PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سیلندر چیست و ساختار داخلی ان

Alireza
04-05-1390, 03:54 بعد از ظهر
سیلندر به قسمت استوانه ای شکلی میگن که قطعات دیگری نظیر پیستون درون ان بالا و پایین میروند
سیلندر قسمت اصلی یک موتور هست و سایر قسمت های موتور به ان وصل میشوند
سیلندر ها بسته به هر موتور شکل و اندازه خودشون رو دارن

ساختار:
سیلندرها استوانه*های توخالی هستند که محل بالا و پایین رفتن پیستون می*باشند.به همین منظور کیفیت داخلی سیلندر ها که در تماس با پیستون هست بسیار مهم هست
دیواره*های چدنی یا آلو مینیمی سیلندرها به منظور فراهم آوردن یک سطح صاف برای حرکت پیستون*ها باید صیقل زده شود. صیقلی بودن سطح داخلی سیلندرها به خاطر کم کردن اصطکاک میان پیستون و جداره سیلندر است.

لبته بدیهی است که اصطکاک باعث تولید حرارت اضافی و هدر رفتن انرژی می*شود که می*بایست تا حدامکان از آن جلوگیری کرد.

شفیع
05-05-1390, 01:00 قبل از ظهر
سیلندر به قسمت استوانه ای شکلی میگن که قطعات دیگری نظیر پیستون درون ان بالا و پایین میروند
سیلندر قسمت اصلی یک موتور هست و سایر قسمت های موتور به ان وصل میشوند
سیلندر ها بسته به هر موتور شکل و اندازه خودشون رو دارن

ساختار:
سیلندرها استوانه*های توخالی هستند که محل بالا و پایین رفتن پیستون می*باشند.به همین منظور کیفیت داخلی سیلندر ها که در تماس با پیستون هست بسیار مهم هست
دیواره*های چدنی یا آلو مینیمی سیلندرها به منظور فراهم آوردن یک سطح صاف برای حرکت پیستون*ها باید صیقل زده شود. صیقلی بودن سطح داخلی سیلندرها به خاطر کم کردن اصطکاک میان پیستون و جداره سیلندر است.

لبته بدیهی است که اصطکاک باعث تولید حرارت اضافی و هدر رفتن انرژی می*شود که می*بایست تا حدامکان از آن جلوگیری کرد.

آقا علی رضا،
توضیحات خوبی رو ارائه کردی، ولی بهتر بود توضیحاتت همراه با عکس باشه، چیزی که توی اینترنت زیاده عکس سیلندر
با تشکر

matrixaidin
21-11-1390, 02:44 بعد از ظهر
سلام به همگی
این پیچا واسه باز کردن سر سیلندره؟؟؟؟؟؟

02109002
21-11-1390, 02:50 بعد از ظهر
آیدین جان من تا حالا خودم باز نکردم ولی فکر میکنم اینا باشه ( رنگ سبز)

[Only registered and activated users can see links]

محمدرضا دبیرزاده
19-03-1391, 12:45 بعد از ظهر
باید اول اون پیچ شاسی رو باز میکرد ... هم از سر سیلندر هم از شاسی!
بعد تماما" همه ی پیچهای سر ... سرسیلندر رو باز میکرد ... بعد میرسید به خود سرسیلندر ... که باید برا باز کردنش کل اسبکا و بادمکا و چنتا پیچ سر سیلندر رو باز میکرد (پیچ ماهار میل بادمک مثلا")
البته فک کنم ایشون میخواسته سر رسیلندر رو باز کنه ... نه سر سیلندر ...
اگه برا فیلر گیری هم بوده ... کافی بود اون دو پیچ بزرگ رو باز کنه ..( دو پیچی که مث پیچ فیلتر روغن هندا 125 هست)

ali1100
19-03-1391, 12:51 بعد از ظهر
آیدین جان من تا حالا خودم باز نکردم ولی فکر میکنم اینا باشه ( رنگ سبز)

[Only registered and activated users can see links]
پيچ هاي سبز رنگ پيچ هاي در سوپاپ هست . كه اول بايد اون ها باز بشه . بعد به گفته دوستمون نوبت به اسيك . (( دنده بادامك )) . چون در پالس چرخدنده است نه .ميل سوپاپ . بعد از آن باز كردن پيچ هاي سرسيلندر و بعد از سر سيلندر .

بيرون كشيدن سيلندر .. بعد تعميرات .اگر قابل تعمير باشد ..تراشكاري . . {{ اگر قابل تعمير نباشد . جنس نوع ميگيريد ميندازيد }}

405GLX
19-03-1391, 09:54 بعد از ظهر
سلام خدمت همه دوستان.من یه امیکو(سوزوکی)250خریدم وقتی درجا گاز پر بهش میدی از اگزوزش دود سفیدمیده.لطفا راهنمایی کنید.مرسی

carradine
26-03-1391, 10:22 قبل از ظهر
سلام.تفاوت تک سیلندر با دو سیلندر چیه؟مثلا دایلیم یا مگلی که تک سیلندر هست با هیوسانگ که دو سیلندره درچیه؟سرعت بیشتر؟قدرت بیشتر؟ شتاب بیشتر؟یا ...

نیما نادری
26-03-1391, 11:06 قبل از ظهر
به منظور کاهش استهلاک و اصطکاک بین رینگهای پیستون که روی سطح داخلی سیلندر حرکت میکنن

از ماده ای به نام نیکاسیل در پوشش داخلی سیلندر استفاده میشه و در ایران به سیلندر کروم مصطلح شده

در واقع تا زمانیکه به علت خراشیدگی عمیق سطح نیکاسیل سیلندر آسیب ندیده باشه موتور کمپرس و عملکرد خوبی

داره و بعد از آسیب با چدن داخل سیلندر رو بوش میزنن و پرداخت میکنن ولی کارایی نیکاسیل رو نداره حرکت پیستون

خیلی روان نخواهد بود و بعضا باعث داغ کردن انجین و کم شدن قدرت موتور میشه

دود سفید خروجی از اگزوز حاصل سوختن روغن موتور داخل محفظه احتراق هست . ضعف رینگ و فیت نبودن در اثر کارکرد بالا , شکستن رینگ , خش داشتن دیواره سیلندر , مشکلات در سرسیلندر و گیت سوپاپ

وجود روغن بیش از اندازه تو انجین وموارد از این قبیل باعث روغن سوزی و دود سفید میشه

موتور تک سیلندر یک سیلندرو یک پیستون داره ولی موتور دو سیلندر دو پیستون و بسته به نوع انجین (Vشکل ,w شکل, پارالل , باکسر و...) از یک الی چند سیلندر داره

در مورد هیوسانگ انجین دو سیلندر V شکل با دو سیلندر مجزا داره

16590

carradine
26-03-1391, 11:35 قبل از ظهر
توضیحات خوبی بود. ولی فرق تک سیلند و دو سیلندر رو متوجه نشدم که چه مزیتهایی داره

نیما نادری
26-03-1391, 11:55 قبل از ظهر
تاپیک داره فکر کنم مزایا و معایب و تفاوتها

اگر نبود بگو برات توضییح بدم همین جا

carradine
26-03-1391, 06:38 بعد از ظهر
تاپیک داره فکر کنم مزایا و معایب و تفاوتها

اگر نبود بگو برات توضییح بدم همین جا
پیدا نکردم.ممنون میشم همینجا توضیح بدی

02109002
26-03-1391, 07:59 بعد از ظهر
پیدا نکردم.ممنون میشم همینجا توضیح بدی

با سلام

اگر این تاپیک را مطالعه نکردید سری بهش بزنید ، مطمئنا" مفید واقع خواهد شد :

سوال و جواب (q&a)
([Only registered and activated users can see links])

sorush
05-04-1391, 08:10 بعد از ظهر
دوست عزیزدرموتورهای تک سیلندر دردودورمیل لنگ یک بارکارانجام میشه به علت اینکه تک پیستون هستش که زمان مکش پیستون به سمت پایین حرکت میکنه ودرزمان بعدتراکم درزمان چهارم تخلیه دراین زمان ها موتورنیروتولید نمیکنه وفقط درزمان کار نیرو تولید میکنه که موتورمیتونه نیروی لازم برای سه زمان دیگرروتولیدکنه و موتوربه همین علت به ارامی کارنمیکنه همراه بالرزش بیشتر کارانجام میده.نتیجه ان راندمان کمتر (گشتاورکمتر دورکمتر)
درموتورهای دوسیلندر به علت اینکه دوپیستون باهم درحال حرکت هستند که باهم زاویه 180درجه نسبت به هم دارند زمانی که پیستون 1درحال مکش وپیستون2درحال تراکم -پیستون1تراکم وپیستون2انفجار-پیستون1انفجارو پیستون 2تخلیه البته اگه شکل دم دستم بودراحترمفهوم رومیگرفتی به همین علت درهردورمیلنگ کار انجام میشه که توان موتوررومیبره بالا موتوربه آرامی کارمیکنه (گشتاوربیشتر دوربیشتر)
یاعلی

K.I.A
05-04-1391, 11:41 بعد از ظهر
زاویه 180 درجه مخصوصه انجینهای باکسر هست زاویه این سیلندرا از 35 درجه شروع میشه تا 90 درجه .