PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نکاتی در مورد افرود

علی بهرامی
08-07-1390, 11:58 بعد از ظهر
خوب خدمت شما عرض شود که یکی از ویژگی های موتور سیکلت طبیعت گردی هست.

وزن سبک، قابلیت مانور، هدایت آسان و... باعث شده که موتور سیکلت های آفرودی برای گشت و گذار هر روز طرفدارهای بیشتری داشته باشه.

دوستان زیادی می پرسند که چطور می تونند بیان آفرود... یک سری برای تفریح و ورزش کردن اما ویژگی اصلی بودن در طبیعت هست که افراد رو جذب می کنه.

در خیلی از کشورهای اروپایی (مثلا بلژیک) شما نمی توتنید موتور رو روشن کنی و بزنی طبیعت چون ممنوع هست و ایراد می گیرند که اکو سیستم منطقه بهم می خوره.

جاهای خاصی رو برای این منظور در نظر گرفتند. در ایران متاسفانه و یا خوشبختانه چنین موردی تا بحال وجود نداشته.

هرگز به تنهایی آفرود نروید!

ذات سفرهای آفرودی: طبیعت در پاره ای از موارد بسیار قدار هست. لذا هیچ آفرود سواری تنهایی اقدام به طبیعت گردی نمی کنه. هرگز... اگر مشکلی (هر نوع) پیش بیاد
باید کس دیگری باشه کمک کنه کما اینکه به دفعات برای همه اتفاق افتاده.

وسایل مورد نیاز برای آفرود با موتور سیکلت:

- موتورآفرودی (حداقل تریل شهری)
-حداقل ابزار برای مکانیکی و وسایل پنچری (اسپری پنچری هم مناسب هست)
کلاه، زانو بند و آرنج بند ( زانو بند و آرنج بند رو میشه با قیمت کم تهیه کرد. اما وجودشون لازم هست. حتما)
لباس مناسب.

اقدام به شروع: با یک گروه حداقل 2 نفره مسیر های مسطح بسیار مناسب هست. از رفتن به شیب خارج از توانایی راکب اکیدا خودداری کنید

*نکته: تصور کنید شما با موتور سیکلت رانندگی می کنید. برای دفعات اول برای تعویض دنده و کلاچ فکر می کنید و کمی مکث سپس انجام می دید. اما در جلسات بدی
نا خود آگاه انجام می شه. سفرهای آفرودی نیاز به تمرین داره. مسیر های خاکی مسطح رو طی کنید.

محل های مناسب برای شروع آفرود: با توجه به جمیع جهات (دسترسی به محل آفرود، شیب مسطح و مناسب و...) سوهانک در شمال شرقی تهران بهترین محل هست.

شهران دسترسی ها رو محدود کردند. یا باید با ماشین موتور رو بیارید و یا باید بزنید به کوه که هر دفعه من میرم چند نفر با موتور گیر کردند. (جاده های اصلی دسترسیشون محدود شده)

لاستیک: حداقل لاستیک موتور تریل های شهری یا آفرودی...

لاستیک آنرود به هیچ وجه توصیه نمی شه.

یک مقدمه کوتاه بود برای دوستانی که علاقه دارند

مخلص

reza KTM
09-07-1390, 04:30 بعد از ظهر
وسایل مورد نیاز برای آفرود با موتور سیکلت:

- موتورآفرودی (حداقل تریل شهری)
-حداقل ابزار برای مکانیکی و وسایل پنچری (اسپری پنچری هم مناسب هست)
کلاه، زانو بند و آرنج بند ( زانو بند و آرنج بند رو میشه با قیمت کم تهیه کرد. اما وجودشون لازم هست. حتما)
لباس مناسب.

خیلی عالی بود حول و حوش قیمت زانو بند و آرنج بند رو میدونید چنده و کجا میشه گیر آورد (نمایندگیش کجاست چون تو گمرک قیمت ها بالا و پایینه و اگر بلد نباشیم میره تو پاچمون)

soroush adventure
10-07-1390, 09:55 قبل از ظهر
زانو بند و ارنج بند دو نوع داره 1 تیکه و 2 تیکه . که من 2 تیکه رو پیشنهاد میکنم که دارای مفصل هست و خیلی احساس راحتی باهاش میکنی و ایمن تر هم هست.
1 تیکه 30 $
2 تیکه 40 $
اسپری پنچری هم که واقعا کار راه اندازه ( 6$ )
لاستیک افرودی ( چرخ عقب ) 50$ که ایران یاسا رو توسیه میکنم . جوابشو خوب پس داده و طرع زیبایی هم داره
بوت ساق بلند کراس چرمی که از 200$ شروع میشه
دستکش مخصوص استخوان دار 20$
کلاه کراسی مناسب از 80$ به بالا
شولدر ( لباسی که از سینه- ستون فقرات- و شانه ها محافظت میکنه ) 45$ به بالا

شفیع
10-07-1390, 10:27 قبل از ظهر
با تشکر فراوان از دوستان عزیز علی بهرامی و آقا سروش،
راه اندازی همچین بخشی نیاز بود تا همه بتونن از تجربیات اساتید با سابقه استفاده کنن.

reza KTM
10-07-1390, 02:09 بعد از ظهر
زانو بند و ارنج بند دو نوع داره 1 تیکه و 2 تیکه . که من 2 تیکه رو پیشنهاد میکنم که دارای مفصل هست و خیلی احساس راحتی باهاش میکنی و ایمن تر هم هست.
1 تیکه 30 $
2 تیکه 40 $
اسپری پنچری هم که واقعا کار راه اندازه ( 6$ )
لاستیک افرودی ( چرخ عقب ) 50$ که ایران یاسا رو توسیه میکنم . جوابشو خوب پس داده و طرع زیبایی هم داره
بوت ساق بلند کراس چرمی که از 200$ شروع میشه
دستکش مخصوص استخوان دار 20$
کلاه کراسی مناسب از 80$ به بالا
شولدر ( لباسی که از سینه- ستون فقرات- و شانه ها محافظت میکنه ) 45$ به بالا
قیمت ها یه خورده بالا نیست؟ چه مارکیه؟
بعد اینا رو که به دلار زدی یعنی باید سفارش بدی برات بیارن؟
نمایندگی داره؟

soroush adventure
10-07-1390, 03:46 بعد از ظهر
قیمت ها یه خورده بالا نیست؟ چه مارکیه؟ بعد اینا رو که به دلار زدی یعنی باید سفارش بدی برات بیارن؟ نمایندگی داره؟
قیمتها به تومنه
اینا حداقل قیمتیه که میتونین پیدا کنین
جنسا همش چینیه ولی کیفیتش بدک نیست ( اجناس برند هم موجوده ولی قیمتها نوجومیه )
نمایندگی نداره . میدون گمرک میتونی پیدا کنی!

علی بهرامی
10-07-1390, 06:01 بعد از ظهر
نمونه تقریبا کامل وسایل آفرود

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

البته دوربین بزرگ عکاسی هم هست که روی شکم بسته میشه و با لنزهای مختلف... که در این عکس پشت دوربین هست. + دستکش و کلاه.

ضربه گیرها به طور کامل زیر لباسها هستند که از بیرون قابل تشخیض نیستند و با لباس پوشیده شدند.

خدمت شما عرض شود که این وسایل هیچ کدوم کوچکترین اختلالی با راحت بودن راکب در انواع مانور موتور سواری نداره... راکب تمام فعالیت های لازم رو به آزادی تمام انجام میده.

بعلاوه وسایل فوق اطمینان عجبی به راکب می ده.

ممنون از سروش عزیز که راهنمایی کردن و علیرضا که محبت کرد پست رو انتقال داد.

مخلص

---------- Post added at 06:01 PM ---------- Previous post was at 05:54 PM ----------

و اما در مورد دوستان که می خواهند اقدام به شروع کنند... زانو بند و آرنج بند و کلاه و دستکش برای شروع و یک آفرود تفریحی مناسب هست.

علی بهرامی
10-07-1390, 08:52 بعد از ظهر
در مورد قیمتها میدان گمرک سمت شرق چند متر دور تر چند مغازه هست که لوازم می فروشه.

معمولا در جمیع موارد قبل از خرید همون بازار رو بگردید. انواع و اقسام زانو بند و ... قیمت بگیرید و در وهله اول اقدام به خرید نکنید.

چند مرتبه وقت داشتید سر بزنید مطمئن باشید نوع خوبی پیدا می کنید.

روش دیگه دوستانی هستند که قبلا خرید کردن و مزایا و معایب یک کالا رو می دونند.

falat200
17-10-1390, 12:30 قبل از ظهر
دوستان واسه یه آفرود معمولی با موتور شهری تریل 200 " دو نفری سوار بر یکی میشه ؟ یا نه ؟

reza KTM
17-10-1390, 12:34 قبل از ظهر
شدن که میشه بستگی به نوع آفرود داره اگر سنگین باشه نه خیلی به موتور فشار میاد
بعد حفظ تعادل موتور با ترک خیلی سخته و حتما زمین میخوری
به نظر من نکن این کارو اونم با این موتورای چینی

شفیع
17-10-1390, 12:46 قبل از ظهر
اگر منظور از آفرود فقط عبود از مسیر های خاکی با حد اکثر شیب 12% بدون گردش های تند باشه، بله می شه، ولی غیر این، موتور که هیچ، واسه راننده عذاب آور می شه،
حفظ تعادل، در چنین شرایطی واقعا دشواره، خودم تجربه شو داشتم، توی یه مسیر کوهستانی ناهوار با شیب تند، دو ترک، از بس فرمونو به سمت پایین فشار داده بودم با سر موتور بلند نشه، دیگه کتفم بی حس شده بود. یک روز آفرود و چند روز استراحت برای درمان.
این شرایط در حالی بود که ترک نشین دوم در طول مسیر فقط می خندید و من خیس عرق.

falat200
17-10-1390, 12:58 قبل از ظهر
قربونتون " آره عین من شفیع جون " امروز رفتم آفرود از شانس بد خاکش همش گلی بود یکی 2 بار هم خوردم زمین و حالا پامو بستم رگش انگار کشیده شده " بعد پا هم فلاپ و گلگیر جلوم شکست و واسم ضد حال شد " فقط خواستم ببینم اینجا که کسی نیست واسه افرود با موتورهای تکی واسه همین مجبورم ذو نفری رفت اونم با این دردسر " حالا باید با این وضع فردا یه نگاهی به موتور بندازم ببینم مشکل خاصی نداشته باشه " راستی بعد یه افرود معمولی به چه چیز متور باید توجه کرد؟

شفیع
17-10-1390, 01:01 قبل از ظهر
قربونتون " آره عین من شفیع جون " امروز رفتم آفرود از شانس بد خاکش همش گلی بود یکی 2 بار هم خوردم زمین و حالا پامو بستم رگش انگار کشیده شده " بعد پا هم فلاپ و گلگیر جلوم شکست و واسم ضد حال شد " فقط خواستم ببینم اینجا که کسی نیست واسه افرود با موتورهای تکی واسه همین مجبورم ذو نفری رفت اونم با این دردسر " حالا باید با این وضع فردا یه نگاهی به موتور بندازم ببینم مشکل خاصی نداشته باشه " راستی بعد یه افرود معمولی به چه چیز متور باید توجه کرد؟

به همه چی :4chsmu1:
اگر یه موتوری هستی، همون دو ترک بری خیلی بهتره، همیشه یه رفیق پشت آدم باشه موتورسواری لذتش بیشتر می شه، منم از این جور آفرودا زیاد رفتم.
تریلت رادیسونه، قطعاتش تو بازار زیاده.

nopo
17-10-1390, 09:23 قبل از ظهر
همراه داشتن تجهیزات زیر ضروری است:

1-قفل زنجیر (حداقل سه تا)
2-یک تیکه زنجیر
3-آچار فرانسه
4-انبر کلاغی
5-تلمبه(ناسوس)
6-لامپ چراغ جلو(درسفرهای طولانی که امکان داره شب هم حرکت کنید)من که به دردم خورده
7-کتی ترمز جلو(برای تمامی موتورهای چینی که آفرود سنگین می رن)
8-کتی کلاج(برای تمامی موتورهای چینی که آفرود سنگین می رن)
9-وسایل کمک های اولیه و باند کشی + اسپری ب_ی_ح_س_ی
10-همراه داشتن سیک کلاج(برای برنامه های طولانی)
11- همراه داشتن ژل سوختی و چراغ قوه و قطب نما(تمام برنامه های نیمه سنگین و سنگین)

استفاده از تجهیزات ایمنی به طور کامل: نخاع بند و شولدر وزانو بند و کلاه و عینک مخصوص و دستکش

nopo
17-10-1390, 01:00 بعد از ظهر
به همه چی :4chsmu1:
اگر یه موتوری هستی، همون دو ترک بری خیلی بهتره، همیشه یه رفیق پشت آدم باشه موتورسواری لذتش بیشتر می شه، منم از این جور آفرودا زیاد رفتم.
تریلت رادیسونه، قطعاتش تو بازار زیاده.

اگه شش ماه دو ترک بری کوه بعدش تنه موتور دچار خستگی سازه با ترک های میکرونی میشه که با چشم قابل دیدن نیست.
به موتور هم فشار میاد.

مکانیزم 3 سه مرحله ای خستگی :

1 - جوانه زنی

2 - رشد ترک

3- شکست نهایی

اطلاعاتی در مورد خستگی سازه هواپیماها:
[Only registered and activated users can see links]

در ایران تازه گیها بروی خستگی سازه در جاهای مختلف تحقیق میشه
منجمله نتیجه تحقیقات من!!

تنه موتور های چینی مخصوصا قسمت زیر راکب و قسمت انجین به دلیل یک تکه نبودن وداشتن چند اتصال با جوش چندان مقاومتی ندارند
وقتی شما توی کوه دو ترک سوار میشی در دست انداز ها و موانع از دو نقطه به موتور فشار میاد
1-قسمت وسط :که راکب روی اون نشسته
2- قسمت دم تنه: که سرنشین دوم روی اون نشسته
به مرور با فشار به این دو نقطه یا تنه میشکنه یا پخش میشه و استیل اولیه خودش رو از دست میده:smilies(182):
اگه دو ترکه بخوری زمین خیلی نمیشه کنترل داشت.معلوم نیست چه بلایی به سرت بیاد!!:3:

nopo
17-10-1390, 09:26 بعد از ظهر
روز قبل از برنامه زنجیر رو روغن بزنید
همچنین چک کنید زنجیر نه شل باشه ون خیلی سفت
دامنه نوسان زنجیر باید بین 2تا3سانت باشه

بنزین به مقدار کافی

تریل معمولا پنچر نمیشه بلکه والو پاره میشه اما با این حال اسپری ضد پنچری سروش یادتون نره!!:icon_pf _15_:

falat200
17-10-1390, 10:12 بعد از ظهر
ممنونم از همتون " راستی منطور از روغنکاری زنجیر به نظرتون اسپری روغن خوبه یا گریس ؟ یا روغن موتور ؟ کدوم را پیشنهاد میدین ؟

---------- Post added at 10:12 PM ---------- Previous post was at 10:07 PM ----------

راستی یه سوال دیگه به نظرتون میشه موقع آفرود یه فکری به حال این فلاپ های مسخره کرد تا نشکنه ؟ یا رنگشون نپره ؟ میخوام بدم واسش طوری بسازن یا موقع آفرود از تنه جدا کنم فلاپ هارو شما چه پیشنهادی دارین ؟

Sination
18-10-1390, 12:12 قبل از ظهر
سلام
زنجیر رو اصلا گریس نزن .. اصلا

در مورد فلاپ هم اگر خط افتاد و چیزیش شد نگران نباش میری برپچسب کراس میخری خیلی راحت میچسپونی

شفیع
18-10-1390, 10:18 قبل از ظهر
همونطور که آقا سینا فرمودن، به زنجیر هیچ وقت گریس نزنید! مخصوصا تو آفرود، خاک و گل و لای میره می شینه رو زنجیر، مثل بتن می شه، می چسبه، زنجیرو سفت و سنگین می کنه. فقط از روغن استفاده کنید و چون روغن ماندگاریش کم تره، سعی کنید زود به زود روغن بزنید، حالا اسپری باشه یا روغن موتور فرق چندانی نداره، توی شهرستان از این سوسول بازیا مد نشده که از اسپری روغن استفاده کنیم، من از روغن 10 قرمز استفاده می کنم، خیلی خوب جواب داده!

فلاپ ها هم معمولا در نیاری بهتره، چون اگر نباشه ممکنه خسارت بیشتری بهت بزنه، ممکنه باکو خراب یا سوراخ کنه، اگه خیلی خاطرشونو می خوای قبل از حرکت می تونی روش پارچه ای ضربه گیری ببندی روش.

alip
19-10-1390, 02:23 قبل از ظهر
سلام ...این بحث چرا خوابیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

02109002
19-10-1390, 08:20 قبل از ظهر
ترمز عقب به تنهایی=سر خوردن و ...
شک کردن به موتور و مسیر توسط راننده روی شیب=زمین خوردن
خسته بودن و کم خوابی=خیلی اتفاقات بد
ول نکردن گاز موقع زمین خوردن=آسیب بیشتر
نشستن روی موتور و بلند نشدن هنگام پرش=فرو رفتن فرمان در شکم
خراب بودن استارت یا باطری=هندل زدن که نتیجش خستگی خیلی زیاد و ...

nopo
04-11-1390, 10:46 بعد از ظهر
نكاتي در مورد پايين آمدن از شيب يا ارتفاع:
:2gwb921:
1-هرگز از يك ترمز به تنهايي استفاده نكنيد(هر دو ترمز با هم)

2-هرگز با موتور خلاص از شيب پايين نياييد.

3-هرگز با موتور روشن از شيب هاي تند پايين نياييد.

4- هرگز وزن خود را روي فرمان نيندازيد.

طوري پايين بياييد كه با كمي در گير كردن كلاج بتوان سرعت را كم كرد و نياز به ترمز نباشد
در صورت لزوم طوري ترمز بگيريد كه چرخ ها قفل نشوند.(دقت كنيد موتور همچنان خاموش است و كليد قطع كن زده شده باشد)

در صورت امكان از مكاني پايين بياييد كه سنگ ريزه نباشد يا كم باشد.
زماني كه مي خواهيد از صخره هاي سنگي پايين بياييد دقت كنيد كه خشك باشند وگرنه سر خوردن حتمي است.:acigar:

استفاده از كلاه 100 در صد الزامي است!!!

جون مارو كه بار ها و بارها هم توي شهر هم توي آفرود نجات داده

Mohammad aghili
04-11-1390, 11:10 بعد از ظهر
میخوام تمرین کنم واسه دور زدن تو شیب (موقع بالا رفتن)

کسی میتونه راهنماییم کنه؟

هفته پیش که رفته بودم ، یارو اینطوری دور میزد
میخوام برم همینجا تمرین کنم

___________________________________-
اول این کلیپ من از شیب میام پایین ، بعد پشت سر من یارو کراس سواره میره دور میزنه

624aa6835706f54ab04a5a05d1c55572112438

فعلا
علی علی

02109002
04-11-1390, 11:18 بعد از ظهر
این حرکت به شتاب بالای موتور و ریسک پذیری شما نیاز داره محمد جان
تو اون کلیپ crf یه صحنه داشت که تو دامنه حرکت میکرد و یه جا دیگه هم بود که وسط راه با یه حرکت تیز دور میزد

soroush adventure
04-11-1390, 11:21 بعد از ظهر
روان برای این کار مناسب نیست. چون شتاب و قدرت کافی رو برای این کار نداره .
ولی یه کارای مشابه تو شیب کمتر میشه کرد . قلقش اینه که موقع فرمون دادن تو سربالایی سرعت داشته باشی اگه سرعتت موقع دور زدن از یه حدی کمتر بشه کارت تمومه

nopo
04-11-1390, 11:25 بعد از ظهر
لاستيك هاتم بايد عوض كني
لاستيكاي موتورت الان گل شهريه بايد گل كراس ياسا بندازي.:acigar:

در ضمن اين كليپ ما چي شد؟(ميخوام ببينم چه كار كردم)

babak67
05-11-1390, 12:50 قبل از ظهر
تنها چيزي كه نياز داري جرئته!!
فقط همين!
بچه هاي ما اينجا اين حركتو با 125 ميزنن!!!! باورت ميشه؟؟!
ولي من جرات ندارم.
البته يبار اتفاقي زدم :25r30wi:
داشتم از يه شيب ميرفتم بالا يهو يكي از بالاي شيب اومد جلو!!! منم مجبور شدم با همين حركت برگردم پايين!

gilanian_1000
05-11-1390, 01:18 قبل از ظهر
داشتم نکات آفرود رو میخوندم نوشته بود تنها نرین با تریل برید آچار با خودتون ببرین ومن=تنهای تنها رفتم/با سی جی 125 رفتم وتنها اچاری که همش تو موتورمه آچار شمعه که فابریک رو موتوره وجالبش اینجاست که من جایی رفتم که گوشی آنتن نمیداد وهر 3 یا چهار ساعت شاید یه وسیله ی نقلیه ای چیزی از اونجا رد بشه............... آهان ولی کلاه کاسکت همرام بود ---------- Post added at 01:18 AM ---------- Previous post was at 01:10 AM ---------- من تنها چیزی که حس میکنم گفته نشده ومهمه اینه که اگه جایی احساس کردین موتورتون قدرت بالا رفتن رو نداره وداره سر میخوره سمت پایین و شما نمیتونین کنترلش کنید سریع موتورو از بغل رو زمین بخوابونید تا موتور سر نخوره بعد موتورو خاموش کنید وبندازید تو دنده که سر نخوره بعدش بلندش کنید وبه راحتون ویا برگشت ادامه دهید

nopo
05-11-1390, 08:24 قبل از ظهر
داشتم نکات آفرود رو میخوندم نوشته بود تنها نرین با تریل برید آچار با خودتون ببرین ومن=تنهای تنها رفتم/با سی جی 125 رفتم وتنها اچاری که همش تو موتورمه آچار شمعه که فابریک رو موتوره وجالبش اینجاست که من جایی رفتم که گوشی آنتن نمیداد وهر 3 یا چهار ساعت شاید یه وسیله ی نقلیه ای چیزی از اونجا رد بشه............... آهان ولی کلاه کاسکت همرام بود ---------- Post added at 01:18 AM ---------- Previous post was at 01:10 AM ---------- من تنها چیزی که حس میکنم گفته نشده ومهمه اینه که اگه جایی احساس کردین موتورتون قدرت بالا رفتن رو نداره وداره سر میخوره سمت پایین و شما نمیتونین کنترلش کنید سریع موتورو از بغل رو زمین بخوابونید تا موتور سر نخوره بعد موتورو خاموش کنید وبندازید تو دنده که سر نخوره بعدش بلندش کنید وبه راحتون ویا برگشت ادامه دهید

جايي كه دارين از شيب بالا ميرين ولي موتور نمي كشه بزاريد موتور توي دنده خاموش بشه بعدش موتوز رو به يك سمت بخوابونيند روي زمين همين!:2gwb921:

gilanian_1000
05-11-1390, 04:48 بعد از ظهر
من جاهایی که آفرود میرم معمولا کنار جاده دره هستش وکوچیکترین اشتباه مساوی با مرگه موتور من سی جی هستش و اگه با سی جی آفرود رفته باشی صد در صد واست پیش اومده که موتور زور بالا رفتنو نداره وبه عقب سر میخوره اگه موتورو به بغل نخوابونی موتور و خودت با هام به دره سقوت میکنین..........! لطفا مطلبو درست بخون!

اگه جایی احساس کردین موتورتون قدرت بالا رفتن رو نداره وداره سر میخوره سمت پایین و شما نمیتونین کنترلش کنید سریع موتورو از بغل رو زمین بخوابونید تا موتور سر نخوره بعد {موتورو خاموش کنید وبندازید تو دنده} که سر نخوره بعدش بلندش کنید وبه راحتون ویا برگشت ادامه دهید

nopo
05-11-1390, 10:29 بعد از ظهر
والا ما همه جا ديديم و شنيديم كه(تمام اساتيد هم تاييد مي كنند) اول موتور رو توي دنده خاموش مي كنند بعدش به يك طرف مي خوابونند.

حالا شايد در مورد موتور سي جي اينطور باشه(چون دنده هاش سبك تره و ممكنه توي دنده موتور از عقب برگرده ولي تريل وقتي توي دنده باشه خيلي كم پيش مياد كه از عقب برگرده)
ولي باتريل هميشه نميشه اول خوابوند بعدش خاموش كرد چون اگر چرخ به خاك برسه باز موتور رو جابه جا ميكنه وممكنه حتي برگرده.

gilanian_1000
05-11-1390, 10:43 بعد از ظهر
من در مورد تریل نمیتونم باهاتون بحث کنم چون تا حالا با تریل افرود نرفتم شما هر جور راحتی دنده بذار من این نکته رو واسه مبتدی ها گفتم{شما که استاد مایی}چون ممکنه اون فرد حول بشه وتعادل موتور از دستش خارج بشه

شفیع
05-11-1390, 11:00 بعد از ظهر
با تشکر از دوستان عزیزم که هر کدومشون تجربیات خودشونو بیان می کنن.

من عادت دارم در چنین شرایطی (وسط شیب) موتورو تو دنده خاموش می کنم، ترمز عقب و جلو رو هم با هم می گیرم، توی همین آفرود اخیر که داشتیم، همچین شرایطی برام پیش اومده، ولی این دفعه شیب خیلی بیشتر از حد انتظار بود، وقتی ترمز رو نمی گرفتم با اینکه موتور تو دنده بود، به سمت پایین سر می خورد، هر طور بود ثابتش کردم و تا جای ممکن سعی کردم موتورو نخوابونم رو زمین، چون در چنین شرایطی دوباره بلند کردن موتور کمی سخته. ولی جالب اینجا بود با اینکه موتور تو دنده بود، هر چند ثانیه موتور تو دنده راه می رفت، از به به گیربکس فشار می اومد باعث حرکت پیستون می شد. به همین خاطر توی همین شب خیلی سریع یک لحظه هندل زدم، هندل زدنو روشن شدنو رها کردن کلاچ یکی شد، مسیر شیبدارو ادامه دادم.

یه نکته دیگه در مورد سرپا کردن موتور در وسط شیب، البته واسه خودم کم پیش اومد، ولی چند باری دیدم و خودم انجام دادم،
وقتی موتور سرش به سمت بالاست و روز زمین خوابیده موقع بلند کرد پشت موتورو می کشیم به سمت چپ بالا یا راست بالا و یا می شه سر موتور آورد به سمت چپ پایین یا راست پایین. خودمو در سمت بالای موتور می ایستیم و موتورو خلاف جهت شیب بلند می کنیم.

nopo
05-11-1390, 11:27 بعد از ظهر
موقعی که موتور توی شیب مونده و می خواهیم سر موتور رو به سمت پایین بیاریم
اگر شیب طوری باشه که بشه روی موتور نشست-
1-روی موتور می شینیم(وگرنه فرمون رو توی دست می گیریم وادامه مراحل)
2-فرمون رو به چپ و راست می چرخونیم
3- خود به خود سر موتور طی چند مرحله پایین میاد.

soroush adventure
06-11-1390, 03:01 بعد از ظهر
این یه کار کاملا تجربیه و تا تو شیب به فنا نرید و از نزدیک باهاش درگیر نشید تجربه ای کسب نمیکنید

02109002
06-11-1390, 03:34 بعد از ظهر
نحوه رد کردن گودال های موجود در مسیر

00f5988b3068176c62639caeae323b64113508

babak67
06-11-1390, 04:36 بعد از ظهر
منم يه بار تو كوير داشتم ميرفتم، يهوو يه چاله اومد جلو موتور! :13: البته تغريبا دهنش 70 سانت ميشد عمقشم 60 اينجورا. (حالا دقيق متر نزدما!!)
منم همين شكلي خيلي غير منتظره جلو موتورو بلند كردم و رد شد! البته الان ميبينم كه كارم درست بوده!:14:

Mohammad aghili
06-11-1390, 07:05 بعد از ظهر
این یه کار کاملا تجربیه و تا تو شیب به فنا نرید و از نزدیک باهاش درگیر نشید تجربه ای کسب نمیکنید

دقیقا
منم متاسفانه تاحالا تو شیب نموندم که ببینم چطوریه

آخه بخاطر وزن سبکم (58) با روان از همه جا میتونم برم
دیگه خیلی شیب خوفناکی باشه ، بلند میشم وایمیستم و وزنم رو میندازم رو چرخ جلو و میرم بالا

babak67
06-11-1390, 07:42 بعد از ظهر
يه سوال!
اين موتورهايي كه تا زير چراغ ميرن تو آب چجوري خاموش نميشن؟؟!

هم بگين كجارو آببندي ميكنن هم چجوريه كه خفه نميكنه موتور؟؟

Mohammad aghili
06-11-1390, 07:52 بعد از ظهر
داداش شما اینجا رو نظاره کن

6485

فکر کنم با دیدن این عکس به روان رستگار شوید ! :دی

دقیقا نمیدونم چجوری خاموش نمیشن

دوستان !!
چجوری خاموش نمیشن؟

alinozad
06-11-1390, 08:09 بعد از ظهر
چون تا هواکشش آب گیر نشه خاموش نمیشه که!اینم هواکشش دقیقا لب به لبه آب میفته!دوستم قبلا یه روان داشت هواکششرو از جلو بسته بود بالاشو سوراخ کرده بود راه باز کرده بود(چون زیاد تو آب میرفت)

babak67
06-11-1390, 08:12 بعد از ظهر
چون تا هواکشش آب گیر نشه خاموش نمیشه که!اینم هواکشش دقیقا لب به لبه آب میفته!دوستم قبلا یه روان داشت هواکششرو از جلو بسته بود بالاشو سوراخ کرده بود راه باز کرده بود(چون زیاد تو آب میرفت)

يعني چي از جلو بسته بود؟
ميشه با عكس توضيح بدين؟

Mohammad62
06-11-1390, 08:27 بعد از ظهر
منم يه بار تو كوير داشتم ميرفتم، يهوو يه چاله اومد جلو موتور! :13: البته تغريبا دهنش 70 سانت ميشد عمقشم 60 اينجورا. (حالا دقيق متر نزدما!!)
منم همين شكلي خيلي غير منتظره جلو موتورو بلند كردم و رد شد! البته الان ميبينم كه كارم درست بوده!:14:

مشابه این اتفاق واسه منم افتاد، داشتم داداشم رو از دانشگاه می آوردم خونه. تو اتوبان حکیم بودیم و سرعت حدود 110 تا، یه چاله جلومون ظاهر شد (البته آسفالتی بود که فرو رفته بود) دهنش 40 سانتی میشد و عمقش 20 سانت یا کمی هم بیشتر! چون سرعت زیاد بود و موتور هم سنگین (2 ترکه)، دیدم چاره ای بجز رفتن توش نداریم! شاید باورتون نشه، آب تو دلمون تکون نخورد ولی چنان صدای بدی شنیدم که گفتم یا کمک ها شکست یا رینگ! ولی خدا رو شکر اون هام چیزیشون نشد و رینگم تاب بر نداشت. خلاصه شانس آوردیم، اگه سرعت کمتر بود نمیدونم چی میشد!

شفیع
06-11-1390, 08:42 بعد از ظهر
معمولا پیش بینی همچین شرایطی برای اکثر تریل ها شده، قطعات برقی و همچنین ورودی هواکش، در بالاترین سطح موتور طراحی می شه،
اگر رابط بین کاربراتور و جعبه فیلتر هوا خوب آبندی شده باشه، موتور می تونه تا زیر زین بره زیر آب، یعنی تقریبا تا همین جایی که این موتور رفته. معمولا قطعات برقی مهم هم کنار ورودی هوا و هم سطح با اونه، مثل ترانزیستور، پس مشکلی نداره.
البته این شرایط برای هر موتوری نمی تونه باشه، فقط موتور های تریل (آفرود)
چون اکثر موتور های شهری (هوندا 125) کاسه برقش ضد آب نیست، و فقط مدل کوتاهی می تونه زیر آب باشه ...

babak67
06-11-1390, 10:39 بعد از ظهر
معمولا پیش بینی همچین شرایطی برای اکثر تریل ها شده، قطعات برقی و همچنین ورودی هواکش، در بالاترین سطح موتور طراحی می شه،
اگر رابط بین کاربراتور و جعبه فیلتر هوا خوب آبندی شده باشه، موتور می تونه تا زیر زین بره زیر آب، یعنی تقریبا تا همین جایی که این موتور رفته. معمولا قطعات برقی مهم هم کنار ورودی هوا و هم سطح با اونه، مثل ترانزیستور، پس مشکلی نداره.
البته این شرایط برای هر موتوری نمی تونه باشه، فقط موتور های تریل (آفرود)
چون اکثر موتور های شهری (هوندا 125) کاسه برقش ضد آب نیست، و فقط مدل کوتاهی می تونه زیر آب باشه ...

ميشه موتور ضد آب كرد؟؟ واترپروف!

شفیع
06-11-1390, 10:56 بعد از ظهر
می شه سطح زیر آبروی شو بیشتر کرد، ولی کاملا ضد آب نه !
موتور می تونه با هر شرایطی خودشو سازگار کنه ولی با خفه گی نه، بنزین برای اینکه بتونه توی سیلندر بسوزه نیاز به اکسیژن داره، اگر موتور کاملا بره زیر آب، اکسیژنشو از کجا تامین کنه ؟

nopo
06-11-1390, 11:04 بعد از ظهر
می شه سطح زیر آبروی شو بیشتر کرد، ولی کاملا ضد آب نه ! موتور می تونه با هر شرایطی خودشو سازگار کنه ولی با خفه گی نه، بنزین برای اینکه بتونه توی سیلندر بسوزه نیاز به اکسیژن داره، اگر موتور کاملا بره زیر آب، اکسیژنشو از کجا تامین کنه ؟ يك لوله مي كشيم بالاي پشت بوم!!!

شفیع
06-11-1390, 11:06 بعد از ظهر
يك لوله مي كشيم بالاي پشت بوم!!!

آره می شه، می شه با استفاده از لوله خرتومی آوردش بالا تر، با نوار چسب وصلش کنی به کلاه، اون موقع تا زیر کلاه می شه رفت زیر آب.

babak67
06-11-1390, 11:14 بعد از ظهر
پس كار نشد نداره! :25r30wi:

می شه سطح زیر آبروی شو بیشتر کرد. در اين مورد توضيح ميدين؟؟
من اطلاعات فنيم خيلي پايينه!

شفیع
06-11-1390, 11:23 بعد از ظهر
پس كار نشد نداره! :25r30wi:

می شه سطح زیر آبروی شو بیشتر کرد. در اين مورد توضيح ميدين؟؟
من اطلاعات فنيم خيلي پايينه!

دوست من، توضیح از این واضح تر ؟ :4chsmu1:
لوازم مورد نیاز:
شیلنگ 1.5 متر
بست فلزی یک عدد

شیلنگ و بست فلزی رو وصلش کن به اون سر کاربراتور که وصل می شه به جعبه فیلتر هوا، بستو خوب ببند آب نفوذ نکنه، بعد اون سر شیلنگ رو با نوار چسب به کلات وصل کن، بعد برو زیر آب !

توضیحات کافی بود ؟

babak67
07-11-1390, 05:41 بعد از ظهر
ببخشيد يه سوال ديگه!

بجوز بحث هوا كدوم قسمتها هستند كه دچار مشكل ميشن؟؟
براي ضد آب كردن اونها چه پيشنهادي دارين؟
اگه آب بره تو اگزوز چي ميشه؟؟
:297:

چقدر سوال كردما!!

شفیع
07-11-1390, 06:12 بعد از ظهر
ببخشيد يه سوال ديگه!

بجوز بحث هوا كدوم قسمتها هستند كه دچار مشكل ميشن؟؟
براي ضد آب كردن اونها چه پيشنهادي دارين؟
اگه آب بره تو اگزوز چي ميشه؟؟
:297:

چقدر سوال كردما!!

غیر از هوا، ترانزیستور (cdi) ممکنه واسش مشکلی پیش بیاد، البته معمولا ترانزیستورا به اندازه کافی عایق هستن، ولی بد نیست اتصالاتشو ضد آب کنید.
در مورد اگزوز، اگر موتور روشن باشه و بره زیر آب خیالت راحت هیچ مشکلی پیش نمیاد، به خاطر اینکه فشار خروج گار خیلی بیشتر از فشار عمق آب هست.
من قبلا هوندا 125 داشتم و تا باطری بردمش زیر آب، حتی در همون حالت هم ایستادم، گاز هم دادم، جز صدای قل قل اگزوز صدای دیگه ای شنیده نمی شه، حتی انجین توی عمق آب صداش خیلی کم می شه.

babak67
07-11-1390, 07:02 بعد از ظهر
غیر از هوا، ترانزیستور (cdi) ممکنه واسش مشکلی پیش بیاد، البته معمولا ترانزیستورا به اندازه کافی عایق هستن، ولی بد نیست اتصالاتشو ضد آب کنید.
در مورد اگزوز، اگر موتور روشن باشه و بره زیر آب خیالت راحت هیچ مشکلی پیش نمیاد، به خاطر اینکه فشار خروج گار خیلی بیشتر از فشار عمق آب هست.
من قبلا هوندا 125 داشتم و تا باطری بردمش زیر آب، حتی در همون حالت هم ایستادم، گاز هم دادم، جز صدای قل قل اگزوز صدای دیگه ای شنیده نمی شه، حتی انجین توی عمق آب صداش خیلی کم می شه.

ممنونم!
پس با حل اين دو مشكل ( دريچه هواكش و عايق كردن ترانزيستور ) ميشه موتور با خيال راحت برد تو آب؟؟
چجوري ترانزيستور عايق كنيم؟ با لاك؟؟

شفیع
07-11-1390, 07:30 بعد از ظهر
ممنونم!
پس با حل اين دو مشكل ( دريچه هواكش و عايق كردن ترانزيستور ) ميشه موتور با خيال راحت برد تو آب؟؟
چجوري ترانزيستور عايق كنيم؟ با لاك؟؟

با لاک هم می شه ولی با لاک این کارو نکن، چون اگه یه وقت خواستی بازش کنی بعد خیلی سخت می شه، با چسب درز گیر (چسب آکوایوم) که برای همین کار استفاده می شه.
حالا جدی جدی می خوای بری زیر آب !؟

babak67
07-11-1390, 07:50 بعد از ظهر
با لاک هم می شه ولی با لاک این کارو نکن، چون اگه یه وقت خواستی بازش کنی بعد خیلی سخت می شه، با چسب درز گیر (چسب آکوایوم) که برای همین کار استفاده می شه.
حالا جدی جدی می خوای بری زیر آب !؟

زير آب كه تو اين سرما نه!!
ولي تابستون يه تستي ميزنم !

البته بيشتر بخاطر اون سفر مي خوام. بايد موتور اين تانك بشه!!

از شما هم خيلي سپاسگذارم كه با حوصله به سوالام جواب ميدين.
همچنين از همه دوستان عزيز:flower4::thanks:

babak67
09-11-1390, 09:30 بعد از ظهر
يه سوال فني!!
آقا وقتي از يه شيب پايين ميايم موتورو خاموش كنيم و دنده بديم چي مي شه؟؟

دوستان پر توان برسين به داد اين ناتوان!!

Mohammad aghili
09-11-1390, 09:36 بعد از ظهر
اصولی ترین کار برای پایین اومدن از شیب همینه دیگه دوست عزیز

alinozad
09-11-1390, 10:06 بعد از ظهر
نه اتفاقا یه چیز مهم یادت رفت!اینکارو بکنی موتور به راحتی روشن میشه!
توی شیب های خطرناک و خفن باید بذاری دنده یک،قطع کن رو بزنی تا موتور روشن نشه بعد آروم و با کنترل با ترمز و کلاچ بازی کنی تا شتاب نگیری!!البته اگه علی زابلی ما باشه با 60 تا شیب رو میاد پائین!اون شیبی که کم از عمودی نداره میگه هرچی سرعتی تر بیای راحت تر موانع رد میشن!!!!!!!من خودم اوائل بعضی شیبهارو خاموش میکردم و قطع کن رو میزدم و میومدم پائین ولی الان دیگه نه خیلی کم پیش میاد اینکارو بکنم،میذارم دنده 1 با جفت ترمزها بازی میکنم و میام پائین چون وقتی خاموش میکنی لاستیک قفل بودنش بیشتر میشه و عقب موتور سر میخوره به سمت چپ و راست مخصوصا روان که لاستیکاشم باریکتره

شفیع
09-11-1390, 10:23 بعد از ظهر
البته به میزان شیب و لاستیک هم بستگی داره
من قبلا همچین کاری می کردم، لاستیکم شهری بود، توی شیب خاکی، موتور تو دنده، خاموش سر پایینی، کلاچو ول می کردم، چون لاستیک شهری بود، عین ترمز عمل می کرد و حال قفل، سر می خورد و بیشتر تعادل رو بهم میزد.
ولی وقتی لاستیک آفرودی انداختم بهتر شد،
ولی باز هم به نظرم روش زیاد علمی نیست، چون چند بار دیدم، آدم توی شیب دستپاچه می شه دنده رو درگیر می کنه یا موتور سر می خوره یا به گیربکس فشار میاد و موتور خاموش کار میکنه،
روشی که به نظرم درست تر می تونه باشه،
موتور روشن توی دنده یک، بسته به نوع مسیر، با ترمز جلو و عقب به حالت نیمه یا به شکل abs گرفته شه.

Kenji
09-11-1390, 10:51 بعد از ظهر
موتور روشن توی دنده یک، بسته به نوع مسیر، با ترمز جلو و عقب به حالت نیمه یا به شکل abs گرفته شه.

گمونم تمام حرفه ای ها همین رو پیشنهاد می کنن مثل سروش و کامرو و نیما

babak67
09-11-1390, 11:09 بعد از ظهر
يه نكته اي!!
موتور وقتي روشنه تو دنده باشه دور ميگيره!!

من از هردو روش استفاده ميكنم. بعضي وقتها هم خلاص ميكنم دندرو. البته بسته به شيب!

nopo
09-11-1390, 11:17 بعد از ظهر

شما چه كار كردي كه سقوط كردي؟:acigar:

Kenji
09-11-1390, 11:25 بعد از ظهر
شما چه كار كردي كه سقوط كردي؟:acigar:

من از ترمز عقب می خواستم بیشتر استفاده کنم که متاسفانه لنت نداشت.

اتفاقا خوب شد گفتی. عکس لنت رو می ذارم ته خندس.

نیما نادری
09-11-1390, 11:26 بعد از ظهر

احسنت به کنجی و شفیع

nopo
09-11-1390, 11:35 بعد از ظهر
من از ترمز عقب می خواستم بیشتر استفاده کنم که متاسفانه لنت نداشت.

اتفاقا خوب شد گفتی. عکس لنت رو می ذارم ته خندس.

براي من هم پيش اومد
روز قبل آفرود لنت هاي عقب رو عوض كرده بودم
فرداش رفتيم كوه
از شانس بده ما لنت از پرس در اومد(امان از جنس چيني)ولي من نفهميدم
يك شيب رو رفتم بالا
اون بالا خوردم زمين كتي ترمز جلو شكست!!
وقتي پايين مي اومدم به هواي ترمز عقب بودم كه اونم لنت از پرس در اومده بود
سرعت هي بيشترو بيشتر مي شد وم نبه دره نزديك تر:i'm ok:

هي دعا مي كردم
ناگهان يك تخته سنگ به چشمم خورد
موتور رو زدم به سنگ وسريع موتور رو خابوندم روي زمين

وگر نه معلوم نوبد چه بلايي به سر من مي اومد

موتور كاريش نشد فقط چرخ جلو يكم تاب برداشت:icon_pf _99_:

شفیع
09-11-1390, 11:46 بعد از ظهر
بار ها شده موقع عبور به سمت بالا افتادم ولی تا به حال نشده موقع برگشت بیوفتم، نمی دونم ! فکر کنم موقع برگشت (سرپایینی) خطر ناک تر و استرس بیشتر باشه، درسته ؟

alinozad
09-11-1390, 11:48 بعد از ظهر
منم با پائین اومدن معمولا مشکل دارم!بالا رفتن رو میرم و نمیترسم زمین هم بخورم بازم نمیترسم ولی پائین اومدن رو خیلی با احتیاط میام نمیدونم چرا....

نیما نادری
09-11-1390, 11:55 بعد از ظهر
من بر عکسم پایین رو بعضی وقتا تو مایه دانهیل میام ولی بالا رو همیشه احتیاط میکنم

البته روان راه نمیره اگر یک crf 250 یا wrf250 بود بالانس میشدم

انجین روان تو شیب زیاد تخته میشه رو تخته هم نه میشه با گاز بازی کنی نه کلاچ

هموجو باید بری بالا

gilanian_1000
10-11-1390, 12:09 قبل از ظهر
من نه بالا رفتنو مشکل دارم ونه پایین اومدنو فقط جاهایی که سر پیچ مخصوصا موقع پایین اومدن شن ریزه باشه یا اینکه یخ زده باشه خیلی میترسم

نیما نادری
10-11-1390, 12:14 قبل از ظهر
من نه بالا رفتنو مشکل دارم ونه پایین اومدنو فقط جاهایی که سر پیچ مخصوصا موقع پایین اومدن شن ریزه باشه یا اینکه یخ زده باشه خیلی میترسم

داداش منم با سی جی برم آفرود سر پیچ به مشکل میخورم

ما با رینگ 21 اینچی میت هامون میان جلو چشمون تو سرازیری شما با رینگ 17 و لاستیک فرغون تو سرازیری مشکل نداری !!!؟

شفیع
10-11-1390, 12:16 قبل از ظهر

در صورتی که شن باشه یا زبونم لال یخ زده باشه، کار از ترسیدن دیگه گذشته ! :i'm ok:

در چنین شرایطی راه حلش به نظرم،
نه ترمز، نه تغییر مسیر، نه گاز دادن، ... هیچ کاری، فقط برای اینکه نیوفتین، موتورو آزاد بذارین، حتی برای زمان کوتاهی که مسیر لغزنده رو رد کنه، موتورو بدون ترمز و خلاص هدایت کنین، سعی نکین موتورو وادار کنین بایسته، یا تغییر مسیر بده، چون کوچکتری تغییری روی یخ ...

gilanian_1000
10-11-1390, 12:20 قبل از ظهر
نه داداش اگه بترسی که آفرود دیگه هیجان نداره من فقط سر پیچ اونم شن ریزه یا یخ زده باشه میترسم بقیشه میتونم خلاص واست پایین بیام من جاهایی شده که خلاص سراشیبی رو میام چایین که دیگه ترمز کاسه ای جواب نمیده کلاچ میگیرم میندازم دنده 5 جفت ترمز بصورتabcمیگیرم دور موتورم اومد پایینکلاچ رو نمه نمه ول میکنم{لازم شد یه بار به ما افتخار بدی یه آفرود با همدیگه بریم}

Sination
10-11-1390, 01:05 قبل از ظهر
جمعه رفته بودیم سوهانک و دشت هویچ برگشتنه یه بابایی رو دیدم توی سوهانک crf450 داشت شیب سر پایینیه خفن رو با چه سرعتی اومد پایین !! فقط هم ترمز عقب میزد !!
من گرخیده بودم بعد یه شیب خفن تر بود سر پایینی اون رو که با گاز گاز رفت پایین .. نمیدونم چطوری این کاری میکرد !

نیما نادری
10-11-1390, 01:22 قبل از ظهر
موتوره خوب مثل ذغاله خوبه، بی تاثیر نیست

درسته خیلی ها با موتور خوبم موتورسوارنمیشن ولی خوب خیلی ها هم میشن

babak67
10-11-1390, 08:47 قبل از ظهر
نه ترمز، نه تغییر مسیر، نه گاز دادن، ... هیچ کاری، فقط برای اینکه نیوفتین، موتورو آزاد بذارین، حتی برای زمان کوتاهی که مسیر لغزنده رو رد کنه، موتورو بدون ترمز و خلاص هدایت کنین، سعی نکین موتورو وادار کنین بایسته، یا تغییر مسیر بده، چون کوچکتری تغییری روی یخ ...

شفيع جان به نظرم نبايد خلاص كرد! چون تو اين حالت اگه احتياج به كم كردن سرعت باشه اونوقت با ترمز كردن ليز مي خوريم.!
اگه موتور تو دنده باشه و با يه سرعت معين از اون منطقه عبور كني بهتره! البته به خيلي فاكتورها بستگي داره همينجوري نميشه گفت!!

---------- Post added at 08:47 AM ---------- Previous post was at 08:45 AM ----------

جمعه رفته بودیم سوهانک و دشت هویچ برگشتنه یه بابایی رو دیدم توی سوهانک crf450 داشت شیب سر پایینیه خفن رو با چه سرعتی اومد پایین !! فقط هم ترمز عقب میزد !!
من گرخیده بودم بعد یه شیب خفن تر بود سر پایینی اون رو که با گاز گاز رفت پایین .. نمیدونم چطوری این کاری میکرد !

پس اين دوستمون كي به موتوراجازهاستراحت ميده؟!!
اينجوري كه همش موتور در حال احتراقه پدرش درمياد كه!!

farshid37
17-05-1391, 04:40 بعد از ظهر
اگه خارج از شهر یا حتی داخل شهر موتور روشن نشه یا پنچر بشه و امکان تعمیر در محل نباشه بهترین و امنترین روش رسوندنش به تعمیر کار که به موتور هم آسیب نخوره چیه؟ البته اگه وانت نباشه با ماشین یا موتور ؟

sorush
17-05-1391, 04:48 بعد از ظهر
اگه خارج از شهر یا حتی داخل شهر موتور روشن نشه یا پنچر بشه و امکان تعمیر در محل نباشه بهترین و امنترین روش رسوندنش به تعمیر کار که به موتور هم آسیب نخوره چیه؟ البته اگه وانت نباشه با ماشین یا موتور ؟

هیچی زنگ میزنی ازخونه برات اچاروسیله میارن
من هرجورحساب میکنم یه غیرازاین راهایی که گفتی راه دیگه نداره بکسل هم بخوای بکنی یاماشین میخوادیاموتور یاهم دستت بگیری بیای راه دیگه هم پیداکردیدمنوبی خبرنذارید

شایسته فر
17-05-1391, 04:50 بعد از ظهر
اگه خارج از شهر یا حتی داخل شهر موتور روشن نشه یا پنچر بشه و امکان تعمیر در محل نباشه بهترین و امنترین روش رسوندنش به تعمیر کار که به موتور هم آسیب نخوره چیه؟ البته اگه وانت نباشه، با ماشین یا موتور ؟
منظورشون اینه با ماشین بهتره یا با موتور!!

farshid37
17-05-1391, 04:53 بعد از ظهر
منظورم با ماشین سواری یا موتور بود. مثلا می شه موتورو با طناب یا مثلا سیم بوکسل به ماشین یا موتور جلویی وصل کرد؟ اگه بخواهیم دست به ماشین یا موتور بگیریم کجاش بهتره؟ چه چیزایی باید رعایت بشه تا خراب نشه؟ در ضمن گاهی دیدم موتورایی که لاستیک عقب پنچر می شه راکب وزنشو رو چرخ جلو میاندازه و میره تا چه حد موثره این کار؟

mostafa71
17-05-1391, 05:47 بعد از ظهر
منظورم با ماشین سواری یا موتور بود. مثلا می شه موتورو با طناب یا مثلا سیم بوکسل به ماشین یا موتور جلویی وصل کرد؟ اگه بخواهیم دست به ماشین یا موتور بگیریم کجاش بهتره؟ چه چیزایی باید رعایت بشه تا خراب نشه؟ در ضمن گاهی دیدم موتورایی که لاستیک عقب پنچر می شه راکب وزنشو رو چرخ جلو میاندازه و میره تا چه حد موثره این کار؟

سوال دوم: معمولا پارکاب میکنن یعنی سرنشین موتور سالم از عقب موتور خراب پاشو رو رکاب موتور خراب میذاره و حرکت میکنن

سوال سوم: این کار بسیار موثره البته بستگی به مسافت هم داره اگه مسافت زیاد باشه درهر صورت تیوب پاره میشه

nopo
17-05-1391, 06:31 بعد از ظهر
بهترين حالت وانته.اگه وانت نبود پاركاب مي كنن تا به تعميرگاه يا آپاراتي برسن.(ترجيحا يك نفر سبك وزن روي موتور بشينه تا لاستيك زياد آسيب نبينه)
يك بست هايي هست كه والو و تيوپ رو به لاستيك نگه ميداره و وقتي چرخ پنچر ميشه نميزاره لاستيك در بره(موتورهاي حرفه اي)

اسپري پنچري هم هست كه ميشه 2بار ازش استفاده كرد

masoud rm
17-05-1391, 06:52 بعد از ظهر
در مورد پنچری باید بگم ما یک بار افرود تو کویر رفته بودیم من چرخ عقب موتورم پنچر شد وسایل برای پنچری هم نداشتیم نزدیک ۴۰ کیلو امتر رفتم ولی‌ قید لاستیکو زدم خلاصه وقتی‌ وایسادیم لاستیک گول کراسی به لاستیک ریس تبدیل شده بود

farshid37
17-05-1391, 09:03 بعد از ظهر
بهترين حالت وانته.اگه وانت نبود پاركاب مي كنن تا به تعميرگاه يا آپاراتي برسن.(ترجيحا يك نفر سبك وزن روي موتور بشينه تا لاستيك زياد آسيب نبينه)
يك بست هايي هست كه والو و تيوپ رو به لاستيك نگه ميداره و وقتي چرخ پنچر ميشه نميزاره لاستيك در بره(موتورهاي حرفه اي)

اسپري پنچري هم هست كه ميشه 2بار ازش استفاده كرد
اگه پنچر نباشه و فقط خراب شده باشه چی؟ می شه بکسل کرد؟ خطری نداره؟ سیم یا طناب بکسل رو کجای موتور باید بست؟ در کل بهتره با سیم بکسل بشه یا مثلا از یک جای ماشین با دست بگیره راکب؟
راستی یادمه جوانتر که بودم دوستی داشتم که هوندا 125 داشت. یک بار با هم می رفتیم رسیدیم به یک ماشینی که بنزین تموم کرده بود فکرل کنم نزدیک یک کیلومتر که پمپ بنرین بود با قرار دادن پا پشت سپر ماشیم ماشینو هل داد. این کار تکنیک خاصی داره؟ آیا با این روش می شه کمک کرد تا ماشینی که تو گل گیر کرده بیرون بیاد؟ راستی من یک تلمبه پایی دارم برای ماشین ولی فکر کنم برای بردن با موتور زیادی بزرگه برای موتور تلمبه کوچکتری که کارایی داشته باشه چی هست؟
ممنون

nopo
18-05-1391, 12:37 بعد از ظهر
اگه پنچر نباشه و فقط خراب شده باشه چی؟ می شه بکسل کرد؟ خطری نداره؟ سیم یا طناب بکسل رو کجای موتور باید بست؟ در کل بهتره با سیم بکسل بشه یا مثلا از یک جای ماشین با دست بگیره راکب؟
راستی یادمه جوانتر که بودم دوستی داشتم که هوندا 125 داشت. یک بار با هم می رفتیم رسیدیم به یک ماشینی که بنزین تموم کرده بود فکرل کنم نزدیک یک کیلومتر که پمپ بنرین بود با قرار دادن پا پشت سپر ماشیم ماشینو هل داد. این کار تکنیک خاصی داره؟ آیا با این روش می شه کمک کرد تا ماشینی که تو گل گیر کرده بیرون بیاد؟ راستی من یک تلمبه پایی دارم برای ماشین ولی فکر کنم برای بردن با موتور زیادی بزرگه برای موتور تلمبه کوچکتری که کارایی داشته باشه چی هست؟
ممنون

بكسل نكنيد بهتره چون يك جايي سر پيچ قرار ميگيريد وسرعت زياد كنترل موتور رو سخت ميكنه
با موتور با ماشين هل دادن پدر گيربكس موتور رو در مياره

Mohammad aghili
18-05-1391, 04:09 بعد از ظهر
فکر میکنم پنچری جزو " یا پنچر شه یا خراب " باشه

farshid37
18-05-1391, 04:49 بعد از ظهر
دوستان من اصلا راضی نیستم واسه سوالات آماتوری بنده دعوا کنیدا الانم بدنم داره تو گور می لرزه:4chsmu1:.
جای این بحث ها در مورد لوازم تعویض تیوب و روشش و اینکه چه تلمبه ای خوبه برای موتور توضیح بدید تا ما هم دعا به جونتون کنیم.:clap:
پ.ن: راستی حواسم نبود که هموز زنده ام.

Mohammad aghili
18-05-1391, 05:03 بعد از ظهر
والا من چون هنوز واسه خودم پیش نیومده نمیتونم نظر بدم

تو این چند وقتی که آفرود میرم با اینکه طبیعت اینجا غنی شده با خار هست ، اما تابحال پنچر نشدم !
تنها مسئله ای که پیش آمد ، چند روز پیش بعد واسه اولین بار تیوپ جلوی موتورم بخاطر اینکه کم باد باهاش راه میرفتم والو برید و منم بدون هیچ دغدغه ای تا آپاراتی باهاش رفتم و اونجا اقدام به تعویض نمودم :4chsmu1:

farshid37
18-05-1391, 05:24 بعد از ظهر
راستش می خوام اگه شد بعد گرفتن گواهی نامه و کلاه و .... اگه مشکلی پیش نیامد پیش از پایان تابستان از مسیر الموت که جاده خاکیه برم شمال واسه همین باید اطلاعات اولیه از موتور و تعویض تیوپ داشته باشم. البته احتمال زیاد یک ماشین و یک یا دو موتور خواهیم بود. این مسیرو جوانتر که بودیم پیاده رفتیم. تقریبا 20 سال پیش. البته اون موقع مسیر مالرو بود ولی الان جاده خاکی داره. یادش بخیر کنار دریا که رسیدیم نتیجه کنکور اعلام شد...

nopo
18-05-1391, 06:57 بعد از ظهر
ایشون تو این پست گفتن موتور پنچربشه

ولی تو این پست نگفتم

اگه توجه کنین من این پستو نقل قول کردم ایشون گفتن موتور یا پنچرشه یا خراب شه

اگه گفته وقتي پنچره ومن راه حلش رو گفتم چرا پابرهنه پريدي وسط و گفتي از پنچري حرفي نزده؟:3ztzsjm:

ببين مصطفي تو كلا خودت مشكل داري.انشالله يك سال هر هفته با2تا گروه حرفه آفرود برو بعد بيا مثل من2ماه دم مغازه تعميرگاه تريل و كراس كار كن بعد نظر بده
من كه ميگم حرف اساتيد و تجربه هاي خودم رو ميگم :waiting:

nopo
18-05-1391, 07:00 بعد از ظهر
دوستان من اصلا راضی نیستم واسه سوالات آماتوری بنده دعوا کنیدا الانم بدنم داره تو گور می لرزه:4chsmu1:.
جای این بحث ها در مورد لوازم تعویض تیوب و روشش و اینکه چه تلمبه ای خوبه برای موتور توضیح بدید تا ما هم دعا به جونتون کنیم.:clap:
پ.ن: راستی حواسم نبود که هموز زنده ام.

من يك مدت تلمبه همراه لوازم و آچار با خودم به كوه مي بردم به جز يك مورد كه يك موتور از مشهد كم باد اومده بود تا الان هيچ وقت استفاده نشده برام.تريل بيشتر والو پاره ميكنه خيلي خيلي به ندرت پنچر ميشه
مگر اينكه لاستيك به سنگ تيز بخوره و پاره بشه

farshid37
18-05-1391, 07:06 بعد از ظهر
خوب اگه والو پاره کنه هم بعد تعویض برای باد کردن به تلمبه نیاز می شه. تعویض تیوپ زمان بره؟ کلا چه ابزاری لازم داره؟

nopo
18-05-1391, 07:31 بعد از ظهر
خوب اگه والو پاره کنه هم بعد تعویض برای باد کردن به تلمبه نیاز می شه. تعویض تیوپ زمان بره؟ کلا چه ابزاری لازم داره؟

وسط بيابون مگه تاي ليور همراتون ميبريد كه بتونيد تيوپ عوض كنيد؟:4chsmu1:

اچار چرخ(يا اچاري كه به پيچ موتور بخوره يا امبر كلاغي) +تاي ليور+تلمه+يك چيزي كه بشه موتور رو روي اون گذاشت و چرخ رو در اورد

اينجا موتور رو روي يك سنگ گذاشته بوديم.(تعويض بلبرينگ)

farshid37
18-05-1391, 08:06 بعد از ظهر
وسط بيابون مگه تاي ليور همراتون ميبريد كه بتونيد تيوپ عوض كنيد؟:4chsmu1:

ا

مگه راه دیگه ای هم هست؟ خیلی جا می گیره؟ اگه ماشین همراهمون باشه می زارم صندوق ماشین. کار سختیه؟ نمی شه موتورو رو یک زیرانداز رو زمین خوابوند؟ من معمولا با ماشین کاملا مجهز می رم. جعبه ابزار، کیف کمک های اولیه، بیل تاشو، سیم بکسل، استارتر باطری که پمپ باد هم داره و قادر به شارژ باطری موبایل و ... هست و .... همیشه تو ماشینم هست.

nopo
18-05-1391, 08:17 بعد از ظهر
مگه راه دیگه ای هم هست؟ خیلی جا می گیره؟ اگه ماشین همراهمون باشه می زارم صندوق ماشین. کار سختیه؟ نمی شه موتورو رو یک زیرانداز رو زمین خوابوند؟ من معمولا با ماشین کاملا مجهز می رم. جعبه ابزار، کیف کمک های اولیه، بیل تاشو، سیم بکسل، استارتر باطری که پمپ باد هم داره و قادر به شارژ باطری موبایل و ... هست و .... همیشه تو ماشینم هست.

اون ديگه به خودتون مربوط مشه

مابعضي وقت ها 100 كيلومتر با موتور توي كوه رفتيم و ماشين نميتونست بياد.اين بستگي به شرايط شما داره

farshid37
18-05-1391, 08:28 بعد از ظهر
خوب کل این وسایل چند کیلو می شه حدودا چقدر جا می گیره؟ کلا کاره سختیه تعویض؟ می شه رو زمین رو چیزی خوابوند و عوض کرد؟

nopo
18-05-1391, 08:41 بعد از ظهر
خوب کل این وسایل چند کیلو می شه حدودا چقدر جا می گیره؟ کلا کاره سختیه تعویض؟ می شه رو زمین رو چیزی خوابوند و عوض کرد؟

2تا تاي ليور=1كوتاه+1بلند كه توي كوله پشتي خيلي جا ميگيره
تيوپ
تلمبه توي كوله خيلي جا ميگيره
چرخ موتور من آچاررينگي 19 ميخورد كه هم با رينگي بازميشه هم با كلاغي
البته كلاغي واسه آفرود بهتره چون ميشه همه چيزو باهاش باز كرد

بله سخته چون بايد بوش ها دوباره جا بخورند و زنجير جا زد و و....

نه روي زمين نميشه چون بايد با اچار چرخ رو بازكنيم و ميله وسط رو در بياريم.به هيچ وجه خوابيده نميشه بايد يك سنگ بلند به جاي چهارپايه زير موتور قرار بگيره

farshid37
18-05-1391, 08:49 بعد از ظهر
ممنون اینطور که می گید کار آموزش تئوری نیست باید از یکی عملی یاد بگیرم.

nopo
18-05-1391, 08:50 بعد از ظهر
ممنون اینطور که می گید کار آموزش تئوری نیست باید از یکی عملی یاد بگیرم.

دقيقا
بايد چند بار در شرايط عادي تمرين كرد تا توسنت در شرايط سخت سريع كار كرد!:11:

Mohammad aghili
18-05-1391, 10:04 بعد از ظهر
ممنون از جواد جان که تجاربش رو در اختیار دوستان میزاره

البته یکی از مزیت های آفرود رفتن با فلات همینه دیگه... آدم یاد میگیره اگه وسط بیابون لازم شد حتی رینگ پیستون عوض کنه :crazy: :دی

این عکس رو داشته باشید ، همونجا که گفتم موتور والو برید

بدون شک موتور های آفرودی حتما باید جک بخورن ، والا چرخ بازکردنشون مصیبته و تقریبا غیر ممکن...

20031

sorush
18-05-1391, 10:58 بعد از ظهر
محمدجان به فکرپلاکت باش بده پشتش ورق بزنن پرچش کنن مصیبت اینه که آفرودهم که میری حواست بایدپلاکت باشه تاخم یانشکنه همیشه سعی کنیدباخلاقیت آچارهایی درست کنیدکه هم به چندتاکاربیادوهم فضای کمتری اشغال کنه چون خیلی بدردتون میخوره هم اعصابتون خوردنمیه هم خسته نمیشیدازحمل این همه وسیله شایداحتیاج نشه ولی یه وسیله ای که خودتون درست کردیدچندکاره باخودتون همیشه داشته باشید

farshid37
18-05-1391, 11:11 بعد از ظهر
چند بار که نخواستم در پارکینگیو باز کنم و از در کوچیکه موتورو بردم تو با مشکل مواجه می شم چون یک پله 39 سانتی از سنگ داره که لبش انحنا داره. چرخ جلو با گاز می ره بالا ولی چرخ عقب بکسبات می کنه و مجبور می شم پیاده شم موتورو هل بدم. راستش می ترسم زیاد گاز بدم برم تو در. :waiting: به هر حال شرایط کمی آفرودیه دوستان نظری ندارند؟:4chsmu1:

nopo
18-05-1391, 11:17 بعد از ظهر
چند بار که نخواستم در پارکینگیو باز کنم و از در کوچیکه موتورو بردم تو با مشکل مواجه می شم چون یک پله 39 سانتی از سنگ داره که لبش انحنا داره. چرخ جلو با گاز می ره بالا ولی چرخ عقب بکسبات می کنه و مجبور می شم پیاده شم موتورو هل بدم. راستش می ترسم زیاد گاز بدم برم تو در. :waiting: به هر حال شرایط کمی آفرودیه دوستان نظری ندارند؟:4chsmu1:

مثل خونه ي ماست!!!
آجر بزاريد جلوي پله اين طوري راحت تر بالاميره
اگه كم بود يك نصفه هم روش بزاريد
من آجر ميزارم و به فاصله يك متر از پله گاز ميدم ويك ضرب ميام بيرون

Mohammad aghili
18-05-1391, 11:34 بعد از ظهر
اینکه دیگه از مستحباته

قبل از پله سرعت رو صفر کن ، بعد با یه نیم کلاچ چرخ جلو رو بنداز بالا ، بعد سریع بلند شو و با گاز گاز چرخ عقب رو بکش بالا

همین:4chsmu1:

farshid37
11-07-1391, 04:39 قبل از ظهر
سه قسمت از یک فیلم آموزشی در مورد تعویض تیوپ و در صورت لزوم لاستیک تریل در آفرود:

mostafa71
11-07-1391, 04:55 قبل از ظهر
فرشاد جان خوشحال میشیم فیلمایی رو که میذاری تو یک سایتی که پیلتر نیست بذاری

بدیهیه که کاربرانی هستند که به این سایت دسترسی ندارند

مرسی

02109002
05-09-1391, 05:08 قبل از ظهر
چگونه با موتور بر روی آب برانیم

دانلود با کیفیت عالی
حجم : 40 مگابایت

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links](SpeedBax.IR)%20HD.zip)

دانلود با کیفیت خوب
حجم : 11 مگابایت

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links](SpeedBax.IR)%20MQ.zip)

دانلود کیفیت موبایل
حجم : 4 مگابایت

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links](SpeedBax.IR)%20LQ.zip)

B-MAX
20-02-1393, 10:34 بعد از ظهر
تو صفحه های قبلی در مورد سرازیری صحبت شده بود

به نظر من بهتره توی سرازیری همیشه موتور رو توی دنده بزارین و کلاچ رو ول کنین چون همونطور که همه میدونین بالا و پایین رفتن پیستون مثل ترمز میمونه و از سرعت کم میکنه
اگه سوییچ بسته باشه بیشتر تاثیر داره
بعد با ترمز جلو نگذارید موتور دور بگیره و سرعت رو کم نگه دارین
حالا اینکه توی دنده یک باشه یا دو بستگی به تندی سرازیری داره که خودتون باید تصمیم بگیرین
اگه شیب تند باشه دنده یک بزارین ممکنه چرخ عقب قفل کنه و ته موتور سر بخوره...

یه نکته خیلی مهم اینه که توی سرازیریهای خیلی طولانی دائم ترمز نکنین چون لنت و دیسک داغ میکنن و دیگه ترمز گرفتن هیچ فایده این نداره و به گاج میرین
نامردین اگه فکر کنین خودم اینجوری شدم!:25r30wi:
مثل abs هی بگیرید و ول کنین تا دیرتر داغ کنن

farshid37
20-02-1393, 11:46 بعد از ظهر
من همیشه تو سرازیری مشکل دارم. همیشه فکر می کنم موتور داره خاموش می شه و ناخودآگاه کلاچ و می گیرم و کنترلش سختتر می شه.

yasharazary
31-03-1393, 06:54 بعد از ظهر
یه نکته اساسی :

اگه موتورتون روان و فلات و کویر و از این آت آشغالاست اصلا - به هیچ وجه با کراس جماعت آفرود نرید! مخصوصا 450 سی سی!!!
چرا ؟ چون یا باید پدرموتور رو دربیارید تا بتونید پابپای اونا برید(که عمرا بازم نمیرسید)یا اینکه مراعات موتور رو بکنید و از غافله عقب بمونید و تو طبیعت گم بشید!!
به قول دوستمون مدیونید اگه فک کنید خودم اینجوری شدم!!

(یجوری قالم گذاشتن که 45 دیقه دیرتر رسیدم به شهر!!!)

ata313
29-06-1396, 09:32 قبل از ظهر
سلام. یه نکته یادم اومد. گفتم اینجا بگم شاید بدرد کسی بخوره. اونایی که افرود میرن و کتی کلاچ و ترمزشون از اون تاشو های قهرمانی نیس میتونن کتی کلاچ و ترمز موتور رو کوتاه کنن که اگه موتور افتاد نشکنه که بعد به درد سر بیوفتن. کتی رو با این سنگ هایی که تو جوشکاری ها هست میبرن. بعد سمباده میزنن. امیدوارم بدرد بخوره. یاعلی

ali_r
05-05-1399, 12:13 قبل از ظهر
تو مسیر فاصله قانونی رو رعایت کنید تا وقتی نفر جلویی خورد زمین نرین روش

[Only registered and activated users can see links]ف.jpeg

[Only registered and activated users can see links]فف.jpeg