PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : واچکلایه - مهر 1390 رامسر

شفیع
19-07-1390, 09:41 بعد از ظهر
برنامه آفرود این هفته عبور از مسیر جنگلی واچکلایه به دُرمُد بوده، البته به علت سختی راه و نامناسب بودن تجهیزات، متاسفانه به پایان نرسید و ترجیه دادیم برگردیم و یه مسیر دیگه رو بریم.
مسیر های جنگلی خیلی سخت از اونیه که همه فکرشو می کنن، وجود خاکبرگ، گل و لای زیر خاکبرگ و رطوبت، عبور از چنین مسیر هایی رو خیلی سخت می کنه. و می شه گفت در چنین شرایطی عدم توانایی عبور از مسیر به خاطر قدرت کم موتور ها نیست، بیشتر به مهارت راکب و لاستیک مناسب بستگی داره.
البته به چشم دیدم در بعضی از مسیر ها تفاوت چندانی بین موتوری که لاستیک مناسب داره، و بقیه وجود نداره. لغزندگی و سستی خاک اون قدر زیادی که اگر نتونی میزان گاز رو کنترل کنی ممکنه در یک مسیر صاف و کفی موتور بزنتت زمین.
در این برنامه هم شاید تنها کسی که لاستیک مناسب نداشت، فقط من بودم ! البته یه فکرایی واسه لاستیک کرده بودم، که تا حدودی اونطور که انتظار داشتم جواب داد.

بچه های گل رامسر که در این برنامه شرکت کرده بودن:
حامد بیجارچی، مانلی عبدالرزاقی، شفیع فیروزبخش (خودم)، بهنام خالقی، مجید خالقی (عکاس)، محمد احمد نژاد، مهدی اسدیان، فربد فرید
محل جمع شدن اعضای گروه
[Only registered and activated users can see links]

قبل از اینکه وارد مسیر اصلی شیم، باید آماده می شدیم،

آقا بهنام داره تلاش می کنه با بستن تناب لاستیکشو قوی تر کنه، که البته گویا تناب بیش از حد کلفت بود، مجبور شد بازش کنه

و من هم خواستم اون فکری که تو سرم بود عملیش کنم ببینم در یک مسیر آفرودی واقعا چه قدر جواب می ده.
لاستیک عقب رو زنجیر بستم، البته زنجیر دست ساز نبود، زنجیر ماشین

در ادامه مسیر رسیدیم به یه موقعیت شیب دار و خیلی لغزنده که حدود یک ساعتی بچه ها رو معطل خودش کرد، و در آخر جز یک نفر (محمد احمد نژاد) کسه دیگه ای نتونست از این مسیر عبور کنه و همه مجبور شدیم از داخل رودخونه عبور کنیم.

و تلاش ها شروع شد !

فکر کنم سختی و تلاش برای عبور از این مسیر در این عکس بهتر مشهود باشه.

عملکرد زنجیر ها در عبور از چنین مسیر هایی تجربیه خوبی برای من شد، رفتار موتور تغییر می کنه، در مسیر هایی که خاک خیلی سسته اگر گاز کنترل نشده می دادم مثل تراکتور زمینو شخم می زد، جاهایی که سنگ لاخ بود یا سخره داشت، من چیزی متوجه نمی شدم، ولی بچه ها می گفتن می ترسیدیم بیایم پشتت وایستیم لاستیک جرقه میزد و سنگ پرت می کرد.
چند جا که می خواستیم رد شیم به طول 10 متر روی زمین چوب و ریشه درخت داشت که تقریبا برای عبور هر 15 دقیقه وقت صرف می شد و حسابی خیس عرق می شدیم، همین مسیرو با زنجیر چرخ کم تر 5 دقیقه تونستم رد کنم جاهایی که خاک داشت موتور نرم می رفت و شخم می زد وقتی می رسید به ریشه ی درخت یا سخره ای یهو زنجیر درگیر می شه و جلوی موتور می اومد بالا، صدای درگیری رنجیر با سخره ها کمی ترسناک بود.

بر اثر همون صدا ها و فشار هایی که به لاستیک آوردم، و زنجیر ضعیف رادیسون، باعث شد خدا رو شکر فقط زنجیر گشاد کنه، و از خار بپره بیرون، خدا رحم کرد اگر پاره می شد وسط جنگل بد جور گرفتار می شدیم، البته چیز مهمی نبود با درست خالی و کمک آقا مجید زنجیرو جا زدم و به حرکت ادامه دادم.
توصیه می کنم اگر کسی می خواد زنجیر چرخ نصب کنه حتما از زنجیر قوی تر برای موتور حرکت استفاده کنه.
ولی دلم می خواد این زنجیر رو توی برف هم آزمایش کنم، منتظرم زود تر زمستون بیاد تا با زنجیر یه سفر به ارتفاعات رامسر برم.

بعد از ادامه مسیر رسیدم به یه جایی که واقعا خاک سستی داشت و بد جور گیر کردیم، تعدادی از دوستان موفق شدن برن، ولی من و تعدادی از بچه موندیم، به خاطر اینکه قبلش زنجیرم شل شده بود و در اومده بود، کمی ترس داشتم و گاز نمی دادم و موتور شتاب نمی گرفت چون زنجیر داشت، تا یه جایی می رفت و سط شیب وایمستاد شروع می کرد به قبر کندن ! توی شیب تند لاستیک عقب همین طور چاله درست می کد می رفت پایین.
همون جا بود که بچه ها تصمیم گرفتن همه بر گردیم و از هم جدا شدیم.

عاقبت یک آفرود سوار

در پایان دیگه کم کم نزدیک شهر که رسیدیم گفتیم چند تا عکس یادگاری هم ثبت کنیم.
پشت سرمون اون شهر و دریایی که دیده می شه، رامسر عزیز ماست.

بعد از این برنامه آفرود، آقا مانلی و دوستان باز هم رفتن واسه جنگل نوردی، ولی موتورم آمادگیشو نداشت به ناچار نتونستم همراشون برم، ولی دلم باهاشو بود.
اشالله بتونم زودتر موتورو ردیف کنم، آماده شه واسه جنگلنوردی.

ap_peiki
19-07-1390, 10:03 بعد از ظهر
دوست دارم یه روز آفرود رو اونجا تجربه کنم
من 12 و 13 اون برج برای مسابقات قهرمانی کشور میام زیبا کنار میخام اگه شد موتورو بندازم بالا بعدش بیام باتون آفرود

ARSH
19-07-1390, 10:08 بعد از ظهر
آفروده وحشی بود پسر [Only registered and activated users can see links]

خیلی عکس های زیبایی بود
حالا چی شد اون زنجیره تاثیر مثبتی داشت یا نه ؟

شفیع
19-07-1390, 10:16 بعد از ظهر
دوست دارم یه روز آفرود رو اونجا تجربه کنم
من 12 و 13 اون برج برای مسابقات قهرمانی کشور میام زیبا کنار میخام اگه شد موتورو بندازم بالا بعدش بیام باتون آفرود
واسه چه مسابقه ای، بگو بیایم تشویقت کنیم.
بچه های رامسر خوشحال می شیم زیارتتون کنیم.

---------- Post added at 12:16 AM ---------- Previous post was at 12:14 AM ----------

آفروده وحشی بود پسر [Only registered and activated users can see links]

خیلی عکس های زیبایی بود
حالا چی شد اون زنجیره تاثیر مثبتی داشت یا نه ؟

بله، اگر تاثیر نداشت او اون لاستیکی که دارم، همون 20 متر اول مسیر وایستاده بودم، وقتی راه می رفتم خوب احساس می کردم که چرخ عقب داره به زمین چنگ میزنه.

شهروز
19-07-1390, 10:18 بعد از ظهر
به به :happy4: حسابی عشق و حال کردینا.....
دلم خواست:hanghead:

ap_peiki
19-07-1390, 10:18 بعد از ظهر
شما به زیبا کنار آشنایی دارید آیا میشه به آسونی از پادگان سپاه که در آنجاست خارج شد؟

شفیع
19-07-1390, 10:21 بعد از ظهر
شما به زیبا کنار آشنایی دارید آیا میشه به آسونی از پادگان سپاه که در آنجاست خارج شد؟

منظورتو متوجه نشدم! از پادگان چرا باید خارج شدی ؟ قضیه چیه ؟

Mohammad aghili
19-07-1390, 10:29 بعد از ظهر
آقا قضیه چیه؟
چرا همه تو عکسا میخورن زمین؟
رو زمینش ریکا ریخته؟

شفیع
19-07-1390, 10:37 بعد از ظهر
آقا قضیه چیه؟
چرا همه تو عکسا میخورن زمین؟
رو زمینش ریکا ریخته؟

وضعیت خیلی بدی بود، من با اون لاستیکم جرات نکردم وارد اون شیب شم، ولی حالا که به عکسا نگاه می کنم می بینم بد نبود منم یه بار با اون زنجیر چرخ اون مسیر رو امتحان می کردم.
محمد جان، آفرود در شمال خیلی فرق می کنه با آفرود های مشهد، اصفهان، تهران، جنگل های اینجا در طول سال همیشه رطوبت دارن، جمع شدن برگ های درخت و پوسیده شدنشون هم باعث به وجود اومده سطح کاملا لغزنده و سستی می شه، زمین اشباع از آب و رطوبت شده.
اون بالا گفتم، حتی در یک مسیر صاف اگر مقدار گاز رو کنترل نمی کردی خیلی راحت موتور می زدت زمین. یه وقت فکر نکنین اون کسانی که در عکس ها همش می افتن زبونم لال مشکلی دارن، نه ! موقعیت خیلی دشوار بود. حتی توی عکس ها اگر دقت کرده باشین پیچیدن ناگهانی موتور و زمین زدن راکبش خیلی واضح دیده می شه.

nopo
19-07-1390, 11:24 بعد از ظهر
دمت گرم کلی باktmحال نمودیم!

Majicpride
19-07-1390, 11:46 بعد از ظهر
سلام به همگی
منم باز اومدم یه پست سریع چند جمله ای پیرامون آفرود واچکلایمون بزنم و برم
دست آقا شفیع واسه راه اندازیه این تاپیک درد نکنه
آفرود خوبی بود، مسیر واقعا سختی انتخاب شده بود، البته آفرود ی که سخت نباشه فرقی با دوچرخه سواری تو حیاط نداره !
سختیه مسیر به حدی بود که منه عکاس که گاها پیاده بود هم نمیتونستم اون شیبو بالا برم چه برسه با موتوری که تازه لاستیکم نداشته باشه

دوستان هم همگی اهل دل و سر حال بودن
همیشه یکی خط شکن میشد و بعده سر و سامان دادن موتورش ته خط میامد و بقیه رو از تو منجلابی که گرفتار شده بودن نجات میداد
سفر های آفرود نه تنها هیجان انگیزه بلکه فرصتی پیش میاره تا آدم به دور از هیاهو و دود و دمه شهر مدتی رو در آرامش سیر کنه و از هوای پاک طبیعت هم لذت ببره. چیزی که دوستان گروه ما هم خیلی بهش توجه داشتن همین استفاده از هوای پاک طبیعت بود !!!!!!!!!!!!!!

انشالا روز به روز این جمعمون بزرگتر شه

نیما نادری
20-07-1390, 12:50 قبل از ظهر
عجب حالی کردم دمتون گرم

Mohammad aghili
20-07-1390, 08:05 قبل از ظهر
وضعیت خیلی بدی بود، من با اون لاستیکم جرات نکردم وارد اون شیب شم، ولی حالا که به عکسا نگاه می کنم می بینم بد نبود منم یه بار با اون زنجیر چرخ اون مسیر رو امتحان می کردم.
محمد جان، آفرود در شمال خیلی فرق می کنه با آفرود های مشهد، اصفهان، تهران، جنگل های اینجا در طول سال همیشه رطوبت دارن، جمع شدن برگ های درخت و پوسیده شدنشون هم باعث به وجود اومده سطح کاملا لغزنده و سستی می شه، زمین اشباع از آب و رطوبت شده.
اون بالا گفتم، حتی در یک مسیر صاف اگر مقدار گاز رو کنترل نمی کردی خیلی راحت موتور می زدت زمین. یه وقت فکر نکنین اون کسانی که در عکس ها همش می افتن زبونم لال مشکلی دارن، نه ! موقعیت خیلی دشوار بود. حتی توی عکس ها اگر دقت کرده باشین پیچیدن ناگهانی موتور و زمین زدن راکبش خیلی واضح دیده می شه.

پس یه جورایی همون قضیه ریکا بوده :4chsmu1:

شفیع
20-07-1390, 10:36 قبل از ظهر
پس یه جورایی همون قضیه ریکا بوده :4chsmu1:

یه جورایی بله

ARSH
20-07-1390, 12:05 بعد از ظهر

این موتور اسمش چیه و چند سی سی هست ؟
مرسی

شفیع
20-07-1390, 12:50 بعد از ظهر

این موتور اسمش چیه و چند سی سی هست ؟
مرسی

تولید کننده اصلیش شرکت لیفان هست که در ایران توسط دو شرکت همتا سیکلت (فلات) ([Only registered and activated users can see links]) و کبیرموتور کازرون ([Only registered and activated users can see links]) مونتاژ می شه، معروفه به طرح KTM بچه های پرشین موتور چند نفری این موتورو دارن، موتوره خوبیه.

Babak
20-07-1390, 02:59 بعد از ظهر
بترکونی بوده دمتون گرم خیلی زیبا بود:icon_pf (94):

soroush adventure
20-07-1390, 10:51 بعد از ظهر
بازم مثل همیشه زیبا و پر انرژی بود.
با اون ازمایش طناب و زنجیرتون خیلی حال کردم. مدتها بود که میخاستم اینکار رو انجام بدم که حالا شما زحمتش رو کشیدی و تجربیاتتون رو به ما منتقل کردی. mer30

شفیع
22-07-1390, 12:45 بعد از ظهر
بازم مثل همیشه زیبا و پر انرژی بود.
با اون ازمایش طناب و زنجیرتون خیلی حال کردم. مدتها بود که میخاستم اینکار رو انجام بدم که حالا شما زحمتش رو کشیدی و تجربیاتتون رو به ما منتقل کردی. mer30

ممنون سروش جان،
برای اینکه بتونم دقیق متوجه شم بهترین لاستیک چه نوع لاستیکیه روش های زیادی رو آزمایش کردم،
یه لاستیک معمولی (آفرود کارخونه ای) هر چه قدر گل هاش (آج) بزرگ باشه فقط تا یه حد و در مناطق به خصوصی کار برد داره، آج های درشت لاستیکی فقط در مناطقی که خاک کمی مقاوت داره و یا سخره و سنگی باشه، خوب عمل می کنه، در زمین های خیلی سست و برفی هر چه قدر آج درشت باشه باز هم به مشکل بر می خوره، گل و لای و برف می ره میشینه بین آج ها و سطح لاستیک رو کاملا صاف و یک دست می کنه و ...
استفاده از طناب هم در مکان های برفی و بخبندان خیلی خوب جوابگو نیست، طناب از پلاستیک درست شده و پلاستیک در هوای سرد خشک و سخت می شه و عین خود لاستیک روی برف و یخ می لغزه. از طناب می شه تا حدودی در مناطقی که برف نرم و یا خاک نرم هست استفاده کرد.
و لاستیک هایی که روی سطح خارجی شون از فلز پوشیده شده برای شرایط یخبندان و برف خیلی خوب جواب میده، البته این نوع لاستیک ها هم چند نوع هستن بستگی به این داره مقدار و نوع فلز چطوری روی لاستیک قرار گرفته باشه، لاستیک هایی که مثل میخ روی سطحشون فلز داره بر روی یخ خیلی خیلی عالی جواب می ده خودم چند سال پیش عین اینو ساخته بودیم و آزمایش کردم، عالی بود.

و هر چی خاک یا برق نرم تر و سست تر می شه اندازه ی فلز به کار رفته باید بزرگ تر شه،
استفاده از زنجیر خیلی خوب بود ولی بدیش این بود فاصله ی بین زنجیر ها زیاد بود و باعث می شد یه جاهایی لاستیک لیز بخوره و یهو دوباره درگیر شه، که اون هم با انتجاب یه نوع دیگه از زنجیر باشد درست شه.
مثا این اگه باشه خیلی بهتره

[Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links]

اینم یه نوع زنجیر دیگه که مخصوص زمین های با خاک و برف نرم طراحی شده

این هم یه نوع دیگه از زنجیر مخصوص موتور که بستنش خیلی باید راحت تر و ایمن تر از اینی که من بستم باشه.
[Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links]

هدف بحث در مورد لاستیک های زمستانی نبوده فقط چون در این برنامه آفرود به مشکلاتی بر خورده بودیم که با همچین تجهیزاتی ممکن بود بر طرف شه، خواستم کمی توضیح داده باشم.

maneli
29-07-1390, 10:09 بعد از ظهر
شفیع جان از عکسها و گزارش زیبات ممنون , آقا اون عکس زمین خوردن منو نمیذاشتی دیگه , آبروی ما رو بردی که ( شوخی )