PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نرخ جدید جریمه‌های تخلفات رانندگی ابلاغ شد

فرنام
08-11-1394, 06:49 بعد از ظهر
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، مصوبه هیئت وزیران درباره جریمه های تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور در کلیه نقاط کشور و مناطق آزاد تجاری – صنعتی را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر ([Only registered and activated users can see links])، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن مصوبه هیئت وزیران به شرح زیر است:

جریمه های تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور در کلیه نقاط کشور و مناطق آزاد تجاری – صنعتی موضوع تصویب نامه شماره ۱۶۹۴۳۲/ت۴۶۷۴۸ک مورخ ۲۸/۸/۱۳۹۰ به شرح جدول پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است، اصلاح می شود.طبق این جدول نرخ جریمه هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا و یا حرکت موتورسیکلت بر روی یک چرخ ۱۵۰ هزار تومان، تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت) ۲۰۰ هزار تومان، سبقت غیرمجاز در راه‌های دوطرفه ۲۰۰ هزار تومان، عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی ۲۰۰ هزار تومان، حرکت به طور مارپیچ ۱۵۰ هزار تومان، حرکت با دنده عقب در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها ۱۵۰ هزار تومان، رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌گردان و یا افیونی ۴۰۰ هزار تومان، عبور از محل ممنوع یکصد هزار تومان، تجاوز به چپ از محور راه ۷۵ هزار تومان،عبور وسایل نقلیه از پیاده رو ۷۵ هزار تومان، عدم رعایت حق تقدم عبور ۶۰ هزار تومان، دور زدن در محل ممنوع ۷۵ هزار تومان، استفاده از تلفن همراه یا وسایل ارتباطی مشابه در حین رانندگی یکصد هزار تومان، نقض فنی موثر یا نقص در سامانه (سیستم) روشنایی در شب ۷۵ هزار تومان، رانندگی با وسایل نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز ۷۵ هزار تومان، عدم رعایت محدودیت‌های زمانی یا مکانی و یا شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از عینک، سمعک یا تجهیزات خاص ۷۵ هزار تومان، عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین یا پلیس مدرسه ۷۵ هزار تومان، عدم رعایت فاصله طولی و عرضی با وسیله نقلیه جلویی یا جانبی و تصادف ناشی از عدم توجه به جلو ۷۵ هزار تومان، سبقت از سمت راست وسیله نقلیه دیگر در راه‌هایی که در هر طرف رفت و برگشت فقط یک خط عبوری وجود دارد و یا با استفاده از شانه راه ۷۵ هزار تومان، توقف در ابتدا و انتهای پیچ‌ها، روی پل، داخل تونل و داخل یا حریم تقاطع‌های راه‌آهن ۶۰هزار تومان، نداشتن پلاک جلو، عقب یا ناخوانا بودن آن ۶۰ هزار تومان، حرکت نکردن وسایل نقلیه بین دو خط یا تغییر خط حرکت بدون رعایت مقررات مربوطه در معابر خطکشی شده ۶۰هزار تومان، عبور وسایل نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه یکصد هزار تومان، تجاوز از سرعت مجاز (تا ۳۰ کیلومتر در ساعت) ۶۰ هزار تومان، نداشتن گواهی معتبر معاینه فنی وسیله نقلیه ۴۰ هزار تومان، عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و سرنشین موتورسیکلت در حین رانندگی ۶۰ هزار تومان، عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط راننده یا سرنشینان وسیله نقلیه در حال حرکت (غیر از استثنائات قانونی) در آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها و جاده‌ها ۶۰ هزار تومان و ... تعیین شده است.می توانید برای دیدن جدول کامل جریمه ها اینجا کلیک ([Only registered and activated users can see links]) کنید.

فرنام
11-12-1394, 07:47 بعد از ظهر
ابطال مصوبه افزایش نرخ جرایم رانندگی ([Only registered and activated users can see links])

علی اکبر بختیاری اظهار کرد: شکایتی مبنی بر مصوبه هیئت وزیران در مورد افزایش نرخ جرائم رانندگی به دیوان عدالت اداری ارجاع شده بود که امروز در هیئت عمومی دیوان مورد رسیدگی قرار گرفت.

به گزارش میزان، وی ادامه داد: اگرچه از اختیارات هئیت وزیران است که متناسب با نرخ تورم، جرائم رانندگی را افزایش دهد و از طرفی افزایش جریمه یکی از عوامل بازدارندگی از تخلف باشد؛ اما هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت شاکی پرونده به این موضوع رسیدگی کرد.

مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری تصریح کرد: از آنجایی که مقررات قانونی موضوع ماده 22 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی رعایت نشده بود، هیئت عمومی این مصوبه را ابطال کرد.

هیات دولت در جلسه ششم دی سال جاری به پیشنهاد وزارتخانه‌های دادگستری، کشور و راه و شهرسازی و نیز نیروی انتظامی و به استناد مواد 21 و 22 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی بخشی از کدهای جرائم رانندگی را اصلاح و 1 دی ابلاغ کرد تا پس از طی مراحل قانونی اجرایی شود.

براساس این مصوبه، نرخ جرائمی همچون عبور از چراغ قرمز، سبقت غیرمجاز در راه‌های دو طرفه و تجاوز از سرعت مجاز (بیش از 30 کیلومتر بر ساعت) در کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها و جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد تجاری و صنعتی تا 200 هزار تومان افزایش یافت.

همچنین نرخ جرائمی همچون انجام حرکات نمایشی مانند دور زدن در جا و یا حرکت موتورسیکلت بر روی یک چرخ، حرکات مارپیچ، حرکت با دنده عقب در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها به 150 هزار تومان و عبور از محل ممنوع، استفاده از تلفن همراه، عدم رعایت مقررات حمل بار و عبور وسایل نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه به 100 هزار تومان افزایش یافته است.

همچنین عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و سرنشین موتورسیکلت، عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط راننده یا سرنشینان، تجاوز از سرعت مجاز (‌تا 30 کیلومتر بر ساعت)، حرکت نکردن وسایل نقلیه بین خطوط، نداشتن پلاک جلو، عقب و یا ناخوانا بودن آن و عدم رعایت حق تقدم عبور 60 هزار تومان جریمه در پی دارد. طبق این مصوبه جریمه نداشتن برگه معاینه فنی به 40 هزار تومان افزایش یافته است.

این مصوبه هیئت دولت، واکنش‌های بسیاری در قالب موافق و مخالف داشت تا اینکه یک وکیل دادگستری، مصوبه یادشده را برخلاف ماده 22 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال 89 دانست و برای ابطال مصوبه هیئت وزیران به دیوان عدالت اداری شکایت کرد.

منبع : خیبر آنلاین

keyvanj
16-12-1394, 01:00 قبل از ظهر
عجب چوستی میکنن.....اوووووووووووووووف

راهنمایی رانندگی عجب داره واسه خودش میتازونه حواس هیچکی هم بهش نیست

B-MAX
16-12-1394, 09:23 قبل از ظهر
من از دوستی شنیدم قاطعانه گفت که نرخ های جدید تصویب نشده

Alireza.BMW
16-12-1394, 12:05 بعد از ظهر
توی اخبار چند روز پیش هم گفتن... باید هر 3 سال افزایش پیدا کنه و کاملا منتفی میشه تا وقتی که اتمام 3ساله مجازشون برسه:24:

فرنام
25-12-1394, 06:17 بعد از ظهر
اعمال نرخ جدید جرایم رانندگی از امروز ([Only registered and activated users can see links])

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صداوسیما، نرخ جرائمی همچون عبور از چراغ قرمز، سبقت غیرمجاز در راه‌های دوطرفه و تجاوز از سرعت‌مجاز (بیش از 30 کیلومتر بر ساعت) در کلان‌شهر‌ها و مراکز استان‌ها و جاده‌های بین شهری و مناطق‌آزاد تجاری و صنعتی به 200 هزار تومان رسیده است.

همچنین نرخ ارتکاب‌ جرائمی همچون انجام حرکات‌ نمایشی مانند دور زدن در جا و یا حرکت موتورسیکلت روی یک‌ چرخ، حرکات مارپیچ، حرکت با دنده عقب در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها به 150 هزار تومان، استفاده از تلفن‌همراه و یا وسایل‌ ارتباطی مشابه در حین رانندگی و عدم رعایت مقررات حمل‌ بار به 100 هزار تومان، عبور از محل‌ممنوع به 90 هزار تومان و عبور وسایل‌ نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه به 80 هزار تومان افزایش یافته است.

رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌گردان و افیونی 400 هزار تومان جریمه در کنار معرفی به مراجع قضایی برای متخلفان در پی دارد.

نرخ تخلفاتی همچون تجاوز به چپ از محور راست، دور زدن در محل ممنوع، نقص‌فنی موثر و یا نقص در سامانه‌ روشنایی در شب، حمل تیرآهن، ورق‌های فلزی و امثال آن بدون رعایت شرایط ایمنی و مقررات مربوط، نداشتن مجوز فعالیت راننده وسیله‌نقلیه عمومی و سبقت از سمت راست وسیله‌نقلیه دیگر در راه‌هایی که هر طرف رفت و برگشت فقط یک خط عبوری وجود دارد و یا با استفاده از شانه‌راه به 75 هزار تومان افزایش یافته است.

جریمه عدم بارگیری صحیح و مهار ایمن محمولات 67 هزار و 500 تومان و عبور وسائل‌نقلیه از پیاده‌رو نیز 65 هزار تومان جریمه به همراه دارد.

بر اساس مصوبه جدید نرخ جرایمی شامل رانندگی وسائل‌ نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز، عدم رعایت محدودیت‌های زمانی یا مکانی و یا شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از عینک، سمعک و یا تجهیزات خاص، عدم توجه به فرمان ایست و یا پرچم مراقبین عبور و مرور؛ محصلین و یا پلیس مدرسه، عدم رعایت فاصله طولی و عرضی با وسیله نقلیه جلویی و جانبی و تصادف ناشی از عدم توجه به جلو، توقف در ابتدا و انتهای پیچ‌ها، روی پل، داخل تونل، داخل یا حریم تقاطع‌های راه‌آهن، نداشتن پلاک جلو یا عقب و یا ناخوانا بودن آن، تجاوز از سرعت مجاز تا(30کیلومتر در ساعت)، عدم استفاده از کلاه‌ایمنی توسط راننده و سرنشین موتورسیکلت در حین رانندگی و عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط راننده یا سرنشینان وسیله‌ نقلیه در حال حرکت در آزادراه‌ها، بزرگ‌راه‌ها و جاده ‌ها به 60 هزار تومان رسید.

نرخ جریمه عدم رعایت حق‌ تقدم عبور، حرکت نکردن وسائل‌نقلیه بین دو خط یا تغییر خط حرکت بدون رعایت مقررات مربوطه در معابر خط‌ کشی شده و نداشتن گواهی معتبر معاینه فنی وسیله‌نقلیه 50 هزار تومان شده است.

همچنین جریمه قصور در به کار بردن علائم ایمنی هشدار دهنده حسب مورد در جلو، کنار و عقب وسیله‌نقلیه متوقف در سطح راه‌ها برابر ضوابط مربوطه، توقف وسائل‌نقلیه در حاشیه راه‌ها برای فروش‌ کالا، نداشتن عاج مناسب در سطح اتکای لاستیک یا استفاده از لاستیک‌های فرسوده، رانندگی با وسیله‌ نقلیه دودزا، نداشتن بارنامه یا صورت‌ وضعیت مسافری در وسائل‌ نقلیه عمومی و مغایرت مشخصات مسافر یا محموله با صورت وضعیت یا بارنامه صادر شده یا استفاده مکرر از یک بارنامه یا صورت وضعیت مبلغ 45 هزار تومان و عدم پرداخت عوارض مقرر در آزادراه‌ها 30 هزار تومان تعیین شده است.

هیئت دولت در جلسه 16 اسفند ماه نرخ 41 عنوان جریمه را از میان 171 عنوان جریمه بین 20 تا 100 درصد افزایش داد.

sajjadme
25-12-1394, 06:49 بعد از ظهر
ببینید ادم باید کار خوب رو حتی از ادم ها و کشور های منفی یاد بگیره ....بابا توی امریکا رد شدن از چراغ قرمز علاوه بر جریمه ی خیلی سنگین پرونده ی قضایی درست میکنن و حبس داره ....چه برسه سرعت غیر مجاز و سبقت غیر مجاز .... بابا رانندگی خطرناک فقط جون راننده رو ب خطر نمیندازه که..... جون تمام عابرین اون مسیر رو به خطر میندازه فکر میکنید چرا توی امریکا و اروپا رانندگی خوبه ..... همین جریمه های سنگین ... میدونید چقدر بازدارنده هست یارو وقتی میبینه چراغ قرمز رد بده 1000 دلار جریمه میشه و باید بره حبس هیچ وقت این کارو نمیکنه ....بنظرم هرچه سنگین تر بشه بهتره...

Exel
25-12-1394, 11:08 بعد از ظهر
خدا خیرتون بده ، ما رو چند روز پیش سوار آپاچی گرفتن ، 3 نف ر از عقب حمله کردن و 5 نفر از جلو ، 8 نفری ریختن سرمون :s (9): انگار مافیا رو گرفتن :icon_pf (95):

راکب رفیقم بود و موتور مال اون بود ، گواهینامه و کلاه هم نداشت ، ما فقط 5 روز ، 8 صبح بلند میشدیم و 3 بعد از ظهر برمیگشتیم خونه فقط برای گرفتن برگ ترخیص موتور ، پدر مارو در آوردن فک کنم فقط 7-8 هزار ت پول کپی هاییی ک گرفتیم شده ، 10 ت هم پول پارکینگ ! روز آخر رفتیم خلاصه دادگستری و بعد از کلی بالا پایین شدن ، دادگاه هم بغل دستمون بود خیلی شیک و مجلسی رفیقمو همرا ه با من ارجاع دادن و 200 ت خوشگل جریمه کردن ، و باز شیک تر از اون طبقه همکف هم بانک داشتن :297::khak::i'm ok:هیچی ب ما گفتن 20 % تخفیف بهتون میدیم نهایتا 160 ت بریزین !!!
من خراب اون تخفیف دادنتونم آخه د*وثا شما ی قرون ب ملت رحم نمیکنین اونوقت حرف از تخفیف میزنین ؟ :fingersmiley: باز جالبه هی میگفتن تا دیروز 40 ت بوده ولی طرف میگفت همین دیروز طرف مثل شما اولین بار بوده گرفتنش 300 ت جریمه داده :icon_pf _52_: هیچی آقا پدرمونو در آوردن تا ی آپاچی زپرتی رفیقمون رو در بیاریم ، ب خدا اگر سنگین بود انقدر در دسر نداشتیم :98:

خلاصه حواستونو جمع کنین ، من از ترس جریمه شدن با تمام مدارک ، کلاه همیشه سرمه ، کم کم فک کنم دارم کچل میشم :waiting:

B-MAX
25-12-1394, 11:56 بعد از ظهر
واقعا بد برخورد میکنن
یه کاری کردن که من بدبخت بعد از چند سال رفتم اتوبوس سوار شدم ماشین آگاهی از بغل اتوبوس رد شد بی اختیار ترسیدم:wow:
یه ماشین راهنمایی رانندگی دیدم تو دلم فحش دادم

وای که چه حالی میده
وقتی دارن از جلو راهتو میبندن و میان سمتت که موتورتو به زور ببرن , سوار یدونه YZ250 باشی جلو موتورو بلند کنی بری سمتشون و با چنان شتابی از بغلشون رد بشی که لباسای تنشون کنده بشه:crazy:
خداییش میرن تو شوک! وای چه صدایی داره!!

sajjadme
26-12-1394, 01:47 قبل از ظهر
بابا خودتونو جای اونا بذارید فک کنید خودتون پلیس هستید اونا هم وظیفه اشونو انجام میدن...حالا یه عده بد برخورد میکنن دلیل نمیشه که همه بد باشن....خدایی اگه همین جریمه ها هم نبود مردم همدیگرو میخوردن ....همینا باعث میشه چهار نفرم که قانون رعایت نمیکنن بخاطر ترس از جریمه و دوندگی هاش رعایت کنن ...مگه بستن کمربند ایمنی و داشتن کلاه کاسکت و غیره و غیره ....چیزی جز نفع برای ماست ... جون مارو حفظ میکنه ...فرض کنید خودتون یه پلیس راهنمایی رانندگی دوس دارید بهتون فحش بدن....اونا هم دارن تلاش میکنن تا امنیت مردم توی خیابونا و جاده ها حفظ بشه

mohammadmakiyan
26-12-1394, 07:24 قبل از ظهر
خدا خیرتون بده ، ما رو چند روز پیش سوار آپاچی گرفتن ، 3 نف ر از عقب حمله کردن و 5 نفر از جلو ، 8 نفری ریختن سرمون :s (9): انگار مافیا رو گرفتن :icon_pf (95):

راکب رفیقم بود و موتور مال اون بود ، گواهینامه و کلاه هم نداشت ، ما فقط 5 روز ، 8 صبح بلند میشدیم و 3 بعد از ظهر برمیگشتیم خونه فقط برای گرفتن برگ ترخیص موتور ، پدر مارو در آوردن فک کنم فقط 7-8 هزار ت پول کپی هاییی ک گرفتیم شده ، 10 ت هم پول پارکینگ ! روز آخر رفتیم خلاصه دادگستری و بعد از کلی بالا پایین شدن ، دادگاه هم بغل دستمون بود خیلی شیک و مجلسی رفیقمو همرا ه با من ارجاع دادن و 200 ت خوشگل جریمه کردن ، و باز شیک تر از اون طبقه همکف هم بانک داشتن :297::khak::i'm ok:هیچی ب ما گفتن 20 % تخفیف بهتون میدیم نهایتا 160 ت بریزین !!!
من خراب اون تخفیف دادنتونم آخه د*وثا شما ی قرون ب ملت رحم نمیکنین اونوقت حرف از تخفیف میزنین ؟ :fingersmiley: باز جالبه هی میگفتن تا دیروز 40 ت بوده ولی طرف میگفت همین دیروز طرف مثل شما اولین بار بوده گرفتنش 300 ت جریمه داده :icon_pf _52_: هیچی آقا پدرمونو در آوردن تا ی آپاچی زپرتی رفیقمون رو در بیاریم ، ب خدا اگر سنگین بود انقدر در دسر نداشتیم :98:

خلاصه حواستونو جمع کنین ، من از ترس جریمه شدن با تمام مدارک ، کلاه همیشه سرمه ، کم کم فک کنم دارم کچل میشم :waiting:
سلام دوست عزیز در ابتدا باید بگم که دوستتون بسیار اشتباه میکنه که بدون مدارک و مخصوصا کلاه سوار موتور میشه خوب اینم میشه نتیجه اش در ضمن شما که اگه کلاه استاندارد و خوب بخری و نظافت داخل و بیرونش رو رعایت کنب هیچوقت کچل نمیشی اگه خدای نکرده با موتور بخوری زمین و یه خراش کوچیک سرت برداره ارزشش بیشتره؟در مورد مدارک هم با این رانندگی مردم اگه کسی بهت بزنه و مدارک نداشته باشی کاری نمیتونی بکنی.اما اگه مدترکت تکمیل باشه زبونت درازه و اگه خدای نکرده به کسی بزنی مدارک داشته باشی بهتره یا نداشته باشی؟
ببخشید طولانی شد

فرستاده شده از GT-N7100ِ من با Tapatalk

فلات دوست
26-12-1394, 09:19 قبل از ظهر
بابا خودتونو جای اونا بذارید فک کنید خودتون پلیس هستید اونا هم وظیفه اشونو انجام میدن...حالا یه عده بد برخورد میکنن دلیل نمیشه که همه بد باشن....خدایی اگه همین جریمه ها هم نبود مردم همدیگرو میخوردن ....همینا باعث میشه چهار نفرم که قانون رعایت نمیکنن بخاطر ترس از جریمه و دوندگی هاش رعایت کنن ...مگه بستن کمربند ایمنی و داشتن کلاه کاسکت و غیره و غیره ....چیزی جز نفع برای ماست ... جون مارو حفظ میکنه ...فرض کنید خودتون یه پلیس راهنمایی رانندگی دوس دارید بهتون فحش بدن....اونا هم دارن تلاش میکنن تا امنیت مردم توی خیابونا و جاده ها حفظ بشه

سلام
با کلیت نظر شما موافقم ولی 99 درصد مامورها متاسفانه بد برخورد میکنن و اون یک درصد هم احتمالا اون موقع حالشون رو از نظر جریمه اینا کردن و میبخشن خخخخخ
کلاه ایمنی رو یادتون نره

B-MAX
26-12-1394, 10:32 قبل از ظهر

عزیز من کامیونت خودم که باهاش کار میکنم و قستهامو میدم توی همین ماه فقط به خاطر نداشتن پلاک سوم 3 روز توی پارکینگ خوابوندن:3ztzsjm:
نمیشد جریمه کنن تا منه جوون آخر سالی از کار و زندگی نیوفتم؟ حتما میدونید کار کردن برای یه جوون بیست و خورده ای ساله با سرمایه اندک خیلی خیلی دشواره! توی این شرایط اقتصادی
توی پیست موتور کراس مدارک موتورم کامل بود کلاه هم داشتم مامور کلانتری توی اونجا داشت میومد مدارک منو ببینه!! منم فرار کردم میدونی چرا؟ آخه اینا همشون عقده ای هستن میاد میگه توی بیابون پلاکت کو؟ باز کردی گذاشتی تو کیفت؟ که تو چاله ها نیوفته گم بشه؟ موتور توقیف خداحافظ

خیلیها حرف شمارو میزنن یه بار که موتور یا ماشینتون بنا به دلایل الکی رفت پارکینگ تشریف بیارید با هم درد و دل میکنیم.

kaveh_am
26-12-1394, 10:55 قبل از ظهر
یکی از کثیف ترین ارگان ها همین راهنمای رانندگیه....
یکی از رفیقام سربازی افتاده اونجا تعریف میکرد که میخواد به عنوان شغل انتخوابش کنه ولی شغل کثیفیه...

اگر فکر میکنید این قانونا همش برای برقراری نظم هست باید بگم اشتباه میکنید(یه مقداریش هست) قانون های راهنمای رانندگی جوری نوشته شده که اگر بخوان بشه همه رو گرفت...!!!!
نصب برچسب و شماره و شعار روی ماشیم ممنوع...
نصب برچشب دودی بر روی شیشه ها ممنوغ(با درصد دودی کردن هم کار ندارن..(مامور دوست داشته باشه تشخیص بده سیاه هست تمومه..)
طبق قوانین راهنمای رانندگی شما وضیقه ندارید گواهینامتون رو به پلیس نیرو انتظامی نشون بدید...ولی عملا چرات دارید نشون ندید؟!! اونسری به یارو میگم گواهینامه به نیرو انتظامی ارتباطی نداره...میگه همینه که هست!!!تو پاسگاه هم گفتن که به ما دستور دادن بدون گواهینامه ها رو بگیریم...
پدر من رو تو عوارضی اتوبان نگر داشتن.گفته من چه خطای کردم که نگرم داشتید...میدونی بهش چی گفتن؟گفتن شما مدل ماشینت بالاست باید یه چیزی پیدا کنیم جریمت کنیم شما رو جریمه نکنیم اونی که پیکان سوار میشه رو جریمه کنیم؟!!!!واقعا قانع شدم!!!