PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : موتورهای dohcdisturbed
06-01-1391, 12:25 بعد از ظهر
اساتید و دوستان محترم با عرض سلام دیدم جایی راجع به این نوع انجین بحث و توضیحی نیست...یسری مطالب دست و پا شکسته سرچ کردم تو نت که همه میتونن راحت سرچ کنن و نمیدونستم کپی پیست کردنشون کار بجاییه یانه.لطفا هرکی اطلاعات و شناختی داره لطف کنه بقیه رو هم سهیم کنه ممنون.من خودم خیلی کنجکاوم که چه مزیتایی داره در عمل و فرق اساسیشون چیه با موتورای معمولی؟توی زمینه ی مصرف و قدرت و کیفیت ج میده این نوع موتور؟از نظر وزن چی؟
با تشکر:pm:

02109002
06-01-1391, 09:27 بعد از ظهر
DOHC :
Double Over Head Camshaft موتوري كه در بالا دو ميل بادامك داشته باشد (و احتمالا 16 سوپاپ و 4 سيلندر داشته باشد)


DOHC -Double Overhead Camshaft
سیلندرهایی شامل دو میل سوپاپ برای تغذیه و تخلیخه

SOHC - Single Overhead Camshaft
سیلندرهایی شامل یک میل سوپاپ برای تغذیه و تخلیه

OHV engine design[Only registered and activated users can see links]OHC or SOHC engine


[Only registered and activated users can see links]
DOHC or Twin Cam engine[Only registered and activated users can see links]

[Only registered and activated users can see links](com).gifموتورهای دومیل بادامک DOHC:
اولین بار سیستم VTEC برروی این پیشرانه ها مورد استفاده قرارگرفت:
درسال1988: معرفی توسط شرکت هوندا برروی مدل CRX Sir با 163 اسب بخار در اروپا و ژاپن .
1990: درموتورهای مسابقه ای دومیل بادامکی آکورا NSX با 270اسب بخار در آمریکا .
در این نوع موتور از دو میل بادامک هر کدام برای ورودی هوا یا خروجی گازهای حاصل از احتراق استفاده میشود و بنابراین محدودیت استفاده از سیستم VTEC را بر روی سوپاپهای خروجی (همانند موتورهای SOHC که در ادامه توضیح داده خواهد شد) ندارد.

[Only registered and activated users can see links]


در دورهای بالا Timing سوپاپهای ورودی و خروجی زیاد می شود ولی در محدوده همپوشانی دو سوپاپ تغییر محسوسی اتفاق نمی افتد . همچنین تغییری در Lift سوپاپها هم اتفاق نمی افتد چرا که در این نوع موتورها افزایش Lift سوپاپها تاثیری در بازده حجمی موتور ندارند و آن هم به علت محدود شدن عبور گازها توسط مجرای ورودی یا خروجی قبل از محدود شدن توسط مجرای ایجاد شده به وسیله سوپاپها .
[Only registered and activated users can see links]در این موتورها برای دو سوپاپ سه بادامک وجود دارد که دو بادامک اول و سوم همانند یکدیگرند و در دورهای پایین مورد استفاده قرار میگیرند و بادامک برای دورهای بالا استفاده میشود. هنگامیکه دور موتور از مقدار مشخصی بیشتر میشود توسط فشار هیدرولیکی پینی جا زده خواهد شد به طوریکه اهرمهای انتقال حرکت بادامک به سوپاپ بر اساس بادامک وسط حرکت کنند و بدین ترتیب در دورهای بالا سوپاپها حرکت متفاوتی نسبت به دورهای پائین خواهند داشت.
این مکانیزم میتواند دور موتور را پایدار نگه دارد ، مصرف سوخت و آلودگی هوا را در دورهای پایین کاهش میدهد و همچنین باعث میشود که در دورهای بالای موتور افتهای ناشی از اصطکاک درونی توسط افزایش بازده حجمی جبران شود .

موتورهای یک میل بادامک SOHC :
پس از آنکه شرکت هوندا سیستم VTEC را بر روی موتورهای DOHC روانه بازار کرد گسترش این سیستم را بر روی موتورهای SOHC آغاز کرد . فرق این موتورها با انواعDOHC در اسفاده از سیستم VTEC در این است که در موتورهای یک میل بادامک نمی توان حرکت سوپاپهای اگزور را تحت کنترل در آورد و تنها سوپاپهای گازهای ورودی تحت سیستم VTEC کار میکنند ، دلیل آن هم در ارتباط مستقیم زمان جرقه زدن شمع است با حرکت سوپاپهای اگزوز ، بنابراین نمی توان تغییری در حرکت سوپاپهای اگزوز به وجود آورد .[Only registered and activated users can see links]اما از آنجائیکه موتورهای SOHC از اینرسی حرکتی کمتری نسبت به موتورهای DOHC برخوردارند معمولاً دارای دورهای بسیار بالاتری هستند و از آنجائیکه دارای بسیار کمتری هستند معمولا از وزن و حجم کمتری هم برخوردارند .
در این موتورها استفاده از سیستم VTEC باعث می شود که قدرت موتور در دورهای بالا یک افزایش حدود 30درصدی داشته باشد . مقایسه این موتور با DOHC نشان میدهد که میتوان با حجم بسیار کمتر قدرت خروجی بسیار بیشتری داشته باشیم .

موتورهای با یک میل بادامک SOHC-E :
در این موتورها همانند SOHC VTEC نمی توان سیستم VTEC را بر روی سوپاپهای اگزوز نصب کرد . تفاوتی که با سیستم نسل قبل خود یعنی SOHC دارد در این است که تنها یکی از سوپاپها در دورهای پایین به مقدار جزیی با میشود و همین باعث میشود ذرات سوخت که در هوا مخلوط شده اند بر اثر مجرای تنگ به ذرات ریزتری تبدیل شوند و در نتیجه مخلوط سوخت و هوای بسیار بهتری خواهیم داشت و همچنین احتراق کاملتری اتفاق می افتد . بر اثر این سیستم نسبت هوا به سوخت بشیتری تا حدود 20به 1 می توانیم داشته باشیم چرا که سوخت آمادگی بیشتری برای احتراق دارد ، از آنجاکه میزان هوای ورودی به موتور را نمی توان زیاد کرد میزان سوخت را کم میکنند که نتیجه احتراق تفاوتی با قبل بدون سیستمVTEC نمی کند . بنابراین با کم کردن سوخت ورودی قدرت مشابهی در موتور ایجاد میشود و این به معنای مصرف سوخت کمتر است . این کاهش مصرف سوخت در این موتورها تا 20کیلومتر بر لیتر هم میرسد ، از آنجائیکه مخلوط سوخت و هوا دارای ذرات ریزتری از سوخت است بنابراین احتراق کاملتری اتفاق خواهد افتاد و این به معنای آلودگی هوای کمتری است .[Only registered and activated users can see links]
در دورهای بالا سوپاپها همانند سیستم SOHC VTEC کار میکنند . در کل کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی که نتایج استفاده از این سیستم منجر میشود که بازده حجم موتور به میزان قابل ملاحظه ای تا حدود 7درصد کاهش یابد ، دلیل اصلی این موضوع در این است که با جزیی بازشدن سوپاپها افت فشار زیادی را به موتور وارد میکند.


***************

تفاوت میان SOHC و DOHC چیست ؟
همانطوری که از نام این دو روش پیداست، در پیشرانه‏های SOHC تنها یک میل سوپاپ برای باز و بسته کردن سوپاپ‏های هوای سوخت و دود وجود دارد. به دلیل نحوه قرارگیری میل سوپاپ، شمع در هر سر سیلندر در وسط و سر آن در اتاق احتراق قرار نمی‏گیرد. در موتورهایی که به سیستم DOHC مجهزند، میل سوپاپ‏ها به صورت کاملاً مستقیم بر سوپاپ‏ها متصل هستند. یکی از این میل سوپاپ‏ها، برای سوپاپ‏های ورودی و دیگری برای سوپاپ‏های خروجی است. این شکل قرارگیری سوپاپ‏ها به دلیل قرارگیری Vشکل میل سوپاپ اجازه می‏هد که شمع درست در وسط و سر آن در اتاق احتراق قرار گیرد. همین شکل قرارگیری شمع باعث بهینه شدن احتراق می‏شود.
منابع :
Carnp ([Only registered and activated users can see links])
samarin ([Only registered and activated users can see links])
autostation ([Only registered and activated users can see links])

02109002
06-01-1391, 10:15 بعد از ظهر
2f83ea8b6028044ee9d44c0a6b1ae340159505

aban
11-01-1391, 05:07 قبل از ظهر
تفاوت انجین ohc... ohv چیه؟

salahshor
23-01-1391, 07:17 بعد از ظهر
ohc = over head cam یعنی میل سوباب در قسمت فوقانی موتوره و توسط استکانی سوباب رو به حرکت در میاره
مزیت این سیستم اینه که چون مستقیما با میل بادامک ارتباط داره میشه این انجین رو به دورهای بالاتری رسوند و دیگه اینکه زمانبندی باز و بست شدن سوباب ها دقیقتره
امکان کاربرد چند سوباب برا این مدل اینجین وجود داره
ohv=over head valve میل بادامک در قسمت تحتانی موتور و نزدیک میلنگ قرار داره و سوبابها که در قسمت بالای موتوره توسط واسطه از میل بادامک کنترل میشه
این مدل انجین رو نمیشه به دورهای بالا رسوند چون اینرسی متعلقات این مجموعه مانند اسبک /استکانی/ میل سوباب تو ذورهای بالا زیاد میشه
زمان باز و بستن سوبابها دقیق نیس و بیش از 2 سوباب برا این مدل انجین عملی نیس

MOHAMMAD_VIOLIN
24-01-1391, 01:50 قبل از ظهر
عالی بود -مرسی !!!