PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تفاوت MotoGP با سوپر بایک ها

Alireza
24-04-1390, 12:36 بعد از ظهر
سلام خدمت دوستان
تو این تاپیک سعی میکنیم تفاوق این 2 رو بگیم و کلا فرقشونو متوجه بشیم
به کل میتونیم اینجوری بگیم که تکنولوژی ای که تو مو تو جی پی ها استفاده میشه خیلی فراتر از سوپر بایک ها میباشد و جدیدترین سوپر بایک ها هم همچین تکنولوژی ای ندارن
تفاوت دیگه نوع شاسی این موتور ها هستش که تو موتوجی پی شاسی ها المنیوم و خیلی سبک تر از سوپر بایک ها هستن
تفاوت دیگه نوع لاستیک ها هستش تو سوپر بایک ها جنس لاستیک ها معمولی میباشند ولی تو مو تو جی پی ها لاستیک ها نرم هستن و به سرعت ساییده میشوند ولی چسبندگی بیشتری نسبت به لاستیک های معمولی دارن
مورد دیگه وزن موتور ها هستش که سوپر بایک ها وزنی حدود 210 تا 230 دارن ولی تو موتو جی پی ها حدود 148
تفاوت دیگه الیاژ انجینشونه که الیاژی که تو مو تو جی پی استفاده میشه از نظر خوردگی و استهلاک با سوپر بایک ها تفاوت فاحشی دارن

دوستان مورد دیگه ای تو ذهنشون بود بگن

Kenji
24-04-1390, 12:50 بعد از ظهر
تا امسال تفاوت حجم موتور هم داشتن

AMIR MOHAMMAD n
27-04-1390, 07:44 بعد از ظهر
سقف سرعت،شتاب.جنس فلاپا فیبر کربنه(تو موتوجی پی) که ازخصوصیاتش اینه که از فولاد محکم تره ولی وزن خیلی کمی داره.
شاسی دوکاتیgp11 از جنس کربنه.البته فکر کنم m1&gsvr800 هم شاسیاشون کربنه.

mh_kingcobra
28-05-1390, 10:05 قبل از ظهر
این هم یه عکس از یه engine موتو جی پی هرچند قدیمیه ولی همینجوری گذاشتم ببینین، چیز قابل توجه تو این موتور ها نسبت قدرت به وزن بالای بسیار عجیبی هست که در این موتور ها هست و باعث می شه که موتورسوار ها در مسابقه برای رفتن تو پیچ معکوس می گیرن ولی موقع خارج شدن از پیچ می تونن رو همون دنده از پیچ خارج شوند، چون torque این موتور ها هم خیلی فوق العاده و زیاد هست!!!2776

nOviA
28-05-1390, 01:06 بعد از ظهر
چیز قابل توجه تو این موتور ها نسبت قدرت به وزن بالای بسیار عجیبی هست که در این موتور ها هست و باعث می شه که موتورسوار ها در مسابقه برای رفتن تو پیچ معکوس می گیرن ولی موقع خارج شدن از پیچ می تونن رو همون دنده از پیچ خارج شوند، چون torque این موتور ها هم خیلی فوق العاده و زیاد هست!!!
mh جان تو تمام مسابقات،تمام موتور ها قبل از پیچ معکوس میزنن و با همون دنده از پیچ خارج میشن.
اون چیه رو سر سیلندر؟ طلاست؟ آلیاژ خود انجین چیه؟

reza KTM
28-05-1390, 02:34 بعد از ظهر
این هم یه عکس از یه engine موتو جی پی هرچند قدیمیه ولی همینجوری گذاشتم ببینین، چیز قابل توجه تو این موتور ها نسبت قدرت به وزن بالای بسیار عجیبی هست که در این موتور ها هست و باعث می شه که موتورسوار ها در مسابقه برای رفتن تو پیچ معکوس می گیرن ولی موقع خارج شدن از پیچ می تونن رو همون دنده از پیچ خارج شوند، چون torque این موتور ها هم خیلی فوق العاده و زیاد هست!!!2776این که میگید با همون دنده خارج میشن یعنی چی؟

mh_kingcobra
28-05-1390, 08:03 بعد از ظهر
نمی دونم آقای Novia، به نظر طلا میاد، شما درست میگین، درسته، ولی منظوره من پیچ های 180 درجه و تند نیست، بلکه پیچ هایی هست با زاویه 45 درجه که اینها معکوس به 3 می دن و throttle رو می بندند و از بیرون پیچ لیز می خوردن تو و با همون دنده از توی پیچ که به straight رسیدن شروع به باز کردن کامل throttle می کنن،،، ولی شما کاملا درست می گین، معمولا راننده ها تو پیچ های موجود در پیست motogp همه با engine breaking و با دنده 2 رد می کنن!!!!

mh جان تو تمام مسابقات،تمام موتور ها قبل از پیچ معکوس میزنن و با همون دنده از پیچ خارج میشن.
اون چیه رو سر سیلندر؟ طلاست؟ آلیاژ خود انجین چیه؟

---------- Post added at 09:03 PM ---------- Previous post was at 08:59 PM ----------

یعنی با اینکه بعد از معکوس و engine breaking تا قبل از پیچ وقتی تو پیچ می رن اون موقع که در میان و تو straight می رن با اینکه دور موتور میاد پایین ولی چون قدرت موتورها خیلی بالاست دیگه دنده رو کم نمی کنن و با همون دنده می تونن از دور پایین شروع با گاز دادن بکنن!!!

این که میگید با همون دنده خارج میشن یعنی چی؟

Reza
28-05-1390, 09:33 بعد از ظهر
فکر نکنم درب سر سیلندر و درب کاربراتور از طلا باشه چون تا اینجایی که من میدونم درب سرسیلندر رو از منیزیوم میسازن که هم خیلی سبک هستش هم دما ذوب بالایی داره مثل هایابوسا و fzx750
فکر کنم منیزیم رو اب کاریه طلایی کردن
در ضمن درب دینام هم طلایی رنگه و خیلی قسمت های دیگه*

reza KTM
29-05-1390, 12:45 قبل از ظهر
---------- Post added at 09:03 PM ---------- Previous post was at 08:59 PM ----------

یعنی با اینکه بعد از معکوس و engine breaking تا قبل از پیچ وقتی تو پیچ می رن اون موقع که در میان و تو straight می رن با اینکه دور موتور میاد پایین ولی چون قدرت موتورها خیلی بالاست دیگه دنده رو کم نمی کنن و با همون دنده می تونن از دور پایین شروع با گاز دادن بکنن!!!
میشه کمتر از اصطلاحات استفاده کنید یا این اصطلاحات هم توضیح بدید یعنی چی؟
خوب با همه موتورا میشه با دنده مرده رفت ولی فکر کنم منظور شما اینه که با این که دنده مردست ولی بازم شتاب لازم رو پر میکنه درسته؟

nOviA
29-05-1390, 01:09 قبل از ظهر
حتی وقتی throttle رو تا ته میبندند بعضی وقتا دور موتور رو تا انتها در دنده های سنگین بالا نمیارن نمیدونم چرا! شاید چون از رنج دور تورک رد میشه.یعنی اگه تا ته پر کنن وقتی دنده میدن تو رنج بیشترین تورک دنده ی بعد نمیوفته.اینطوری شتاب بالاتری از موتور میگیرن. اما تو دنده های بالاتر دنده هارو تا ته پر میکنن.
Engine Breaking همون معکوسه.یعنی از قدرت انجین برای نگه داشتن موتور استفاده میکنن. Throttle یعنی گاز موتور. Staight هم مسیر مستقیم.

AMIR MOHAMMAD n
29-05-1390, 10:38 قبل از ظهر
اون عکس انجینه یه ماکته.برای همین توش از طلا استفاده کردن.

ولی آلیاژ انجین های واقعی از تیتانیوم هست.

mh_kingcobra
29-05-1390, 12:15 بعد از ظهر
دقیقا، دوست من، چشم، از این به بعد کمتر استفاده می کنم، Engine Breaking هم همون کم کردن سرعت موتور به وسیله معکوس های سریع و تنظیم آن با Throttle هست!! باز و بسته کردن Throttle هم که یه جورایی به معنی گاز دادن و شل کردن هست!!

میشه کمتر از اصطلاحات استفاده کنید یا این اصطلاحات هم توضیح بدید یعنی چی؟
خوب با همه موتورا میشه با دنده مرده رفت ولی فکر کنم منظور شما اینه که با این که دنده مردست ولی بازم شتاب لازم رو پر میکنه درسته؟

---------- Post added at 01:15 PM ---------- Previous post was at 12:53 PM ----------

به نظر من که اونها از 1 و 2 تو حین مسابقه زیاد استفاده نمی کنند، اونها از 1 تو شروع و از 2 تو پیچ های خیلی تند استفاده می کنند، تنها پیچی که اینها با 60 یا 70 تا و با دنده 1 رد می کنند پیچ S تنگ و شیبدار پیست استوریل هست، فکر کنم بین پیچ های شماره 9 و 10، آخه اینقدر این غول بیابونی ها قوی هستند که تو هر جای پیست با 1 و 2 و throttle حتی بسته اگر کلاج ول بشه Wheelie میگیرن از موتور، اینها هم سعی می کنند که مسیر رو با کمترین Wheelie طی کنند!!! جالبه بدونید که در سال 2003 یه مستند از زندگی روسی تهیه کرده بودند و در یه قسمت این مستند روسی به خودش میکروفون وصل کزد و یک دور تو پیست والنسیا زد و صحبت کرد، می گفت که سختترین کار تو این موتورها نگه داشتن اون رو 2 تا چرخش است، چون این موتورها تو هر شرایطی تمایل شدیدی به Wheelie دارن!!!!

حتی وقتی throttle رو تا ته میبندند بعضی وقتا دور موتور رو تا انتها در دنده های سنگین بالا نمیارن نمیدونم چرا! شاید چون از رنج دور تورک رد میشه.یعنی اگه تا ته پر کنن وقتی دنده میدن تو رنج بیشترین تورک دنده ی بعد نمیوفته.اینطوری شتاب بالاتری از موتور میگیرن. اما تو دنده های بالاتر دنده هارو تا ته پر میکنن.
Engine Breaking همون معکوسه.یعنی از قدرت انجین برای نگه داشتن موتور استفاده میکنن. Throttle یعنی گاز موتور. Staight هم مسیر مستقیم.

AMIR MOHAMMAD n
29-05-1390, 12:28 بعد از ظهر
به نظر من تو اون پیج سرپایینی پیست لاگونا سکا هم از 1 استفاده میکنن.

reza KTM
29-05-1390, 01:56 بعد از ظهر
دقیقا، دوست من، چشم، از این به بعد کمتر استفاده می کنم، Engine Breaking هم همون کم کردن سرعت موتور به وسیله معکوس های سریع و تنظیم آن با Throttle هست!! باز و بسته کردن Throttle هم که یه جورایی به معنی گاز دادن و شل کردن هست!!

---------- Post added at 01:15 PM ---------- Previous post was at 12:53 PM ----------

به نظر من که اونها از 1 و 2 تو حین مسابقه زیاد استفاده نمی کنند، اونها از 1 تو شروع و از 2 تو پیچ های خیلی تند استفاده می کنند، تنها پیچی که اینها با 60 یا 70 تا و با دنده 1 رد می کنند پیچ S تنگ و شیبدار پیست استوریل هست، فکر کنم بین پیچ های شماره 9 و 10، آخه اینقدر این غول بیابونی ها قوی هستند که تو هر جای پیست با 1 و 2 و throttle حتی بسته اگر کلاج ول بشه Wheelie میگیرن از موتور، اینها هم سعی می کنند که مسیر رو با کمترین Wheelie طی کنند!!! جالبه بدونید که در سال 2003 یه مستند از زندگی روسی تهیه کرده بودند و در یه قسمت این مستند روسی به خودش میکروفون وصل کزد و یک دور تو پیست والنسیا زد و صحبت کرد، می گفت که سختترین کار تو این موتورها نگه داشتن اون رو 2 تا چرخش است، چون این موتورها تو هر شرایطی تمایل شدیدی به Wheelie دارن!!!!
واقعا ممنون که استفاده نمیکنید:s (9):

mh_kingcobra
29-05-1390, 03:20 بعد از ظهر
ببخشید دوست عزیز، wheelie هم یعنی تک چرخ، یا اون موقع که تو سرعت های زیاد یه چرخ موتور میاد بالا!!!

واقعا ممنون که استفاده نمیکنید:s (9):

reza KTM
30-05-1390, 01:55 بعد از ظهر
میگن یه سنسوری روی چرخ های عقب و جلویموتو جی پی ها نصب هست که سرعت چرخ جلو را با چرخ عقب یکسان میکنه حالا به چه درد میخوره؟
در تصحیح حرف آقای روسی که نگه داشتن رویدو تا چرخ خیلی سخته فیلم هایی هست که نشون میده وقتی موتور سوار از دور میخواد خارجبشه و گاز رو پر میکنه wheelie میکنه یعنی چرخ جلو ناخود آگاه بلند میشه این سیستماگر نباشه وقتی چرخ جلو بلند میشه سرعت چرخ جلو پایین میاد و چرخ عقب داره سرعتش زیادمیشه و وقتی چرخ جلو رو میخواد بزاره زمین همون جا میخوره زمین
این سنسور در هنگام wheelie (تک زدن) سرعت چرخش چرخ جلو رو با چرخ عقب میزون میکنه و باعث میشه کهموتور سوار به زمین نخوره

این سنسور چند سالی هست که اختراع شده و کمی کار را راحت تر کرده ولی در قبل رانندگان موتو جی پی بایدسعی میکردند به خاطر این که زمین نخورند طوری گاز بدن تا موتور بلند نشه که به قولآقای روسی سخت ترین قسمت بوده

AMIR MOHAMMAD n
30-05-1390, 02:12 بعد از ظهر
یعنی چطوری میزون میکنه؟

آقا رضا انگار بد جوری زدی تو نخ موتو جی پی؟

mh_kingcobra
30-05-1390, 02:14 بعد از ظهر
درست میگید، در ECU موتورهای جدید سیستم های کنترل جدیدی نظیر Traction Control و Anti Wheelie وجود دارن، حالا این سیستمی که شما عرض می کنید رو من دقیقا نمی دونم ولی خیلی شبیه به همون Anti Wheelie هست ولی من نحوه کارش رو نمی دونم، جالبه بدونید که با وجود این سیستم ها باز راننده ها ترجیح می دن که برای سرعت و شتاب بیشتر قید Grip زیاد رو بزنن و گازشو بگیرن و برن، ولی خوب بعضی موقع ها هم به ضررشون تموم می شه مثلا استونر در مسابقه Muggelo همین بلا سرش اومد، بیخیال Traction Control شد و در آخر مسابقه تایر براش نموند و نتونست نتیجه خوبی بگیره!!! کلا راننده هایی مثل استونر و پدروسا خیلی بیشتر از بقیه On The Limit رانندگی می کنن و واسه همین هم هست که دیدن اونها هیجان زیادی داره!!! هرچند که کل موتوجی پی و همه راننده هاش عالی و سراپا هیجانند!!!

میگن یه سنسوری روی چرخ های عقب و جلوی موتو جی پی ها نصب هست که سرعت چرخ جلو را با چرخ عقب یکسان میکنه حالا به چه درد میخوره؟در تصحیح حرف آقای روسی که نگه داشتن روی دو تا چرخ خیلی سخته فیلم هایی هست که نشون میده وقتی موتور سوار از دور میخواد خارج بشه و گاز رو پر میکنه wheelie میکنه یعنی چرخ جلو ناخود آگاه بلند میشه این سیستم اگر نباشه وقتی چرخ جلو بلند میشه سرعت چرخ جلو پایین میاد و چرخ عقب داره سرعتش زیاد میشه و وقتی چرخ جلو رو میخواد بزاره زمین همون جا میخوره زمیناین سنسور در هنگام wheelie (تک زدن) سرعت چرخش چرخ جلو رو با چرخ عقب میزون میکنه و باعث میشه که موتور سوار به زمین نخورهاین سنسور چند سالی هست که اختراع شده و در قبل رانندگان موتو جی پی باید سعی میکردند به خاطر این که زمین نخورند طوری گاز بدن تا موتور بلند نشه که به قول آقای روسی سخت ترین قسمت بوده

AMIR MOHAMMAD n
30-05-1390, 02:17 بعد از ظهر
الان بیشتر رکوردای سرعت پیست ها دست پدروساست و تک و توکی دست استونر.البته اونروز که با دوکاتی بود.

reza KTM
30-05-1390, 02:29 بعد از ظهر
یعنی چطوری میزون میکنه؟

آقا رضا انگار بد جوری زدی تو نخ موتو جی پی؟
نه من فقط پیش یه ادم مطلع بودم یه چیزایی بهم گفت منم خواستم به بقیه اطلاع بدم شاید به درد بعضی ها خورد
من خودم کلا عاشق موتور شاسی بلندم (کراس و تریال و اندورا)

mh_kingcobra
30-05-1390, 02:43 بعد از ظهر
من که دیوانه رانندگی پدروسا هستم، مخصوصا موقعی که Onboard اش میشه! همه رانندگیش پر آدرنالین و هیجان هست، این چیزی هم که شما از پدروسا میگین راجع به رکوردها یکمیش هم بر می گرده به خصوصیات فیزیکی این آدم، من فقط موندم با قد 160 و وزن 50 کیلو، باد چه طوری این بشر رو نمی بره؟!!؟ این هیکل کوچیکش اون رو خیلی تو Splitstream ها و طوری که همیشه از داخل ترین لاین می پیچه کمک می کنه، هرچند بعضی جاها هم مانند آخر Straight ها که می خوان برن تو پیچ و زیر فشار ترمز زیاد، به ضررش تموم می شه، ولی باز تقریبا فقط استونر هست که می تونه با همون سرعتی که پدروسا پیچ رو از داخلش طی می کنه اونم پیچ رو اونجوری رد کنه، اگر دقت کنین بقیه موتور سوارا حتی لورنزو هم بخواد یکم بیشتر از اینها سر پیچ گاز بده می افته بیرون پیچ، واقعا که پدروسا و استونر خیلی راننده های عجیب غریبی هستند!!!!

الان بیشتر رکوردای سرعت پیست ها دست پدروساست و تک و توکی دست استونر.البته اونروز که با دوکاتی بود.

AMIR MOHAMMAD n
30-05-1390, 02:50 بعد از ظهر
به نظر من لورنزو خیلی بهتر از پدروسا کار میکنه.ولی با این ضعفی که موتور لورنزو نسبت به هندا داره تو استرایت ها بدجور کم میاره.مثلا اگه یادت باشه تو استرایت پیست آراگون پارسال پدروسا به واسطه ی اینکه موتورش از بقیه سر بود دوم شد وگرنه کار خاصی نکرد.دوویتزیوسو هم تو دور آخر بدجور ضایع شد.

mh_kingcobra
30-05-1390, 04:37 بعد از ظهر
آره، لورنزو راننده ماهر و منظمیه و همین نظم و دیسیپلینش تو رانندگیشه که موفقش کرده، رانندگی اون من رو یاد فوتبال بازی کردن تیم ملی آلمان می اندازه، خیلی سیستماتیک و با نظم و ترتیب، ولی من مشخصات موتور لورنزو رو ضعف نمی دونم، چون اگر ضعف بود تیم یاماها تا الآن حتما فکری به حالش کرده بود، به نظر من خود لورنزو هم موتورش رو تو همین وضعیت می خواد، این خصوصیت M1 یعنی تعادل و پایداری فوق العاده در پیچ ها باعث شده که لورنزو از پدروسا تو پیچ های بعد از straight یا تو دو تا پیچ پشت سر هم تو جهت های مختلف جلو بزنه، موفقیت لورنزو تو اینه که تونسته از این خاصیت موتورش به نحو احسن استفاده کنه و جلوی اون غول بی شاخ و دم پدروسا با اون قدرت و acceleration کم نیاره و همیشه یک رقابت زیبا و دیدنی بین این دو راه بندازه، ولی به غیر از کل این بحث ها وقتی صحبت از رانندگی با شجاعت، جسارت، کله شقی و رفتن تو Limit می شه، هیچ کس به اندازه Pedrosa نمی تونه هیجان مسابقه رو افزایش بده!!!! واسه همین هم هست که من خیلی از رانندگی و style اش خوشم می آد!!!!

به نظر من لورنزو خیلی بهتر از پدروسا کار میکنه.ولی با این ضعفی که موتور لورنزو نسبت به هندا داره تو استرایت ها بدجور کم میاره.مثلا اگه یادت باشه تو استرایت پیست آراگون پارسال پدروسا به واسطه ی اینکه موتورش از بقیه سر بود دوم شد وگرنه کار خاصی نکرد.دوویتزیوسو هم تو دور آخر بدجور ضایع شد.

AMIR MOHAMMAD n
01-06-1390, 11:35 قبل از ظهر
منظورم از از ضعف اون شتاب ثانویه بود که تو استرایت ها بد جور خودشو ظاهر میکنه.ولی از نظر تعادل و همچنین کلاچ "ام1"هیچ مشکلی نداره .در صورتی که تو موتورای هندا کلاچ خوب کار نمیکنه و تو دنده عوض کردنهای قبل از پیچ میبینی که تایر عقب موتور میکشه.همون مشکلی که استونر قبل از شروع فصل ازش صحبت کرد وگفت که باید خیلی روش کار کنیم.در صورتی که یاماها همچین مشکلی نداره یا اگه داره در حد خیلی کمتر از هندا داره.
در کل:
از نظر شتاب=rc212v
از نظر تعادل=m1