PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : انسانها چهاردسته هستند

nopo
11-06-1390, 11:59 بعد از ظهر
دکتر علی شريعتی انسان‌ها را به چهار دسته تقسيم کرده است:
١ـ آناني که وقتی هستند، هستند و وقتی که نيستند هم نيستند.
عمده آدم‌ها حضورشان مبتنی به فيزيک است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آنهاست که قابل فهم مي‌شوند. بنابراين اينان تنها هويت جسمی دارند.

٢ـ آنانی که وقتی هستند، نيستند و وقتی که نيستند هم نيستند.
مردگانی متحرک در جهان. خود فروختگانی که هويت‌شان را به ازای چيزی فانی واگذاشته‌اند. بی‌شخصيت‌اند و بی‌اعتبار. هرگز به چشم نمی‌آيند. مرده و زنده‌‌شان يکی است.

٣ـ آنانی که وقتی هستند، هستند و وقتی که نيستند هم هستند.
آدم‌های معتبر و با شخصيت. کسانی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودنشان هم تاثيرشان را می‌گذارند. کسانی که همواره به خاطر ما می‌مانند. دوستشان داريم و برايشان ارزش و احترام قائليم.

٤ـ آنانی که وقتی هستند، نيستند و وقتی که نيستند هستند.
شگفت‌انگيز‌ترين آدم‌ها.
در زمان بودشان چنان قدرتمند و با شکوه‌اند که ما نمي‌توانيم حضورشان را دريابيم. اما وقتی که از پيش ما مي‌روند نرم نرم آهسته آهسته درک مي‌کنيم، باز مي‌شناسيم، می فهميم که آنان چه بودند. چه می‌گفتند و چه می‌خواستند. ما هميشه عاشق اين آدم‌ها هستيم. هزار حرف داريم برايشان. اما وقتی در برابرشان قرار می‌گيريم قفل بر زبانمان مي‌زنند. اختيار از ما سلب مي‌شود. سکوت می‌کنيم و غرقه در حضور آنان مست می‌شويم و درست در زماني که می‌روند يادمان می‌آيد که چه حرف‌ها داشتيم و نگفتيم. شايد تعداد اين‌ها در زندگی هر کدام از ما به تعداد انگشتان دست هم نرسد.
به نظر خودم مادرها جز دسته چهارم هستند.:icon_pf _99_:

Kenji
12-06-1390, 12:11 قبل از ظهر
دکتر شریعتی زیاد سخن گفتن که ...

بگذریم

aligsx
12-06-1390, 12:34 قبل از ظهر
منم با nopo موافقم در مورد مادر ها = گزینه 4

nopo
12-06-1390, 01:20 قبل از ظهر

بگذریم
منظور؟:fingersmiley:

Babak
12-06-1390, 01:36 بعد از ظهر
جمع سخنان دکتر شریعتی زمانی که به حقیقت بپونده و جاری بشود کاملا میشود همینی هم اکنون با گوشت و پوستو احساس می کنیم:icon_pf _96_:

reza KTM
12-06-1390, 01:45 بعد از ظهر

بگذریم
کسانی که در گذشته کتاب های شریعتی رو خوندن میگن نصف بیشتر این چیز ها که به شریعتی نسبت میدن مال اون نیست
ولی من عقیده دارم حرف قشنگ رو گوش کنم و یاد بگیرم حالا چه برای شریعتی چه برا هر کس دیگه