PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ...:::: نیاز به کمک فوری . سنگینی جلو::.....

arash_sard
23-01-1399, 12:37 بعد از ظهر
دوستان سلام . من یه اسکوتر ۱۲۵ سی سی jet4 sym دارم . حدود دو سه ماه پیش میون راه بنزین تموم کردم . بعد به کمک یه ماشین حدود یه کیومتری موتور رو کشیدم تا دم پمپ بنزین . بعد از اون ماجرا حس میکنم جلو موتور سنگین شده . روز اول فکر کردم چرخ جلو پنچره . بعد نگاه کردم چرخ مشکلی نداشت . مثل این میمونه که یه بار ۲۰ کیلویی جلو موتور گذاشتن . شمع هم عوض کردم مشکل حل نشد . نمیدونم واقعا چرا اینجوریه . فکرم به جایی نمیرسه . کسی تجربه مشابه داره یا حدس میزنه میتونه از جایی باشه چکش کنم . تشکر

Cheetah
23-01-1399, 11:22 بعد از ظهر
منظورت اینه که فرمون زیر دستت سنگین شده؟
گردش فرمون به چپ و راست سخت تر از قبل شده؟
اگر این اتفاق افتاده که ربطی به بنزین و شمع و این چیزا نداره
چرخ جلو شاید لنگر میندازه و مشکل از جلوبندی باید باشه :297:

نیما نادری
24-01-1399, 10:35 قبل از ظهر
موتورو از کجاش بکسل کردین؟

arash_sard
25-01-1399, 09:10 قبل از ظهر
منظورت اینه که فرمون زیر دستت سنگین شده؟
گردش فرمون به چپ و راست سخت تر از قبل شده؟
اگر این اتفاق افتاده که ربطی به بنزین و شمع و این چیزا نداره
چرخ جلو شاید لنگر میندازه و مشکل از جلوبندی باید باشه :297:
اتفاقا گردش فرمون اصلا مشکلی نداره ، وقتی موتور هم خاموش هست هلش میدم فرمون دستمه راحت میچرخه . وقتی موتور روشن و حرکت میکنه حس میکنم توو بعضی دور موتورها سنگین زیر پام . دقیقا مثل اینکه چرخ جلو پنچر شده . بعد یهو مثلا ۵ دقیقه این اتفاق نمیوفته و دوباره ممکنه بعد از چند دور بیفته . تقریبا شبیه لنگر انداختن هست . این حس دست میده . لنگر به سمت پایین نه چپ و راست

- - - Updated - - -

موتورو از کجاش بکسل کردین؟
با طناب بکسل نکردم . دستم گرفتم کنار پنجرش خودم هم سوار موتور اون کشیدم . اتفاقا یادمه خیلی هم فشار اومد رو دستم و محور جلو موتور .

Alireza Farzin
25-01-1399, 11:53 قبل از ظهر
دوستان سلام . من یه اسکوتر ۱۲۵ سی سی jet4 sym دارم . حدود دو سه ماه پیش میون راه بنزین تموم کردم . بعد به کمک یه ماشین حدود یه کیومتری موتور رو کشیدم تا دم پمپ بنزین . بعد از اون ماجرا حس میکنم جلو موتور سنگین شده . روز اول فکر کردم چرخ جلو پنچره . بعد نگاه کردم چرخ مشکلی نداشت . مثل این میمونه که یه بار ۲۰ کیلویی جلو موتور گذاشتن . شمع هم عوض کردم مشکل حل نشد . نمیدونم واقعا چرا اینجوریه . فکرم به جایی نمیرسه . کسی تجربه مشابه داره یا حدس میزنه میتونه از جایی باشه چکش کنم . تشکر

آرش خان سلام,

به احتمال زیاد این مشکل از بلبرینگ های کاسه فرمون هست,

ساختار بلبرینگ های کاسه فرمون مثل بیشتر بلبرینگ ها از سه قسمت تشکیل شده,....محور داخلی, محور بیرونی و ساچمه های مابینشون,....با این تفاوت که مثل یه بلبرینگ معمولی, این سه قسمت بهم پرس نشده و یکپارچه نیستن,....در واقع سه تیکه مجزا هستند که در زمان نصب محور فرمان این سه قسمت رو روی همدیگر قرار میدن,.....

تو بلبرینگ معمولی فضای مابین دو تکه بیرونی و داخلی, پر شده از ساچمه های بهم چسبیده(فاصله بینشون خیلی کمه),.....اما تو بلبرینگ های کاسه فرمون و امثال این بلبرینگ ها, تعداد ساچمه ها کمتره,.....مثلا اگر برای یه بلبرینگ به قطر ۵ سانت, که ۱۴ ساچمه نیاز داره, فقط ٨ یا ٩ ساچمه قرار میدن,....حالا بین ساچمه ها فاصله بیشتری وجود داره که در موقع کار کردن این فاصله باید بین ساچمه ها بطور یکسان نگه داشته باشه, برای همین در این نوع بلبرینگ ها قطعه چهارمی وجود داره شبیه یه حلقه که دور تا دور به تعداد ساچمه ها گودی یه خاصی روش تعبیه شده که ساچمه ها رو در خودش با فاصله های یکسان نگه میداره,.....این حلقه در مقایسه با قسمت های دیگه بلبرینگ بسیار ظریف ساخته میشه,.....اگر به دلایلی این بلبرینگ خشک کار بکنه و یا از روز اول درست نصب نشده باشه, این حلقه, اولین قسمتی هست که صدمه میبینه, با شکسته شدن این حلقه, ساچمه ها با فاصله یکسان قرار نمیگیرن و به اطراف حرکت میکنن, با چرخوندن فرمون اگر تمام ساچمه ها حرکت بکنن و بهم بچسبن اونوقت یه قسمت از بلبرینگ بدون ساچمه میمونه و کارش رو نمیتونه درست انجام بده که باعث سفتی فرمون میشه,...در ضمن تکه های شکسته حلقه مورد نظر هم مابین ساچمه ها باعث این سفتی فرمون میشه,

نیما نادری
25-01-1399, 12:35 بعد از ظهر
موتورو بزن رو جک وسط

یا طوری کن که چرخ جلو کلا از زمین جدا باشه

و وزن روش نباشه ، فرمان رو تا انتهای هر دو طرف بچرخون

اگر بدون توقف و نرم به هر طرف رفت و برگشت

و در حالت مستقیم هم جایی گیر نداشت

مشکل از بلبرینگ فرمان نیست و سالمه

برای اطمینان بیشتر در همون حالت بشین مقابل موتور ، چرخ جلو بین پاهات قرار میگیره

با دو دست انتهای کمکهای جلو رو بگیر و محکم جلو و عقب کن

اگر لقی وجود داشته باشه نشون میده

پیچ چرخ جلو رو هم حتما چک کن اگر شل بشه

فرمان موتور سفت و گیج میشه

arash_sard
26-01-1399, 12:23 بعد از ظهر
موتورو بزن رو جک وسط

یا طوری کن که چرخ جلو کلا از زمین جدا باشه

و وزن روش نباشه ، فرمان رو تا انتهای هر دو طرف بچرخون

اگر بدون توقف و نرم به هر طرف رفت و برگشت

و در حالت مستقیم هم جایی گیر نداشت

مشکل از بلبرینگ فرمان نیست و سالمه

برای اطمینان بیشتر در همون حالت بشین مقابل موتور ، چرخ جلو بین پاهات قرار میگیره

با دو دست انتهای کمکهای جلو رو بگیر و محکم جلو و عقب کن

اگر لقی وجود داشته باشه نشون میده

پیچ چرخ جلو رو هم حتما چک کن اگر شل بشه

فرمان موتور سفت و گیج میشه

آقای نادری الان چک کردن فرمان کاملا سالم هست . الان که یک دور زدم باهاش این حدس به ذهنم اومد احتمال درگیری ترمز جلو با دیسک وجود داره . زدم جک . چرخ جلو رو دادم بالا . چرخ وقتی به سمت عقب حرکت میدم کاملا با دیسک درگیر میشه و چرخ به سمت عقب خیلی سخت حرکت میکنه . آیا پیچ یا چیزی هست که بشه اون دهانه که با دیسک درگیر هست رو کمی بازتر کرد ؟ منظورم این هست که لنت ترمز دیسکی چطور باز میشه . لنت زده بیرون و بدون گرفتن ترمز با دیسک درگیری داره