرگ مغزی اعضای دیگر از جمله قلب، کبد و کلیه ها هنوز دارای عملکرد هستند، بتدریج در طی چند روز آینده، از کار خواهند افتاد.
بیمار مرگ مغزی، صحبت نمی کند، نمی بیند، به هیچ یک از تحریکات خارجی پاسخی نمی دهد و بدون استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی قادر به تنفس نخواهد بود.

علل شایع مرگ مغزی كدامند؟
تصادفات رانندگی، وارد آمدن ضربه شدید به سر، سقوط از ارتفاع، غرق شدن در آب، مسمومیت ها، خونریزی های داخلی مغز و همچنین سكته مغزی.

مرگ مغزی چگونه رخ میدهد؟
هر گونه آسیب شدید به مغز می تواند منجر به تورم بافتی شود. از آنجاییکه مغز در یك فضای بسته (استخوان جمجمه) قرار دارد و جایی برای این افزایش حجم وجود ندارد، بر بخش های پایین تر مغز (ساقه مغز) فشار آورده، مانع جریان گردش خون به قسمت های بالا یی می گردد و بیش از پیش مانع اكسیژن رسانی میشود.
این فرایند ممكن است چند دقیقه یا چند روز بدرازا بكشد. قلب به کمک دستگاه تنفس مصنوعی به فعالیت ادامه داده، به اعضای دیگر اكسیژن می رساند، در حالیكه بافت مغز و ساقه مغز كه وظیفه كنترل تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارند از این ماده حیاتی(اكسیژن) محروم مانده، دچار مرگ می شوند.

چرا در مرگ مغزی، بیمار تا مدتی دارای ضربان قلب و تنفس می باشد؟
قلب تا زمانی كه دارای اكسیژن رسانی باشد، به ضربان خود ادامه میدهد. در بیمار مرگ مغزی، دستگاه تنفس مصنوعی ( ونتیلاتور ) اكسیژن لازم را برای ضربان قلب فراهم خواهد کرد و به محض جدا کردن دستگاه از بیمار قلب هم از كار خواهد افتاد.

كما چیست؟ آیا همان مرگ مغزی است؟
كما در واقع یك نوع اختلال در كاركرد مغز است كه شخص دچار كاهش شدید سطح هوشیاری میگردد و به هیچ یک از تحریكات پیرامونش، پاسخ نمیدهد.
در كما شانس بهبودی برای برخی بیماران وجود دارد، در صورتیكه در مرگ مغزی بهبودی بیمار غیر ممکن و مرگ وی ظرف چند روز حتمی است.

زندگی نباتی چیست و چه فرقی با مرگ مغزی دارد؟
زندگی نباتی، با مرگ مغزی کاملا متفاوت است.
این وضعیت تقریبا همیشه در پی كما رخ می دهد. با اینکه شخص بیدار بنظر می رسد ( چشمانش باز است ) و دارای یك سری حركات غیر ارادی اعضای خویش است، هیچ عملكرد ذهنی و شناختی ندارد.
این ها در واقع بیمارانی هستند كه بدنبال آسیب شدید مغزی، برای سالهای متمادی زنده می مانند و به نظر هوشیارند، بدون اینكه بتوانند با محیط اطراف خود ارتباطی برقرار كنند.

آیا از ظاهر فرد بیمار میتوان فهمید كه او دچار مرگ مغزی شده است؟
خیر، فردی كه دچار مرگ مغزی شده، مانند کسی است که در خوابی عمیقی فرو رفته است. ریه هایش به كمك دستگاه تنفس مصنوعی ( ونتیلاتور ) از هوا پر می شوند، قلبش به سبب اكسیژن رسانی دارای ضربان است و حتی پوست او گرم و برنگ صورتی می باشد.

آیا بیمار بدنبال مرگ مغزی درد را احساس می كند؟
خیر. پس از وقوع مرگ مغزی، در انسان هیچگونه احساس درد و اندوهی وجود نخواهد داشت.

آیا مواردی از مرگ مغزی بوده است که بهبود یافته باشند؟
خیر، امکان بهبودی و بازگشت بیمار مرگ مغزی به هیچ عنوان وجود ندارد.
مواردی که شنیده اید فرد دچار مرگ مغزی شده و سپس بهبود یافته است، در واقع مرگ مغزی نبوده است.
این بیماران در کمای عمیق بوده ولی نزدیکان آنها و یا حتی گاهی برخی از پزشکان و پرستارانی که درباره تفاوت مرگ مغزی و کما اطلاعات کافی ندارند چنین برداشت نادرستی کرده اند.

لينك عضويت:[Only registered and activated users can see links]

من خودم 5 ساله كه عضو هستم

ماكه موتور سواريم احتمال مرگمون بيشتره!!!!:crazy:
پس لااقل بياييم با عضويت در اين طرح جون خيلي هارو نجات بديم

M@hy@r
22-01-1391, 02:28 بعد از ظهر
من خودم 5 ساله كه عضو هستم

ماكه موتور سواريم احتمال مرگمون بيشتره!!!!
پس لااقل بياييم با عضويت در اين طرح جون خيلي هارو نجات بديم

نوپوی عزیز انشالله که 120 سال عمر کنی
من همیشه از این مدل مرگ (مرگ مغزی) وحشت داشتم ولی دوست دارم اگه این مدلی از دنیا رفتم بتونم جون چند نفر هم نوعم رو نجات بدم
من هم عضو میشم

mehran
22-01-1391, 02:35 بعد از ظهر
من چند سال پيش ميخواستم عضو شم ولي وقتي مادرم متوجه شد شروع كن به قسم دادن و اينا.خلاصه مادره ديگه زورش چربيد به من.الان كه دوباره ديدم بد جوري وسوسه شدم كه عضو بشم اونم يواشكي.چون الانم موتور سواري ميكنيم به نظرم مهم تر شده(البته با تمام وجود از خدا خواهشمنديم كه بلا ملايي سر هيچ موتور سواري نياد مخصوصا اونايي كه هيو مسي دارن:afro:)

nopo
22-01-1391, 02:51 بعد از ظهر
نوپوی عزیز انشالله که 120 سال عمر کنی
من همیشه از این مدل مرگ (مرگ مغزی) وحشت داشتم ولی دوست دارم اگه این مدلی از دنیا رفتم بتونم جون چند نفر هم نوعم رو نجات بدم
من هم عضو میشم

پس كليد تشكر يادت نره عزيزم!

alizaboli
22-01-1391, 08:39 بعد از ظهر
منم بايد برم عضو بشم
نصف بدنم پلاتينه!!

nazamm
22-01-1391, 09:06 بعد از ظهر
کار خوبی بدن سالم بدیم دست مورچه و ملخ که چی؟؟!!:icon_pf _37_:

بزار حداقل یکی دیگه زندگی کنه باهاش

ایشا الله همه سلامت باشن, 120 ساله بشین و سعادتمند بشن

با احترام nazamm

mra680
22-01-1391, 09:23 بعد از ظهر
سلام
به افتخار نوپو جان که اسم شریفش هم نمیدونم
من نمیدونم چند سال هست عضو شدم
ولی یادمه یه سال جشن رمضان بود توی نمایشگاه بین المللی
اونجا من عضو شدم
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
بچه ها میدونم این کار برای خانواده ها خیلی جالب نیست
ولی من هم یک هفته خونه نبودم سر این جریان
ولی میدونم ارزش داشت
موفق باشین

M@hy@r
22-01-1391, 09:45 بعد از ظهر
پس كليد تشكر يادت نره عزيزم!
شرمنده یادم رفت

من به محض اینکه این مطلبو خوندم زنگ زدم به یکی از دوستان موتورسوارم
خلاصه حرف میزدیم مادرم حرفامو شنید
شروع کرد به قسم و قرآن بیخیال شو (دقیقا مثل وقتی میخواستم موتور بخرم)
گفتم آخه مادر من فرض کن من فردا تصادف کردم مرگ مغزی شدم، دوست نداری اعضای بدنم یه بنده ی خدا رو زنده نگه داره؟
راضی نشد

گفتم فرض کن من به عمل قلب احتیاج دارم وگرنه میمیرم. اگه همه این برداشتو بکنن کی قلب فرزند مرحومشو بده به من؟ بازم راضی نشد
خلاصه به این نتیجه رسیدم یواشکی این کارو بکنم
هرچند منم جوونم و هزار تا آرزو دارم
ولی خدایی نکرده واسه هرکسی ممکنه پیش بیاد دیگه...
دوست دارم اگه واقعا قراره این طوری بمیرم یه نفر باشه از ته دل بگه خدا بیامرزتش

اینم بگم: من اگه بچه ی خودم بخواد همچین کاری کنه قلبا ناراحت میشم ولی این اجازه رو بهش میدم. ناراحت شدن پدر و مادر طبیعیه
دوستان به این نتیجه رسیدم:
هرکی واقعا میخواد عضو بشه بسم الله.
بهتره به خانواده ی محترمون هم به هیچ وجه اطلاع ندید تا باعث رنجش عزیزانتون بشید

mra680
22-01-1391, 11:21 بعد از ظهر
آخه اگه اطلاع ندین
میخواین اون روز که پست میاد در خونتون چیکار کنین؟
مگه آدرس خونرو یه جا دیگه بدین که در اینصورت ادرس پستی و کد پستی هم عوض میشه . . .
من که مامانم بهم داد بسته ی پست رو
نمیدونید چه تصویری بود اون لحظه

matrixaidin
22-01-1391, 11:28 بعد از ظهر
فعلا که من و بابام یواشکی ثبت نام کردیم
تا اون موقع خدا بزرگه:icon_pf _37_:

honda cfrx
22-01-1391, 11:50 بعد از ظهر
دوستان عزیز
این عمل یعنی اهدا عضو یک امر خدا پسندانه است و پیشنهاد میکنم به همه اطلاع رسانی کنید تا عضو بشنود و در این ثواب شریک بشن
در مورد اطلاع خانواده هم بستگی به فرهنگ و بینش افراد به زندگی و زندگی پس از مرگ داره و این کارت صرفا یک فرهنگ سازی است و در زمان نیاز رضایت ولی دم اجباریست.
اون چیزی که مهمه نفس عمل:icon_pf _52_:

mra680
22-01-1391, 11:56 بعد از ظهر
دوستان عزیز
و در زمان نیاز رضایت ولی دم اجباریست.
اون چیزی که مهمه نفس عمل:icon_pf _52_:
سلام عزیز
اینطور نیست . . .
من پرسیدم

aban
23-01-1391, 12:24 قبل از ظهر
سلام عزیز
اینطور نیست . . .
من پرسیدم
چرا عزیز
دقیقا همین جوری هست که آقای سی.ار.اف میگن
باید موقع پیوند عضو ولی دم رضایت را کتبی اعلام کنند.
.
اما یک موضوع دیگه هم است که ممکنه که یه نفر احتیاج فوری به پیوند داره بعد از تصادف ولی راضی به پیوند زدن عضوی به بدنش نباشه ( بخواد بمیره) حالا کی از این میخاد رضایت بگیره...
همه فکر میکنن که حتما میخواد دوباره به زندگی برگرده
باید یه کارت هم برای این جور مواقع درست کنن که بدونن کی میخاد روی بدنش پیونذ عضو بخوره و تمایل به ادامه زندگی داره////....

honda cfrx
23-01-1391, 12:28 قبل از ظهر
سلام عزیز
اینطور نیست . . .
من پرسیدم
لطفا بخوانید و مطالعه داشته باشید و از کسی نپرسید
آيا داشتن " کارت اهدا عضو " برای اهدای اعضاء پس از مرگ کفایت می کند ؟
بسیار مهم است که نزدیکان نیز در جریان این امر خداپسندانه قرار گیرند تا در زمان فوت فرد در خصوص اهدای عضو غافلگير نشوند و آنرا مصيبتی افزون بر از دست دادن عزیز خود ندانند چرا که ، بنا بر قانون جمهوری اسلامی ایران و اکثریت کشورهای جهان برای اهدای عضو رضایت اولیای دم ضروری میباشد و حتی علی رغم داشتن کارت اهدای عضو در صورت عدم رضایت اولیای دم اهدای عضو صورت نخواهد گرفت.

با در نظر گرفتن لزوم رضایت اولیای دم از اهدای عضو دلیل دریافت کارت چیست ؟
کارت اهدای عضو نشان دهنده آرزوی قلبی فرد در مورد اهدای اعضای بدن خویش می باشد و همین امر می تواند با نشان دادن خواسته فرد به اولیای دمش تصمیم گیری را برای آن ها در آن زمان حیاتی آسان تر نماید و ضمنا این کارت می تواند جنبه فرهنگ سازی نیز داشته باشد.

آیا به همراه داشتن کارت اهدای عضو به صورت مدام ضروری می باشد ؟
با در نظر گرفتن لزوم رضایت اولیای دم برای اهدای عضو توصیه می شود فرد دارنده کارت اهدا خانواده خود را از رضایت قلبی برای این امر مطلع سازد و در صورت اطلاع خانواده از این امر لزومی به همراه داشتن مداوم کارت نیست.
اینم لینکش :[Only registered and activated users can see links]

nopo
23-01-1391, 07:05 قبل از ظهر
فعلا که من و بابام یواشکی ثبت نام کردیم
تا اون موقع خدا بزرگه:icon_pf _37_:

آخه اگه اطلاع ندین
میخواین اون روز که پست میاد در خونتون چیکار کنین؟
مگه آدرس خونرو یه جا دیگه بدین که در اینصورت ادرس پستی و کد پستی هم عوض میشه . . .
من که مامانم بهم داد بسته ی پست رو
نمیدونید چه تصویری بود اون لحظه

شرمنده یادم رفت

من به محض اینکه این مطلبو خوندم زنگ زدم به یکی از دوستان موتورسوارم
خلاصه حرف میزدیم مادرم حرفامو شنید
شروع کرد به قسم و قرآن بیخیال شو (دقیقا مثل وقتی میخواستم موتور بخرم)
گفتم آخه مادر من فرض کن من فردا تصادف کردم مرگ مغزی شدم، دوست نداری اعضای بدنم یه بنده ی خدا رو زنده نگه داره؟
راضی نشد

گفتم فرض کن من به عمل قلب احتیاج دارم وگرنه میمیرم. اگه همه این برداشتو بکنن کی قلب فرزند مرحومشو بده به من؟ بازم راضی نشد
خلاصه به این نتیجه رسیدم یواشکی این کارو بکنم
هرچند منم جوونم و هزار تا آرزو دارم
ولی خدایی نکرده واسه هرکسی ممکنه پیش بیاد دیگه...
دوست دارم اگه واقعا قراره این طوری بمیرم یه نفر باشه از ته دل بگه خدا بیامرزتش

اینم بگم: من اگه بچه ی خودم بخواد همچین کاری کنه قلبا ناراحت میشم ولی این اجازه رو بهش میدم. ناراحت شدن پدر و مادر طبیعیه
دوستان به این نتیجه رسیدم:
هرکی واقعا میخواد عضو بشه بسم الله.
بهتره به خانواده ی محترمون هم به هیچ وجه اطلاع ندید تا باعث رنجش عزیزانتون بشید

به جز شما رضايت اولياي دم هم نياز هست
مگر اينكه قبل از مرگ وصيت كرده باشيد و همه با خببر باشند اين كارت بايد هميشه همراهتون باشه