PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ترانزیستور ( CDI Unit )

Duran
04-06-1390, 01:03 بعد از ظهر
در مورد سیستم جرقه زنی و انواع اون و مکانیسم کار کردشون زیاد بحث شده و دوستان اگر مایل باشند میتونن در نت براحتی این مطالب رو دنبال کنند . اما مدارهای داخلی این قطعه ( CDI UNIT ) رو کمتر میشه پیدا کرد .

در مباحث بهینه سازی کارکرد اینجینهای متفاوت یکی از تاثیر گذار ترین شیوه ها استفاده از CDI Unit هایی با قابلیت تولید و انتفال انرژی بیشتر به کویل هست .
معمولا سه نوع بهینه سازی مد نظر متخصصان بوده :

- در مدارهای ساده تر تنها به افزایش توان خروجی CDI Unit اکتفا شده که البته در بسیاری از اوقات مرتفع کننده نیازهای مصرف کننده خواهد بود .

- در مدارهای پیچیده تر علاوه بر بالابردن توان خروجی CDI Unit به تعداد جرقه ها در هر سیکل از انفجار نیز افزوده میشود که Multi Spark Ignition نامیده میشه که در دورهای پایینتر اینجین حدود 5 جرقه و در دورهای بالا حداقل 2 جرقه در هر سیکل از انفجار بر سر شمعها وجود خواهد داشت .
شرکتهای MSD ([Only registered and activated users can see links]) و Mallory ([Only registered and activated users can see links]) از شناخته شده ترین عرضه کننده های این سیستمها هستند. محصولات این دو کمپانی دارای رنج استفاده بسیار وسیع از خیابانی تا انواع درگ و ریس هست .

- مدارهای بسیار پیشرفته میکروکنترلری که در آنها علاوه بر دو قابلیت بالا مورد بسیار کارآمد دیگری به آن افزوده شده یعنی قابلیت تغییر زمانبندی جرقه ها با و بدون اتصال به کامپیوتر Digital Programmable Multi Spark Ignition که حداکثر بازدهی رو به اینجین ما میدهد . شرکتهای ذکر شده در مورد قبل در این زمینه نیز از مطرح ترین تولید کنندگان این سیستم می باشند .

غرض از شروع این مبحث درج نفشه های متفاوت و بحث پیرامون برخی از این سیستمها بطور عملی خواهد بود که بزودی شروع به درج نقشه مدارهای متفاوت خواهم کرد و از دوستانی نیز که در زمینه الکترونیک تخصص دارند هم انتظار میره که همه ما رو در این مورد یاری کنند .

Duran
05-06-1390, 08:39 بعد از ظهر
در ابتدا باید متذکر بشم که CDI Unit ها بطور کلی به دو دسته AC و DC تقسیم میشن . AC ها در موتورسیکلتهای طرح قدیمیتر و ساده تر همچون هوندا 125 CDI و مشابهات چینی اون استفاده میشده . از خصوصیات معمول این دسته از ترانزیستورها کار کردن بدون نیاز به باتری هست .

برای دیدن عکسها در ابعاد اصلی روی آنها کلیک کنید

2928

دوستانی که گمرک تشریف بردن احتمالا اسم مقدم (دانشمند دیو . . . . نه) رو شنیدن که هرکی بره سراغش یه ترانزیستور توی پای طرف میکنه و ادعا میکنه که اینها سفارشی هستند و ..... که قبلا 25 تومن و جدیدا 10 تومن بابت این اسباب بازیش از مشتری میگیره در صورتی که از ابتدایی ترین طرحها داره استفاده میکنه یعنی یه مداری بین عکس بالا و عکس پایین که از مدار مدل مقدم پیشرفته تر هست

2929

این هم عکس از ترانزیستور دست ساز استاد بی همتا مقدم که به یه بنده خدایی انداخته بود و ما راضیش کردیم قبل از خشک شدن رزین بشکافیم و عکس بگیریم ازش

2930

بزرگترین مشکل این طرحها در عمل عدم پاسخگویی مناسب در دورهای خیلی پایین و از طرفی عدم توانایی ارایه جرقه مناسب در دورهای بالا هست .
یکی از مشکلات اساسی در اینگونه مدارات خازن نهایی و ظرفیت اون هست که زمان شارژ و دشارژ اون بسیار حساس هست و منجر به جرقه های نامتناسب در دورهای بالا هست . از اصلی ترین دلایل ریپ زدن اینجین در دورهای بالا در برخی مدلهای تریل های چینی ناشی از همین مشکل هست .

Duran
06-06-1390, 05:37 بعد از ظهر
فعلا داریم مدارهای ساده رو بررسی میکنیم اگر توضیحاتی ارایه نشده بخاطر این هست که قصد داریم روی مدارهای کمی پیشرفته تر بحث رو دنبال کنیم

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

alip
15-06-1390, 01:21 قبل از ظهر
duran عزيز لطفا درباره امكان تقويت اين سيستم و جكونكى تقويت(تيونينك)ان حتى الامكان اموزش بديد زروشهاى كاربرديشو بفرماييدممنون

Duran
08-07-1390, 12:10 قبل از ظهر
اگر این بحث رو فعلا راکد گذاشتم به این خاطر هست که از پر مناقشه ترین مباحث تیونینگ بوده و از طرفی اکثر طرحهای شماتیک در عمل بازده مورد نظر رو ایجاد نکرده اند .در چندین فروم خارجی که پیگیر مباحث بوده ام میتوان مشاهده کرد که طرحها گاهی 5 سال ادامه داشتند ولی کماکان به نتایج عملی دست پیدا نکرده اند .

اما در ابتدا توضیح کوتاهی در مورد مدارهای بالا عرض کنم :
با اینکه این مدارها از ابتدایی ترین مدارات سیستم جرقه زنی الکترونیک هستند اما در مقایسه با ترانزیستورهای معمولی موجود در بازار از کارائی به مراتب بیشتری برخوردارند . یعنی قدرت انتفال یافته به اولیه کویل در این طرحها (به شرط استفاده از قطعات مرغوب) حداقل یک و نیم برابر ترانزیستورهای عادی موجود در بازار هست .
این نوع مدارها در موتور سیکلتهای تا 200 cc معمولی مورد استفاده قرار میگیرند و نتایج رضایت بخشی نیز خواهند داشت . این نوع مدارات همونطور که متوجه شدید مورد استفاده در سیستمهای AC هست.
صرف نظر از AC یا DC بودن ترانزیستورها مسئله مهم توانی (ولتاژ x آمپراژ ) هست که ترانزیستور در خروجی اش ارایه میکند که در سیستمهای AC معمول بین 250 تا 400 ولت خواهد بود و آمپراژ رنجهای بسیار متفاوتی بسته به بوبین مخصوص این قسمت که در دستگاه برق تعبیه شده است بستگی داره. مثلا قطعه اصلی در سیستم مقدم که اتفاقا در بسیاری از این نمونه سیستمها استفاده شده یک تریستور 11 آمپر است . البته وجود این قطعه به معنی ارایه 11 امپر نیست بلکه توانایی سویچ این قطعه رو عرض کردم .
مسئله مهم دیگر در ترانزیستورها(CDI UNIT) قابلیت ارایه این قدرت در فرکانسهای نسبتا بالا هست که باعث ایجاد جرقه در زمان مناسب و از دست ندادن جرقه در دورهای بالاتر اینجین میشه .
البته دور موتور تا 15000 و اینجین تک سیلندر مشکل خاصی برای این چنین المانهایی Elements ایجاد نمیکنه اما در تعداد سیلندرهای بیشتر از قطعاتی با توان سوییچینگ در فرکانسهای بالا همچون ترانزیستورهای ماس فت به جای تریستور استفاده میشه .
بوبین مخصوص سیستم جرقه زنی در سیستم های AC در دورهای پایین معمولا توانایی کمی ایجاد میکنه به همین دلیل روشن شدن موتور در سرما و ثبات اینجین در دورهای پاینن معمولا دلخواه نیست و از طرفی در دورهای بالا که زمان جرقه زنی چیزی جدود 5ms خواهد بود باید طراحی و المانها توانایی انتقال هر چه بیشتر نیرو در این زمان بسیار کوتاه رو داشته باشن که بسیاری از ترانزیستورهای معمولی موجود در بازار در دورهای بالا مشکل دارند و یکی از دلایل ریپ زدن اینجینهای موتورهای چینی در دورهای بالا همین عامل هست .
انشالله بزودی از قسمتهای مقدماتی خارج میشیم و به سیستمهای پیشرفته تر میپردازیم .

نیما نادری
08-07-1390, 01:00 قبل از ظهر
duran دستت درد نکنه

امکان داره cdi یک موتور به دلیل کرواش شویی موتور دچار اختلال بشه مثلا تا قبل کارواش okباشه و بعد از اون وقتی دور موتور بین 7000 تا 8000 میرسه شروع کنه

به ریپ زدن ؟ میشه وقتی کاربراتور شمع و بقیه موارد بازدید و سرویس شدن و عملا مشکلی نداره cdi معیوب همچین حرکتی بکنه

در مورد همین کیس وقتی گاز رو تا ته نگه میداری به جای اینکه موتور خیلی به سرعت و با تواتر بالا عمل قطع کردن رو انجام بده خیلی آروم و به شکل یک موج نرم سینوسی

عمل کاتآف رو انجام میده ...میتونه cdi معیوب باعث همچین مشکلاتی باشه ؟

Duran
08-07-1390, 01:30 قبل از ظهر
نیما خان البته خودت استادی اما احتمالا خاطرت هست این مشکل به صورت یه خط درمیون در رادیسونها وجود داشت اما از روان همچین موردی تا حالا من بشخصه ندیدم . ولی 5 تا عامل کلا در سیستم جرقه زنی اون مشکلی که شما فرمودید رو ممکنه ایجاد کنه که(با توجه به مورد کارواش ) از ساده به سخت عرض میکنم .

- مشکل وجود نم در کوئل که با تست ساده متوجه میشید مشکل داره یا نه.
- مشکل سیم کشی (اتصالی ) وجود نم در سیم های مربوط به قسمت جرقه زنی .
- مشکل ترک دار بودن رزین روکش ترانزیستور که در اثر درمعرض آب فشار قوی کارواش ممکن به داخل نفوذ کرده باشه .
- مشکل چشمی (سنسور) بعیده
-مشکل نیم سوز شدن بوبین قسمت جرقه زنی در دستگاه برق که بسیار بعیده
و از همه مهمتر اینکه همچین موردی برای خود من دو دفعه پیش اومد که حتی دو روز در همین تابستون درگیرم کرد و مشکل تنها همون خیس بودن یه قسمتی بود که آخرش هم کشف نشد ولی بعد از دو روز کاملا به حالت طبیعی برگشت . معلوم بود آب به قسمتی رفته که براحتی تبخیر نشده باوجودی که تقریبا همه جا رو نیم ساعت باد گرفتم .

نیما نادری
08-07-1390, 02:28 قبل از ظهر
اختیار دارین کسب تجربه میکنیم

چندین روز از شستشو میگذره و این مشکل قبلا نبود !!!

احتمال خوش بینانه و کم دردسر همون بررسی کوئل و سیم کشی هست

حالا ما از شستشو تا تیون کاربراتور 2 روز وقت گذاشتیم

تعویض سرویس و تعمیر لینکیج و اتصالات عقب دو روز

حالا این خدا میدونه چند روز

روان سیستم dc رو در مدلهای قدیم داره (جدیدو نمیدونم ) به محض شل شدن سر باتریها موتور کلا تعطیل میشه !!!

باتری رو هم چک کردم نزدیک 13 ولت برقرار بود

نمیدونم برم تو نخ cdi یا نه ؟!!!

بوبین رو اصلا اسمشو نیار که سکته رو زدم :icon_pf _52_:

02109002
01-08-1390, 12:59 بعد از ظهر
با سلام
دوستان باید بگم مشکل از ترانزیستوره چون وقتی بهش اب می رسه موتور ریپ میزنه و حتی امکان داره موتور روشن نشه که ناشی از سوختن ترانزیستوره
برا من زیاد اتفاق افتاده راه حل اینه که بعد از کارواش با پمپ باد داخل سوکت ترانزیستور رو باد بگیری تا خشک بشه

g838698
21-10-1390, 01:21 قبل از ظهر
البته همتون استاد مایینولی خب اینم تجربسمدت پیش قاب های رو باک و باز کردم و یه شب تا صب زیر بارون موتور حسابی خیس شب صب که خواسم روشن کنم روشن نشد اول فک کردم واسه خاطر اب که رفه تو سی دی ای این مشکل درس شده ولی بعد دیدم کویل برقو بد میرسونه ؛کویل و که نو کردم درست شد حالا ربتش چی بود که بارون اومد کویل خراب شد و نمیدونم؛ بعد از اون جریان با روغن دون چنتا قطره روغن چیکوندم تو قسمت سوکت سی دی ای که اب نفوذ نکنه و ، ، ،به نظرتون چرا کویل سوخت ؟؟؟

mohamad360
03-12-1390, 04:59 بعد از ظهر
[Only registered and activated users can see links]داخل ([Only registered and activated users can see links]داخل) این مدار جای دو دیو زنور Q7و Z3رو به طور کلی اشتباه قرار داه شده اینجوری کل مدار به باد میره

KING
04-02-1391, 03:03 قبل از ظهر
سلام خدمت دوستان منم مشکل اقای نادری رو دارمو رو۸۰۰۰ با بالا ریپ زدنای شدیدی رو دارم.نمیدونم مشکل از کجاشه.ینی ترنزیستورم نیم سوز شده؟اگه جای اینسوال اینجا نیس ببخشید پیش پیش

Masoud
04-02-1391, 09:32 قبل از ظهر
چه مطلب جالبی بود ولی یکی از دوستان تونسته این و تقویت کنه و الان هم تقریبا فروش خوبی داره .... طوری که کار به سرمایه گذاری و اینا رسید ... Duran جان اگه بتونی این کار و انجام بدی خوب پولی هم به جیب میزنیا ....

Shingen
09-02-1391, 03:21 بعد از ظهر
بین همین cdi unit و کویل های چینی موجود در بازار کدام مدل را پیشنهاد می کنید؟

Masoud
09-02-1391, 03:32 بعد از ظهر
بین همین cdi unit و کویل های چینی موجود در بازار کدام مدل را پیشنهاد می کنید؟
یا باسه هندا CDi 125 اصلی و بگیر ....
یا باسه موتور های قدیمی مثل یاماها و سوزوکی که چیپ مشابه موتور تو داره ...

salahshor
09-02-1391, 06:46 بعد از ظهر
cdi یونیت چه ربطی به کویل داره ؟
مسعود منظورت از اون جواب چیه ؟
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Masoud
09-02-1391, 10:02 بعد از ظهر
cdi یونیت چه ربطی به کویل داره ؟
مسعود منظورت از اون جواب چیه ؟
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یکی از بچه های سایت همسایه یه دستگاهی به اسم CDI Unit طراحی کرده که با استفاده از یک مدار پیشرفته تر و قوی تر برق بیشتری و به کویل می رسونه و از کویل هم به شمع (اون طور که خودش گفته )

hamid-t
29-04-1391, 06:06 بعد از ظهر
سلام اساتید موتور من پالس هست موتور بعد از ی مسافتی شمع دومش برق نمیاد کول عوض کردو برطرف نشد مسکل از ترانزیستور هست

hamid_reza
10-05-1391, 12:40 قبل از ظهر
salam masoud joon mishe adres ya telefone ein doosteto baramoon bezary .. kheili doost daram ein doosteto az nazdik bebinam makhsoosan oon ekhteraaeh jadideshoo

mehdiabbasi1359
28-07-1392, 07:36 بعد از ظهر
به نام سلام نام خدا
و
سلام

با اجازه اساتید و دوستان گرامی

چون بنده مشاهده کردم که بعضی از اطلاعات و موارد دارد به اشتباه مطرح میشود، احساس کردم که شاید تجارب و اطلاعاتم ناچیزم

که در ضمینه کاری خودم مورد استفاده عزیزان قرار گیرد.

دوستان عزیزم دستگاه CDI که به غلط به نام ترانزیستور مصطلح شده است نام اصلی آن Capacitor Discharge Ignition به معنی

جرقه زنی تخلیه خازنی است. در موتورسیکلت های قدیمی و موتورهای تک سیلندر حجم پایین از کویل های کوچک که سیم پیچ اولیه

آنها با ولتاژ 180 تا 400ولت کار میکند استفاده میشود. همانطور که میدانید در موتورهای قدیمیبرای اعمال ولتاژ به کویل در زمان

معین از پلاتین استفاده میشد که مستقیم ولتاژ حدود 200ولت را به کویل تحویل میداد و در موتورهای جدید این کار را CDI انجام میدهد.

وظیفه CDI هدایت کردن ولتاژ بالا (180 تا 400) به کویل است که در دو نوع AC و DC ساخته میشود البته نوع AC آن منسوخ شده است

ولی متأسفانه هنوز در کشور ما تولید میشود. در نوع AC با فرمان پیکاپ، برق تولیدی از ژنراتور که در حدود 200ولت است را به کویل

اعمال میکند ولی در نوع DC ولتاژ 12ولت به 200ولت افزایش میابد و به کویل میرسد.

در مورد مدار الکترونیک CDI هم باید متذکر شوم که هر چه بایاس کردن تریستور و همچنین نکات ایمنی برای مدار کامل و بهتر

انجام شود ولتاژ و جریان اعمال شده به کویل کامل صورت میگیرد. مدارهایی که برای کنترل یک مصرف کننده سلفی استفاده میشوند،

در خروجی مدار یک فست دیود بطور معکوس قرار میدهند که ولتاژ برگشتی از مصرف کننده را خنثی کند که به ترانزیستور ، تریستور

و یا .... آسیب وارد نشود.

البته قابل ذکر است دستگاهی که به نام ترانزیستور شناخته میشود TCI یا Transistor Counrolled Ingition نام دارد که مدار الکترونیکی

آن پیشرفته تر از CDI میباشد که اینجا جای بحث در مورد آن نیست.

موفق باشید

solo
16-09-1392, 07:38 بعد از ظهر
دوستان کمک برسونن
کاربراتور rv200 رو تیون کردم و موتور در 5/1 (اوایل گاز )گاز ریپ میزنه و این میتونه از تنظیم خود کاربراتور باشه ولی با خوندن این مطالب فکر میکنم علت خام سوزی از برق ac و عملکرد ضعیف اون در دور پایین باشه
حالا از دوستان کمک میخام ببینم فکر میتونه درست باشه در این صورت اگه بخام برق موتورم رو با نمونه قدیمی روان یعنی dc عوض کنم باید چه چیزهایی رو عوض کنم و حدودا چقدر خرجش میشه؟؟؟؟

ممنون

majid_kh86
12-12-1392, 04:44 بعد از ظهر
سلام به همه دوستان
میخواستم بدونم کسی میدونه خروجی بوبین یا همون ورودی cdi چند ولت و چند آمپر هستش؟
ممنون

mehdiabbasi1359
13-12-1392, 12:24 بعد از ظهر
به نام خدا

با سلام، منظور شما نوع ای سی است که تقریباً 200ولت البته در انواع موتورها فرق میکند ولی معمولاً در این حدود است و آمپر آن هم خیلی کم است.

موفق باشید

hassa1
15-12-1392, 09:15 بعد از ظهر
با سلام
دوستان كسي مدار ي ترانزيستور موتورو داره ميخام يكي بسازم
ي نقشه دارم ولي تو برد شماره ترانزيستوراشو نزده
ممنونم ازتون

mehdiabbasi1359
16-12-1392, 02:22 قبل از ظهر
به نام خدا

با سلام، cdi هندا 125 از نوع ای سی است که در این مدار ترانزیستور نداریم بلکه تریستور داریم

در تایپکی که ایجاد کردید نقشه را قرار دادم.

موفق باشید

Amir R1
28-02-1393, 06:58 بعد از ظهر
من چن تا سوال دارم برای اینکه کوئل راه بیفته لازمه که همه سیم ها به ترا.... وصل باشه؟
ت موتور بنده(70 سی سی در حال باز سازی)دو تا سیم به کوئل میخوره که یکی از بوبین جرقه میاد تو ترا..... بعد میخوره به کوئل یکی دیگه یه نفر گفت اون سیم شارژرته یعنی چی؟

mehdiabbasi1359
01-03-1393, 12:27 قبل از ظهر
با سلام.

نقشه سیم کشی یکسوساز (رکتی فایر) همراه با شارژر (رگلاتور) و ترانزیستور (CDI) ای سی.

[Only registered and activated users can see links] %D8%B4%DB%8C_%D8%B4%D8%A7%D8%B1%DA%98%D8%B1_%D9%88 _CDI_ac_.jpg
41155

موق باشید

Amir R1
01-03-1393, 01:16 قبل از ظهر
مهدی داداش اون kill switch چی هست؟
اونوقت موتور من که باطری نداره تکلیفش چی میشه؟
برای کوئل حتما باید شارژر باشه؟
برای راه افتادن کوئل همین سیم هایی که تو نقشه هست کافیه؟

mehdiabbasi1359
01-03-1393, 12:52 بعد از ظهر
به نام خدا

سلام علیکم

kill switch برای قطع کردن مدار جرقه است که موتور خاموش شود.

باطری و شارژر ربطی به cdi ac ندارد.

شما فقط به نقشه زیر توجه کنید.
41169

موفق باشید

Amir R1
01-03-1393, 01:38 بعد از ظهر
یعنی میخوره به سوئیچ دیگه؟
یه سیم سبز از انجین اومده که منفیه اونم هیچ کاری نداشته باشم؟
ببخشید که انقدر سوال میکنم.

mehdiabbasi1359
01-03-1393, 11:57 بعد از ظهر
با سلام

یعنی میخوره به سوئیچ دیگه؟
بله به یک کلیدی فشاری(لحظه ای) متصل میشود که این کلید هم به منفی متصل است.

یه سیم سبز از انجین اومده که منفیه اونم هیچ کاری نداشته باشم؟
این سیم را به سیمهای منفی cdi و کویل متصل کنید که در نقشه هم به رنگ سبز مشخص شده اند.

موفق باشید

Amir R1
02-03-1393, 12:15 قبل از ظهر
اشکالی نداره اون سیمای سبزو به بدنه وصل نکنم به همدیگه وصل کنم؟

mehdiabbasi1359
02-03-1393, 09:18 بعد از ظهر
اشکالی نداره اون سیمای سبزو به بدنه وصل نکنم به همدیگه وصل کنم؟

به نام خدا

سلام علیکم

خیر هیچ اشکالی ندارد و در کل اصول و استاندارد سیم کشی هم همین است.

موفق باشید

Amir R1
03-03-1393, 03:23 قبل از ظهر
دمت دادا این درسته؟
اون یکی سیم کوئل هم سیم شمعه دیگه؟
41241

mehdiabbasi1359
03-03-1393, 03:33 بعد از ظهر
دمت دادا این درسته؟
اون یکی سیم کوئل هم سیم شمعه دیگه؟

باسلام

بله درست است، البته قابل ذکر است که بیشتر کویل های نوع ac تک سیم یا تک فیش هستند و منفی را از بدنه خود

تأمین میکنند.

موفق باشید

Amir R1
15-05-1393, 09:51 بعد از ظهر
بچه ها ی سوال خیلی خیلیییییی فوری ب جای ترانزیستور 70 سی سی میشه مل سی جیو گذاشت؟

Alireza.BMW
15-05-1393, 10:20 بعد از ظهر
آره میشه...برقش یه مقدار قوی تر هم میشه

پرسه
15-05-1393, 11:36 بعد از ظهر
در جواب دوستمون امیر و علیرضا که خودش تو این کار استاد هست باید بگم اگه خواستی قدرت برقش رو کمتر کنی میتونی یه لامپ اضافی روش ببندی

crm
16-05-1393, 10:29 قبل از ظهر
اقایون نحوه ی تست کردن شارژر و کویل وترانزیستور چطوریه؟ راهی هست که بتونیم بفهمیم سالمن یا نه؟

Amir R1
16-05-1393, 11:30 قبل از ظهر
اقایون نحوه ی تست کردن شارژر و کویل وترانزیستور چطوریه؟ راهی هست که بتونیم بفهمیم سالمن یا نه؟

بله راهی هست کویل که سیمشو بگیر نزدیک بدنه هندل بزن جرقه باید قوی باشه . برای تست ترانزیستور اول اون سیم مشکی با خط قرمز که از انجین اومده بیرونو بگیر ی جای بدنه هندل بزن باید برق بده اگه برق داد بوبین سالمه حالا وصل کن ب ترانزیستور اون دوتا سیم مشکی سفید و مشکی قرمزو از ترانزیستو بکن دونه دونه امتحان کن نزدیک بدنه هندل بزن اگه برق نداد ترا.... سوخته.
دوستان دمتون گرم گه ترا.... عوض بشه کویل هم باید عوض بشه؟

Amir R1
17-05-1393, 10:16 بعد از ظهر
کمکککک سیم بوبین جرقه رو (فقط سیم بوبینو) وصل کردم ب ترانزیستور اون سیم مشکی زرد چند بار تو دستم برق داد ولی بعد دیگه نداد ولی اون سیم مشکی سفید برق میداد ب نظرتون اشکال از چیه؟
موتور بی پیکاب روشن میشه؟
پیکابو جدا برای فروش دارن؟

Amir R1
18-05-1393, 06:49 بعد از ظهر
دوستان کمک کنید لطفا.

crm
18-05-1393, 07:00 بعد از ظهر
ممنون دادش که جواب دادی
خوب برق از کویل میاد ولی نمیدونم جرقه برای روشن کردن اندازه هست یا نه . چون موتور روشن نیمشه دارم دنبال ایرادش میگردم جرقه ی کویل ابیه اما میخام بدونم راهی هست که با اهم متر بشه ولتاژشو اندازه گرفت تا فهمید ولتاژ کم داره یا نه؟
سیم بوبین که باید به بدنه بزنم همونه که به بدنه وصل نیست درسته؟
سیم بوبین رو که باید به ترانزیستور وصل کنم گفتی به مشکی سفید و مشکلی قرمز. یعنی یبار به مشکلی قرمز بزنم یبار باید به مشکی سفید؟ بعد بزنم به بدنه باید برق بده درسته ؟

Amir R1
18-05-1393, 08:27 بعد از ظهر
ن داوش سیم مشکی زرد و مشکی سفید باید جدا امتحان بشه نزنی ب هما ی وقت.
اگه جرقه میاد سر شمع وی ضعیفه ی قطعه سیستم برق موتورت یا ضعیف شده یا نیم سوز اگه چیزی سوخته باشه اصلا برق نمیاد سر شمع. حالا باید تیکه تیکه متحان کنی ببینی چی ضعیف شده.داوش موتورت چیه؟

امید64
10-09-1393, 12:23 قبل از ظهر
دستگاه تستر ترانزیستور چقدره؟

امید64
23-09-1393, 09:35 بعد از ظهر
دوستان کدوم نقشه واسه ساخت ترانزیستور بهتره و راحتره؟

امید64
28-09-1393, 01:56 بعد از ظهر
دوستان نقشه ساخت این رو دارید؟
[Only registered and activated users can see links]

said khansar
28-09-1393, 02:55 بعد از ظهر
دوست عزیزصفحه1یاهمون صفحه اول نقششوزده!

tealeoni00
16-10-1393, 03:49 بعد از ظهر
اساتید محترم سلام عرض شد...
من یه wrخریدم که ترنزیستور نداره
کسی عکسی از ترانزیستور wr200 داره؟؟؟؟
ممنون میشم... اینم شمارمه اگه وایبرداشتید ممنون میشم
جبران میکنم
09355226508
در ضمن میشه ترانزیستورشو ساخت یاخیر؟؟؟ ممنونم ازتون دوستای گلم

پروفوسور
03-08-1394, 01:33 قبل از ظهر
برادران گرامی من یه کا دیکس 125 دارم که روش دستگاه برق جی تیو بود اصلا شتاب نداشت.از گمرک دستگاهبرقشو قیمت کردم کامل(فلکه.صفحه.بوبین.ترانزی ستور)دو میلیون تومن گفتن.تصمیم به تقویت همین دستگاه برق گرفتم.که با همیندسگاه برقی روی فلکه برقش خار پیکاپ نداره شتاب موتورو ببرم بالا که الحمدلله به نتیجه هم رسیدم.هم تونستم براش یه ترانزیستور با قدرت وامپرو دقت بالای جرقه زنی بسازم.الانم اعلام میکنم که هرکی خواست همون بوبین خودشو تقویت میکنم که امپر ورودی ترانزیستورشو ببره بالا هم براش ترانزیستور میسازم که هر چقدر گاز داد موتور گاز بخوره و ریپ نزنه و تو حرکت هر دنده ای میده تا اخرین دور موتورو پر کنه.لازم به ذکر غیر از کادیکس 125.ترانزیستور تمامی موتور های که ac هستو با بوبیناشون تقویت میکنم.راحت بگم که دست مهندس مقدمو مهندس اشتیانیو تو گمرک میبندم.الانم همین طرحو روی سی جی 125 پیاده کردم گاز که میدی موتور از زیرت در میره.با گاز جلوش میاد بالا.شتاب فوقولعاده ای میگیره.هر کس خواست.این شماره قبل تماس حتما تو وایبر یا لاین.واتس اپ.تلگرام.یا تانگو هماهنگ کنه.اسمم مهرداد از هشتگرد.09190333360

- - - Updated - - -

برادران گرامی من یه کا دیکس 125 دارم که روش دستگاه برق جی تیو بود اصلا شتاب نداشت.از گمرک دستگاهبرقشو قیمت کردم کامل(فلکه.صفحه.بوبین.ترانزی ستور)دو میلیون تومن گفتن.تصمیم به تقویت همین دستگاه برق گرفتم.که با همیندسگاه برقی روی فلکه برقش خار پیکاپ نداره شتاب موتورو ببرم بالا که الحمدلله به نتیجه هم رسیدم.هم تونستم براش یه ترانزیستور با قدرت وامپرو دقت بالای جرقه زنی بسازم.الانم اعلام میکنم که هرکی خواست همون بوبین خودشو تقویت میکنم که امپر ورودی ترانزیستورشو ببره بالا هم براش ترانزیستور میسازم که هر چقدر گاز داد موتور گاز بخوره و ریپ نزنه و تو حرکت هر دنده ای میده تا اخرین دور موتورو پر کنه.لازم به ذکر غیر از کادیکس 125.ترانزیستور تمامی موتور های که ac هستو با بوبیناشون تقویت میکنم.راحت بگم که دست مهندس مقدمو مهندس اشتیانیو تو گمرک میبندم.الانم همین طرحو روی سی جی 125 پیاده کردم گاز که میدی موتور از زیرت در میره.با گاز جلوش میاد بالا.شتاب فوقولعاده ای میگیره.هر کس خواست.این شماره قبل تماس حتما تو وایبر یا لاین.واتس اپ.تلگرام.یا تانگو هماهنگ کنه.اسمم مهرداد از هشتگرد.09190333360

- - - Updated - - -

Komando
03-08-1394, 01:19 بعد از ظهر
سی جی 125 حجمش کمه هر چقدر برقش تقویت بشه فایده ای نداره

kaveh_am
13-10-1394, 08:53 بعد از ظهر
سلامممممممم
یه عالمه سوال
1_از کجا میشه فهمید که سیسنم جرقه زنی مونور cdi هست یا نه.(مینی موتور 125 سی سی)
2_سه کابل هست که میاد میخوره به شمع اونیکی سرش میخوره به کوئل بعد میخوره به سیستم جرقه زنی؟
3_cdi با 12 ولت کار میکنه؟(موتور بدون باطری هم روشن مبشه)
4_اگر سیستم جرقه زنی معمولی رو با cdi عوض کنیم مشکلی پیش میاد؟
5_ترانزیستور cdi تو بازار راحت پیدا میشه؟رو cg 125 ها این سیستم هست؟(قیمت حدودیش رو دارید؟)

من 2 تا موتور مینی 125 دازم رو بدنه یکی زده cdi رو اونیکی چیزی ننوشته.cdi رو من سوار میشم خیلی قویتر عمل میکنه.میخواستم ببینم آگر میشه اونیکیرم عوض کنم...

سی جی 125 حجمش کمه هر چقدر برقش تقویت بشه فایده ای نداره
اینجا نوشته برای حجم پایین و دور بالا خوب جواب میده
making theignition system ([Only registered and activated users can see links]) more suitable for high engine speeds (for small engines, racing engines and rotary engines).

mehdig
13-10-1394, 10:58 بعد از ظهر
سلامممممممم
یه عالمه سوال
1_از کجا میشه فهمید که سیسنم جرقه زنی مونور cdi هست یا نه.(مینی موتور 125 سی سی)
2_سه کابل هست که میاد میخوره به شمع اونیکی سرش میخوره به کوئل بعد میخوره به سیستم جرقه زنی؟
5_ترانزیستور cdi تو بازار راحت پیدا میشه؟رو cg 125 ها این سیستم هست؟(قیمت حدودیش رو دارید؟)

من 2 تا موتور مینی 125 دازم رو بدنه یکی زده cdi رو اونیکی چیزی ننوشته.cdi رو من سوار میشم خیلی قویتر عمل میکنه.میخواستم ببینم آگر میشه اونیکیرم عوض کنم...

making theignition system ([Only registered and activated users can see links]) more suitable for high engine speeds (for small engines, racing engines and rotary engines).

1:از دو راه یکی اینکه نگاه کن ببین موتورت ترانزیستور داره
فلکه هم اگه cg باشه فلکه 2 تا سرواخ بزرگ داره اما cdi فلکه سوراخی نداره
2:یه سیم سیاه خط زرد میاد میخوره به کوئیل که برق از ترانزیستور میاد
یه سیم اتصال سبز هم میخوره به بدنه کوئل یه سیم کلفت هم میره به شمع
3:برق خروجی بوبین متغیره بعد از ترانزیستور 12 ولته که وقتی میره به کوئل تقویت میشه و به شمع میره
بخاطر همینه که سیمش خیلی کلفته
4:جرقه زنی معمولی نمیدونم منظورتون چه نوع سیستمی هست اما اگه منظورتون پلاتینی هست نه مشکلی پیش نمیاد
اما باید کوئل بوبین و صفحه بوبین تعویض بشه و همچنین فلکه که نمیارزه چون سیستم cdi خیلی دقیق تر و بهتر از پلاتین هست
پلاتین مشکلات زیاد داره و از تنظمی خارج میشه
5:توی دکان بغالی هم پیدا میشه روی cg های قدیمی سیستم پلاتینی هست
اما cdi های ژاپن و طرح های هوندا همه cdi دارن
قیمت هم 6-7 تومن بیشتر نیست
همین مورد که بالاتر گفتم cdi خیلی بهتر از سیستم پلاتین هست
تقویت سیستم برق هوندا تاثیر محصوسی نداره فقط توی بهتر روشن شدن موتور تاثیر میزاره
و شاید در حدی قدرت رو بیشتر کنه

- - - Updated - - -

سلامممممممم
یه عالمه سوال

1:از دو راه یکی اینکه نگاه کن ببین موتورت ترانزیستور داره
فلکه هم اگه cg باشه فلکه 2 تا سرواخ بزرگ داره اما cdi فلکه سوراخی نداره
2:یه سیم سیاه خط زرد میاد میخوره به کوئیل که برق از ترانزیستور میاد
یه سیم اتصال سبز هم میخوره به بدنه کوئل یه سیم کلفت هم میره به شمع
3:برق خروجی بوبین متغیره بعد از ترانزیستور 12 ولته که وقتی میره به کوئل تقویت میشه و به شمع میره
4:جرقه زنی معمولی نمیدونم منظورتون چه نوع سیستمی هست اما اگه منظورتون پلاتینی هست نه مشکلی پیش نمیاد
اما باید کوئل بوبین و صفحه بوبین تعویض بشه و همچنین فلکه که نمیارزه چون سیستم cdi خیلی دقیق تر و بهتر از پلاتین هست
پلاتین مشکلات زیاد داره و از تنظمی خارج میشه
5:توی دکان بغالی هم پیدا میشه روی cg های قدیمی سیستم پلاتینی هست
اما cdi های ژاپن و طرح های هوندا همه cdi دارن
قیمت هم 6-7 تومن بیشتر نیست
همین مورد که بالاتر گفتم cdi خیلی بهتر از سیستم پلاتین هست
تقویت سیستم برق هوندا تاثیر محصوسی نداره فقط توی بهتر روشن شدن موتور تاثیر میزاره
و شاید در حدی قدرت رو بیشتر کنه

Komando
14-10-1394, 07:35 قبل از ظهر
1:برق خروجی بوبین متغیره بعد از ترانزیستور 12 ولته که وقتی میره به کوئل تقویت میشه و به شمع میره
4برق تولیدی بوبین ((البته قسمتی که مال سیستم جرق هست)) حدود 42 ولته که به ترانزیستور میاد و در اونجا باز یه مقدار تقویت میشه((ترانزیستور در مدارهای الکترونیک وظیفه تقویت ولتاژ و همچنین به عنوان کلید خودکار عمل میکنه))و بعد به کویل میره و در اونجا هزاران برابر تقویت میشه و به وسیله وایر به شمع منتقل میشه.در ماشین ولتاژ ورودی به کویل 12 ولته که در کویل 1000 برابر میشه و به 12 هزار ولت تبدیل میشه.حالا نمیدونم کویل موتور چند برابر میکنه.

mrojaee
14-10-1394, 11:13 قبل از ظهر
استاد محترم سلام - من یک موتور روان 200 دارم که چند وقتیه در دور های بالا ریپ میزنه و خام میسوزه ، کاربراتش رو باز کردم و کاملا تمیز کردم و بستم ، در دور پاییین بسیار عالی کار میکنه اما به محض گاز دادن اصلا گاز نمیخوره و پس از تمیز کردن کاربرات هیچ تغییری ایجاد نشده ، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید .

Bagher
20-11-1394, 07:21 بعد از ظهر
سلام مهندس جان چندتا مدار cdi ای سی ودی سی کاربردی واسه تولید میخوام میشه لطف کنید برام بفرستین، یه مدار cdi ای سی تولید میکنم مشتری ازش راضی نیست رو بعضی موتورها ۱۲۵ جواب میده رو بعضیها نه یه مداری که با ایسی طراحی شده باشه مثل مدار اصلی ژاپن دارین؟

abbashoseini15
06-03-1395, 12:50 بعد از ظهر
سلام دوستان من امروز ترانزیستور موتورم رو عوض کردم بعد الان هی گاز موتور میریزه بهم یعنی تو دور پایین وقتی تنظیم هست مث ساعت کار میکنه یکم که گرم میشه دور خیلی میره باا(از 1.5 میره به بالای 2)باز کم که میکنی یکم سرد بشه هی خاموش میشه الان باید چکار کنم؟؟؟؟

Gladiator
06-03-1395, 03:19 بعد از ظهر
سلام دوستان من امروز ترانزیستور موتورم رو عوض کردم بعد الان هی گاز موتور میریزه بهم یعنی تو دور پایین وقتی تنظیم هست مث ساعت کار میکنه یکم که گرم میشه دور خیلی میره باا(از 1.5 میره به بالای 2)باز کم که میکنی یکم سرد بشه هی خاموش میشه الان باید چکار کنم؟؟؟؟

کاربراتورتو تنظیم کن

ghool
07-03-1395, 12:36 قبل از ظهر
سلام دوستان کسی از تایم این دستگاه برق سر در میاره
مقاومت دو کویل یکسانه ولی فاصله نسبت به اهن ربا فرق میکنه یکیش برق حدود25ولت میده البته با چرخش هندل و اون یکی حدود 45ولت برق تولید میکنه
دقیقا مشابه عکس های زیره

اینم ترانزیستورش

کسی هست بتونه این ترانزیستوره تعمیر کنه
گمرک دادم تعمیر کردن(همه میشناسنش!!) ولی درست نشده ( جرقه رو یک نقطه نمیزنه یعنی دستی تنظیم میکنی که پیستون بالا جرقه میزنه یه هندل زدی دیگه پیستون که بالاست جرقه نمیده یه جا دیگه میده !!!هرجا دلش بخواد جرقه میده!! )

سيد باقر محمدي
11-08-1397, 01:41 بعد از ظهر
سلام اگه ميشه اين بحث ترانزيستورها رو ادامه بدين ونقشه هاي بهتر رو ارسال كنيد در مورد ترانزيستورهاي اوانس ريتارد هم توضيح بدين

Mohsen.R
14-09-1397, 12:08 بعد از ظهر
سلام
دوستان کسی میدونه که ترانزیستور کدام موتور به تریل کاوازاکی ۱۲۵ kmx میخوره؟
نوع CG125 گرفتم که ۵ سیمه ولی کاوازاکی ۷ سیمه اگرکسی میدونه راهنمایی کنه. ممنون

heical
24-05-1398, 08:59 قبل از ظهر
سلام دوستان.
کسی می دونه از چه رزینی برای پر کردن داخل ترانزیستورها استفاده میشه؟

david54
22-01-1399, 05:10 قبل از ظهر
استاد محترم سلام - من یک موتور روان 200 دارم که چند وقتیه در دور های بالا ریپ میزنه و خام میسوزه ، کاربراتش رو باز کردم و کاملا تمیز کردم و بستم ، در دور پاییین بسیار عالی کار میکنه اما به محض گاز دادن اصلا گاز نمیخوره و پس از تمیز کردن کاربرات هیچ تغییری ایجاد نشده ، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید .

فیلرهای سوپاپ و چک کن احتمالا فاصله نداره و سفته
2-کاربرات و تمیز کردی و. شستی، یعنی چی؟ تمام سوراخهای سوزن ها رو با سوزن یا سنجاق باز کردی؟ لوله های باریک خود کاربراتور رو سیخ زدی؟

david54
17-07-1399, 06:07 بعد از ظهر
Duran عزیز
قرار بود این مبحث ترانزیستور و تقویت شو به تفصیل ادامه بدی
تو هم نصفه کاره رها کردی که