PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : طریقه ی تایم کردن انجین های چهار سیلندر

sadegh75
08-01-1393, 02:53 بعد از ظهر
سلام دوستان
میخاستم ببینم موتور های چهار سیلندر رو چجور تایم میکنن
از اساتید خواهش دارم دقیق و واضح توضیح بدن
ممنون

BEHDAD
08-01-1393, 05:22 بعد از ظهر
سلام به پرشین موتوری ها و دوستان قدیمی :clap:

دوست عزیز نوع موتور و تعداد سیلندر و سوپاپ مهمه که ذکر نکردین
بنابرین توضیحات کلی میدم که مشکلتون حل بشه
در اکثر موتور ها زنجیر تایم سمت چپ انجین هست و مواردی در سمت راست!
چه چپ چه راست باشه فرقی نداره و برای تایم گیری باید علامت های رو ببینید! سری اول علامت ها روی چرخ دنده میل سوپاپ هست که در موتور ها میتونه خط باشه یا نقاطی مشخص یا... که در عکس مشخص کردم
برای موتور 2 سوپاپ یک میل سوپاپ و چرخ دنده داریم و برای 4 سوپاپ هم 2میل سوپاپ (عموما چرخ دنده 1 با فلکه برق تنظیم میشه و بعد چرخدنده دوم با اولی ست مکنیم!

38869

38870

38871

سری دوم علامت ها عموما روی فلکه برق هست که باز خط علامت اختصاری یا s یا f یا..... مشخص شده!
در عکس مشخص نسیت اما جایی که علامت زدم علامتها قرار دارند!
برای دیدن نیاز به باز کردن در کلاچ نیست و دقت کنید یک پیچ پلاستیکی هست که باز کنید داخل با چشم مشخص میشه! (مثل پیچی که برای روغن ریختن باز میکنید)

38872

اما برای تنطیم 3 راه وجود داره!
1.راه سخت: باز کردن بدون تجربه که موقع تایم گیری نمیدونید در چه حالتی باید باشه و یا باید به مکانیک مراجعه کنید و یا سایت تخصصی که باز جواب پیدا نمیکنید و باید با دیدن سیکل پیدا کنید!
با حرکت دست یا چرخاندن میلنگ از طرق اچار بوکس و مهره وسط فلکه برق!
اول پایین اومدن بادامک مربوط به سوپاپ بنزین و باز شدن سوپاپ بنزین در حالی که لحظه ی قبل سوپاپ دود بسته شده و همان لحظه پیستون در حال پایین رفتنه و سوخت میکشه داخل و پیستون در حال بالا امدن برای تراکم که باید در این لحظه سوپاپ ها بشته باشند و وقتی پستون بالاترین حد رسید تا اینجا نصف کار انجام شده و حالا قسمت برامده روی فلکه برق بر روی استوپر یا سنسور برق بود یعنی جرقه و تایم ست شده! اگر قسمت برامده روی سنسور نبود یعنی شم موتور هنگام بالا اومدن پیستون جرقه نمیزنه و دور بعد که پیستون میاد بالا تخلیه کنه و سوپاپ دود بازه شم جرقه میزنه !!!!!
که با 90 درجه چرخوندن میل سوپاپ ست شده و تایم تراکم و جرقه درست میشه!
برای فهمیدن جای پیستون شم بازه و با پیچگوشتی لمس میکنی! دیدن سوپاپ هام که اسونه!
شما نه تخلیه نه سوخت گیری نه جرقه میبینی اینا باید نگاه و تجسم کنی!
اینارو نوشتم چون نمیدونم موتور ریختی پایین یا نه ! یا زجیر تایم پاره کردی و واسه همین باز کردی باید سیکل پیدا کنی! و اینکه بدونی سخته و از راه بعدی بری جلو به شرط پاره نشدن زنجیر تایم!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2.تجربه داشته باشی و علامت ها حفظ باشی مثلا فلات خط روی میل سوپاپ افقی و فلکه برق روی f که هر موتور یجوره

3.منتطقی راحت اسوده که تایم هر موتوری میشه گرفت! از علامت های میل سوپاپ و فلکه برق قبل از باز کردن عکس بگیر نسبت به هم چه حالتی دارند و راحت موتور جم کن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

منبع......
خودم :4chsmu1:

sadegh75
09-01-1393, 12:13 قبل از ظهر
داداش دمت گرم
بد بخت شدم رفت
موتورم zzr 400 هست 16 سوپاپ و دو میل سوپاپ
موتورو باز کردم یه مشکلی داشت و لی قبلش عکس نگرفتم بیچاره شدم رفت
حالا چیکار کنم؟؟؟؟؟؟

Milad-Suzuki
09-01-1393, 06:22 بعد از ظهر
یکی از دشوارترین کارایی هست که تعمیرکاران حرفه ای هم برای اینکار وقت زیادی میزارن.
من توصیه نمیکنم که خودت دست بزنی چون ممکنه با تنظیم اشتباه میل سوپاپ بشکونی.

02109002
11-01-1393, 09:54 قبل از ظهر
درود ...

پست های اضافی و اسپم حذف شد

از لحن مناسب در ارسال های خود استفاده نمائید ، در غیر اینصورت با برخورد تیم مدیریت مواجه خواهید شد

موفق و پایدار باشید

Afshin007
12-01-1393, 08:47 قبل از ظهر
لازم میدونم عرض کنم اگه پستی از طرف بنده داده شده در اینجا فقط واسه جلوگیری از یه سری پستای خارج از موضوع بوده و بنده هیچ قصد و منظوری غیره این نداشتم اگه لحن صحبتام هم نامناسب بوده همینجا هم از دوستان و هم از بچه های مدیریت عذر خواهی میکنم ////

belack
02-10-1393, 08:27 بعد از ظهر
سلام موتورم پالس 180 وقتی صفحه کلاج و عوض کردم و بستم موتور میلرزید صدای کیلومت گلگیر جلو پایه پلاک و خیلی صدا های دیگه. بردم پیش تعمیرکار دزد گفت 50 تومن خرجشه امدم خونه چنتا سایت خارجی که دیدم یاد گرفتم تایم کردن بسیار کار ساده ی هست چند تا علامت رو باید با هم یکی کرد توی عکس اموزش میدم

- - - Updated - - -

دقت کنید بسیار ساده هست

Behnam700
20-12-1397, 01:49 بعد از ظهر
عرض سلام خسته نباشید خدا قوت. موتور من از نوع FZR 250 هست و شانزده سوپاپ. وقتی موتورش تعمیرش کردم عکس از تایمش نگرفتم. نشانی چیزی هم ندارد. خواشمند است راهنماییم کنید تایمش چطوره. ممنون