PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قفل لبه ی لاستیک (Rim Locks)

شفیع
25-07-1390, 11:33 بعد از ظهر
در یکی از برنامه ها در بین راه چرخ عقب یکی از موتور ها پنچر شد، به خاطر لاستیک قویی که داشت لاستیک خیلی نمی خوابید، فقط در حد کم باد شدن رسید، ولی مشکل اینجا بود، وقتی لاستیک کم باد شد، و با توجه به اینکه نوع موتور تریل و مسلما قدرت بالایی داشت، با اولین گاز دادن ها و ول کردن کلاچ باعث شد رینگ داخل لاستیک بچرخه و همین چرخش باعث پاره کردن تیوپ داخل لاستیک شد و ...
در آخیر برنامه آفرودی که داشتیم به علت نرم و سست بودن بیش از زمین، تقریبا همه موتورسیکلت ها برای حرکت، به مشکل برخورده بودن، حتی با اینکه لاستیک و تجهیزات خیلی از موتور ها باید پاسخ گوی چنین شرایطی می بود، ولی نبود.
راه حلی که از طرف یکی از دوستان (آقا مانلی) پیشنهاد شد این بود که باد لاستیک ها رو کم کنیم تا کمی لاستیک بخوابه و راحت تر بره بالا. ولی مشکل بالا ممکن بود پیش بیاد یعنی چرخش رینگ داخل لاستیک و پارگیه تیوپ. برای اینکه همچین مشکلی پیش نیاد قطعه ی ساده و کاربردی ساخته شده، با توضیحاتی که آقا مانلی فرمودن لازم دونستم مطالبی در این مورد بنویسم، این قطعه ممکنه خیلی به آفرود سوارا در شرایط بحرانی کمک کنه.

قفل لبه ی لاستیک (Rim Locks)

کار این قطعه اینه که وقتی لاستیک کم باد شد و یا به کل باد تخلیه شد، اتصال و چسبندگی بین رینگ و لاستیک رو حفظ می کنه، و اجازه نمیده موقع گاز دادن رینگ از لاستیک جدا شه حتی در حالت پنچری کامل و ترکیدگی
در اکثر موتور های تریل و کراس های حرفه ای از این قطعه استفاده شده ولی این قطعه قابلیت نصب روی تمام موتور سیکلت ها رو داره.

[Only registered and activated users can see links]

این نوع قفل زمانی که میزان باد لاستیک به کمتر از 20 PSI برسه عمل می کنه، زیرا در این فشار باد، لاستیک به راحتی از رینگ جدا می شه و روی هم می لغزن.

نکته مهم و یکی از معایبی که این قطعه داره و باید بهش توجه کرد،
حفظ تعادل در چرخ هست، تعداد و فواصل قرار گیری نسبت به هم خیلی می تونه در تعادل کل چرخ تاثیر گذار باشه،
حداقل تعداد استاندارد قفل لاستیکی که می شه در یک چرخ استفاده کرد دو عدد با زاویه 180 درجه نسبت به هم است، و یا به تعداد 3 عدد با زاویه 120 درجه نسبت به هم، رعایت کردن زوایا خیلی مهمه، عدم تعادل چرخ باعث لرزش زیاد و فرسوده شدن تمامی اتصالات مربوط به چرخ می شه.

با این عکسا می شه متوجه شد این قطعه دقیقا چطوری کار می کنه

[Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links]

مراحل نصب قفل لبه لاستیک

امیدوارم مفید واقع شده باشه.
یک فایل آموزشی به PDF به زبان انگلیسی هم ضمیمه مطالب کردم، از اون فایل هم می تونید استفاده کنید.

nopo
25-07-1390, 11:43 بعد از ظهر
من که توی بازار پیدا نکردم
اصلا طرف تاحالا نه شنیده بود!!

شفیع
25-07-1390, 11:46 بعد از ظهر
از بچه های تهران کسی اطلاع داره از کجا می شه تهیه کرد ؟

aban
11-01-1391, 04:26 قبل از ظهر
واقعا همچین چیزی لازمه برای آفرود یا ممکنه هر 10 سال یکبار مفید واقع بشه؟

نیما نادری
11-01-1391, 02:53 بعد از ظهر
با تشکر از شفیع عزیز

قطعه کار آمدی هست مخصوصا روی موتورهایی که انجین خیلی قوی دارن منظورم دقیقا بالای 25 اسب هست

چون تو موتورهای زیر 25 اسب من ندیدم استفاده بشه و بیش از یک عدد هم ندیدم

البته من خودم اغلب با فشار باد 15 psi سواری میکنم و گاها به 12 هم میرسه ولی نکته ای

که هست اینه که اگر لاستیک مخصوص آفرود و مرغوب باشه همچینی تیوپ با کیفیت استفاده بشه

همچنین موقع جازدن تیوپ دقت کافی لحاظ بشه و مثل اغلب تعمیرکارا با والو کج جار زده نشه مشکلی پیش نمیاد

ضمنا اغلب تعمیرکارا برای راحتی خودشون دور لاستیک رو با گریس یا روغن چرب میکنن تا هم راحت جا بره و لبه لاستیک

هنگام باد زدن سریع جا بیفته که کار کاملا اشتباهیه و در اولین فشار والو کج میشه و اگر ادامه بدی میبره

دوستان آفرودی توجه کنن هر از چندی باد لاستیکشون رو خالی کنن و مطمئن بشن والو کاملا عمودی قرار داره

چون به محض تخلیه باد اگر ایرادی در کار باشه سریع والو به یکطرف خم میشه

اگر با همچین موردی برخورد کردی عذا نگیرید باد رو کامل خالی کنید و موتورو روی خرک یا جک نگه داشته

لبه های لاستیک رو با تایرلیور یا دست از رینگ جدا کنید تا خلاص بشه

موتورو تو دنده قرار بدید دو طرف تایر عقب رو با دو دست بگیرید و بر خلاف جهتی که باعث کج شدن والو

شده شروع به تقه زدن کنید مشاهده خواهید کرد با هر تقه والو یکم صاف میشه وقتی کاملا عمود شد

پیچ بالای والو رو به میزان کافی محکم کنید و لاستیک رو باد کنید