PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : زنجیر

matrixaidin
09-11-1390, 09:26 بعد از ظهر
سلام به همگی
هر چی گشتم تاپیکی درباره زنجیر پیدا نکرد
1.هر کی درباره قیمت زنجیر میدونه بگه
2.از کجا باید فهمید زنجیر اخرای عمرشه؟
3.چه زنجیرهای موجود تو بازار خوبن؟؟؟؟

matrixaidin
10-11-1390, 01:15 قبل از ظهر
كسي نيست راهنمايي كنه:297:

disturbed
03-01-1391, 02:32 بعد از ظهر
سلام.دوستان راجعبه زنجیر دو تا سوال داشتم.اول اینکه زنجیر چقدر باید جای بازی داشته باشه و چطوری مقدار بازیشو اندازه بگیرمو بفهمم.دوم اینکه وقتی پیچ چرخ عقب رو باز کردیمو مقدار آزاد بودن زنجیر رو میزون کردیم دوباره پیچ چرخ عقبو کاملا سفت کردیم اگه پیچای انتهای دوشاخ یکم شل باشن و بخوایم سفتشون کنیم تنظیمی که کردیم میخوره بهم؟(درحالی که پیچ چرخ عقب کاملا محکم شده)ببخشید دیگه...من هنوز بشدت آماتورمو سوالام سطحی.امیدوارم روزی حرفه ای شم.ممنون
راستی اسم این قطع ای که انتهای دوشاخه چیه؟

alikian
03-01-1391, 04:07 بعد از ظهر

موتورو میذاری روی جک وسط و تایر عقب رو میچرخونی زنجیر نباید زیاد (تاکیید میکنم) زیاد شل و سفت بشه یعنی تقریبا یه نواخت گردش کنه زنجیر سالمه اگه اینطور نبود باید عوضش کنی نا خورشیدی رو خراب نکرده

.اول اینکه زنجیر چقدر باید جای بازی داشته باشه و چطوری مقدار بازیشو اندازه بگیرمو بفهمم.دوم اینکه وقتی پیچ چرخ عقب رو باز کردیمو مقدار آزاد بودن زنجیر رو میزون کردیم دوباره پیچ چرخ عقبو کاملا سفت کردیم اگه پیچای انتهای دوشاخ یکم شل باشن و بخوایم سفتشون کنیم تنظیمی که کردیم میخوره بهم؟(درحالی که پیچ چرخ عقب کاملا محکم شده)ببخشید دیگه...من هنوز بشدت آماتورمو سوالام سطحی.امیدوارم روزی حرفه ای شم.ممنون
راستی اسم این قطع ای که انتهای دوشاخه چیه؟

تقریبا یک و نیم بند انگشت بازم بستگی به نوع موتور داره و اینکه وقتی پیچ چرخ عقبو سفت میکنی یه کمی زنجیر سفت تر میشه

M@hy@r
03-01-1391, 04:56 بعد از ظهر
دوست خوبم منم اطلاعات کمی دارم امیدوارم بدردتون بخوره
1- قیمت زنجیر بستگی به کیفیت و نوع موتور داره: زنجیر خوب برای cg125 مطمئناً قیمتش از زنجیر معمولی پالس کمتره! برای سی جی زنجیر معمولی از 15-20 تومن به بالا هست. برای پالس دقیقا نمیدونم ولی چند وقت پیش دیدم یکی زنجیر برای پالس 30 تومن گرفت.
2-از کجا بفهمید زنجیر عمرشو کرده: اگه زیاد در بره- خیلی شل بشه - صدا بده - گیر کنه اون وقت باید یه نگاه بندازید معلوم میشه عمرشو کرده یا نه
3-بهترین زنجیر ، زنجیر 100 دونه ی ژاپن هست. قیمتش تقریبا بالاست. قیمت دقیق ندارم بگم

K.I.A
21-02-1391, 01:19 قبل از ظهر
زنجیر فقط با اسپری زنجیر همین.
دوستان کسی زنجیر هیو نداره؟ میخوام

mra680
21-02-1391, 09:48 قبل از ظهر
سلام به همگی
هر چی گشتم تاپیکی درباره زنجیر پیدا نکرد
1.هر کی درباره قیمت زنجیر میدونه بگه
3.چه زنجیرهای موجود تو بازار خوبن؟؟؟؟
سلام به شما
خوب الان که تایپیک زدی:khak:
قیمت زنجیر برای پالس از 18 تومن هست تا 35 تومن
خوبه اومدی خونمون بهت نشون دادم که زنجیر رو چه جوری میشه فهمید آخر عمرش رسیده
بهترین و دقیق ترین حالت فهمیدنش باز کردن زنجیر و گرفتن میزا قوس به دست اومده از سر زنجیر(تصویری نشونت دادم)
از روی موتور هم دوستان فرمودند چه طور
موتورو بزن جک وسط
روشنش کن (دنده 1 قرار بده)
توی حالت دور آرام موتور بدون گاز دادن به زنجیر نگاه کن باید داخل یک خط حرکت کنه
حالت پله ای نداشته باشه
اگه نبود تست بعدی
به موتور گاز بده کمی تا دور موتور 5000
ببین اسکلت موتور تکون میخوره یا نه
زنجیر موتور سیکلت عموما عمرش هر 20000 هزار کیلومتر هست(بستگی به رفتارت با موتور داره)
بهترین زنجیر برای پالس همون آساهی که دوستمون فرمودن هستش
موفق باشی

sezar
21-02-1391, 12:46 بعد از ظهر
سلام به همگی.

دیروز زنجیرم پاره شد و پدر موتور رو در آورد. :icon_pf _99_::icon_pf _99_:

اول اینکه صفحه برق شکست و هزینه رفت تو پاچم. ولی بهر حال این حل شد.

ازون بد تر اینکه زنجیر وقتی میخواسته پاره بشه کشیده به پشت خورشیدی جلو و بدنه پشت سرش رو سابیده جوری که سوراخ شده و وقتی با موتور حرکت میکنم شُر شُر روغن میریزه.

باید چیکار کنم؟ باید کل اون قطعه پشتی رو نو بخرم یا میشه سوراخ را یجوری پر کرد؟ ( مثلا با یک تکه ورق آهن گالوانیزه و چسب دوقلو )

لطفا زود جواب بدین آخه 2 روز دیگه امتحان شهری موتور دارم باید تمرین کنم.

---------- Post added at 01:46 PM ---------- Previous post was at 01:45 PM ----------

عکس الان باید برم دانشگاه ، وقت ندارم ایشالا فردا میزارم

nopo
21-02-1391, 12:53 بعد از ظهر
سلام به همگی.

دیروز زنجیرم پاره شد و پدر موتور رو در آورد. :icon_pf _99_::icon_pf _99_:

اول اینکه صفحه برق شکست و هزینه رفت تو پاچم. ولی بهر حال این حل شد.

ازون بد تر اینکه زنجیر وقتی میخواسته پاره بشه کشیده به پشت خورشیدی جلو و بدنه پشت سرش رو سابیده جوری که سوراخ شده و وقتی با موتور حرکت میکنم شُر شُر روغن میریزه.

باید چیکار کنم؟ باید کل اون قطعه پشتی رو نو بخرم یا میشه سوراخ را یجوری پر کرد؟ ( مثلا با یک تکه ورق آهن گالوانیزه و چسب دوقلو )

لطفا زود جواب بدین آخه 2 روز دیگه امتحان شهری موتور دارم باید تمرین کنم.

---------- Post added at 01:46 PM ---------- Previous post was at 01:45 PM ----------

عکس الان باید برم دانشگاه ، وقت ندارم ایشالا فردا میزارم

پوسته رو دوباره جوش ميدن بعدش بتونه ميكنند و بعدش رنگش مي كنند.
عكس بزار ببينم كجاش سوراخه؟

sezar
21-02-1391, 03:17 بعد از ظهر
الان دانشگاهم نمیتونم عکس بزارم.

باید ببرم جوشکاری یا تراشکاری ؟

---------- Post added at 04:17 PM ---------- Previous post was at 04:16 PM ----------

چقدر وقت میگیره؟ سریع انجامش میدن ؟؟

mra680
21-02-1391, 03:39 بعد از ظهر
الان دانشگاهم نمیتونم عکس بزارم.

باید ببرم جوشکاری یا تراشکاری ؟

---------- Post added at 04:17 PM ---------- Previous post was at 04:16 PM ----------

چقدر وقت میگیره؟ سریع انجامش میدن ؟؟
سلام
روغن موتورتو خالی کن
کامل(باعث گاز گرفتگی و انفجار میشه گاهی)اگه طرف وقتش ازاد باشه کمتر از نیم ساعت(وارد باشه به کار آنی انجام میده)بیشتر از 20 هزار هم پول ندی:sad:
ببر پیش جوشکار هایی که سیلندر ماشین جوش میدن
جوش آرگون بهترین نوعش هست(تجربه داشتم در مورد پیچ کارتل موتور)
تراشکار لازم نداری
موفق باشی

sezar
22-02-1391, 12:40 بعد از ظهر
اینم عکس پوسته سوراخ قبل از تعمیر
14663

ولی ازونجایی که امروز جمعه هست و جوشکاری باز نیست و من عجله دارم، از تجربیات پدر بزرگ در زمینه ماشین سنگین استفاده کردم: چسب دوقلو (البته فقط رنگیش، شفافش بدرد نمیخوره)

بابابزرگم ماشین سنگین داره و هروقت قطعه ای بشکنه و حتی جوش تحمل فشارش رو نداشته باشه از چسب دوقلو استفاده میکنه !! شاید
قطعه از جای دیگه دوباره بشکنه ولی از مکان چسب هرگز

خب منم دیدم امتخانش ضرر نداره و رفتم یک بسته چسب دوقلو خریدم و شروع کردم به خود درمانی

وقتی که از یه تعمیرکار قدیمی موتورسیکلت پرسیدم گفت ما هم اکثرا سوراخ پوسته بر اثر زنجیر رو با چسب دوقلو پر میکنیم و سالها کار میکنه

فقط باید حواستون باشه چسب داخل سوراخ نشه و باقی قطعاتو بهم نچسبونه که دیگه کار موتور تمومه

اینم عکس پس از خود درمانی

14664

sezar
22-02-1391, 01:25 بعد از ظهر
حالا یه سوال جدید : خورشیدی جلو میتونه توی میله ای که هست عقب و جلو بره فکر کنم به همین دلیل زنجیر قبلی هم گرقته به پوسته، ( از عکسهای پست قبلی معلومه چجوری میگرفته به پوسته) باید چجوری حورشیدی جلو رو ثابت کنم تا روی میله عقب و جلو نره و در جا بچرخه ؟:sad:---------- Post added at 02:25 PM ---------- Previous post was at 01:49 PM ----------ای بابا !!! کسی نیست کمک کنه؟ میخوام تا موتور دوباره این یکی زنجیر رو هم نخرده درستش کنم ( اصلا آیا این مسئله یک مشکله یا یک امر معمولی و همه موتورا همینجوری خورشیدی جلو رو میله تکون میخوره ؟؟)

02109002
22-02-1391, 03:34 بعد از ظهر
حالا یه سوال جدید : خورشیدی جلو میتونه توی میله ای که هست عقب و جلو بره فکر کنم به همین دلیل زنجیر قبلی هم گرقته به پوسته، ( از عکسهای پست قبلی معلومه چجوری میگرفته به پوسته) باید چجوری حورشیدی جلو رو ثابت کنم تا روی میله عقب و جلو نره و در جا بچرخه ؟:sad:---------- Post added at 02:25 PM ---------- Previous post was at 01:49 PM ----------ای بابا !!! کسی نیست کمک کنه؟ میخوام تا موتور دوباره این یکی زنجیر رو هم نخرده درستش کنم ( اصلا آیا این مسئله یک مشکله یا یک امر معمولی و همه موتورا همینجوری خورشیدی جلو رو میله تکون میخوره ؟؟)

دوست عزیز

خورشیدی جلو رو بزرگتر انداختی ؟

اگه آره که باید کوچیکترش رو بندازی تا به پوسته نخوره
اون دو تا پیچ که خورشیدی و خار ( واشری که رو خورشیدی میوفته ) رو نگه میداره سالمه ، هرز نشده ؟
خود خار چی ؟ دندونه هاش سالمه ؟
خورشیدی جلو معمولا کمی بازی میکنه در حد چند میلیمتر اگه بیشتره یه خورشیدی دیگه روش تست کن

RED-LINE
06-05-1391, 07:03 بعد از ظهر
دوستان راجع به زنجیر راهنمائی میخوام:
زنجیر موتورم فکر کنم آخرای عمرشه،زنجیر فابریک+خورشدیی عقب و جلو تو یه پک قیمتش 85هزار تومان هست خورشیدی جدا هم تو بازار نیست
حالا میخوام بدونم تو بازار خورشیدی و زنجر بهتر از فابریک که جمعا قیمتش زیر 85بشه وجود داره؟

sorush
06-05-1391, 07:06 بعد از ظهر
فکرنکنم مایه مدت برای خورشیدی تریل های دوزمانه رومیبردیم سنگ زنی

Masoud
08-05-1391, 12:43 قبل از ظهر
سلام

دیشب بعد از تحقیقات فراوان یه cb400 خریدم
زنجیرش خیلی خشکه چکار کنم (میگن گیرییس بزن)؟
روغن چند لیتر بریزم په مارکی؟
موضوع مهمتر وقتی از رو یه دست انداز رد میشم قسمت عقبش تق صدا میکنه
فرمونش هم سمت چپ سفت میپیچه یعنی باید سرعتتو کم کنی تا راحت بپیچه

لطفا راهنماییم کنید
ممنون
موتور تصادف داشته شاسی جا خورده سرعت و ول کن دادا
به زنجیر ربطی نداره

Masoud
08-05-1391, 12:45 قبل از ظهر
دوستان راجع به زنجیر راهنمائی میخوام:
زنجیر موتورم فکر کنم آخرای عمرشه،زنجیر فابریک+خورشدیی عقب و جلو تو یه پک قیمتش 85هزار تومان هست خورشیدی جدا هم تو بازار نیست
حالا میخوام بدونم تو بازار خورشیدی و زنجر بهتر از فابریک که جمعا قیمتش زیر 85بشه وجود داره؟

اگه خورشیدی هاش و هم آشغال بخری و وزنجیر پالس بخری شاید بخوره ...

RED-LINE
04-06-1391, 12:05 قبل از ظهر
آقا موندم سر دو راهی
زنجیر آساهی:4chsmu1:میگه 17هزار تومن...
زنجیر فابریک 90تومن
میگه فابریک O-RINGهستش..
17تومنیه یا نود تومنیه؟

نیما نادری
04-06-1391, 12:11 قبل از ظهر
نه بابا خودتو گیج نکن آساهی بگیر .... ضمنا خورشیدی هم به این مفتیا تعویض نمیخواد باید دید اگر خراب بود تعویض کن

زنجیر کوتاه نگیری فقط .مال خودش هم اورینگ نداره اساهی هم نداره شمارش 428 باید باشه فکر کنم

البته اگر صد در صد اورینگی باشه فابریکش قیمتش همین حدوده و اگر الان مال خودت اورنگی هست اورینگی بنداز

بعد از کجا فهمیدی زنجیر خرابه ؟

RED-LINE
04-06-1391, 12:28 قبل از ظهر
والا من نفهمیدم!این زنجیره شل بود شلاق میزد دادم یجا سفت کرد صدا افتاده.یکی دوجا بردم گفتند از زنجیره 90درصد صدا هم از سمت خورشیدی جلو هست.خورشیدی جلو رو هم عوض کردم هیچ فرقی نکرد صدا داره هنوز..
موقعی که شل بود هم همین بود البته..
نمیدونم خراب شده یا نه متاسفانه خودم بلد نیستم وگرنه بازش میکردم با بنزین میشستمش و دوباره روغنکاریش میکردم شاید درست میشد...

نیما نادری
04-06-1391, 12:04 بعد از ظهر
زنجیر آساهی 428 رو موتورم داشتم اگر مرتب باشه یعنی اندازه شلی و روغن کاریش دقیق باشه اصلا صدا نمیده

فقط فرق اورینگی با معمولی اینه که اورینگی یکم سفت تر کار میکنه و دیر طولش زیاد میشه (گشاد نمیکنه )

ولی معمولی مثل دمبه روان کار میکنه و ارزونتره و سرویس و شستشوش از اورینگی راحت تره ولی عمر کلیش کمتره

باز اگر نتونستی یک قرار بزار بیار چکش کنیم که متضرر نشی

RED-LINE
04-06-1391, 02:01 بعد از ظهر
امروز رفتم زنجیر آساهی تایلندی گرفتم 17هزار تومن.
انداختم رو موتور خوب و بی صداست..
زنجیر فابریکش 90هزار تومنه یعنی یه چیزی بیشتر از 5برابر اینی ک خریدم این فابریکی 20هزارتا کارکرد اگر اینی که خریدم 10هزارتا هم کار کنه بازم میصرفه....

زنجیر فابریکشم هست عکسشو میذارم خیلی داغون شده بود ...خورشیدی جلو هم 16تائی بود ولی جنس خیلی خیلی آشغال پیچاش هرز کرده بود اونم برداشتتم فابریکی انداختم ولی الان موتوره رو اعصابه.دنده 5 سرعت 75تا دور موتور رو 6-7...

نیما نادری
04-06-1391, 08:59 بعد از ظهر
مگه اندازه خورشیدی تغییر دادی ؟

Ramtin Ducati
04-06-1391, 10:15 بعد از ظهر
سلام
زنجیر اورینگی چه جوریه؟ چه فرقی با معمولی داره؟

RED-LINE
04-06-1391, 10:27 بعد از ظهر
مگه اندازه خورشیدی تغییر دادی ؟

16تائی انداخته بودم خیلی خوب شده بود.
سبک تر میرفت رو سرعت هر دنده هم 10تا رفته بود ولی جنسش خیلی بد بود.
//
این زنجیره خیلی توبپه صداش از موقعی که موتور صفر بود هم کمتر شده اصلا صدا نداره..

نیما نادری
04-06-1391, 10:47 بعد از ظهر
داداش این کاره بازیما :)

من اون موتور نقره ای رو 17 انداختم جلو لامصب بازم زور میزنه عقبش اندازه سی جیه ....نمیدونم این انجین چرا انقدر گشتاور سگی داره

عکس خورشدیشو بزار ببینیم چی میخوره بهش

به نظرم بزرگ بهتره موتور مثل کادیلاک گاز میخوره فقط ممکنه یکم دو ترک تو سربالایی ضعیف بشه که اونم .....

RED-LINE
04-06-1391, 11:07 بعد از ظهر
خورشدی بزرگ خیلی خوبه..اصلا نرمتز گاز میخورد این زیاد حال نمیده دنده ها خیلی سریع پر میشن...خورشیدیه خیلی عالی بود جنسش خیلی آشغال بود پیچاش هرز شده بود در اومده بودن ولی برعکس این فابریکی آلیاژش حرف نداره ..

این عکس خورشیدی هست البته این 14تائیه و فابریک ولی این مدلیاست..اون 16تائی الان در پارکینگ هست.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Ramtin Ducati
05-06-1391, 03:49 بعد از ظهر
خدا رو شکر 4 تا پست از شرح تفاوت این دو تا زنجیر نگذشته هنوز
من منظورم از نظر ظاهری بود
به هر حال ممنون

RED-LINE
05-06-1391, 06:48 بعد از ظهر
خوب نیما جان این عکس 16تائیست ببین جنس خیلی خوب چیزی پیدا میشه دوباره عوض کنم این 14تائی یکم غیر قابل تحمله..
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
اینم عکسای زنجیر فابریکی ...واقعا اورینگی هست؟

نیما نادری
05-06-1391, 08:20 بعد از ظهر
اوه خودشه ....مال من عین همینه فقط اصل آساهیه مال من تو پک آساهی :4chsmu1:

15 و 16و 17 موجوده اگر خواستی

Nima12
01-07-1391, 04:38 قبل از ظهر
//
این زنجیره خیلی توبپه صداش از موقعی که موتور صفر بود هم کمتر شده اصلا صدا نداره..

ردلاین سلام عزیزووووم. با تاپیکهای ارزندت خیلی حال میکنم. واسه آپاچی چطوری خورشیدی بندازم؟ زنجیر وخورشیدی رو سرعت و زور موتور تاثیر داره؟

Nima12
01-07-1391, 06:16 قبل از ظهر
//

16تایی نوع زنجیره؟؟؟ واسه صدای آپاچی جواب میده؟؟؟؟؟؟

RED-LINE
01-07-1391, 06:36 قبل از ظهر
سلام
نه 16تا تعداد دندونه های خورشیدی هست،آپاچی فابریکش 14تائیه و وقتی 16تائی بره بروش شتابش یکم افت میکنه در عوض سرعت نهائی هر دنده بیشتر میشه،ولی مورد دیگه ای که هست اینه که آپاچی موتور هزار نیست که خورشیدی رو بزرگ کنیم و ککشم نگزه پس علاوه بر افت شتاب تاپ اسپید زدن هم سخت تر میشه تو دنده 5 چون موتور قدرتش افت میکنه.
مزایا و معایبش دقیقا با هم برابره،نه میتونم بگم عوض کن نه میتونم بگم نکن،وقتی تعویض میشه به قول آقا نیما موتور مثل کادیلاک میشه و انگار یه دنده بهش اضافه میشه ولی دوترک تو سر بالایی یکم بد میشه.

خورشیدی هم عکسش رو 6تا پست بالاتر گذاشتم خورشیدی فابریک آپاچیه 14دندونه و اونی که عکسش 4تا پست بالاتر هست 16دوندونست.
موفق باشید

mili_007
09-09-1391, 07:49 بعد از ظهر
دوستان. زنجیر موتورم با گردش چرخ، یه جا سفت میشه و یه جا شل، بایستی عوضش کنم؟ آمیکو 250 زنجیرش شماره 520 هستش. یه جا قیمت گرفتم، چینی با کیفیت،116 دونه، 33 تومن، خوبه قیمتش؟

نیما نادری
09-09-1391, 08:28 بعد از ظهر
ممکنه خورشیدی عقب یا جلو سنتر نباشه

میتونی زنجیرو باز کنی و قفل نبودن و نرم بودنشو چک کنی

هر موتوری تو دفترچش در مورد عمر زنجیر توضییحاتی داره

ولی زنجیر خراب زنجیری هست که طولش طویل شده باشه (خیلی کلی گفتم )

به طور دقیق مثلا یک تعداد دونه زنجیر پشت سر هم رو در نظر بگیری مثلا 10 تا

شرکت سازنده مثلا میگه اگر طولش بیش از 20 سانت شد خراب شده

زنجیر های مستهلک که روی موتور دست دوم میگیرید ندید خرابن چون طرف زحمت سرویس

رو به خودش نداده زنجیر بار کثافت و یا آنقدر زنگ داره نارنجی شده اون دیگه تست نمیخواد بنداز دور

!NAVID!
09-09-1391, 11:51 بعد از ظهر
سلام خسته نباشید
من یه rkv 200 دارم میخوام زنجیرش رو عوض کنم
زنجیر چه مارکی روش بندازم و شماره زنجیر چند باشه(زیاد گرون نباشه)

K.I.A
10-09-1391, 12:15 قبل از ظهر
سلام خسته نباشید
من یه rkv 200 دارم میخوام زنجیرش رو عوض کنم
زنجیر چه مارکی روش بندازم و شماره زنجیر چند باشه(زیاد گرون نباشه)

رو دونه زنجیر موتور خودتون یه شماره و یه حرف لاتین نوشته ماله ار کی وی فکر کنم 520h باشه هرچی بود اورینگی دارش بگیر قیمتم زیر 120 نیست

kaveh_am
14-04-1394, 04:18 بعد از ظهر
سلام دوستان
این که میگن زنچیر 520 یا 420...اندازه گام های زنجیر هست یا اینکه پهایه تویه دونه هاشه؟

نامی 125
05-05-1394, 01:24 قبل از ظهر
زنجیر رو چطوری باید تنظیم کنیم و از کجا بدونیم که شل یا زیاد سفت نیست ؟

alireza315
07-05-1394, 04:32 بعد از ظهر
سلام بر دوستان موتور سوار کسی هست که بدونه مقدار شلی زنجیر چقدر باید باشه ؟؟

kaveh_am
08-05-1394, 12:58 بعد از ظهر
سلام بر دوستان موتور سوار کسی هست که بدونه مقدار شلی زنجیر چقدر باید باشه ؟؟
سلام 3 سانت لقی ذاشته باشه...

زنجیر رو چطوری باید تنظیم کنیم و از کجا بدونیم که شل یا زیاد سفت نیست ؟
[Only registered and activated users can see links]

alireza315
08-05-1394, 03:25 بعد از ظهر
سپاس برادر...

alireza315
25-02-1395, 05:45 بعد از ظهر
با سلام خدمت دوستان بزرگوار یه مشکلی برای بار دوم باری من پیش اومده اینه که خورشیدی جلو به صورت فجیعی خرو خر میکنه یه بار هم اینطور شده بود برم پیشم اوسا اونم بر عکس انداختش و درست شد و لی دوباره صداش دور اومده و میره رو اعصاب به نظر شما مشکلش از کجاست:297::297:

Gladiator
31-02-1395, 09:53 بعد از ظهر
با سلام خدمت دوستان بزرگوار یه مشکلی برای بار دوم باری من پیش اومده اینه که خورشیدی جلو به صورت فجیعی خرو خر میکنه یه بار هم اینطور شده بود برم پیشم اوسا اونم بر عکس انداختش و درست شد و لی دوباره صداش دور اومده و میره رو اعصاب به نظر شما مشکلش از کجاست:297::297:

ممکنه اصلا از خورشیدیت نباشه ، شاید لقی زنجیرت زیاده به جایی میخوره
ممکنه از پیچ لاستیکی که روی دوشاخت نصبه باشه ، پیچه شل شده زده بیرون با زنجیر برخورد میکنه ، اگه رو دوشاخ موتورت ازین لاستیک ضربه گیرای زنجیر داره پیچاشو چک کن ، یه پیچ روش داره یکی زیرش

seyed javad
28-06-1396, 01:45 قبل از ظهر
چه اسپری زنجیری رو برای ان اس 200 پیشنهاد میدید و هر چند وقت یه بار باید ازش استفاده بشه ؟
سپاس

s.mm
24-03-1398, 09:06 بعد از ظهر
زنجیر پالس 220 از 80 هزار تومان اول سال 97 رسیده به 220 هزار تومن
زنجیر بنده حین گردش شل و سفت می شد بنابراین نمی شد دقیق تنظیمش کرد
چند باری از سر اجبار گریس نسوز روش زدم
تصمیم گرفتم زنجیر رو کلا بازش کرده و از خورشیدی ها و موتور جدا کنم
پس از باز کردن دیدم که گریس ها همه خشک شده بودند و زنجیر کلا خیلی سفت شده بود و دونه هاش به سختی حرکت می کردند
یه دونه اسپری WD-40 ایرانی کامل روش خالی کردم با قلم و فرچه + 750 میلی لیتر بنزین برای شستشو
با فرچه سیمی مسواکی و قلمو همه گریس های قبلی رو پاک کردم و از صبح خوابوندمش توی همون محلول

الان دونه های زنجیر خیلی روان تر شدند و همین محکی شد برای بررسی دانه های زنجیر
وقتی همه دانه ها رو بررسی کردم دیدم که برخی از دانه ها به شدت سفت هست که با دو دست هم به زور خیلی خیلی زیاد حرکت می کنند
مشکل دیگه کش اومدن زنجیر هست، به صورت بررسی اولیه و چشمی زنجیر رو که کنار هم گذاشتم از یک جایی به بعد دیگه دانه های زنجیر برابر و به موازات هم نبودند

یعنی شد 3 مشکل :
1- کثیفی و سفتی کلی= که با شستشو حل شد
2- سفت و به نوعی قفل شدن زنجیر=؟
3- کش اومدن زنجیر=؟

اگر نتونم با گیر و گرفت رو رفع کنم می خوام دونه های زنجیر که قفل و سفت شده و کش اومدن رو عوض کنم
آچارش رو هم دارم

@ نیما اگر نظری داری بنویس تا همه استفاده کنیم چون تو خیلی درگیر زنجیر بودی

نیما نادری
27-03-1398, 03:43 بعد از ظهر
سلام به همه

زنجیر اورینگی بر خلاف ظاهرش نیاز به شستشو نداره
اورینگها وظیفشون در زمان سلامت حفظ اندک گریس بین پینها

هست که به مرور زمان ضعیف میشن و اون گریس با شستن کارواش

و بنزین و غیره از بین میره و نهایتا اون دانه قفل یا سفت میشه

که غیر قابل بازگشت هست

کش اومدن ایراد دیگه هست از فرسایش دانه ها حادث میشه

و تمایل زنجیر به پاره شدن تحت فشار رو بالا میبره

همه کمپانیها اکیدا گفتن تعویض زنجیر چون صدماتش خیلی زیاده

نظر من , زنجیر اورینگ دار نو بخرید

اصلا کارواش نکنید ,بنزین و نفت نزنید چون دخل اورینگ رو میاره

هر ۴ تا باک با دستمال آغشته به دبلیو دی ۴۰ فقط زنجیر رو از گردو و غبار پاک کنید

لرای روغن کاری از واسکازین 80w90استفاده کنید بعد از تمیز کاری و دوباره با دستمال تمیز

ااضافه واسکازین رو از زنجیر پاک کنید ,اگر سخته موتور همینه ویگو یا کلیک بخرید :gigglesmile:

یا هر ۵ تا زنجیر عوض کنید من رو ۴۰ تا زنجیر ان اس رو با خورشیدی جلو با فابریک

خودش تعویض کردم ,حتی زنجیر رو نبریدم یک تیکه انداختم

نیما نادری
27-03-1398, 08:26 بعد از ظهر
همیشه میزان شلی زنجیر رو طبق دفترچه چک کنید

هیچ وقت تو دنده و انجین روشن با زنجیر ور نرید

در مواردی که قفل زنجیر وجود داره در محل اتصال دوسره زنجیر به هم

به جهت جا زدن قفل توجه کنید ،چاک قفل به سمت چرخ عقب وقتی زنجیر

در بالای دوشاخ عقب هست باید باشه

رنگ زنجیر تاثیری در عملکرد نداره ، زنجیر اورینگ دار نو یکم باید سفت

و شقو رق باشه اگر شل بود جنس زنجیر خوب نیست

زنجیری که شل و سفت میکنه مرخصه

زنجیر اورینگ دار تو معکوس و وقتی ترمز موتور میگیرید یعنی

گازو میبندید کمتر از زنجیر بی اورینگ شلاق میزنه

زنجیر بی اورینگ توان کمتری از موتور میگیره ولی عمرش کمتره

موتورهای کراس معمولا زنجیر بی اورینگ دارند

سایز های زنجیر متعارف از قرار زیر است
428
428h
520
525
530
H نماد heavy duty یا زنجیر ضخیم و مقاوم تر است

به جای قفل زنجیر از پرس هم استفاده میشه که یک دانه مخصوص

با قابلیت پرس شدن سره پینها رو داره که با ابزار مخصوص میشه نوک

پینها رو پرس کرد

عکس تست سلامت زنجیر رو تو تاپیک ان ای گذاشتم

قسمتی از زنجیر که روی خورشیدی عقب نشسته محکم به عقب بکشید

اگر لق زد با جدا شد از خورشیدی زنجیر خرابه ، راههای دیگه هم هست این راحته

s.mm
02-04-1398, 07:07 بعد از ظهر
توی این تاپیک فرق و تصاویر انواع زنجیر رو نوشتم
آشنایی با زنجیر های موتور سیکلت(اورینگی و ..) ([Only registered and activated users can see links])

زنجیر من 12 هزار تا عمر کرد و اگر به 20 و 30 و 40 هزار نرسیده همه اش تقصیر تنبلی خودمه

بزرگترین اشتباه هم زدن گیریس نسوز و نزدن روغن یا اسپری بود که پدر زنجیر رو درآورد
این گیریس خیلی زود خشک میشه و اصلا روانکاری نداره

به جرات زنجیر در برخی جاها زنگ زده بود (واقعا حیف اون زنجیر)

دونه های زنجیر در جهت افقی خیلی بازی داشتند این یعنی بوش ها یا پین داخل اون واقعا خورده شدند و لاغر شدند
دلیل کش اومدن و شل و سفت شدن زنجیر و همچنین لق بودن روی خورشیدی (همون تستی که نیما گذاشته اینجا ([Only registered and activated users can see links]) ) همین هست و لاغیر

نتیجه گیری:
زنجیر من در اثر روانکاری بد و رسیدگی نکردن به اون و استفاده از گیریس نسوز که هیچ روانکاری نداره، دچار خشک شدگی و به خاطر آب خوردن در زمستان، دچار زنگی زدگی شده بود
این موارد موجب شدند که بوش و پین زنجیر خورده بشه و توی جای خودش گشاد کنه
این خشکی و گشاد شدگی موجب شد زنجیر از طول استانداردش خارج بشه و به قول معروف کش بیاد
کش آمدن به اندازه ای بود که حتی اگر چرخ رو تا انتها به عقب میکشیدیم باز هم زنجیر شل بود
این موضوع موجب میشه که نتونیم هم زمان تراز بودن خورشیدی ها و سفتی زنجیر رو تنظیم کنیم و باید یکی رو فدای اون یکی کنیم.
* این مسئله موجب کج شدن صفحه های زنجیر میشه جوری که زنجیر در اون تقطه ای که قراره از خورشیدی جدا بشه یه لحظه گیر می کنه و به سختی جدا میشه، اینجا نجیر سفت میشه
بعد که رها میشه دوباره زنجیر شل میشه! این رو تا حدودی میشه با گشاد کردن فاصله ی دو تا صفحه تعمیر کرد (من انجامش دادم و شد)
اما دقت داشته باشید این اون تاب برداشتنی که موتور ساز ها میگن اصلا نیست زنجیر 520 تاب بر نمی داره
*دلیل دیگه شل و سفت شدن همون کش اومدن زنجیر هست اما این کش اومدن زنجیر در همه جا یک سان نیست مثلا در نیمه ی بالایی بیشتر از نیمه ی پایینی هست
این هم دلیل دیگه ی شل و سفت شدنه
من اولش فکر می کردم کل مشکل به خاطر اون دانه های سفت شده هست و متوجه این نبودم که دونه زنجیر ها چقدر دارند اضافی لق می زنند
برای همین نوشتم که می خوام دونه زنجیر رو عوض کنم که خب راهکار چیز دیگه ای هست:

تنها راهکار برای تعمیر موقت زنجیر موتور:

1- گشاد کردن دونه زنجیر هایی که روی خورشیدی گیر می کنه
2- کم کردن دانه های زنجیر با بریدن، تعدادش بستگی به مقدار کش اومدن داره من یک دونه کم کردم خیلی بعیده در بد ترین حالت بیشتر از 2 تا نیاز باشه (زنجیر های قوی مثل 520)
آیا با این کار زنجیر 100 % درست میشه؟ نه! با این کار زنجیر 30 تا 50 % تعمیر و دوباره قابل استفاده میشه برای چند هزار کیلومتر
من این کار رو کردم و شد!

اما در تکمیل حرف های نیما باید این چند نکته رو بنویسم:

1- مقدار شلی و سفتی زنجیر رو باید تنظیم کرد
این یک مقدار تجربی و دیداری هست هرچند برای این موضوع ابزار هم ساختند اما توی ایران وجود نداره خیلی هم کارایی نداره این هم عکسش

اگه کارخانه ها منوال یا راهنمای درست حسابی منتشر می کردند اندازه گیری فاصله ی زنجیر با خطکش هم راحت انجام می شد.

2- خورشیدی عقب با خورشیدی جلو باید هم راستا و تراز باشند:

اگر یک زنجیر سالم و کش نیومده و یا یک موتور سیکلت نو رو در نظر بگیریم، تنظیم این مورد بسیار ساده تر هست اما در زنجیر چند هزار تا کار کرده و یا کش اومده این سخت و گاهی نشدنی هست

بنده برای تراز کردن زنجیر شخصا از ابزار مخصوصش استفاده می کنم این نمونه خارجیشه:

این قطعه در تراز کردن و تنظیم دقیق زنجیر به شدت و فوق العاده موثره و واقعا در عمر زنجیر تاثیر داره اما به شرط روانکاری مناسب!

این هم نمونه ای که من استفاده می کنم:

قبل از عمل

بعد از عمل

نیما نادری
02-04-1398, 08:05 بعد از ظهر
عالی ,فقط در بعضی موتورها که قاب دارن یا پلاستیک محافظ زنجیر

تا دمه خورشیدی عقب اومده مثل ان اس تراز صافی زدن سخته

همیشه قبل سفت کردن پیچ چرخ یک دستمال کهنه بین زنجیر و خورشیدی

عقب بزارید و چرخ رو به جلو بچرخونید با این کار چرخ کامل خودشو جلو

میکشه و در اون حالته که تنظیم شما درست در میاد

همچنین شلی زنجیر رو در نقطه ای بگیرید که زنجیر در سفت ترین حالتش هست

وقتی چرخ رو میچرخونید و با دست میزان شلی رو چک میکنید به نقاطی

از زنجیر میرسید که زنجیر کمی کمتر بازی داره ,دقیقا همونجا تنظیم

کننده های دوشاخ عقب رو تنظیم کنید تا به میزان خلاصی دلخواه برسید

بعد مراسم سفت کردن با دستمال

s.mm
02-04-1398, 09:20 بعد از ظهر
باز کردن کم کردن از دانه های زنجیر موتور سیکلت

بهترین روش سنگ زدن روی پین و صاف کردن اون سپس استفاده از پین درار یا یک میخ یا سنبه برای ضربه زدن یا بیرون آوردن اون هست
قیمت پین درآر یا آچار قفل زنجیر 40 هزار تومنه که کار رو شکیل تر و تمیز تر میکنه اما اگه این نبود
برای دراوردن پین ساب خورده، میشه از هر چیزی مانند میخ یا سنبه ی پین درآر استفاده کرد
برای پرچ کردن پین به فرض اینکه پین قابل پرچ پیدا بشه (که من ندیدم) میشه از همون پین درآر و یا سنبه ی پرچ استفاده کرد
سنبه ی پرچ نوکش کلفت تره

ابزار پین درآر عکس زیر هست که نیما توی تاپیک بنلی تک گذاشته منم از همین مدل استفاده می کنم

موتور ساز ها هم از همین برای درآوردن پین استفاده می کند اما من تست کردم درآوردن پین با این ها دست کم رو زنجیر های 520 سخته

از این گذشته، خود سوزنی که توی این ها به کار رفته اونقدر جون دار نیست که بشه باهاش بار ها این کار رو کرد هم کج میشه و هم میشکنه
از چندتا موتور ساز شنیدم این مطلبو
پس بهترین کار سنگ زدنه ولی ندارید دیگه چاره ای نیست

s.mm
03-04-1398, 01:23 بعد از ظهر
عالی ,فقط در بعضی موتورها که قاب دارن یا پلاستیک محافظ زنجیر

تا دمه خورشیدی عقب اومده مثل ان اس تراز صافی زدن سخته

همیشه قبل سفت کردن پیچ چرخ یک دستمال کهنه بین زنجیر و خورشیدی

عقب بزارید و چرخ رو به جلو بچرخونید با این کار چرخ کامل خودشو جلو

میکشه و در اون حالته که تنظیم شما درست در میاد

همچنین شلی زنجیر رو در نقطه ای بگیرید که زنجیر در سفت ترین حالتش هست

وقتی چرخ رو میچرخونید و با دست میزان شلی رو چک میکنید به نقاطی

از زنجیر میرسید که زنجیر کمی کمتر بازی داره ,دقیقا همونجا تنظیم

کننده های دوشاخ عقب رو تنظیم کنید تا به میزان خلاصی دلخواه برسید

بعد مراسم سفت کردن با دستمال

پالس 220 هم پلاستیک محافظ داره که بازش کردم کلا هر موتوری قاب یا اون روپوش بالا داشته باشه باید باز بشه

وقتی پیچ چرخ رو سفت می کنیم زنجیر از اون حالتی که تنظیم کردیم یه خورده سفت تر میشه برای همین من از حالت ایده آل کمی شل تر میگیرم
تا وقتی پیچ اصلی چرخ رو سفت کردم زیادی سفت نشه
اون دستمال بری این موضوعه؟

نیما نادری
03-04-1398, 03:44 بعد از ظهر
آره دستمال باعث میشه تنظیم کننده ها روی دوشاخ لق و شل نباشن

و با فشار زنجیر به محور عقب امکان لقی رو صفر میکنه

اگر پیچ چرخو سفت کنی زنجیر سفت بشه ایراد وجود داره

اصلا یک میلیمتر نباید تاثیر بزاره رو زنجیر, سفت کردن پیچ چرخ

حتما زنجیر سفت کن ها و صاف بودن چرخ و تاب نداشتن میل چرخ عقبو چک کن

و در آخر دستمال بعد در حالیکه دستمال اون لاس و تحت فشار پیچو سفت کن

pedram9
12-05-1398, 01:38 قبل از ظهر
چرخ عقب موتورم رو میچرهونم روان میچرخه اما در یک قسمتی کمی گیر داره و چرخیدن چرخ رو کند میکنه ( یعنی یک دور کامل یک نواخت با یک سرعت نمیچرخه یک قسمتی یکهو یکم گیر داره و سرعت چرخش رو کم میکنه ) زنجیر رو نگاه کردم نتونستم بفهمم مشکل از چیه .
ممننون از راهنماییتون

s.mm
13-05-1398, 07:47 بعد از ظهر
چرخ عقب موتورم رو میچرهونم روان میچرخه اما در یک قسمتی کمی گیر داره و چرخیدن چرخ رو کند میکنه ( یعنی یک دور کامل یک نواخت با یک سرعت نمیچرخه یک قسمتی یکهو یکم گیر داره و سرعت چرخش رو کم میکنه ) زنجیر رو نگاه کردم نتونستم بفهمم مشکل از چیه .
ممننون از راهنماییتون

اگر فقط چند تا دونه پست قبلی رو می خوندید متوجه می شدید مشکل از کجاست!
فکر کنم ما برای باد هوا می نویسیم عکس می ذاریم!

یک بار برای همیشه کل داستان زنجیر رو می نویسم
مشکل/نشانه ها/ راه حل
وجدانا دیگه نیاید بنویسید من موتور آپاچی 160 دارم زنجیرش فلانه! بعد یه کاربر دیگه بیاد بنویسه من موتور آپاچی 161.5 دارم برای منم فلان مشکل رو داره!
من خودم کلی خاطره از زنجیر دارم ولی اینجا نمی نویسم چون بار فنی نداره پس دوستان هم خاطره ننویسند
فقط چیزی رو بنویسید که درباره اش توضیح داده نشده یا فکر می کنید اشتباهه
این چیزی که می نویسم برای زنجیر موتور از 70 سی سی تا 1700 یکسانه
و حاصل چندین ساعت مو شکافی زنجیر نو و خراب هست

مقدمه:
زنجیر نو چند تا قسمت داره که در پست های قبل تصاویر کامل با جزئیاتش وجود داره
چیزی که صفحات زنجیر رو اتصال میده پین ها هستند که درون بوش ها جای میگیرند
نسبت قطر پین ها به بوش ها فقط اونقدری کمتر هست که راحت جا بره یه ذره هم جای روغن کاری داشته باشه
بنابراین وقتی زنجیر نو رو قبل از نصب بررسی می کنید درسته که دانه هاش روان جابجا میشه
اما لَخت و وا رفته نیست، و اگر به صورت افقی حرکتش بدید لقی ای حس نمی کنید یا اینکه خیلی خیلی به سختی حسش می کنید. چرا؟
چون دانه های زنجیر چفت هم هستند و پین، شاید 0.2 میلیمتر کوچکتر از بوش باشه

مشکلات زنجیر:
*شل و سفت شدن: موجب لرزش موتور خراب شدن خورشیدی ها به ویژه خورشیدی جلو میشه
*تقه زدن هنگام گاز دادن:موجب خراب شدن دمپر یا ضرب گیر توپی و آسیب به توپی میشه لذت سواری رو هم از بین می بره
*درگیر نبود درست زنجیر و خورشیدی (تستش در پست های قبلی هست):خورشیدی رو خراب می کنه ، نیروی موتور رو کم می کنه
* دل دل کردن در دور 5 به بعد به ویژه وقتی دور موتور ثابت نگهداشته میشه: دیگه زنجیر خیلی مرخصه
*تمام موارد بالا می تونن موجب از دست رفتن 2 تا 3 اسب از قدرت موتور بشن

شل و سفت شدن:
زنجیر باید کاملا هم راستا و یکنواخت حرکت کنه بنابراین فقط در این صورت هست که میشه سفتی زنجیر رو تنظیم کرد
پس زنجیر هرگز نباید شل و سفت بشه

شل و سفت شدن زنجیر زمانی رخ میده که برخی از دانه های زنجیر قفل کرده باشند و سفت شده باشند
دلیل قفل و سفت شدن دانه زنجیر خوردگی و ساییدگی پین های محور در دانه ی مربوطه هست
دلیل اصلی خوردگی و ساییدگی پین ها، روانکاری نشدن اون ها هست که خودش رو خیلی زود نشون میده نهایتا 4 هزار کیلومتر
دلیل دوم همراستا و تراز نبود زنجیر هست روش تراز کردن زنجیر در پست های قبلی هست
راهکار دائمی و کامل برای از بین بردن مشکل شل و سفت شدن وجود نداره و دیگه کار از کار گذشته/فلز خورده شده و طبیعتا نمیشه پین رو عوض کرد
اگر فقط یک یا نهایتا دو دانه این مشکل رو داشته باشند میشه زنجیر رو باز کرد و به زور گیر و گرفت رو رفع کرد
اما در این صورت فقط گیر و گرفت رفع شده اما خوردگی که جبران نمیشه بنابر این شما یک زنجیر روان اما گشاد شده خواهید داشت
گشادی رو میشه با کم کردن یک دانه زنجیر تا حدی جبران کرد
بسته به مقدار خرابی قابل تعمیر و قابل استفاده هست اما نه خیلی زیاد در حد چند هزار کیلومتر کار می کنه
این مسئله عمومی و مربوط به همه زنجیر ها هست

به فرض که یک زنجیر به بهترین شرایط هم روغن کاری بشه و همیشه هم تراز باشه پس چند ده هزار کیلومتر مقداری گشاد میشه
مقدار مجاز گشاد شدگی در دفترچه راهنمای سرویس موتور سیکلت باید نوشته بشه برای نمونه در دفترچه آپاچی 200 وجود داره
روش اندازه گیریش هم با خط کش ورنیه هست یا کولیس ورنیه دار

در زیر یک نمونه از لینک ها و دانه های زنجیر رو می ذارم تا ببینید روغن کاری نکردن و یا استفاده از روان کار ب مانند گیریس چه بلایی سر زنجیر میاره!
عکس مربوط به دانه ی قفل زنجیر پالس 220 هست که کاملا تراشیده شده! عکس زیاد گذاشتم تا تا به عمس فاجعه پی ببرید
عکس دیگه هم هست که تفاوت ساختاری زنجیر اورینگ دار و بدون اورینگ رو در کنار هم نشون میده :

pedram9
17-05-1398, 09:31 بعد از ظهر
اگر فقط چند تا دونه پست قبلی رو می خوندید متوجه می شدید مشکل از کجاست!
فکر کنم ما برای باد هوا می نویسیم عکس می ذاریم!
......

یک سوالی داشتم
امروز خورشیدی جلو رو نگاه کردم دیدم با این که پیچش کاملا سفته ولی خود خورشیدی کمی لقه و خلاصی داره
میخواستم بدونم باید همینطوری باشه یا که جاش گشاد شده و باید تعویض کنم . ممنون

Alireza.BMW
18-05-1398, 09:25 قبل از ظهر
یک سوالی داشتم
امروز خورشیدی جلو رو نگاه کردم دیدم با این که پیچش کاملا سفته ولی خود خورشیدی کمی لقه و خلاصی داره
میخواستم بدونم باید همینطوری باشه یا که جاش گشاد شده و باید تعویض کنم . ممنون
.
یه مقدار لقی موردی نداره

pedram9
18-05-1398, 08:51 بعد از ظهر
.
یه مقدار لقی موردی نداره

لقی طبیعیه همه دارن ؟ یا باید اصلا لق نباشه ؟

linux_linda
19-05-1398, 09:34 قبل از ظهر
زنجیری که مستهلک شده باشه بصورت هرزگردی کار میکنه وهرچی هم که زنجیر رو بیشتر سفت کنی باز تاثیر نداره
ضمنا یکی از علامت های زنجیر خراب بالارفتن مصرف سوخت هست

Alireza.BMW
19-05-1398, 11:13 قبل از ظهر
لقی طبیعیه همه دارن ؟ یا باید اصلا لق نباشه ؟
.
یه مقدار لقی رو همه دارن البته موتورای صفر ندارن کم کم ولی لق میشه مهم نیس حتی زد 300 منم داره:121fs725372:

pedram9
20-05-1398, 12:21 قبل از ظهر
.
یه مقدار لقی رو همه دارن البته موتورای صفر ندارن کم کم ولی لق میشه مهم نیس حتی زد 300 منم داره:121fs725372:

این لقی از خورشیدیه عوض کنم درست میشه ؟چون خورشیدی نو دارم

- موتور ویو من خورشیدی جلوش 14 و عقبش 34 هست ست دنده زنجیر کوکما براش خریدم که عقبش بجای 34 36 هست (34 گیر نیاوردم ) مشکلی نداره ؟ رو دور کم نمیاره ؟
کوکما مارک خوبی هست ؟

Alireza.BMW
21-05-1398, 02:06 بعد از ظهر
این لقی از خورشیدیه عوض کنم درست میشه ؟چون خورشیدی نو دارم

- موتور ویو من خورشیدی جلوش 14 و عقبش 34 هست ست دنده زنجیر کوکما براش خریدم که عقبش بجای 34 36 هست (34 گیر نیاوردم ) مشکلی نداره ؟ رو دور کم نمیاره ؟
کوکما مارک خوبی هست ؟
روی لقی حساس نباش بزار رو دنده زنجیر بمونه سر وقتش عوض کن
شتابو مقداری میاره پایین عوضش دور موتور میره پایین تر مثال میزنم اگه قبلن سرعت 60 رو با فشار میرفته الان راحت میره و فشاری احساس نمیکنی روش
هرکارخونه ای یه چیزیش خوبه مثلن برای سی جی توپی عقب فقط راپیدو و سیم طوقه فقط انرژی... اما کوکما جزو بهترین های بازاره

pedram9
21-05-1398, 04:03 بعد از ظهر
روی لقی حساس نباش بزار رو دنده زنجیر بمونه سر وقتش عوض کن
شتابو مقداری میاره پایین عوضش دور موتور میره پایین تر مثال میزنم اگه قبلن سرعت 60 رو با فشار میرفته الان راحت میره و فشاری احساس نمیکنی روش
هرکارخونه ای یه چیزیش خوبه مثلن برای سی جی توپی عقب فقط راپیدو و سیم طوقه فقط انرژی... اما کوکما جزو بهترین های بازاره

با خورشیدی جلو 28000 تا راه رفتم اما تیز نشده و سالم به نظر میاد

s.mm
21-05-1398, 07:11 بعد از ظهر
راهنمای اندازه یا سایز زنجیر موتور سیکلت

زنجیر موتور سیکلت به فراخور توان و گشتاور انجین دارای سایز های مختلفی هست
این مسئله رو کارخونه محاسبه کرده و بر اساس اون زنجیر و خورشیدی رو انتخاب و نصب کرده

موضوع این نوشته درباره ساختار اندازه گیری زنجیر هست

استاندارد های رایج برای زنجیر موتور ANSI (موسسه ملی استاندار آمریکا) و ISO هست.
سایز های رایج زنجیر رو نیما در پست های قبلی نوشته می تونید برید بخونید.
اعدادی که طبق استاندارد های آمریکایی و ژاپنی برای ما معروف هستند در استاندارد ایزو دارای معادل هستند
مثلا سایز 520 میشه 10B
اما این اعداد مثلا 520 از کجا اومدند و به چه معنا هستند؟
این عدد از روی گام زنجیر برداشته شده
مهمترین اندازه در زنجیر گام زنجیر هست. گام زنجیر به فاصله ی مرکز 2 پین گفته میشه:

عدد نخست یعنی 5 نشانگر فاصله ی پنج هشتم اینچ میان دو پین هست میشه 15.88 میلی متر
سپس طبق جداول مربوطه بقیه ابعاد رو باید بررسی کرد

عرض هم که در این جدول نوشته شده عرض داخل صفحات هست.
ستون سوم هم قطر غلطک ها هست
پس باید توجه داشته باشید که مسئله ای مانند اورینگی و ایکس رینگی بودن یا ساده بودن زنجیر در ابعاد اصلی که «گام» و عرض داخلی زنجیره تاثیری نداره و فقط روی ابعاد خارجی زنجیر تاثیر داره و طبیعتا زنجیر اورینگ دار ابعاد بیرونی بزرگتری داره پس اگر می خواهید زنجیر 520 بدون اورینگ فابریک رو با نسخه اورینگ دار عوض کنید باید به این مسئله هم دقت داشته باشید چون مثلا ممکنه در قسمت خورشیدی جلو فضای مناسب برای این کار وجود نداشته باشه هرچند روی خود خورشیدی درست جا بیفته.

همچنین با توجه به موارد بالا هر زنجیری خورشیدی مخصوص خودش رو داره و هرگز نمیشه زنجیر 520 رو روی خورشیدی 428 انداخت.
این فیلم رو ببینید تا مسئله ی تغییر اندازه ها و مفهوم اندازه بهتر براتون جا بیفته(لینک) ([Only registered and activated users can see links])

داشتم برسی می کردم اتفاقی یه PDF خیلی خوب فارسی درباره ی زنجیر پیدا کردم که تقریبا هر چی توی سایت های خارجی دیده بودم داخلش جمع شده:
طراحی محرکه های زنجیری
تهیه کننده محمود نوری زاده ([Only registered and activated users can see links])

s.mm
22-05-1398, 09:23 قبل از ظهر
تمیزکاری و روغنکاری زنجیر برای موتور سوار چیزی مثل مسواک زدن هست! یعنی کاری شخصی که هر کس باید بلد باشه و خودش انجامش بده
اما بسیاری از موتور های 250 سی سی و بیشتر که اخیرا تولید میشن تنها دارای جک بغل هستند و دیگه در اون ها خبری از جک وسط نیست
مشکلی که این رویه جدید ایجاد می کنه برای تعمیرات چرخ عقب و به ویژه سرویس زنجیر هست

راهکار معروف اون استفاده از استند یا پایه جک معمولی هست

اما یک وسیه خیلی کوچکتر و ساده تر هم ساخته شده که دست کم امکان روغنکاری زنجیر رو برای ما فراهم می کنه
که اسمش roller stand یا استند غلطکی یا پایه غلطکی هست

تصویر و فیلم ها خودشون گویا هستند که این وسیله چقدر ساده و کارآمده:

دانلود فیلم پایه غلطکی (لینک) ([Only registered and activated users can see links])